Φίνος Φιλμ - Γιατί μια απλή κινηματογραφική εταιρεία έγινε μύθος!

Πολύ καλά νέα. Το "Τραγούδι του χωρισμού" έχει και όμορφες εικόνες από τη προπολεμική Αθήνα.
 
drspiros είπε:
Στο φως δύο χαμένες ταινίες της Finos Filmhttp://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=427004

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=427004
Ιδιαίτερα ευχάριστο νέο!! :) Ευχαριστούμε για την ανάρτηση drspiros.

Και (για να παινέψουμε και το σπίτι μας), χάρη στις υποδείξεις των μελών του δικού μας forum (που είναι ειδικοί στα θέματα της Finos Film!), βοηθήθηκε η FF στο να αναζητήσει τις ταινίες που λείπουν από το Αρχείο της στις ανάλογες πηγές (βλ. Ταινιοθήκη της Ελλάδος).

Ελπίζουμε τώρα και στις επόμενες ανευρεύσεις και ψηφιοποιήσεις ταινιών, όπως "Ο γρουσούζης" (που αναφέρει στην ανακοίνωσή της η FF), αλλά και η "Τελευταία αποστολή", η "Νεκρή πολιτεία", "Ο δρόμος με τις ακακίες" και "Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας", στην επίλυση των νομικών θεμάτων για τις δύο ταινίες που σώζονται - "Aliki (my love)" και "Αγάπη μου ουα-ουα" - και τέλος (αν είμαστε τόσο τυχεροί...) στην ανεύρεση των δύο (πραγματικά) χαμένων ταινιών της FF, "Η βίλλα με τα νούφαρα" και "Παπούτσι από τον τόπο σου". Αυτά θα ήταν τα πραγματικά επιτεύγματα...
 
Τι είδους νομικά θέματα υπάρχουν με το "Αγάπη μου ουα-ουα"; Μου κάνει εντύπωση πώς αυτή η ταινία έχει εξαφανιστεί από τα video club ή τα συνδρομητικά πακέτα (Hol TV - OTE TV) που συμμετέχει η Φίνος.
 
drspiros είπε:
Τι είδους νομικά θέματα υπάρχουν με το "Αγάπη μου ουα-ουα"; Μου κάνει εντύπωση πώς αυτή η ταινία έχει εξαφανιστεί από τα video club ή τα συνδρομητικά πακέτα (Hol TV - OTE TV) που συμμετέχει η Φίνος.
Δυστυχώς δεν γνωρίζω, αλλά, σύμφωνα με την ανακοίνωση της εταιρίας τον Αύγουστο του 2013 εδώ στο forum "Εκκρεμούσε νομικό θέμα το οποίο και λύθηκε. Είναι στα άμεσα πλάνα η ψηφιοποιήση της." Καιρός να δούμε την ταινία ξανά λοιπόν, ύστερα από τόσα χρόνια... :)
 
drspiros είπε:
Στο φως δύο χαμένες ταινίες της Finos Filmhttp://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=427004

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=427004


bernard.c είπε:
Ιδιαίτερα ευχάριστο νέο!! :) Ευχαριστούμε για την ανάρτηση drspiros.Και (για να παινέψουμε και το σπίτι μας), χάρη στις υποδείξεις των μελών του δικού μας forum (που είναι ειδικοί στα θέματα της Finos Film!), βοηθήθηκε η FF στο να αναζητήσει τις ταινίες που λείπουν από το Αρχείο της στις ανάλογες πηγές (βλ. Ταινιοθήκη της Ελλάδος).
Μια ακομη φορα που αντιλαμβανομαστε οτι η συμμετοχη στα forums του retromaniax αποτελει ιδιαιτερο προνομιο , λογω της ποιοτητας ορισμενων μελων της retroκοινοτητας του .

drspiros είπε:
Τι είδους νομικά θέματα υπάρχουν με το "Αγάπη μου ουα-ουα"; Μου κάνει εντύπωση πώς αυτή η ταινία έχει εξαφανιστεί από τα video club ή τα συνδρομητικά πακέτα (Hol TV - OTE TV) που συμμετέχει η Φίνος.
-Απο μνημης και μονο -

Οπως εχει αναφερθει παλαιοτερα στο φορουμ -εψαξα αλλα δεν μπορεσα να βρω την σχετικη αναφορα - τα δικαιωματα του θεατρικου -αρα και της ταινιας ?- ειχαν αγοραστει για συγκεκριμμενο-περιορισμενο χρονικο διαστημα το οποιο ειχε ληξει εντωμεταξυ .
 
90.jpg


Μερικά πράγματα που δεν ξέραμε για τη Φίνος Φιλμ!

 


1. "Η Μαρία της σιωπής" χωρίς τίτλο ακόμη , με άλλο σεναριογράφο και σκηνοθέτη αρχικά!



2. "Η αδερφούλα μου" ταινία με την Αλίκη που δε γυρίστηκε ποτέ!



3. "Οφθαλμόν αντί αφθαλμού" ταινία με τον Νίκο Κούρκουλο! Είναι κάποια που ξέρουμε με άλλο τίτλο ή δε γυρίστηκε ποτέ;;;



4. "Η αμαρτία της ομορφιάς" , αρχικός της τίτλος ήταν "Η ηδονή της αμαρτίας"!



5. "Ο πρωταθλητής" ταινία με τον Θανάση Βέγγο!
Είναι κάποια που ξέρουμε με άλλο τίτλο ή δε γυρίστηκε ποτέ;;;


6. "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές". Αρχικός πρωταγωνιστής ήταν ο Νίκος Κούρκουλος αντί του Άγγελου Αντωνόπουλου!!!



7. "Οι σατανάδες της νύχτας" ταινία της Φίνος Φιλμ αυτή;;;
 
tonytony είπε:
Μερικά πράγματα που δεν ξέραμε για τη Φίνος Φιλμ!

 


1. "Η Μαρία της σιωπής" χωρίς τίτλο ακόμη , με άλλο σεναριογράφο και σκηνοθέτη αρχικά!



Xάρης Μαστροτζώρτζ??? :please:

Xoυ ιζ μιστερ Μαστροτζώρτζ????
 
Για μια ακόμη φορά, θησαυρός το υλικό που μοιράζεσαι μαζί μας, Αντώνη. Ως προς τις απορίες σου αυτά που ξέρω είναι τα εξής

- Η ταινία ''Η Μαρία της σιωπής'' είχε όντως αρχίσει να γυρίζεται από τον Ελληνοαμερικανό Χάρυ Μαστροτζωρτζ, ο οποίος γρήγορα διαφώνησε με τον Φίνο και την Αλίκη και αποχώρησε, με αποτέλεσμα να αναλάβει ο Γιάννης Δαλιανίδης.

- Η ταινία ''Οφθαλμόν αντί οφθαλμού'' αναγγέλθηκε από τη Φίνος Φιλμ ως σενάριο με κατοχικό θέμα που είχε γράψει ο Νίκος Φώσκολος για τον Νίκο Κούρκουλο, αλλά δεν γυρίστηκε ποτέ. Το είχα αναφέρει και εγώ στο θέμα ''Ξέρατε ότι...'' του retromaniax.

- Ως προς την ταινία ''Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές'', πράγματι η αρχική επιλογή για τον πρωταγωνιστικό ρόλο ήταν ο Νίκος Κούρκουλος και στο πλαίσιο αυτό θυμάμαι τον Νίκο Φώσκολο να δηλώνει τότε ότι οι μόνοι που ξέρουν να παίζουν τέλεια το μελό στην Ελλάδα είναι ο Κούρκουλος και η Γκέλλυ Μαυροπούλου, η οποία είχε επιλεγεί από την αρχή για τον πρωταγωνιστικό γυναικείο ρόλο. Τελικά, όμως, προτιμήθηκε ο Άγγελος Αντωνόπουλος, ώστε το ζευγάρι Αντωνόπουλος-Μαυροπούλου να παραπέμπει στον τηλεοπτικό ''Άγνωστο πόλεμο'', που θριάμβευε τότε.
 
Ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Η Φινος Φιλμ λέει στο facebook της πριν 1 χρόνο:

Η εταιρία έχει σκοπό να κυκλοφορήσει την πλειονότητα των ταινιών της σε blu ray μέσα στο 2015!
Μήπως ξέρει κανείς τίποτε νεότερο;

Όσες φορές έχω ρωτήσει εκεί, δεν απαντάνε.. :(
 
90.jpg


Μερικά πράγματα που δεν ξέραμε για τη Φίνος Φιλμ!




1. "Η Μαρία της σιωπής" χωρίς τίτλο ακόμη , με άλλο σεναριογράφο και σκηνοθέτη αρχικά!


2. "Η αδερφούλα μου" ταινία με την Αλίκη που δε γυρίστηκε ποτέ!


3. "Οφθαλμόν αντί αφθαλμού" ταινία με τον Νίκο Κούρκουλο! Είναι κάποια που ξέρουμε με άλλο τίτλο ή δε γυρίστηκε ποτέ;;;


4. "Η αμαρτία της ομορφιάς" , αρχικός της τίτλος ήταν "Η ηδονή της αμαρτίας"!


5. "Ο πρωταθλητής" ταινία με τον Θανάση Βέγγο! Είναι κάποια που ξέρουμε με άλλο τίτλο ή δε γυρίστηκε ποτέ;;;


6. "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές". Αρχικός πρωταγωνιστής ήταν ο Νίκος Κούρκουλος αντί του Άγγελου Αντωνόπουλου!!!


7. "Οι σατανάδες της νύχτας" ταινία της Φίνος Φιλμ αυτή;;;
Στο 5 που αναφέρεις την ταινία "ο πρωταθλητής" σίγουρα δεν προβλήθηκε ποτέ και μάλλον δεν προχώρησε η παραγωγή απ'την Φίνος.Στα τέλη της δεκαετίας του 80 κυκλοφόρησε μια βιντεοκασέτα με τον Βέγγο με τον ίδιο τίτλο σε σκηνοθεσία Γιώργου Λαζαρίδη.Παραθετω απ' το retro db:
 
Μόνο σε μένα έκαναν εντύπωση αυτά;
Ολόκληρη Finos Films και είχαμε στο αρχικό μήνυμα "είμαστε 2 άτομα που προσπαθούμε...", παρακάτω οι χρήστες να ανοίγουν τα μάτια στον υποτιθέμενο εκπρόσωπο αυτής της εταιρίας και ακόμα πιό κάτω "βοηθήστε μας"...Κάτι δεν μου κολλάει καλά εδώ αλλά τελοσπάντων.
 
Πίσω
Μπλουζα