Φιγούρες από παιδικές σειρές

spirtoulis

RetroMasteR
Joined
17 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.296
Αντιδράσεις
185
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?2902-%D0%E9%ED%FC%EA%E9%EF-%28%28The-Adventures-of%29-Pinocchio%29&highlight=%D0%C9%CD%CF%CA%C9%CF

Σε αυτό το θρεντ του ρετρομανιαξ αναφέρεται στις Περιπέτειες του Πινόκιο πρόσφατα βρήκα μία φιγούρα από αυτή τη σειρά που βλέπαμε μικροί , είναι ο Πινόκιο σε μαγνήτη σκεϊτμποουρντ, βάζεις για παράδειγμα ένα χαρτί ανάμεσα στον μαγνήτη και τη φιγούρα και αυτή πάει όπου πάει ο μαγνήτης. Στα πλάγια γράφει ότι κατασκευάστηκε στη Δυτική Γερμανία , copyright 1977 από τη Magneto KG. Υπήρχε και της Χαιντι παρόμοια φιγούρα. Επιφυλάσσομαι για περαιτέρω φωτογραφίες.
 
Όταν ήμασταν παιδιά υπήρχαν πολλές σειρές κινουμένων σχεδίων που ήταν δημοφιλείς σε πολλές χώρες και σε πολλές από αυτές δημιουργούσαν και αντίστοιχα παιχνίδια.Πρόσφατα λοιπόν βρήκα δύο φιγούρες του Φρου Φρου από την γερμανική εταιρεία Bully. Από κάτω γράφουν West Germany και copyright 1983.

IMG_0052.jpg

IMG_0051.jpg
 
spirtoulis είπε:
Όταν ήμασταν παιδιά υπήρχαν πολλές σειρές κινουμένων σχεδίων που ήταν δημοφιλείς σε πολλές χώρες και σε πολλές από αυτές δημιουργούσαν και αντίστοιχα παιχνίδια.Πρόσφατα λοιπόν βρήκα δύο φιγούρες του Φρου Φρου από την γερμανική εταιρεία Bully. Από κάτω γράφουν West Germany και copyright 1983.
ωραιες οι φιγουρες του pumuckl φρου φρου :) Στην Ελλαδα τις βρηκες;
 
Την μία katerinak την βρήκα σε ένα μαγαζί που αγόρασα και την άλλη από πάνω , δεν νομίζω πάντως να πολυκυκλοφορούσαν Ελλάδα. H άλλη είναι από ίντερνετ. 'Εβγαζε και η Schleich από ότι είδα που -όπως και οι φιγούρες από τα στρουμφάκια έχουν διαφορές μεταξύ τους με αυτές τις Bully.
 
Ευχαριστω για την απαντηση!της Schleich βρισκω κι εγω αλλα ειναι φιγουρες με στρουμφακια και καποια ζωα..Δε μου αρεσαν και τοσο αυτα που βρηκα..

Μια αλλη ερωτηση: η Bully τι ειναι;καποια εταιρια;πρωτη φορα την ακουω
 
Ναι είναι εταιρεία γερμανική. Κατασκευάζει φιγούρες και αυτή.
 
Με γεια το Φρου-φρουδάκι spirtouli! Πολύ συγκινητικό μου φαίνεται που έψαξες να βρεις φιγούρα του Φρου-φρου! Δεν είχα δει ποτέ ως τώρα. Το μόνο που θυμάμαι ήταν πως το παιδικό ήταν από τα αγαπημένα μου και πως σε κάποιες πλακέ ορθογώνιες τσίχλες είχε δώρο τατουάζ νερού με τη μορφή του! #)

Καλορίζικά και σε καλή μεριά!!!
 
τι λυπημενο μουτρακι ειναι αυτο που κραταει την ομπρελα; μαλλον λογω βροχης δε θα μπορει ο φρου-φρου να κανει ολες τις σκανταλιες του ;)

αν και διαφερουν αρκετα, οι 2 φιγουρες ειναι εξισου ομορφες :thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
Ωραίο είναι!Συλλεκτικότατο!Ταιριάζει και με τη χθεσινή μέρα!!!!
 
Χαίρομαι που σας αρέσουν. :) @daredevil το ένα με την ομπρέλα είναι 5 εκατοστά και το άλλο έξι. Katerinak εσένα θα σου αρέσουν οι φιγούρες Ταο-Ταο που έχω. θα βγάλω φωτογραφίες αφιερωμένες ειδικά για σένα.
 
spirtoulis είπε:
Χαίρομαι που σας αρέσουν. :) @daredevil το ένα με την ομπρέλα είναι 5 εκατοστά και το άλλο έξι. Katerinak εσένα θα σου αρέσουν οι φιγούρες Ταο-Ταο που έχω. θα βγάλω φωτογραφίες αφιερωμένες ειδικά για σένα.
θα κλαψω τωρα.. δεν ηξερα οτι κυκλοφορησαν και φιγουρες του Ταο-Ταο..

οποτε μπορεσεις θα περιμενουμε τις φωτογραφιες :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

:thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: προκαταβολικα :)
 
spirtoulis είπε:
Χαίρομαι που σας αρέσουν. :) @daredevil το ένα με την ομπρέλα είναι 5 εκατοστά και το άλλο έξι. Katerinak εσένα θα σου αρέσουν οι φιγούρες Ταο-Ταο που έχω. θα βγάλω φωτογραφίες αφιερωμένες ειδικά για σένα.
Σπιρτούλη, είναι τέλειες! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :)
 
Να κι ένας Φρου Φρού μπρελόκ. Το έχω αναρτήσει στο ανάλογο θρεντ, αλλά νομίζω πως κι εδώ ταιριάζει. Άλλωστε μιλάμε για τον πιο αγαπημένο ήρωα των παιδικών μου χρόνων... :) Το είχα αγοράσει εδώ στην Ελλάδα, το 80 κάτι!

Προβολή συνημμένου 49660

DSC05926.jpg
 
Zouzou, πολύ ωραίο το μπρελόκ σου. :dribble:Σε ευχαριστούμε για την φωτογραφία
 
Καλωσηρθες βοθρε αλανι :D Εγραψες και με το ονομα και με το Avatar.RESPECT:bow:
 
καλώς το βόθρο !!! καλά ποσταρίσματα !!! :D
 
Πίσω
Μπλουζα