Φυσαρμόνικα melodica!!!

stakovios

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
659
H δική μου melodica hohner σοπράνο, όχι σε πράσινο , αλλά σε πορτοκαλί. Παίζει ακόμα μια χαρά!DSC03839.jpg

BETTY BOOP

MultiDimensional RetroDivinitY
Αντιδράσεις
2.362
Kambia είπε:
Σας παρουσιάζω την Μελόντικά μου :)
picture.php

picture.php

Και εδώ φαίνεται το κουμπάκι που πίεζες για να βγούν τα σάλια :biglaugh:

picture.php
Ακριβώς την ίδια έχω και εγώ μέσα στη θήκη της, από την Γ Δημοτικού...Μας έδιναν απλά τραγουδάκια με νότες στο σχολείο και τα μαθαίναμε...Ιδιαίτερα θυμάμαι ότι στην κλασική παραλληλόγραμμη τσάντα δεν χωρούσε και την κράταγα προσέχοντας να μην ξεχάσω τη μελόντικα κάτω από το θρανίο...

sypsi

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
18
Εννοείται πως κι εγώ είχα την ίδια!!!! ώσπου κάποια στιγμή έχασα το καπάκι της τρύπας για τα σάλια και.....γινόταν καταρράκτης!!!!!!!!!! Όσο για τη θήκη ας μη μιλήσω!!! Με την πρώτη φορά που την πήρα σχολείο την έχασα!!!! Τελευταίες τάξεις δημοτικού πρόλαβα και φλογέρα της ίδιας κατηγορίας!!!!! Εκεί ας μη μιλήσουμε για σάλια!!!! Νιαγάρας!!!! (Φορόυσα και σιδεράκια.... #)

panosvw

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
5
Ειχα παρει την πράσινη την soprano απο το minion το 1986 τα Χριστούγεννα.Την άνοιξα,την είδα και απο τότε είναι άθηκτη στο κουτί της!!!

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Αντιδράσεις
1.515
Απο τα μακρινα '60s και την εταιρια ΑMICO ερχεται η παρακατω μελλοντικα. :)

68792.jpg68791.jpg68793.jpg

οι φωτο ειναι απο e-bay

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

manos311

RetroActive
Αντιδράσεις
2.122
Δείτε και τη δική μου! Έχω παίξει στη χορωδία του σχολείου 28η Οκτωβρίου και Χριστούγεννα.

DSCF3669.jpg

katerinak

Expert
Αντιδράσεις
2.221
φυσαρμονικα απ τη σειρα "βεγγαλικα"

veg16.JPG

ΦΖΠ1

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
595
Η δική μου δεν είχε "κουμπί" για σάλια, αλλά ένα πλαστικό διαφανές, κάτι σαν τις βαλβίδες των φουσκωτών θαλάσσης. Προφανώς επειδή κοβόταν με το πολύ άνοιξε-κλείσε, αντικαταστάθηκε με το κουμπί.

Χαρακτηριστικό, όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες, ήταν το μεσαίο "Ντο" που ήταν ριγέ ανάγλυφο.

Επίσης, φυσώντας αρκετά δυνατά οι νότες "παραμορφώνονταν" κάτι δέκατα του ημιτονίου προς τα πάνω.

Τέλος, το επιστόμιο συνήθως φθειρόταν (το ψιλομασάγαμε κι εμείς) και αποκτούσε με τα χρόνια μια απαίσια μυρωδιά και ένα "καφέ" υγρό στην ένωσή του, αν δε το καθάριζες συχνά, φυσικά.

Νομίζω, επίσης, ότι αυτές με το μεγάλο επιστόμιο που τις ακουμπούσες στο τραπέζι (manos311), λέγονταν πιανίκες.

P.S. : Mεγάλο "μείον" της θήκης της αυθεντικής Hohnner ήταν ότι οι δύο πλαστικές σούστες που είχε για να κουμπώνει σχεδόν σίγουρα έσπαγαν μετά από λίγο καιρό...

geotsi.

RetroActive
Αντιδράσεις
137
Να και η δικη μου μελοντικα απο τον Απεργη...Κυριως τα Χριστουγεννα με τα καλαντα παιζαμε ασταματητα κ οχι μονο...

IMG_1630.jpg

IMG_1627.jpg

IMG_1631.jpg

IMG_1632.jpg

IMG_1634.jpg

kingtiger077

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
96
Ρε παιδιά εγώ έχω μια melodica σε σκληρή πλαστική θήκη πολύχρωμα πλήκτρα και κίτρινο σώμα. Η θήκη γράφει πάνω pianino. Γνωρίζετε κάτι γι'αυτή; Την είχα πάρει μέσα του 80... και πρόσφατα βρήκα άλλες δύο ίδιες σε παλιό μπακάλικο που είχε και παλιά παιχνίδια!

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Αντιδράσεις
1.469
Ήταν ένα από τα κλασσικά παιχνίδια που έβλεπες σε πανηγύρια. Η αδερφή μου είχε μια κίτρινη με πολύχρωμα πλήκτρα. Είχα μάθει το Jingle Bells χαλαρά και ένα δυο ακόμη αλλά με ταλαιπώρησαν αρκετά. Η αταξία μου ήταν να πατάω παρατεταμένα 2 ή 3 πλήκτρα ταυτόχρονα και να την κάνω να σκούζει.

metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Αντιδράσεις
4.167
Με ειχαν φερει δωρο μια τετοια φυσαρμονικα καποτε αλλα δεν την αγγιξα ποτε.Δεν με κινησε το ενδιαφερον να ασχοληθω εστω και ελαχιστα μαζι της.

kingtiger077

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
96
Αυτή η melodica που έχω βρει λέει melodica 10. Προφανώς είχε διαφορά από τη melodica 8 στον αριθμό των πλήκτρων εξ ου και το νούμερο δίπλα στο όνομα!!! Δυστυχώς λείπει το βιβλιαράκι με τις πολύχρωμες νότες!

Retropolis Greece

Retro Member
Αντιδράσεις
232
Υπάρχει άραγε κάποιον δεκαετίας 80 και 90 που να μην είχε ποτέ του μια μελόντικα?Β

aeolous

RetroN00b
Αντιδράσεις
8
ειχα και εχω αν και ποτε δεν εμαθα ειναι ''τακτοποιημενη'' σε καποια ντουλαπα του σπιτιου αν την βρω ευκολα θα ανεβασω φωτογραφια γιατι ειναι τουλαχιστον 35ετιας

circleag

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
457
Είχα και εγώ μια παιδική κόκκινη"μελόντικα" που μου την είχαν κάνει δώρο σε κάποια γενέθλια μου.melodica.jpg

Ένα μουσικό όργανο μισό φλογέρα μισό πιάνο..

Ο ήχος της ήταν πολύ ωραίος!

Θυμάμαι ότι όταν έπαιζα τους ξεκούφαινα όλους και φεύγανε τρέχοντας γιατί έπαιζα πολυ φάλτσα! :D

αααχ! Όμορφες παιδικές αναμνήσεις..

geoanas

Commodore Vampire
Διαχειριστές
Αντιδράσεις
262
Classic ! Υπήρχε και σε πράσινο χρωματάκι ...

Εγώ είχα μια σαν αυτή

il_fullxfull.245545344.jpg

BETTY BOOP

MultiDimensional RetroDivinitY
Αντιδράσεις
2.362
Είχα εγώ μια πρασινη "μελόντικα" για το μαθημα της Μουσικης από την Γ' εως την ΣΤ' Ταξη...

image.jpeg

Rakeesh

RetroDB Feeder
Αντιδράσεις
1.211
Ειχα κι εγω τετοιο αλλα δεν ηταν κατι παραπανω απο ενα παιχνιδακι για να κουτσοπαιζω κατι παιδικα κομματακια που ηξερα στο πιανο. Λογω της χρησης του ως παιχνιδιου και λογω του φτηνιαρικου υλικου, δεν τη θεωρουσα μουσικο οργανο, αλλα στα χερια επαγγελματιων μουσικων μπορει να βγαλει πολυ ομορφα αποτελεσματα οπως αυτο :)

ΦΖΠ1

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
595
Το όργανο του #37, με πλήκτρα πιάνου αλλά όχι με επιστόμιο, παρά με έναν εύκαμπτο σωλήνα ικανό να φτάνει από το τραπέζι μέχρι το στόμα (για την ακρίβεια, το γαλάζιο στο #26), εγώ το ήξερα ως "πιανίκα", και το έβγαζε κάποτε και η Yamaha.

Α, αυτό το έχω ξαναγράψει...

Με μια πράσινη Hohnner πάντως, κι έναν εμπνευσμένο δάσκαλο Ωδικής στην Τρίτη Δημοτικού, έμαθα όλη τη θεωρία της μουσικής και τις θέσεις στο πιάνο, κι έτσι τρία χρόνια μετά ξεκίνησα σχεδόν ως...παιδί-θαύμα !

Μπλουζα