Φωτογραφίες ρετρό γεύσεων...

audiodee είπε:
Για εκείνες τις ρετρο μέντες που έλεγα (επιμένω),έκανα ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα με το περιτύλιγμα, ήταν η σκιά ενός γυναικείου προσώπου σε αυτούς τους τρεις χρωματισμούς, σχεδίασα και ένα κουφετάκι να δείξω το σχήμα του.

Μόνο εγώ τις ήξερα;

picture.php
Μήπως εννοείς αυτες??

picture.php


τις βρηκα σε ενα επαρχιακό (Kαλαματιανό) περίπτερο... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, Penny!

Μέντες ΜΕΖ είναι!

Η δική σου φιγούρα μάλλον είναι η σύγχρονη έκδοση.

Βρήκα όμως το παλιό περιτύλιγμα το οποίο είναι εξώφυλλο βιβλίου και αναφέρεται σε παλιές αναμνήσεις που σήμερα μοιάζουν σαν τις παλιές μέντες ΜΕΖ που εξαφανίστηκαν.

20184.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχα! Ωραία και η σύγχρονη εκδοχή αλλά και η παλιά σούπερ!!

Η πλάκα είναι ότι βρήκα το πακετάκι σε περίπτερο κατά τις 3 το πρωί, γυρνώντας από έξοδο..και θυμήθηκα το ποστ σου!! :)

Δεν τις εχω ξαναδει πάντως!
 
Ορίστε!

Σε μια ανασκαφή από ένα μπουφάν στη ντουλάπα μερικών ετών, βρέθηκε σε μια τσέπη αυτό:

SUPER MEZ

37631.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
audiodee είπε:
Ορίστε!

Σε μια ανασκαφή από ένα μπουφάν στη ντουλάπα μερικών ετών, βρέθηκε σε μια τσέπη αυτό:

SUPER MEZ
Μπράβο για την ανακάλυψη! Από πότε (δεκαετία) χρονολογούνται;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κυκλοφορουν κανονικα σε 3 γευσεις μαλιστα (οχι με το παλιο περιτυλιγμα). Θα ανεβασω φωτογραφιες μεσα στην εβδομαδα.
 
τις θυμαμαι τις τσιχλες ΙΟΝ φυλλαρακια,μαλιστα τις εκοβα στη μεση για να τις απολαμβανω σε 2δοσεις :)

το εσωτερικο ασημενιο περιτυλιγμα ειχε ακρες κομμενες "ζιγκ-ζαγκ"
 
557.jpg

αγοράζατε stimorol??? Θυμάμαι τη πρώτη φορά στο δημοτικό που δοκίμασα... ένα κουτάκι σε κάθε διάλειμμα αγοράζαμε... :D
 
Πετι-Μπερ Παπαδοπ&#95.jpg

Πετι-Μπερ Παπαδοπουλου.

Τα πιο διαχρονικα μπισκοτα!
 
Wally είπε:
Κυκλοφορουν κανονικα σε 3 γευσεις μαλιστα (οχι με το παλιο περιτυλιγμα). Θα ανεβασω φωτογραφιες μεσα στην εβδομαδα.
Πέρασαν πολλές εβδομάδες από τότε αλλά τίποτα :( .

miss x είπε:
αγοράζατε stimorol??? Θυμάμαι τη πρώτη φορά στο δημοτικό που δοκίμασα... ένα κουτάκι σε κάθε διάλειμμα αγοράζαμε... :D
 


Από τις λίγες τσίχλες που δε μου άρεσαν. Έκαιγαν πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
η αγαπημένη μου τσίχλα


Κι εμένα αλλά η γεύση κρέμα και φράουλα. Ήταν σαν να τρως παγωτό σε τσίχλα. Και η γεύση μπανάνα καλή ήταν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Κι εμένα αλλά η γεύση κρέμα και φράουλα. Ήταν σαν να τρως παγωτό σε τσίχλα. Και η γεύση μπανάνα καλή ήταν.
αν θυμάμαι καλά κυκλοφόρησε στην αρχή μόνο ένα είδος τσίχλας big babbol, αυτό με γεύση φρούτων, αργότερα μας ήρθαν νέες γεύσεις όπως κρέμα-φράουλα, μπανάνα...
 
Οι γνωστές ρος παστίλιες, πρόλαβα και έβγαλα φωτογραφία πριν τις εξαφανίσω. Υπάρχουν και πράσινες (μέντα) αλλά ποτέ δε μου άρεσαν. 20181115_160803.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περίεργο ότι στα ελληνικά έχει διαφορετική σειρά συστατικών απ' ό,τι στα Αγγλικά, ενώ υποτίθεται όσο πιο πριν στη λίστα τόσο μεγαλύτερη αναλογία έχουν.

Το "Καρμίνιο Ε120" προέρχεται απο ζουζούνια :)
 
Θυμούται κανείς αυτές;
img_3567.jpg


και αυτές;

ww.jpg


Οι πρώτες μεγάλος έρωτας, ειδικά το κεράσι (που εδώ δεν το βλέπω)
 
Παναγίτσα μου. Τα CERTS είναι πολύ συνηθισμένα εδώ (όχι όμως σε κεράσι, δεν φαίνεται να υπάρχει καθόλου - κοίταξα wikipedia) αλλά δεν έχω αγοράσει ποτέ ούτε είχα προσέξει τη σύνθεσή τους. Στην επάνω φωτό διάβασα τι περιέχει η γεύση δυόσμος και έφριξα. Εντάξει, καραμέλες είναι, όχι υγιεινό φαγητό, αλλά έλεος. "Mints" χωρίς ίχνος ελαίου μέντας, ας πούμε (σε έναν οποιοδήποτε λογικό πλανήτη θα απαγορευόταν η χρήση του όρου "mints" σε κάτι που δεν περιέχει mint, αλλά η Γη δεν ανήκει σ' αυτήν την κατηγορία κι ο καθένας ισχυρίζεται ό,τι θέλει, αρκεί να είναι ψέμα - η αλήθεια απαγορεύεται και τιμωρείται). Γράφει με μεγάλα γράμματα  ότι έχει "Retsyn Crystals" και φαντάζεσαι ότι αυτό είναι κάτι σπουδαίο και καλό για να το τονίζουν, αλλά είναι απλώς μείγμα μερικώς υδρογονωμένου βαμβακελαίου (ανάγνωθι "trans fat"), τεχνητών αρωματικών, και copper gluconate που δεν είμαι σίγουρος πώς μεταφράζεται ελληνικά διότι έχουν περάσει και μερικές δεκαετίες από τότε που έκανα Οργανική Χημεία στο ένδοξο ΕΜΠ αλλά φαντάζομαι "γλυκονικός χαλκός".
 
Ωραίες στην αρχή μετά όσο τις μασούσες θύμιζαν πλαστικό:
t.png


Τις τσακίζω και τώρα στα γεροντάματα:
smarties-564x401.jpg


Θυμάστε που τα σμάρτιζ (τα διάβαζα σμαρτίες_κατά το αμαρτίες, τόσο ήξερα) σε αυτές τις συσκευασίες τα καπάκια είχαν σκαλισμένο από ένα λατινικό γράμμα; Πάντα κοίταζα ποιο μου έτυχε, αλλά δεν έκανα ποτέ συλλογή.
 
Προβολή συνημμένου 90618

αγοράζατε stimorol??? Θυμάμαι τη πρώτη φορά στο δημοτικό που δοκίμασα... ένα κουτάκι σε κάθε διάλειμμα αγοράζαμε... :D
stimorol χωρίς ζάχαρη άρα stimorol χωρίς κουβέντα!!!
σκάει! δεν κολλάει! ξαναφουσκώνει!
 
Πίσω
Μπλουζα