Φωτό Καλλιτεχνών GRM [2008 Version]

telonio είπε:
Βρε συ Κωνσταντίνε έχω την εντύπωση πως κάπου σε είδα εκεί στα 1.400 μέτρα! :D
Μάλλον είχες παραισθήσεις, από το υψόμετρο ! :D

Εγώ, εκεί ;;;
 
Sofologiotatos είπε:
Όσο για την τελευταία φωτογραφία από την τελευταία τετράδα που έστειλα, τα αποτελέσματα του διαγωνισμού θα ανακοινωθούν αργά το βράδυ της Τρίτης 15/4. ;)
Τι θα κερδίσω ; :cool:
 
Και τώρα τα αποτελέσματα για την παρακάτω φωτογραφία. Η ερώτηση ήταν: τι και πού είναι αυτό που βλέπετε;



Shadowdancer2501 είπε:
Σάντοουντάνσερ, ουάν πόιντ. Σαντοντονσέρ, εν πουέν.

Μόνο και μόνο επειδή αυτό που φαίνεται από το παράθυρο είναι όντως θρησκευτικό κτίσμα.

Kambia είπε:
για μοναστηρι του Αγιου Ορους το κοβω να ειναι.
Κάμπια, τού πόιντς. Κωμπιά, ντέ πουέν.

Για τις λίγο περισσότερες λέξεις... ;)

DINO είπε:
Να υποθέσω και εγώ με τη σειρά μου... Είναι από μοναστήρι; Άγιο όρος; Μετέωρα; :what: Μου κάνει λίγο κατανυκτικό το όλο σκηνικό...
Ντάινοου, θρη πόιντς. Ντινό, τρουά πουέν.

Κυρίως για την πιο αναλυτική άποψή σου. Κατά τα άλλα, το μόνο που πέτυχες κι εσύ είναι η σχέση με τη θρησκεία.

nessie είπε:
θα το ρισκάρω και θα πω ότι είναι τραβηγμένη σε καράβι ή σε κάτι πλεούμενο τελοσπάντων... Τοποθεσία: Χαλκιδική;;;:what:
Νέσι, σιξ πόιντς! Νεσί, σις πουέν.

Εσύ παίρνεις παραπάνω πόντους επειδή βρήκες κάτι πιο σημαντικό: ότι η φωτογραφία έχει τραβηχτεί μέσα από καράβι.

Telamonas.stokos είπε:
Ισως να ειναι τραβηγμενη μεσα απο το καραβι (μιλαω για ενα μεταποιημενο μεγαλο ιστιοφορο) που κανει το γυρο του Αγιου Ορους - ξεκινωντας απο την Ουρανουπολη.
Τελαμόουνας Στόουκος, σέβεν πόιντς. Τελαμονάς Στοκός, σέτ πουέν.

Ναι, η φωτογραφία είναι από καράβι (πάντως όχι ακριβώς μεταποιημένο), και αυτό που φαίνεται είναι κτήριο κατασκευασμένο για λατρευτικούς σκοπούς, αλλά και πάλι απέχεις.

telonio είπε:
Mέσα από καράβι τραβηγμένη από κινητό. Το που δεν γνωρίζω. Κερδίζω τα μισά; :D
Τελόουνιοου, έιτ πόιντς. Τελονιό, υίτ πουέν.

Εσύ βρήκες και το κινητό. Εύγε τέκνον μου! Τα μισά όμως δεν τα κερδίζεις, λυπάμαι... :cool:

candy είπε:
Για την τελευταία εικάζω ότι είναι όντως μέσα από πλοίο τραβηγμένη και το τοπίο μου φέρνει μάλλον σε λιμάνι Κέρκυρας ή κάτι τέτοιο.
Κάντυ, τεν πόιντς!! Κωντί, ντί πουέν!!

Όπα, εδώ πιάσαμε κάτι παραπάνω! Και πλοίο και Κέρκυρα! Όχι όμως το βασικό...

exetlaios είπε:
ΣΟΣ !Παιδιά, κάποιος έκανε πειρατεία στο καράβι του Playmobil ! Aνάγκασε το πλήρωμα να συμμετέχει σε καταναγκαστικό και "στημένο" photo-session !

exetlaios είπε:
Εδώ καπετάνιος πλοίου Playmobil ! Όποιος ξανακολλήσει αφίσες στο παράθυρο της καμπίνας μου,θα τον ρίξω στα σκυλόψαρα !

Μα τους χίλιους γάτζους !
Εκετλήος, τουέλβ πόιντς!!! Εκετλεός, ντούζ πουέν!!!

Ένα μεγάλο μπράβο στον Playmobil-όφιλο Εχετλαίο, ο οποίος μπορεί να μη βρήκε το τοπίο (την εκκλησία του Αγ. Γεωργίου στο Παλαιό Φρούριο της Κέρκυρας), βρήκε όμως το σημαντικότερο: ότι η φωτογραφία πράγματι έχει τραβηχτεί από την καμπίνα του πειρατικού πλοίου των Playmobil! :) Όσο για το τοπίο, είναι από περιοδικό που τοποθέτησα έξω από το παράθυρο ώστε να ολοκληρώσω την ψευδαίσθηση. Η οποία τελικά πέτυχε, εφόσον κανένας άλλος δεν αναρωτήθηκε αν ο εσωτερικός χώρος είναι αληθινός ή αν είναι ...παιχνίδι!

Μια σημαντική διευκρίνιση, φίλτατε Εχετλαίε. Πειρατεία σε πειρατικό καράβι δεν γίνεται. Μεταξύ κατεργαραίων ειλικρίνεια και αλληλεγγύη. Τα παιδιά που ήρθαν για τη φωτογράφιση ήταν συνάδελφοι πειρατές που δουλεύουν στον Ανατολικό Τομέα (Αιγαίο, Θρακικό κ.τ.λ.) και με το που πήραν τη θερινή τους άδεια ήρθαν στο Ιόνιο για αναψυχή. Επομένως το πλήρωμα συμμετείχε εθελοντικά στο όλο στήσιμο του photo-session! ;)

exetlaios είπε:
Θα το σκεφτώ... Το δώρο θα το παραλάβεις όταν θα έρθω σε κάποια συνάντηση του GRM στην Αθήνα. Και εννοείται ότι δεν κάνω πλάκα!

Ιδού μία πιο φωτισμένη εκδοχή του σκηνικού, όπου φαίνεται ξεκάθαρα πλέον για τί χώρο πρόκειται.



Και μία τελευταία, στο κατάστρωμα του πλοίου, μία ηλιόλουστη μέρα στις Δαλματικές ακτές, κάπου κοντά στην ενετική Ραγούζα (το σημερινό Ντούμπροβνικ της Κροατίας). Η πλήρης νηνεμία είχε αναγκάσει τον καπετάνιο να δώσει διαταγή να μαζέψουν τα πανιά...

 
Sofologiotatos είπε:
Ένα μεγάλο μπράβο στον Playmobil-όφιλο Εχετλαίο, ο οποίος μπορεί να μη βρήκε το τοπίο (την εκκλησία του Αγ. Γεωργίου στο Παλαιό Φρούριο της Κέρκυρας), βρήκε όμως το σημαντικότερο: ότι η φωτογραφία πράγματι έχει τραβηχτεί από την καμπίνα του πειρατικού πλοίου των Playmobil! :) Όσο για το τοπίο, είναι από περιοδικό που τοποθέτησα έξω από το παράθυρο ώστε να δημιουργήσω την ψευδαίσθηση που ήθελα. Η οποία πέτυχε, εφόσον κανένας άλλος δεν αναρωτήθηκε αν ο εσωτερικός χώρος είναι αληθινός ή αν είναι ...παιχνίδι!
Τι έγινε λέει; :eek::eek:

Είναι σαν αληθινό! :clap:

(Ο exetlaios πώς βρήκε τη σωστή απάντηση; :what:)
 
nessie είπε:
Τι έγινε λέει; :eek::eek:Είναι σαν αληθινό! :clap:

(Ο exetlaios πώς βρήκε τη σωστή απάντηση; :what:)
Σ' ευχαριστώ, Nessie! Προφανώς ο Εχετλαίος έχει το ίδιο καράβι... ;) Αλλά αυτό που είχε σημασία ήταν η ψευδαίσθηση.
 
Sofologiotatos είπε:
Σ' ευχαριστώ, Nessie! Προφανώς ο Εχετλαίος έχει το ίδιο καράβι... ;) Αλλά αυτό που είχε σημασία ήταν η ψευδαίσθηση.
Σε κάθε περίπτωση σε υπερ-ευχαριστούμε Σοφολογιότατε,

καθώς το "κουίζ" που σκαρφίστηκες,

μας γέμισε περιέργεια και ενδιαφέρον !

Επίσης συμφωνώ με το σχόλιό σου σχετικά με την πειρατεία.

Παραφράζοντας μια λαική ρήση, θα πω ότι :

"Στον πειρατή, πειρατείες δεν περνάνε" !
 
Sofologiotate respect :worship:

Με εκανες να καψω πολλα εγκεφαλικα κυτταρα...
 
Συγγνώμη που δεν ποστάρω συγκεκριμένες φωτό αλλά δεν θα ήξερα ποιες να διαλέξω...

Αν έχετε λίγα λεπτάκια πηγαίνετε μια βόλτα από το http://picasaweb.google.com/krakout και χαζέψτε, ιδιαίτερα από Λευκάδα, Πράγα, Κορυσχάδες και Ιαπωνία. Σχόλια γουελκαμ! :)
 
Gryzor είπε:
Αν έχετε λίγα λεπτάκια πηγαίνετε μια βόλτα από το http://picasaweb.google.com/krakout και χαζέψτε, ιδιαίτερα από Λευκάδα, Πράγα, Κορυσχάδες και Ιαπωνία. Σχόλια γουελκαμ! :)
Πολύ καλές οι φωτό !

Ιδιαίτερα αυτές από Κορυσχάδες Ευρυτανίας (που είναι και κοντά στο δικό μου χωριό).

Που είχατε μείνει ;
 
Απο την σημερινη βολτα (Panasonic Lumix FZ7):

Οταν δεν με χωραει ο τοπος περπαταω μεχρι την γωνια.

p1010129ej5.jpg


Αραγε ποσο καιρο το χτυπαει το κυμα?

p1010158fu3.jpg


Το βουνο "των Θεων" απο την απεναντι οχθη του Θερμαϊκου

p1010121yf0.jpg


Και μια μεδουσα:animeek:

p1010179ui1.jpg
 
exetlaios είπε:
Πολύ καλές οι φωτό !Ιδιαίτερα αυτές από Κορυσχάδες Ευρυτανίας (που είναι και κοντά στο δικό μου χωριό).

Που είχατε μείνει ;

Σ'ευχαριστώ :)

Είχα πάει μικρότερος Καρπενήσι μερικές φορές (και κάμποσες ώς φαντάρος... :6 ), και είπα να πάρω την κοπέλα μου να της δείξω τα όρη, τα βουνά. Υπέροχο μέρος... Μείναμε μέσα στις Κορυσχάδες, σε ένα ξενώνα-παλιό αρχοντικό (με το τζάκι του, με τα όλα του, και με τα πολλά λεφτά του, εεεε ρε τί σου κάνει η γυναίκα)... Ήταν απίθανα!

Πρέπει να ξεβαρεθώ να διαλέξω μερικές φωτό να επιδείξω :)

Θ
 
Kambia δε ξέρω για τους άλλους αλλά εγώ ζήλευω όταν ακούω κάποιον να μου λέει οτι η βόλτα του στη γωνία περιλαμβάνει και μέρη όπως αυτά στις φωτογραφίε σου.

Σε ευχαριστώ που με ταξίδεψες έστω και για λίγο ...

Όσο για τις φωτογραφίες του exetlaios και telonio τι να πώ. Εχουν περάσει καμμιά δεκαπενταριά χρόνια που εχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να ανέβω μέχρι τα Δρακόσπιτα αλλά ακόμη τίποτα.

Οπότε την επόμενη φορά ξέρετε ;)
 
Kambia είπε:
Sofologiotate respect :worship: Με εκανες να καψω πολλα εγκεφαλικα κυτταρα...
Ελπίζω τουλάχιστον το "κάψιμο" να ήταν δημιουργικό. ;) Από τις δικές σου μου άρεσε κυρίως αυτή με το κύμα που σκάει πάνω στον κορμό. Σε πολύ ωραία στιγμή το πέτυχες. Όσο για τον Όλυμπο, πράγματι φαινόταν τέλεια προχθές που καθάρισε η ατμόσφαιρα!
 
Κορυφαίο το κουίζ!

Θέλουμε κι άλλο! :D
 
Πολύ καλό το φωτοκουιζ σου Sofologiotatos!Το επόμενο φαντάζομαι θα είναι από κανένα καλειδοσκόπιο,όπως και οι κάτωθι φωτογραφίες. :p

image0202nq0.jpg
image0203dq3.jpg
image0205df1.jpg
 
Candy το τελευταιο μου θυμιζει Φρακταλς

img4667es0.jpg


m2jz7.jpg


Απο Χαλκιδικη
 
Κambia πραγματικα υπεροχες φωτο.

Ανεβαζω μια φωτο που εχει τραβηξει ενας φιλος απο Γιαννενα.

xelidoniakh5.jpg
 
Χαχαχα στο ιδιο τεμπο εχουν ανοιξει τα στοματα τους!!!! Πολυ ομορφη φωτογραφια
 
Πίσω
Μπλουζα