Φωτό Καλλιτεχνών GRM [2008 Version]

Χε χε! Ενδιαφέρον. Τη σωστή απάντηση θα τη δώσω μεθαύριο, τέτοια ώρα περίπου. Ελπίζω ότι στο μεταξύ θα εκφραστούν κι άλλες απόψεις. :cool:
 
Όλες είναι πολύ όμορφες, αλλά η δεύτερη φωτογραφία με έχει αφήσει άφωνη! :thumbup:

Τώρα σχετικά με την τελευταία photo (και υπό τον κίνδυνο ότι θα πέσω πολύύύύύύ έξω), θα το ρισκάρω και θα πω ότι είναι τραβηγμένη σε καράβι ή σε κάτι πλεούμενο τελοσπάντων... Τοποθεσία: Χαλκιδική;;;:what:
 
Να υποθέσω και εγώ με τη σειρά μου...

Είναι από μοναστήρι;

Άγιο όρος; Μετέωρα; :what:

Μου κάνει λίγο κατανυκτικό το όλο σκηνικό...
 
ΣΟΣ !

Παιδιά, κάποιος έκανε πειρατεία στο καράβι του Playmobil !

Aνάγκασε το πλήρωμα να συμμετέχει σε καταναγκαστικό και "στημένο" photo-session !
 
Και γω για μοναστηρι του Αγιου Ορους το κοβω να ειναι.
 
Ισως να ειναι τραβηγμενη μεσα απο το καραβι (μιλαω για ενα μεταποιημενο μεγαλο ιστιοφορο) που κανει το γυρο του Αγιου Ορους - ξεκινωντας απο την Ουρανουπολη.
 
Έσπασε κι αυτό το thread-άκι για να μην χαθούν οι φοβερές φωτό των καλλιτεχνών που βρίσκονται ανάμεσά μας ;)

Καλή συνέχεια :thumbup:
 
Το μυστηριώδες "Δρακόσπιτο", στο όρος Οχη (Νότια Εύβοια).

Υψόμετρο 1400 μέτρα, ακριβώς στην κορυφή του βουνού.

dsc00204fq2.jpg


DSC00205.jpg
 
Εδώ καπετάνιος πλοίου Playmobil !

Όποιος ξανακολλήσει αφίσες στο παράθυρο της καμπίνας μου,

θα τον ρίξω στα σκυλόψαρα !

Μα τους χίλιους γάτζους !
 
Εχetleous γραψε 2-3 αραδες για τα "Δρακοσπιτα" μας εφτιαξες με τις φωτο.

Το μυστηριο πυκνωνει,θα κανω επισκεψη στο "esoterica" μου φαινεται. :xm:
 
Sofologiotatos η δεύτερη φωτογραφία είναι σαν πίνακας ζωγραφικής.Για την τελευταία εικάζω ότι είναι όντως μέσα από πλοίο τραβηγμένη και το τοπίο μου φέρνει μάλλον σε λιμάνι Κέρκυρας ή κάτι τέτοιο.

Exetlaios πολύ ωραία λήψη. #)
 
Aardvark είπε:
Εχetleous γραψε 2-3 αραδες για τα "Δρακοσπιτα" μας εφτιαξες με τις φωτο.Το μυστηριο πυκνωνει,θα κανω επισκεψη στο "esoterica" μου φαινεται. :xm:
Μην κάνεις επίσκεψη στο esoterica, μπορεί να "καείς" ! :D

Κοίτα, η φωτό το αδικεί.

Είναι πιό εντυπωσιακό, από κοντά.

Σκέτο δέος !

Αν ψάξεις στο net, θα βρεις άπειρες σελίδες με πληροφορίες και φωτό.

Η συμβουλή μου :

Αφιέρωσε μια μέρα από τη ζωή σου, για να ζήσεις αυτή τη

μοναδική εμπειρία, να το επισκεφτείς.
 
Το δρακόσπιτο της Όχης είναι μία ιδιαίτερα μυστήρια και μεγαλιθική κατασκευή. Η ανάβαση αξίζει οπωσδήποτε όπως προανέφερε και ο φίλος Exetlaios και δεν θα συνιστούσα να πραγματοποιηθεί καλοκαίρι με ντάλα ήλιο. Δεν θα μπορούσε βέβαια να μην λείπει η εκκλησία εκεί κοντά. Παντελής έλλειψη σεβασμού στα αρχαία μνημεία μας και παράγοντας σκουπιδιών στις βουνοκορφές τον αύγουστο.
 
Μήπως είναι το στοιχειωμένο δάσος στον "Ακέφαλο Καβαλάρη" του Tim Burton ;

Μπα, είναι οι πρόποδες του όρους Όχη !

imag0027wu1.jpg


imag0028pt9.jpg
 
exetlaios οι φωτογραφιες ειναι "ολα τα λεφτα":worship:

@ telonio Η εκκλησια σε ποιον ειναι αφιερωμενη?
 
Kambia είπε:
exetlaios οι φωτογραφιες ειναι "ολα τα λεφτα":worship:@ telonio Η εκκλησια σε ποιον ειναι αφιερωμενη?
Ευχαριστώ φίλε !

Η εκκλησία είναι ο Προφήτης Ηλίας, όπως άλλωστε συμβαίνει σχεδόν με όλες

τις εκκλησίες που είναι χτισμένες στις κορυφές βουνών.
 
Παντως και τα ξωκλησια εχουν τη χαρη τους και την ομορφια τους.

Επισης θυμαμαι μια σχεδον αναγκαστικη διανυκτερευση που εκανα ενα χειμωνα στην Παρνηθα μεσα σε ενα μικρο εκκλησακι...
 
Wally είπε:
Επισης θυμαμαι μια σχεδον αναγκαστικη διανυκτερευση που εκανα ενα χειμωνα στην Παρνηθα μεσα σε ενα μικρο εκκλησακι...
Eλπίζω να είχες κανένα καλό sleeping bag γιατί αλλιώς δεν νομίζω πως μπορώ να πιστέψω πως έκλεισες μάτι μέσα στo εκκλησάκι χειμωνιάτικα. :D

Ο φίλος Exetlaios θα μου επιτρέψει φαντάζομαι δύο φωτογραφίες του δρακόσπιτου της Όχης αλλά από διαφορετικές οπτικές γωνίες.

Άποψη του δρακόσπιτου από την κορυφή της Όχης.

213ejio.jpghttp:


Άποψη του εσωτερικού χώρου.

mjvnlh.jpg


Βρε συ Κωνσταντίνε έχω την εντύπωση πως κάπου σε είδα εκεί στα 1.400 μέτρα! :D
 
exetlaios είπε:
Η συμβουλή μου :Αφιέρωσε μια μέρα από τη ζωή σου, για να ζήσεις αυτή τη

μοναδική εμπειρία, να το επισκεφτείς.
Καταπληκτικό αυτό το "Δρακόσπιτο" και η τοποθεσία του! :sealed: Λατρεύω τέτοιες εκδρομές και θα το έχω σοβαρά υπ' όψη μου όταν επισκεφθώ την Εύβοια.

Όσο για την τελευταία φωτογραφία από την τελευταία τετράδα που έστειλα, τα αποτελέσματα του διαγωνισμού θα ανακοινωθούν αργά το βράδυ της Τρίτης 15/4. ;)
 
Πίσω
Μπλουζα