Φωτό από παλιές κασέτες

Κατ αρχην να αναφερω οτι το Billboard magazine υπαρχει ψηφιοποιημενο στη Google (1940 - 2010)

Εκει υπαρχει τεραστιος πλουτος πληροφοριας...ορεξη να εχεις να ψαχνεις.

Φυλλομετρωντας τυχαια το τευχος του Αυγουστου του 1974 πανω σε διαφημιση της Intersonic!!!!

billboard_Aug_1974.jpg

Εβαλα ψακτηρι στα τευχη και εντοπισα κι αλλες καταχωρησεις.

Αυτη ειναι απο τον Αυγουστο το 1972!

billboard_Aug_1972.jpg

Παραθετω και ενα σκαν απο τα inlay των κλασικων Intersonic του 80 (που χρησιμοποιουσαμε να γραφουμε Σπεκτρουμοπαιχνιδα)

Intersonic2.jpg

Μεχρι το 2002 πρεπει να πηγαινε καλα διοτι εντοπισα μελετες για επεκταση του εργοστασιου της.

Δυστυχως το μονο που βρισκω για τα μετεπειτα χρονια ειναι στις λιστες οφειλετων του Δημοσιου :(
 
Tο βγαλμένο είναι το παλιό τις sony ! Οπου όταν έπαιζε κασέτες επειδή είχε ξεραθεί το λάστιχο του δεν κρατούσε σταθερά την tania και την τσαλάκωνε.

Εβαλα το καινούργιο και ησύχασα !
 
Κατι εγχωριες κασσετες που τσιμπησα τελευταια,soundtracks 80ς ταινιων,δυο 80ς επιτυχιες και μια ρετριλα στο spoiler.


Λειπουν κατι κασσετουλες για spectrum θα μπουν σε αλλο θρεντ.



.



.


1.JPG

2.JPG
 
Ενα ενδιαφερον βιντεο με το πως βγαινουν στην παραγωγη οι κασσετες,τωρα που ξαναγιναν μοδα η βιοτεχνια ηταν ετοιμη να λειτουργησει μιας και ειχε κρατησει τα μηχανηματα της σε ετοιμοτητα,οτι βλεπετε στο βιντεο εχει σταματησει να κατασκευαζεται εδω και χρονια.

Τελευταιες τους παραγωγες ηταν τα soundtrack για το Guardians of the Galaxy και του Star Wars

Making Cassette Tapes Cool Again

 
Πολύ ωραίο βίντεο Ααρντυ εγώ...ξανανακάλυψα τις κασέτες όταν πήρα το καλό στερεοφωνικό, μιας και στα '80ς είχα ένα φορητό το οποίο είχα φέρει...λαθραίο από Γερμανία κρυμμένο στο σακ βουαγιάζ μου, αν δεν κάνω λάθος 100 μάρκα, και το οποίο είχα αρκετά χρόνια, μέχρι που πήρα το Aiwa το οποίο είχα και ως φοιτητής. 
 
Αλλο ενα βιντεακι τοτε για το τελευταιο εργοστασιο κασετων που κανει περισσοτερες  κασσετες στα 2010ς απο οσες ειχε κανει ποτε στην ιστορια του!

The Last Audio Cassette Factory

 
Ειναι η National Audio Company που απο μηνα σε μηνα θα κυκλοφορησει (μετα απο πολλα χρονια που εχει να γινει κατι αναλογο) νεες super ferric κασσετες
 
Βρηκα αυτην εδω σε ενα συρταρι. Πριν χιλιάδες χρόνια ηταν των γονιών μου, αλλα μου την εδωσαν για να μην χαλασω αλλη καλυτερη. Μαλλον τελη δεκαετιας '70;

P2037829.JPG

Στην μια μερια εχει:

Knight rider - Τιτλοι αρχης, ηχογραφημενοι απο την τηλεοραση.
Europe - Final Countdown
Pretenders - Don't Get Me Wrong
A Ha - Cry Wolf
Eddie Cochran - C'mon everybody
Terry Jacks - Seasons in the Sun

Πιθανοτατα τα δυο τελευταια κομματια ηταν των δικων μου.

Στην δευτερη μερια δεν ειχα ηχογραφησει ποτε, οποτε εχει οτι υπηρχε οταν μου την εδωσαν οι δικοι μου, δηλ. Βοσκοπουλο. Αν και σιγουρα δεν ηταν το πρωτο πραγμα που ειχε ηχογραφηθει, γιατι πριν αρχισει ο Τολης, ειχε 20-30 δευτερολεπτα Τουρνα.

Φυσικα η ποιοτητα του ηχου ειναι σουπερ χαλια.
 
Πίσω
Μπλουζα