Φωτό από τον χώρο σας

Πρεγματι ετοιμαστιτε να τα δειτε ολα οταν βαλει φωτο ο Fotis!!
 
krem13 είπε:
όταν έχεις ίσως τη μεγαλύτερη συλλογή boxed snes παιχνιδιών στην Ελλάδα δεν νομίζω να έχουν άδικο ;)
Πωπω!! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ Krem και angel για τα καλά σας λόγια. Κι εγώ που νόμιζα ότι η συλλογή μου χάθηκε με το πέρασμα του χρόνου. Αυτό με ενθαρρύνει να ετοιμάσω εικόνες από άλλη μία συλλογή που μαζεύω για χρόνια και για μένα είναι ίσως ακόμη πιο όμορφη από εκείνη του Snes, αλλά γούστα είναι αυτά. Ο Άγιος Βασίλης-Cranky θα φέρει δώρα τα χριστούγεννα!! :eek:
 
geo2004z είπε:
Πωπω!! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ Krem και angel για τα καλά σας λόγια. Κι εγώ που νόμιζα ότι η συλλογή μου χάθηκε με το πέρασμα του χρόνου. Αυτό με ενθαρρύνει να ετοιμάσω εικόνες από άλλη μία συλλογή που μαζεύω για χρόνια και για μένα είναι ίσως ακόμη πιο όμορφη από εκείνη του Snes, αλλά γούστα είναι αυτά. Ο Άγιος Βασίλης-Cranky θα φέρει δώρα τα χριστούγεννα!! :eek:
περιμένουμε με ανυπομονησία τότε ότι κι αν αφορά :) .
 
Μιας και για να φτιάξω το ρετρό-μουσείο μου όπως το θέλω θα μου πάρει ακόμα λίγο καιρό αλλά και επειδή τόσα χρόνια τα είχα σε κούτες όπως σας έχω δείξει αποφάσισα να βγάλω μερικές ενδεικτικές φωτογραφίες για να σας δείξω πάνω κάτω πώς έχει ως τώρα η κατάσταση.

Επειδή ο όγκος των φωτογραφιών που βγάζω είναι μεγάλος (5-6 φωτογραφίες το κάθε μηχάνημα σε όλες τις πλευρές του και επιπλέον και έξτρα φωτογραφίες τα περιφερειακά του) φτιάχνω ήδη ένα site που το είχα αναφέρει σε αυτό το thread : http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?15536-Fotis_kfor-%CF%E9-%F3%F5%EB%EB%EF%E3%DD%F2-%EC%EF%F5-%F4%E1-quot-projects-quot-%EC%EF%F5-%F7%FC%EC%F0%E9-%EA%E1%E9-%E4%E9%DC%F6%EF%F1%E1-%DC%EB%EB%E1 που θα φιλοξενήσει όλα αυτά + κάποιες ενότητες που σχετίζονται με την ιστορία των υπολογιστών και διάφορα παρόμοια.

Οπότε μέχρι να φτιάξω το site που θα γίνει πολύ σύντομα και αυτό, δείτε στα γρήγορα μέχρι στιγμής πώς έχει η κατάσταση :

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ!!! :D :D :D

Νομίζω ότι έχεις όλους τους υπολογιστές από κάθε γενιά που έχω διδαχτεί!!!

RESPECT!
 
Αυτο δεν ειναι γωνια, ειναι το Μουσειο του Λονδινου! :)

Ευγε!
 
:eek:

Και να υποθέσω οτι αυτό ειναι μονό ενα κομμάτι της συλλογής...

Πες μου οτι βρήκες και τον Amstrad PC 1512 που λέγαμε τότε!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτή είναι ΣΥΛΛΟΓΗ! Ευγε!
 
Μπράβο Φώτη!! Πολύ όμορφος ο χώρος σου! Πωπω....πρέπει να μυρίζει πολύ ρετρό αυτός ο χώρος, θα ήθελα πολύ να μπω εκεί μέσα να με γυρίσει δεκαετίες πίσω στο χρόνο!! :D
 
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια παιδιά! Η αλήθεια είναι πως επειδή είμαι μόνος μου σε όλο αυτό το εγχείρημα, έχω ρίξει πάρα πολύ δουλειά, δεν φαντάζεστε τι κόπος, χρόνος και κούραση έχει πέσει για όλα αυτά και ακόμα δεν έχω τελειώσει + ότι εκκρεμεί και το site.

Αφού έχει γίνει η αρχή όμως όλα πάνε καλά έστω και αργά!

@circleag Δυστυχώς δεν έχω ακόμα Amstrad PC1512 αλλά κάποιος γνωστός που έχει δει την προσπάθεια που κάνω να φτιάξω το timeline της πληροφορικής και να διατηρήσω σε ένα χώρο την ιστορία της πληροφορικής όσο αυτό μου είναι δυνατόν βέβαια, μου έχει πει πως έχει έναν και θα μου τον δώσει κάποια στιγμή. Αναμένουμε...
 
Δεν εχω λογια,πραγματικα απιστευτη συλογη χιλια μπραβο φωτη.
 
Μπράβο Φώτη, είναι αξιοθαύμαστη η συλλογή σου και αξιέπαινη η ρετρο-συνέπειά σου! Θα ήταν ωραία να υπήρχε στην Ελλάδα ένα μουσείο υπολογιστών και βιντεο-παιχνιδιών να πηγαίνει ο κόσμος να τα βλέπει και να τα χαίρεται.

Έχω και εγω μια μικρή συλλογή, κυρίως παιχνίδια και λίγες κονσόλες, αλλά ο χώρος μου είναι αχούρι και δεν ενδείκνυται για φωτογράφιση :) Τελος πάντων αμα βρω λίγο χρόνο το ΣΚ θα προσπαθήσω να συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα και να βγάλω κάποιες φωτό.
 
Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην

Το 2011 ειχα βαλει δυο φωτογραφιες με την τοτε συλλογη μου απο ρετρο κονσολες και υπολογιστες.

Πλεον δυο φωτογραφιες δεν αρκουν... :burn::animeek: :banghead:

Προσοχη ειναι τρεις στοιβες τα πλαστικα κουτια!

2015-02-10-18h24m14.JPG

2015-02-10-18h24m34.JPG

2015-02-10-18h24m58.JPG

Η συρταροθηκη ειναι φισκα!

2015-02-10-18h25m45.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κρίση σου λέει μετά :p . Φυσικά κάνω πλάκα καθώς έχω μαζέψει κι εγώ πολύ πράμα. Μπράβο freak σου εύχομαι να τα πολλαπλασιάσεις. Εγώ πλέον αρχίζω να έχω πρόβλημα χώρου :(
 
Χα-Χα βλεπω οτι αρχιζεις (και εσυ) να παιζεις τερτις με τα μηχανηματα και τις κουτες.

Και δεν εισαι και πολυ καλός, στην τελευταια φωτο φαινεται η μια στηλη να ειναι στραβή!
 
Ειμαι εκ πεποιθησεως εργενης και μονιμα αφραγκος. Η κριση στην δικη μου τσεπη ξεκινησε οταν αποφασισα να ασχοληθω με το αντικειμενο!

Παντως οδευω και εγω προς το τελος της συλλεκτικης περιοδου. Το επομενο βημα ειναι να τα στησω ολα ετσι ωστε να ειναι παντα λειτουργικα και αμεσα διαθεσιμα.

mike είπε:
Και δεν εισαι και πολυ καλός, στην τελευταια φωτο φαινεται η μια στηλη να ειναι στραβή!
Στο πισω μερος ειναι αδεια κουτια απο οτιδηποτε αγοραζω (οχι ρετρο). Γενικα δεν πεταω κουτια απο ηλεκτρικες/ηλεκτρονικες συσκευες και εργαλεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε συ, δίπλα στο καλοριφέρ οθόνες και κουτιά?! :D

Πάντως, την πατέντα με τα κουτιά την υϊοθέτησα από σένα και έχω χτίσει όλο το υπόγειο με τέτοια κουτιά. Foolproof! :thumbup:
 
Το συγκεκριμενο σωμα ειναι κλειστο.
 
Πίσω
Μπλουζα