Φώτα παρακαλώ (1988)

namida

RetroActive
Joined
11 Mαϊ 2007
Μηνύματα
222
Αντιδράσεις
6
Φώτα παρακαλώ (1988)


Retrodb:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A6%CF%8E%CF%84%CE%B1_%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8E

Είναι μια σειρά που έδειχνε στην ΕΡΤ 1. Έπαιζαν 2 γυναίκες στους βασικούς ρόλους, ήταν κάτι (σαν) κλόουν που έμεναν σε ένα τροχόσπιτο, και ήταν και ο κακός ιδιοκτήτης, ο Κακομουρτζουφλόπουλος, που ήθελέ να τις δίωξει (ή κάτι τέτοιο). Τον κακό τον έπαιζε ο Μποστατζόγλου, αλλά από τις γυναίκες δεν θυμάμαι τα ονόματα. Αν κάποιος έχει καμία αναλαμπή, ας μας διαφωτήσει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήτανε παραγωγή του 1988 από ετ-1 και έπαιζε η Αννέτα Παπαθανασίου (η φωνή του ρομποτάκι Δάλα - βλ. μια φορά και ένα καιρό στο διάστημα) και η Χρύσα Σπηλιώτη (μαζί οι 3 τους παρουσίαζαν 3 χρόνια αργότερα την παιδική σειρά ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΕΣ με 2 κούκλες ένα ποντικό και ένα δεινόσαυρο - η φωνή του δεινόσαυρου ήτανε του Μποσταντζόγλου και οι κούκλες κατασκευή των ελλήνων εφετζήδων των αφων αλαχούζου). Η σκηνοθεσία άνηκε στον αντώνη τέμπο. Μουσική Μαρία-Χριστίνα Κριθάρα

Το έχω ξαναναφέρει στο παρελθόν στο παρών φόρουμ σε κάποιο thread με αγαπημένες σειρές σε dvd

http://www.theater-of-changes.com/cmsel/index.php?module=pagemaster&PAGE_user_op=view_page&PAGE_id=31&MMN_position=193:43

εδώ ένα site με bio Της Αννέτας Παπαθανασίου (η οποία είναι μια γλυκίτατη γυναίκα με εξίσου γλυκίτατη φωνή) η οποία έχει ασχοληθεί πάρα πολύ με το παιδικό τμήμα του θεάτρου στην ελλάδα.
 
Σωστά δηλαδή μου ήρθαν στο μυαλό οι 'Μπουρμπουλήθρες' όταν είδα το ποστ. Ίδιοι συντελεστές.
 
Οι 2 Παλιάτσοι και ο Κακομουτζουφλόπουλος

Βρέ παιδάκια,

μήπως θυμάται κανείς μια ελληνική εκπομπή με ανθρώπους και παιδιά...2 παλιάτσους που ζούσαν σ'ένα παλιό λεοφωρείο το οποίο βρισκόταν μέσα στο οικόπεδο του Κακομουτζουφλόπουλου (ο Μποσταντζόγλου τον έκανε) που τούς κινηγούσε συνεχώς μέσα σε θέατρα , κουίντες και βεστιάρια? ε? θυμάστε? Οι παλιάτσοι ήταν 2 γυναίκες ηθοπιοί. Η μ΄΄ια ήταν η συνπαρουσιάστρια του Δημόπουλου στο Ουράνιο τόξο και η άλλη ήταν μια ξανθιά που έχει παιξει κατα καιρούς σε κατι σηριαλ του μεγκα και παιδικό θέατρο...ε?
 
Ψάχνοντας στα πιο απόμερα και ξεχασμένα σημεία του μυαλού μου, αυτό που μόλις ανέφερες MamaMyrto, μου θύμησε την πολύ παλιά παιδική εκπομπή "ΦΩΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ"...΄

Η μια κοπέλα που αναφέρεις, ήταν ή Αννέτα Παπαθανασίου, (αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα)...

Καλωσόρισες στην παρέα μας... :)
 
Thanks για το καλοσόρισμα...

είμαι καινούρια στο foroum αλλά σας παρακολουθώ καιρό...

Ναι! Αυτή είναι η εκπομπή...τότε ήταν της μόδας στα παιδικά της ΕΡΤ1 ο Μπάστερ Κιττον, Ο Τσάρλι Τσάπλιν, Τα Ζιζάνια και δίαφορες άλλες αμερικάνικες σειρές του βουβού κηνιματογράφου...νομίζω πως είχε πολλές επιρροές από κει, όπως το ότι υπήρχε ο χοντός νευριασμένος τύπος που κινηγούσε τους παλιάτσους και τα παιδιά που τους ακολουθούσαν και ήταν με το μέρος τους πάντα...

Αααχ! τι θα βλέπει το παιδάκι μου εν έτη 2010 που θα είναι 4 χρονών...και τα παιδικά πάνε απο το κακό στο χειρότερο? Μου λες?Ας είναι καλά το ίντερνετ...Προς το παρόν ωλέπουμε παιδικά από το YouTube .Αλλά προσεχώς θα ανοίγει μόνος του την TV και θα προσγειωθεί ανώμαλα στα ανώμαλα παιδικά anime της νέας χιλιετίας....
 
Το έχουμε ξαναναφέρει - εξαιρετική σειρά
 
mamamyrto θα συμφωνησω απολυτα τα παιδικα που προβαλονται τωρα δεν εχουν καμια σχεση με το ποιοτικα καλογραμμενα πρωτοτυπα εκπαιδευτικα παιδικα που βλεπαμε εμεις την δεκαετια το 80, προσπαθησε οσο μπορεις να βρεις dvd απο παλια cartoon της δικης μας εποχης να τα βλεπει ο μικρος σου αγγελος οταν μεγαλωσει λιγο ακομα.
 
Πώς λεγόταν? [Φώτα παρακαλώ]

Πώς λεγόταν μία σειρά στην ΕΤ-1 εκεί τέλη των 80's με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μποσταντζόγλου που έκανε τον κύριο Κακομουρτζουφλόπουλο? Και μια ηθοποιό που έκανε τον Παλκοσένικο νομίζω και ζούσαν σε ένα εγκατελειμμένο λεωφορείο. Σας βοήθησα καθόλου?
 
Με μια αναζητηση θα το εβρισκες ευκολα ;

Eπισης αφου δεν ηταν cartoon γιατι το εβαλες σε αυτη τη κατηγορια??
 
Άρα αυτό το thread πάει για lock και delete....
 
Τα ονόματα τους ήταν πάλκο και σένικο. Την γάτα τους την έλεγαν παντομίμα. Η μια κοπέλα ήταν η Αννέτα Παπαθανασίου και η άλλη η Χρύσα Σπυλιώτη (η ξανθιά).
 
Ψάχνω μια παιδική σειρά

Ψάχνω μια παιδική σειρά με μια γυναίκα και έναν άνδρα κλόουν, που έμεναν σε ένα παλιό λεωφορείο ή βαγόνι, που τους το νοίκιαζε κάποιος άγριος τύπος. Είμαι σίγουρος πως δεν θα αργήσει κάποιος να μου απαντήσει!

 


Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ποιό κανάλι παιζόταν η σειρά? Ξέρεις κανένα επιπλέον στοιχείο π.χ έτος ?
 
Σίγουρα παιζόταν στα 80's. Μόνο αυτά τα λίγα θυμάμαι!!!
 
Νομιζω.. δεν ειμαι σιγουρη, πως ηταν μια παιδικη σειρα της ΕΡΤ, με δυο γυναικες, και η μια που εκανε τον κλοουν, ειναι μια πολυ γνωστη ηθοποιος (ειδικα στα παιδια) για τις μεταμφιεσεις της, και μαλλον εχει δανεισει την φωνη της και σε μεταγλωττισεις.

Εμενε με την φιλη της σε ενα τροχοσπιτο, νομιζω ψαχναν να βρουν δουλεια (η μια ως κλοουν), το τροχοσπιτο τους το νοικιαζε πραγματι ενας αγριος τυπος, (αγριος φαινομενικα) του εκαναν χιλια δυο κολπα να του ξεφυγουν (μαλλον για το νοικι), που εβαζες τα γελια, και στο τελος νομιζω πως τα βρηκαν (πρεπει να αποδειχτηκε καλο ανθρωπακι)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Check dis out!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν θυμάμαι καλά, επρόκειτο για 2 διαφορετικά άτομα, τον Πάλκο και τον Σένικο. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι τον έναν τον υποδυόταν η Φανή Πολέμη. Ο στριμμένος νοικάρης Κακομουρτζουφλόπουλος ήταν όντως ο Μποσταντζόγλου.
 
Η Αννέτα Παπαθανασίου δάνειζε τη φωνή της στον "Σπιρτούλη" στην παλιά καλή μεταγλώττιση των Στρουμφ. Στο "Φώτα παρακαλώ" έπαιζε ως γκεστ και η Ελντα Πανοπούλου...
 
Πίσω
Μπλουζα