ΧΒΟΧ360 vs PS3

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
http://dpad.gotfrag.com/portal/story/35372/?spage=1

Παραθετω ενα link με μια κατανοητη-αντικειμενικη συγκριση των 2 next gen κονσολων.

Ειναι επεξηγηματικο ακομα και για οσους δεν πολυασχολουνται με το αθλημα...
 
Γουσταρω τα V.S θεματα. :diablotin:

Λοιπον,πριν πω το οτιδηποτε,δηλωνω ατομο που "δεν πολυσαχολουμαι με το αθλημα",οπως λεει ο φιλος Wally.Δεν σκοπευω να αγορασω καμια κονσολα και μπορω να πω οτι ειμαι αμετανοητος Pc-ακιας. :headbang:

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν παρακολουθω τι γινεται στον κοσμο των κονσολων.

Αυτα που εχω δει ειναι οτι το Χ αλλα και το Χ360 απευθυνονται σε πιο mature κοινο,ενω το Ps1-3 ειναι πιο mass.Εξηγουμαι...Κοιταω τους τιτλους για Ps(γενικα και διαχρονικα).Τι βλεπω?Χιλιαδες ανουσιοι παιδικοι τιτλοι,franchise(αθλητικα κυριως) και μεσα απο ολα αυτα λαμπουν-σαν διαμαντια στη λασπη-λιγοστοι τιτλοι που μπορουν να ενδιαφερουν εναν 18+(resident evil series-black-shadow of Collosus-god of war).Παμε τωρα και στα Xbox1,2.Αυτο που βλεπω ειναι "λιγοι" σε ποσοτητα,σε σχεση με το ps,αλλα σαφως καλυτερης ποιοτητας παιχνιδια.Fps...επιτελους αξιοπρεπεις τιτλοι σε ενα -κατα κυριο λογο-Pc gerne.

Κακα τα ψεματα.Ο Ελληνας "γουσταρει" (δυστυχως οι πιο πολλοι σαν προβατα) τα Ps.Το 1 ηταν επανασταση για τα δεδομενα της χωρας μας.40αρηδες+ παιζουν σε κονσολα "μπαλα" με τους φιλους τους-πραγμα πρωτογνωρο για την Ελλαδα.Το ps2 πατησε στις (τεραστιες) πλατες του ps1 με αναλογη επιτυχια.Oλα τα σχολιαροπαιδα εχουν στο δωματιο τους απο ενα.Το 3 αραγε ποσο "αναλογα" θα πιασει τωρα με το 360?

Το πρωτο Xbox,το αγορασαν λιγοι."αφου μαμα ολα τα αλλα παιδια στη ταξη εχουν playstation,δεν θελω το αλλο,το πρασινο".Ελπιζω να εγινα κατανοητος.Το Xbox 1επεσε θυμα της μαζικης εξαπλωσης του Ps.Tι συμβαινει ομως με το xbox360???Εδω το κοινο ειναι πιο ψαγμενοι gamers,με απαιτησεις,που ξερουν τι σημαινει pc gaming ,και επιθυμουν κατι πιο "καναπεδατο".Ειναι κατι νεο,κατι που ηδη κανει διαφορα.Δεν ειναι (τοσο) για πιτσιρικια.

Αν μου χαριζαν μια απο τις δυο κονσολες,θα ηθελα το 360.Ελπιζω και οι δυο κονσολες να βρουν τη θεση τους στην αγορα...η μια στο jumbo-ζαχαρια και η αλλη σε καταστηματα πληροφορικης.

Terminator out...for the moment
 
συμφωνω οτι το χβοχ ειναι καλυτερο αλλα δε μπορει να ξεπερασει την πληθωρα παιχνιδιων και πολλων σημαντικων κατα την αποψη μου (βλεπε silent hill,final fantasy κτλ) και ολα αυτα τα λεει καποιος που προτιμησε να παρει χβοχ αντι για πλευστεισιον 2
 
Κάτσε να μπει και ο xalia!!Προβλέπω να γίνεται χαμος εδω!!!
 
δε με απασχολεί το θέμα...
 
Από ότι ξέρω το Xbox προωθήθηκε κυρίως στην Αμερική και Ιαπωνία....Το είπε άλλωστε και η Microsoft….

Ήταν ένα λάθος να ρίξουμε περισσότερο βάση στην Αμερική και να αφήσουμε από έξω την Ευρώπη η οποία έχει πολύ δυνατή αγορά!

Κάτι τέτοιο δεν θα γίνει με το 360!Επομένως τώρα ουσιαστικά η SONY θα έχει αντίπαλο και ίδη έχασε πολύ έδαφος!
 
H Sony ειναι 10 εκατομυρια κομματια πισω

ΑΛΛΑ οπως ειπε και ο αγαπημενος του Shock, ο Bill Πορτας "ο κοσμος θα αγοραζε και τουβλα μονο και μονο επειδη εγραφαν Sony"

Αν η MS παιξει σωστα τα χαρτια της και

-κανει μια καμπανια σαν τις διαφημισεις του Gears και οχι σαν τις υπολοιπες ανοητες που δεν εχουν ουτε screenshot απο game

-σιγουρεψει ακομα πιο πολλους exclusive τιτλους

-αγορασει επιτελους την Capcom

-βγαλει πιο πολλα turnbased RPGs

-μειωσει την τιμη

κτλ κτλ

θα βγει νικητης αυτου του console war

Αμα δεν μπορεσει να χτυπησει τη Sony τωρα που βρισκεται στη δυσχερεστερη θεση στην ιστορια της,τοτε ας ξεχασει τις κονσολες...
 
To 360 θα παει καλα στην Ευρωπη.Τωρα για Ελλαδα,βλεπω οτι ο κοσμος το "φοβαται" ακομα και θα σπευσει προς λυσεις κονσερβα,δοκιμασμενες "και καλα"...ps3
 
δεν ειναι σιγουρο

οταν δουν οτι το emulation του PS1/PS2 ειναι κακο,τα BlueRay ειναι ακομα στο MPEG2,δεν εχει killer apps (βασικα ειχε το χειροτερο launch lineup στην ιστορια των κονσολων),δεν εχει ουτε ενα game που να ξεπερνα τον ανταγωνισμο,κανει 600 (χωρις τα HDMI,Component καλωδια),δεν εχει ενοποιημενο δικτυο ala LIVE (δεν υποστηριζει universal friends list ουτε καν voice messages!!??),δεν παιζει κοπιες τωρα, και οταν παιξει το γραφτηρι και τα δισκακια θα του κοστισουν οσο αλλο ενα PS3,εχει ασυμβατοτητες με καποια μοντελα TV εεε ισως αλλαξει γνωμη...

Πολυ δηλητηριο εριξα....
 
Καλα κανεις και τα λες φιλτατε Wally,αλλα ο μεσος καταναλωτης den katalaveni .Θελει να παρει στο παιδακι του που παει σχολειο 1ηΔημ. ενα δωρο για τα Χ-mas.Θα παει στο παιχνιδαδικο και θα αγορασει "με το κιλο".Δυστυχως ο μεσος πολιτης της χωρας μας δεν γνωριζει,καταναλωνει μονο.

Βλεπω μπαμπα υποψηφιο αγοραστη...

"Παιζει Dvd?"

-Nai kyrie paizei

"Τα παλια παιχνιδια του πιτσιρικα θα τα παιζει?"

-Ame, kai poly kala malista

"πιασε ενα κιλο"
 
Eυτυχώς για την M$, δυστυχώς για την Sony, αυτό το σενάριο φίλε Shadowdancer, δεν θα παίξει τα φετινά Χριστούγεννα, του χρόνου ίσως.

Τα τούβλα, ναι πουλιούνται όταν έχουν την φίρμα επάνω, όμως εάν δεν κάνουν και την δουλειά τους τα στέλνουν στις μάντρες (ή για τα μπάζα που λένε).

Συμφωνώ ότι αυτή η μάχη των κονσολών νέας γενιάς αφορά κυρίως τις δύο αυτές εταιρείες και είναι η ευκαιρία που έψαχνε η Microsoft για να εδραιώσει (και κάτι παραπάνω) την θέση της στην παγκόσμια αγορά.

May the best company wins... (not necessary the best console) ;)
 
Αναρωτιέμαι αν το "ζουμί" που βρήκα εγώ στο link του Wally (και είναι τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ψέμματα που λένε ΚΑΙ οι δύο εταιρίες για τις επιδόσεις του hardware των κονσολών τους-εδώ αναφέρει ότι κάποια νούμερα για την απόδοση της GPU πχ είναι φουσκωμένα 5 και 6x) δεν απασχολεί κανέναν άλλον.

Εμένα προσωπικά με χάλασε ιδιαίτερα...

Τελικά νομίζω ότι το καλύτερο που μπορούμε να ελπίζουμε είναι να αλληλοφαγωθούν θανάσιμα-αν καταφέρουν να πάθουν και οι δύο σημαντική οικονομική ζημιά ο κόσμος θα γίνει καλύτερος!

Ή τουλάχιστον, εγώ θα το απολαύσω... :diablotin:
 
Αν αποτύχει το PS3 και είναι πολύ πιθανό με όλα τα αρνητικά που είπε ο Wally, η επόμενη γενιά του Xbox ή η μεθεπόμενη που θα είναι χωρίς αντίπαλο πιστεύετε ότι θα είναι κάτι ριζοσπαστικό; Θα είναι κάτι πολύ μπροστά για την εποχή του όπως λέτε ότι είναι σήμερα το 360;

Δε θέλω να πάω τη συζήτηση ΠΑΛΙ προς "το μονοπώλιο κάνει κακό στον καταναλωτή" αλλά η ιστορία έχει δείξει ότι χωρίς ανταγωνισμό δεν υπάρχει εξέλιξη.

Μόνο εκμετάλευση. Να το δείτε, το xbox 4 με το xbox 5 θα έχουν ελάχιστες διαφορές. Το marketing, τα (πληρωμένα) περιοδικά και sites, τα fun sites, fun boys θα κάνουν καλά τη δουλειά τους και θα πουλήσει μια χαρά.

Για αυτό και εγώ πιστεύω ότι όσο αχόνευτη ήταν και είναι η Sony που θέλει να περάσει τα δικά της φορμάτ, που θέλει να κάνει ότι γουστάρει στην αγορά, που κοροιδεύει τον κοσμάκη με ψεύτικα specs, πρέπει να υπάρχει και πρέπει να αγοράσει ο κόσμος το PS3 για να υπάρχει ισσοροπία δυνάμεων.

Όταν πρωτοκυκλοφόρησε το Xbox ήμουν σίγουρος ότι σε μια 10ετία το πολύ θα είχε τινάξει τον ανταγωνισμό. Όταν μπαίνει η πιο κερδοφόρα εταιρεία στον κόσμο σε τέτοιο χώρο είναι ηλίου φαινότερο ότι οι υπόλοιποι δεν θα αντέξουν την οικονομική της πίεση. Κάτι μου έλεγε μέσα μου όμως ότι ίσως βγει σε καλό, ο ανταγωνισμός, μια νέα ιδέα που μπορεί να βελτιώσει το gaming και άλλα. Δυστυχώς όμως η πίεση που είχε η Sony στο σβέρκο να βγάλει το PS3 και να είναι καλύτερο από το 360 ήταν πολύ μεγάλη.
 
Λες και είναι οι μόνες εταιρείες που παρουσιάζουν τα νούμερα όπως τις βολεύει. ΟΚ. Το PS3 δεν θα στέλνει μη επανδρωμένη αποστολή στον Άρη, όμως είναι ηλίου φαεινότερον ότι είναι ένα βήμα (έστω και μικρό) παραπάνω από τους ανταγωνιστές της (με κάποιους βασικά είναι και ένα άλμα στην ατμόσφαιρα του φεγγαριού).

Σίγουρα το XBox360 έχει ήδη κερδίσει πολλά - κυρίως από την καθυστέρηση στην παρουσίαση από άλλες εταιρείες ανταγωνιστικού προϊόντος. Βέβαια η τιμή του PS3 σε αρκετές περιπτώσεις θα σταθεί ανασταλτικός παράγοντας, όμως τελικά η σκλυροπυρηνική βάση των οπαδών της εν λόγω εταιρείας δείχνει ότι είναι έτοιμο ακόμα και να σκοτώσει για να πάρει μία κονσόλα της.

Δεν νομίζω ότι θα "χάσουμε" σε αυτόν τον κύκλο καμία από τις δύο εταιρείες, όμως εκ του αποτελέσματος αυτού του γύρου, θα καταρτιστούν οι κανόνες και οι κατευθυντήριες γραμμές, για το πως θα παιχτεί ο αγώνας στον επόμενο γύρο (επόμενη γενιά).

Η $ony, καλώς ή κακώς, έχει μία μακρά και καινοτόμο ιστορία πίσω της σε πολλούς τομείς και κάποιες από τις δικές τις εφευρέσεις είναι που έχουν αλλάξει τον κόσμο που ζούμε σήμερα. Σίγουρα θα δημιουργούσε ένα μεγάλο κενό στον τεχνολογικό κόσμο η απουσία της. Βέβαια, οι εταιρείες τεχνολογίας ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια, όμως χρειάζεται και η $ony να είναι στο παιχνίδι. Η απουσία ενός παίχτη είναι από μόνη της ένας αρνητικός παράγων στην όλη υπόθεση. Δεν θα θέλαμε όλοι να είναι μέσα σε αυτό το παιχνίδι και η Sega;

Κατά τα άλλα περί μονοπωλείου - ανταγωνισμού κ.λπ. ο Shock με καλύπτει με το δημοσίευμα του.
 
@Mad δεν ειπαν καποιο ψεμα,ειναι τα κλασικα μαρκετιστικα που συναντας παντου (βλεπε PC CPUs,SLI etc).To γεγονος οτι βαλανε CPU "εν σειρα" το καλυψανε με πολλες κορες

Οσο αφορα τα GPU τωρα....δεν εχουν γινει benchmark για να δουμε τι ακριβως ψαρια πιανουν διοτι καλα τα νουμερα αλλα αν δεν σε βοηθαει η αρχιτεκτονικη βραστα Χαραλαμπε..

Στο PS3 δυστυχως τσονταρανε τελευταια στιγμη μια καλη PC GPU.

Στο 360 τα πραγματα ειναι διαφορετικα.Eχουμε ενα πρωιμο R600.

H αρχιτεκτονικη του ειναι το μελλον που πρεπει να εχουν τα PC αν θελουν να συνεχισουν να επιβιωνουν ως gaming πλατφορμα.

Eχουμε unified γρηγορη μνημη απο την οποια CPU και GPU οχι μονο κανουν allocate οσα mb απο τη κυρια μνημη θελουν αλλα και βλεπουν η μια τα περιεχομενα της αλλης με μηδενικη καθυστερηση.H χρηση μιας επιπλεον μνημης (EDRAM) που αποθηκευει τα frames πριν φυγουν για την οθονη και κανει τα AA,ουσιαστικα προσφερει 4*Αntialising χωρις κοστος!

Βαλε τωρα την ελλειψη bottlenecks,την ελλειψη καπελωματος απο βαρια λειτουργικα,drivers και αηδιες,τη σταθερη-πεπερασμενη πλατφορμα(μια CPU,μια GPU,ενα m/b κτλ) που εχει ως επακολουθο το πιο αποτελεσματικο προγραμματισμο οσο αφορα το αποτελεσμα στην οθονη,τη σοβαρη χρηση του internet (online gaming,video conference,movie-TV series download) και ολα αυτα με 300 ή 400 ευρω (αναλογα την εκδοση) πιστευω οτι το πακετο δεν ειναι "παπατζα".

Και εγω θελεω να υπαρχουν πολλοι στη αγορα γιατι και τα παιχνιδια γινονται καλυτερα και οι τιμες πεφτουν.Αλλα παντα ελοχευει ο κινδυνος των ports...
 
Παντως η Μ$ εχει κανει ολισθημα οσο αφορα το Χριστουγενιατικο lineup.

Aντι να "εθαβε" το PS3 me exclusive AAA τιτλους την εορταστικη περιοδο και ενω υπαρχει και ελειψη κονσολων απο μερια Sony, θα "την βγαλει" με Gears,Pinata,Doaxvb2,Cod3.

Θυμιζει το καταστροφικο lineup των Χριστουγεννων του 2003...

Που ειναι τα Mass Effect,Lost Planet,BioShock,Forza 2,BlueDragon,Lost Odyssey,CrackDown κτλ κτλ?

To ποιο αστειο ειναι οτι καποια απο αυτα θα βγουν το Γεναρη(!!!!!!)
 
Stormwatch είπε:
Μαντεψτε ποια εκδοση ειναι καλυτερη....
Αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι πως η Sony η οποία είχε 1 ολόκληρο χρόνο παραπάνω να βελτιώσει την κονσόλα της, κατάφερε να είναι - οπτικά τουλάχιστον - υποδεέστερη απο τον μεγάλο αντίπαλο. Η διαφορά είναι μεγάλη και φαίνεται ακόμα και απο το - όχι τοσο καλής ποιότητας - βίντεο. Αν τα δούμε σε κάποιο τελευταίας γενιάς monitor ή ακόμα χειρότερα σε projector προφανώς η διαφορά θα είναι ακόμα μεγαλύτερη. Το Wii για τα κυβικά του πάντως, μια χαρά είναι (αν και η σύγκριση με τα θηρία είναι τουλάχιστον ατυχής....)
 
Πιστευω οτι κατα το αποκορυφωμα της μαχης (χριστουγεννα 2007) και οι 2 αντιπαλοι θα ειναι οπτικα ισαξιοι.

Το στοιχημα θα παιχτει στους τιτλους και στις δικτυακες υπηρεσιες
 
Xbox 360 vs PS3 - Graphics Comparison

>> From gamespot.com:

We expected the PlayStation 3 to ship with several games that first appeared on the Xbox 360, similar to how the Xbox 360 had a lot of Xbox ports at launch. And the PS3 did indeed arrive with a good number of games that originally shipped for the Xbox 360. This gave us the perfect opportunity to compare the graphics on both systems with several cross-platform games. You'd think that the PS3 versions would be exactly the same or slightly superior to the Xbox 360 versions, since many of these games appeared on the 360 months ago, but it seems like developers didn't use the extra time to polish up the graphics for the PS3. We found that the Xbox 360 actually had better graphics in the majority of the games we compared.

Conclusion

The Xbox 360 had better graphics in almost all the games we examined. The 360's biggest victories were in Madden 07 and Fight Night Round 3, where the differences in texture detail and lighting stood out in our comparison shots. We couldn't capture this in the screenshots, but the Xbox 360 games generally offered better framerates too.

We're going to give the PS3 the benefit of the doubt in this initial round since developers might need more time to figure out how to maximize performance from the Cell and the RSX. If you look at the Xbox 360's first Madden game, Madden 06, you'll notice that it doesn't offer very realistic stadium shadows, either. The trouble with buying a console at launch is that you often have to wait for the second or third generation of games for the system to fulfill its potential. The PS3 didn't beat the 360 in this first comparison, but the games do look fine for first-generation titles. The real graphics battle will likely come next year.
κοιτα να δεις.... :D
 
Πίσω
Μπλουζα