ΧΒΟΧ360 vs PS3

To ΒR θα μπορει να χωρεσει ολα τα textures...τα δυσμοιρα και λιγα 256mb "video ram" του PS3 ειναι που δεν φτανουν!
 
Λοιπον συμφωνα με τα παραπανω το bluray κατι αξιζει σαν format εναντι του μη επαρκους dvd και το καινουργιο προβλημα ειναι τα 256 της "video ram".

Να σου πω αν το ανοιξουμε και του βαλουμε βιδες ,χαρτονια και λιγο πριονιδι μηπως λυθει το προβλημα.:biglaugh:
 
"John Carmack: You have to take advantage of what’s on the table. Although it’s interesting that almost all of the PS3 launch titles hardly used any Cells at all. We hired one of the best PS3 guys around who did the Edge Acceleration technology for Sony – he’s on our team now so we’ve got some of the best PS3 experience here. In fact when we were doing all of the tech demos, we’d bring in the developers and they’d walk over and say, “it’s running on the PS3!” (laughs) They’d sit there and stare at it for a while.
There’s no doubt that with all of the platforms that we have running here PS3 is the most challenging to develop on. That’s what I’ve been saying from the beginning. It’s not that it was a boneheaded decision because they’re a lot closer the fact that they can run like this [points to the 4 different gaming stations running Rage] – they’re a lot closer than they’ve ever been before. It’s a hell of a lot better than PS2 versus Xbox. But given the choice, we’d rather develop on the Xbox 360. The PS3 still does have in theory more power that could be extracted but it’s not smart. We don’t feel it’s smart to head down that rat hole. In fact, the biggest thing we worry about right now is memory. Microsoft extracts 32 megs for their system stuff and Sony takes 96. That’s a big deal because the PS3 is already partitioned memory where the 360 is 512 megs of unified and on the PS3 is 256 of video, 256 of memory minus 96 for their system…stuff. Stuff is not the first thing that came to my mind there. (laughs)

The PS3 is not the favorite platform but it’s going to run the game just as good. To some degree there’s going to be some lowest common denominator effect because we’re going to be testing these every day on all of the platforms, and it’s going to be “Dammit it’s out of memory on the PS3 again, go crunch some things down” That’s probably going to be the sore spot for all of this but because we’re continuous builds on all of these we’re going to be fighting these battles as we go rather than build these things out and go, “Oh my God we’re so far away from running on there.” Which is the situation where Enemy Territory is suffering with at a degree right now, and a lot of other people have that.
(Απο το χθεσινο QUAKEcon) o Carmack εξηγει οτι το μεγαλυτερο θεμα που αντιμετωπιζει ειναι η ελλειψη μνημης (την οποια το PS3 δεν διαχειριζεται εξυπνα και εκτος αυτου "σπαταλαει" πολυ, απο δω και απο κει.....

Εμενα το οποιο προβλημα χωρητικοτητας θα λυθει με το επιπλεον DVD....εσυ με τη μνημη τι θα κανεις; Θα παρεις επεκταση μνημης οπως καναμε με την Amiga; ;)
 
Που "δουλευει" ο Carmack ειπαμε ?
 
Tι να σου πω ουτε game developer ειμαι ουτε τεχνικος θα το δουμε στην πορεια αν οντως η μνημη αποδειχτει προβλημα και πως θα το αντιμετωπισουν. :confused:

Παντως καναμε ενα βημα εμπρος γιατι μεχρι προχτες βγαζαμε το dvd επαρκη και ισαξιο με το bluray και οτι φταινε οι εταιριες που δεν μπορουν να χωρεσουν τα παιχνιδια τους.

Και τelamona με το σχολιακι που εκανες δεν μπορω να καταλαβω που βρισκεσαι ,διαλεξε στρατοπεδο ,choose sides και pick up your weapon. :D
 
Τι να σου βρε Μυρμηγκοφαγε..παντως δεν μενω στο Redmond, ουτε μετοχες της The Company εχω , οπως κατι αλλοι εδω.
 
Ειλικρινα δεν βλεπω τον λογο γιατι θα πρεπει να ξαναθυμισω τι ρολο βαραω εγω και οι αλλοι 2-3 που κανουμε αυτες τις κουβεντες, νομιζα οτι ειχε γινει κατανοητο μιας και τα εχουμε ξαναπει.

Κανουμε πλακιτσα και σχολια ανωδυνα* για να περασει οσο πιο ευχαριστα γινεται η ωρα και ισως και καποιος αλλος που τα διαβασει κανει το ιδιο τωρα αυτα για μετοχες και κατοικιες στο redmond τι να πω, θα γελασω.:biglaugh:

*αυτο πιστευω μας ξεχωριζει απο τα αλλα sites με αναλογο περιεχομενο απο αυτα που το greek retro δεν προκεται να γινει .
 
Προφανως επρεπε να βαλω και εγω καποιο emoticon , γιατι (οπως και εσυ) γελαγα οταν το εγραφα. :)
 
Xαιρομαι που το βλεπεις και εσυ ετσι και sorry που δεν καταλαβα το υφος σου (ασυγχωρητος). :)

Κουβαδες 360ς ζω για την ημερα που θα ανοιξω τοπικ "Λουκετο στην microsοft λογω χρεοκωπιας". :D
 
Δεσμευομαι οτι οχι μονο θα μπει sticky αλλα θα ανοιξουμε και subforum dedicated σε οσους τυχον θελουν να καταθεσουν λουλουδια στο μνημειο της The Company :)
 
Aμην to that telamona.:anim-cheers:

Kαι για σημερα σαββατοβραδο δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο μια ωραια βολτα σε εναν ωραιο θερινο κινηματογραφο.

Προταση μου το παρακατω θριλερ για γερα νευρα. :D

1185858403233.jpg
 
σου εχω πει να μην το κανεις και εσυ συνεχιζεις...:biglaugh:

voleyball%20bg.jpg


In fact, the biggest thing we worry about right now is memory. Microsoft extracts 32 megs for their system stuff and Sony takes 96. That’s a big deal because the PS3 is already partitioned memory where the 360 is 512 megs of unified and on the PS3 is 256 of video, 256 of memory minus 96 for their system…stuff. Stuff is not the first thing that came to my mind there. (laughs)

Dammit it’s out of memory on the PS3 again, go crunch some things down
Tα ειπε ο Carmack...δεν εχω να προσθεσω τιποτα ;)
 
Εγώ έχω να προσθέσω, Wally...το είπε και αυτό ο Carmack αλλά επέλεξες να ποιήσεις την νήσα!

To some degree there’s going to be some lowest common denominator effect
Αυτό σημαίνει ότι το super-duper 360 σου με την μαμάτη μνήμη (δεν έχω άποψη αν όντως έτσι είναι, υιοθετώ την δική σου) θα περιοριστεί από τους developers σε όση μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στο PS3. Η΄ νομίζεις ότι (οποιαδήποτε) εταιρία θα κάτσει να προγραμματίσει το ίδιο game ριζικά διαφορετικά για το 360 και για το PS3;

PS: Microsoft rulez! ->αυτό απλά για σπάσιμο στον telamona :p
 
Γιατρε μου , φυσικα και rulez , αυτο δεν το αμφισβητει κανεις. Το θεμα ειναι για ποσο ακομα - ο κοσμος δεν θα κοιμαται αιωνια :)
 
Και ο Wally συνεχίζει να ποιεί την νήσσα 24 ώρες αργότερα...αν και είμαι σίγουρος ότι κάτι ακατανόητο τεχνικό θα βρει να πει τελικά! :D

Telamonas, σήμερα δεν έχω όρεξη να σου την ξανασπάσω...έτσι και αλλιώς και εγώ free OS έχω, οπότε κατά βάθος συμφωνούμε. ;)
 
Maddog είπε:
Αυτό σημαίνει ότι το super-duper 360 σου με την μαμάτη μνήμη (δεν έχω άποψη αν όντως έτσι είναι, υιοθετώ την δική σου) θα περιοριστεί από τους developers σε όση μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στο PS3. Η΄ νομίζεις ότι (οποιαδήποτε) εταιρία θα κάτσει να προγραμματίσει το ίδιο game ριζικά διαφορετικά για το 360 και για το PS3;
Παντως στους μεχρι τωρα κοινους τιτλους, οι εκδοσεις για PS3 (παρολο που κυκλοφορουν αργοτερα) χαρακτηριζονται απο εμφανως χειροτερης ποιοτητας textures σε σχεση με αυτες του 360....

Αρα μεχρι τωρα οι devs κανουν διακρισεις αναμεσα στα δυο συστηματα

Αυτο που πιστευω οτι θα συνεχισουμε να βλεπουμε ειναι παιχνιδια που γραφονται στο 360 (καλυτερα εργαλεια, πιο ευκολος προγραμματισμος κλπ) και θα port-αρονται στο PS3...ακριβως αντεστραμενοι ρολοι σε σχεση με αυτο που γινονταν στην προηγουμενη γενια

Γιαυτο και η MS καιγοταν να κυκλοφορησει πρωτη αυτη το μηχανημα της...
 
Xαχαχαχαχα δεν ποιω ουτε νησα ουτε Συρο-Τηνο-Μυκονο :D

Aπλα το θεωρουσα αυτονοητο και κοινη γνωση...

Το 360 καταφερε να ειναι η βασικη πλατφορμα αναπτυξης...οπερ σημαινει οτι οι καλυτερες εκδοσεις εβγαιναν,βγαινουν και θα βγαινουν γι αυτο.

Βαλε στη κατσαρολα το γεγονος οτι εχει με διαφορα τις περισοτερες αποκλειστικοτητες και τα καλυτερα εργαλεια αναπτυξης και εχεις μια συνταγη που τη ζηλευει και ο Μαμαλακης :biglaugh:

Και οσο για την tech5...αφου δεν υιοθετει κοινο αποθηκευτικο μεσο,ετσι και θα εκμεταλευτει την καλυτερη-περισοτερη μνημη του 360 και τη σαφως καλυτερη αρχιτεκτονικη του
 
-αγορασει επιτελους την Capcom
Μηπως θες να αγορασει και τη Σεγκα παληκαρι μου:mad::mad:

Οσο και αν αγαπω το Χ-ΒΟΧ συχενομαι την τακτικη του αγοραζω και δερνω,διοτι πρεπει να υπαρχει ελευθερια στους Gamer.

Παντος για να ειμαι ειληκρινης εγω προσευχομαι για τα εξεις:

Να ελευθεροθει η Σεγκα απο τα νυχια της Σαμμυ

Να φτιαξει καινουργια κονσολα

Να αγορασει την Capcom

Na aγορασει την Ναmco

Να αγορασει την Βαndai

Nα αγορασει την Konami

Tην Nintendo δεν την εγραψα γιατι εχει παει διακοπες ο Frieza me ton Metal sonic και με τοση φανατιλα στο site δεν με παιρνει:biglaugh::biglaugh:

Περα απο την πλακα παντος εχει φανασιοθει ποτε κανεις τι θα συνεβαινε αν αυτες οι δυο εταιρειες ενωναν ποτε τις δυναμεις τους σε Σεγκαντο(γελοιος τιτλος αλλα η μονη λυση για να ειμαστε ολοι ικανοποιημενη :) )

Τι θα συνεβαινε στον ανταγωνισμο?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χααχαχαχαχα!

Απλά δε παίζει αυτό. Χρόνια είχα να δω τέτοια στημένη σύγκριση! :)
 
Πίσω
Μπλουζα