Χάι Ροκ (1992 MEGA)

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
Χάι Ροκ (1992 MEGA)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Χάι_Ροκ

Κωμική σειρά του mega από τις αρχές τις δεκαετίας του 90 και συγκεκριμένα από το 1992, με τους Τάσο Χαλκιά και Πέτρο Φιλλιπίδη.

Προβλήθηκαν συνολικά 83 επεισόδια σε 2 τηλεοπτικές σεζόν. Τους δύο πρωταγωνιστές πλαισίωναν επίσης η Μπέτυ Βαλάση, ο Τρύφων Καρατζάς και ο Σπύρος Μπιμπίλας. Το σενάριο ήταν της Ελένης Μαβίλη και η σκηνοθεσία του Πέτρου Λεωκράτη.

Τα αποσπάσματα που ακολουθούν είναι από τους τίτλους της σειράς (δεν είναι δικά μου) καθώς και το τρέιλερ του δευτέρου επεισοδίου.

Ίσως το mega με την ευκαιρία των 20 χρόνων του την προβάλει πάλι.

Αν έχετε κάποια ενημέρωση παιδιά να την αναφέρεται.

[edit] "XAI POK" The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that.[/edit]


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μακάρι να την πρόβαλλε ξανά,ήταν τέλεια σειρά!Είχε προβάλλει κάποια επεισόδια το MEGA το καλοκαίρι του 2008,κυρίως πρωινές ώρες 10-11,και είχα πετύχει ένα επεισόδιο που έπαιζε η Ναταλία Γερμανού,μελαχρινή ήταν τότε.Από παλιά θυμάμαι και ένα άλλο με τη Μαντώ,αποκριάτικο πρέπει να ήταν,που ήταν σαν όπερα,και νομίζω στο τέλος της σειράς είχε ξανασυμμετάσχει τραγουδώντας ένα κομμάτι διασκευή του Elvis...Οι στίχοι πήγαιναν "1,2,3 ροκ,3 χρόνια χάι-ροκ έχει φάση και φρενάρει,λέει,γράφει και γλεντάει..." Δεν το θυμάμαι καλά!Και σε ένα άλλο επεισόδιο ο Κωνσταντίνος έπαιζε με τις κούκλες τις Ιωάννας και ο Πέτρος φοβόταν μήπως ο γιος του γίνει ομοφυλόφιλος όταν μεγαλώσει!
 
thebest20 είπε:
Μακάρι να την πρόβαλλε ξανά,ήταν τέλεια σειρά!Είχε προβάλλει κάποια επεισόδια το MEGA το καλοκαίρι του 2008,κυρίως πρωινές ώρες 10-11,και είχα πετύχει ένα επεισόδιο που έπαιζε η Ναταλία Γερμανού,μελαχρινή ήταν τότε.Από παλιά θυμάμαι και ένα άλλο με τη Μαντώ,αποκριάτικο πρέπει να ήταν,που ήταν σαν όπερα,και νομίζω στο τέλος της σειράς είχε ξανασυμμετάσχει τραγουδώντας ένα κομμάτι διασκευή του Elvis...Οι στίχοι πήγαιναν "1,2,3 ροκ,3 χρόνια χάι-ροκ έχει φάση και φρενάρει,λέει,γράφει και γλεντάει..." Δεν το θυμάμαι καλά!Και σε ένα άλλο επεισόδιο ο Κωνσταντίνος έπαιζε με τις κούκλες τις Ιωάννας και ο Πέτρος φοβόταν μήπως ο γιος του γίνει ομοφυλόφιλος όταν μεγαλώσει!
Καλοκαίρι του 2005, το έδειξαν τελευταία φορά the best, τέλειο σίριαλ, το ψυγείο της α'σεζόν μου θυμίζει το ρέτρο ψυγείο που είχα στο παλιό μου σπίτι, η Γερμανού ως χαζή Νταίζη την θυμάμαι, την Ιωάννα στην α'σεζόν ήταν ένα μελαχρινό αφράτο κοριτσάκι (Ιωάννα Παπανδρέου), στην 2η μπήκε μια ξανθούλα μικρούλα (Ιωάννα Μαρκάκη).

tsalk είπε:
Κωμική σειρά του mega από τις αρχές τις δεκαετίας του 90 και συγκεκριμένα από το 1992, με τους Τάσο Χαλκιά και Πέτρο Φιλλιπίδη.Προβλήθηκαν συνολικά 83 επεισόδια σε 2 τηλεοπτικές σεζόν. Τους δύο πρωταγωνιστές πλαισίωναν επίσης η Μπέτυ Βαλάση, ο Τρύφων Καρατζάς και ο Σπύρος Μπιμπίλας. Το σενάριο ήταν της Ελένης Μαβίλη και η σκηνοθεσία του Πέτρου Λεωκράτη.

Τα αποσπάσματα που ακολουθούν είναι από τους τίτλους της σειράς (δεν είναι δικά μου) καθώς και το τρέιλερ του δευτέρου επεισοδίου.

Ίσως το mega με την ευκαιρία των 20 χρόνων του την προβάλει πάλι.

Αν έχετε κάποια ενημέρωση παιδιά να την αναφέρεται.
Tsalk τέλεια δουλειά, το trailer συλλεκτικό 1000 thanks φίλε μου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DianaTheSuperstar91 είπε:
Καλοκαίρι του 2005, το έδειξαν τελευταία φορά the best, τέλειο σίριαλ, το ψυγείο της α'σεζόν μου θυμίζει το ρέτρο ψυγείο που είχα στο παλιό μου σπίτι, η Γερμανού ως χαζή Νταίζη την θυμάμαι, την Ιωάννα στην α'σεζόν ήταν ένα μελαχρινό αφράτο κοριτσάκι (Ιωάννα Παπανδρέου), στην 2η μπήκε μια ξανθούλα μικρούλα (Ιωάννα Μαρκάκη).
Για το κοριτσάκι το ξέρω ότι ήταν διαφορετικό στην κάθε σεζόν!Αλλά είμαι σίγουρος ότι την είχε δείξει τη σειρά καλοκαίρι 2008,έστω και λίγα επεισόδια και συγκεκριμένα τα Σαββατοκύριακα το πρωί γιατί τις καθημερινές είχε Ρετιρέ (γιατί θυμάμαι ότι είχα κατέβει στο χωριό και θα πήγαινα για μπάνιο ενώ τις περασμένες χρονιές πήγαινα στην Αθήνα για μπάνιο και δεν ξυπνούσα ποτέ πρωί)!Θυμάμαι πολύ πρόσφατα το επεισόδιο με τη Ναταλία Γερμανού!
 
thebest20 είπε:
Για το κοριτσάκι το ξέρω ότι ήταν διαφορετικό στην κάθε σεζόν!Αλλά είμαι σίγουρος ότι την είχε δείξει τη σειρά καλοκαίρι 2008,έστω και λίγα επεισόδια και συγκεκριμένα τα Σαββατοκύριακα το πρωί γιατί τις καθημερινές είχε Ρετιρέ (γιατί θυμάμαι ότι είχα κατέβει στο χωριό και θα πήγαινα για μπάνιο ενώ τις περασμένες χρονιές πήγαινα στην Αθήνα για μπάνιο και δεν ξυπνούσα ποτέ πρωί)!Θυμάμαι πολύ πρόσφατα το επεισόδιο με τη Ναταλία Γερμανού!
Το 2008 δεν είχε παιχτεί καθόλου, το 2005 τα πρωινά κάθε μέρα, και το 2007 το Love Sorry, το θυμάμαι εγώ, είχαν παιχτεί όλα τα επεισόδια το 2005.

Πωλίνα, Γαρμπή, Κυριαζής, Μαντώ, πολλά ονόματα της εκάστοτε μουσικής σκηνής είχαν παίξει. Θυμάμαι και την Σταυρούλα στον β'κύκλο (Νικολέτα Βλαβιανού) και τις 2 κοπέλες που είχαν φέρει ο Πέτρος και ο Τάσος, και επίσης κλασσικό επεισόδιο το Μπέτι Σ'Αγαπώ με την Άννα Σταματίου (που είχε παίξει και στους 2 Ξένους ως γραμματέας του Κασιμάτη) ως αρχιφρίκουλα και ένα φρικιό που ήθελε να τα βρούνε. Επίσης Παναγιωτοπούλου με τον Πατσατσούφα (που έπαιξε και στις Χάριτες) θυμάμαι.

Τέλος θυμάμαι καλοκαίρι του 2001, 15αυγουστος, είχα γυρίσει από ταξίδι στην Ιορδανία και έβλεπα Χάι Ρόκ με το που έφτασα σπίτι χαχα
 
Πού τη θυμήθηκες αυτή τη σειρά βρε tsalk?

Απλοϊκή σειρά, παρά τους αξιόλογους συντελεστές της.

Η σειρά αυτή σηματοδότησε την πτώση στην ποιότητα των προβαλλόμενων από το MEGA τηλεοπτικών παραγωγών κατά τη γνώμη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Πού τη θυμήθηκες αυτή τη σειρά βρε tsalk?Απλοϊκή σειρά, παρά τους αξιόλογους συντελεστές της.

Η σειρά αυτή σηματοδότησε την πτώση στην ποιότητα των προβαλόμενων από το MEGA τηλεοπικών παραγωγών κατά τη γνώμη μου.
Θα συμφωνήσω (και δυστυχως θα διαφωνησω με τους παραπανω :) )

Θάψιμο
 
Σα σειρά όντως υπερβολικά απλή και χωρίς ιδιαίτερη αξία. Ίσως το μόνο αξιοσημείωτο να ήταν τα guests της. Μέχρι και η Μπρουκ Σιλντς είχε κάνει ένα πέρασμα (άραγε της είπαν ακριβώς σε τι παραγωγή θα συμμετείχε έστω για πέντε λεπτά?).

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Bernard ότι αποτέλεσε την αρχή για ένα πλήθος παρόμοιων κωμωδιών (από "Πέτρο και Κορίτσια του" μέχρι "Ροζ Συννεφάκι").

Κάποιες παραγωγές γνώρισαν επιτυχία απλά και μόνο επειδή η ιδιωτική τηλεόραση ήταν πρωτόγνωρη για τα ελληνικά δεδομένα. Μία απ αυτές ήταν και το ΧΑΙ ΡΟΚ.
 
Γενικά οι σειρές με τον Χαλκιά χρειάζονται καποιόν με ισχυρή παρουσία (Παρτσαλάκης, Φιλιππίδης) για να είναι ανεκτές, Στο Λαβ σορρυ η αναιμική παρουσία της Κωνσταντίνας Μιχαήλ δεν κατάφερε να το σηκώσει απο την απόλυτη μετριότητα, Παρακαλώ πολύ...
 
Θυμάμαι το επεισόδιο που ο Φιλιππίδης έπαιζε στο pc το Cool Croc Twins...με την απίστευτη 'δισκότα'
 
fetch


fetch
.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stormwatch είπε:
χαχαχαχαχ! Ελεος! Κάπως έτσι έπρεπε να έκαναν και οι υπεύθυνοι των καναλιών πριν λίγα χρόνια.... "Όξω __ απ' την παράγκα" (που έλεγε και η Μαλβίνα).

Πολύ πετυχημένο! :p :p
 
Απο το Ρετιρέ παντως καλύτερο ήταν..
 
Έχω ξαναγράψει την άποψη μου για την σειρά και δεν θέλω να επαναλάβω αυτά που είπα.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω, είναι πως άντεξε 3 χρόνια, παρόλο το αφελές concept της.

Btw, τα παιδάκια που είχαν τον ρόλο των παιδιών του Φιλιππίδη, τι να απέγιναν άραγε?
 
Εμένα μου άρεσε μακράν το Χάι Ρόκ και το Ρετιρέ, λίγο βλεπόταν το Love Sorry, αλλά το Χάι Ρόκ αγαπήθηκε και έπαιζε Τρίτες στις 9μιση , εγώ μωρό ήμουν, και θυμάμαι 2,5 ετών εμένα να τραγουδάω τους τίτλους αρχής που έλεγε η Μαντώ, από τα καλύτερα σίριαλ του 1992, ο Κωνσταντίνος στην ηλικία μου θα είναι standard 18 και οι Ιωάννες (Μακράκη και Παπανδρέου) 23-24, γυναικάρες έγιναν.

theoritikos είπε:
Έχω ξαναγράψει την άποψη μου για την σειρά και δεν θέλω να επαναλάβω αυτά που είπα.Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω, είναι πως άντεξε 3 χρόνια, παρόλο το αφελές concept της.

Btw, τα παιδάκια που είχαν τον ρόλο των παιδιών του Φιλιππίδη, τι να απέγιναν άραγε?
Αν βρεις τα παιδιά στο facebook, θα υπάρχουν ίσως, εδώ και η κομμώτρια η Σούλα έκανε χαχα, βασικά τα κοριτσάκια έγιναν 23-24 περίπου και το μωρό στην ηλικία μου πάνω κάτω 18
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χάι ροκ - Το σόου που δεν έγινε (Χριστουγεννιάτικο)

Χαι-Ροκ εορταστικό επεισόδιο με Τάσο,Τερέζα!!!! και πολλούς άλλους!
 
Την Κυριακή του Πάσχα το πρωί, όσοι θέλετε μπορείτε να ρυθμίσετε τα DVD ή να παρακολουθήσετε, τα πασχαλινά επεισόδια από τις εξής σειρές: Εμείς κι Εμείς, Χάι Ροκ! :)
 
sunset89 είπε:
Την Κυριακή του Πάσχα το πρωί, όσοι θέλετε μπορείτε να ρυθμίσετε τα DVD ή να παρακολουθήσετε, τα πασχαλινά επεισόδια από τις εξής σειρές: Εμείς κι Εμείς, Χάι Ροκ! :)

Ε ας γράψει κάτι παραπάνω το μηχάνημα εκείνη την μέρα!!!!
 
tsalk είπε:
Ε ας γράψει κάτι παραπάνω το μηχάνημα εκείνη την μέρα!!!!

Special Εμείς και Εμείς δεν είχα δει ποτέ στην ζωή μου, για το Χάι Ρόκ επίσης, θα τα δω, τι ώρα παίζουν;
 
Πίσω
Μπλουζα