Χαρακτηρίστε τους χαρακτήρες

Η αγαπημένη μου ταινία μακράν "Αλλοίμονο στούς νέους" όπως και αγαπημένος μου ηθοποιός ο Δημήτρης Χόρν,στήν συγκεκριμένη ταινία πουλάει την ψυχή του στο διάβολο για να τον ξανακάνει νέο,προσωπικά θα το έκανα κι εγώ για να ξαναγύριζα στήν αγαπημένη δεκαετία 1980-1990 να ζήσω πάλι απο την αρχή αυτά που έζησα,να δω πάλι αγαπημένα μου πρόσωπα που δεν βρίσκοντα στη ζωή και να είμαι δικαιότερος με όσους αδίκησα...

Εσείς τι θα κάνατε;;;


bambinella 100 μπράβο για το πολύ ωραίο θέμα που ξεκίνησες!!!​

 
Αν και καταλαβαινω απολυτα το σκεπτικο σου, νομιζω πως σημερα τετοια στερεοτυπα τεινουν πια να καταργηθουν. Και καλως ίσως...Πολλοι γονοι πλουσιων οικογενειων κάνουν πολύ εναλλακτικες επιλογες ανθρωπων και σε πολλες περιπτωσεις ακολουθουν εναν εναλλακτικο τροπο ζωης.
Αλλα ας μην παμε μακρια: ποια κοινωνικη μορφωση αραγε να ειχε η Τζινα Αλιμονου οταν παντρευτηκε το γονο Βαρδινογιαννη? Η να το παω ακομα πιο μακρια: Μπορει να υπηρξε μεγαλος σταρ του κινηματογραφου ο Κουρκουλος και ωραιοτατος αντρας, αλλα θα μπορουσε κανεις πριν το γάμο του με τη Μαριαννα Λατση να τον φανταστει να "συντρωει" με το Λατσαιικο? Προσωπικα οχι και τοσο...
Ο Μακαρίτης ο μπάρμπα Γιάννης Λάτσης ήταν απλός άνθρωπος ο Κουρκουλος όχι τόσο όπως και ο Κασιδοκωστας ήταν και οι δύο εγωιστές και αυτό έσπαγε τα νεύρα του μπάρμπα Γιάννη
 
Ο Μακαρίτης ο μπάρμπα Γιάννης Λάτσης ήταν απλός άνθρωπος ο Κουρκουλος όχι τόσο όπως και ο Κασιδοκωστας ήταν και οι δύο εγωιστές και αυτό έσπαγε τα νεύρα του μπάρμπα Γιάννη
Δεν ξέρω αν έχει τόσο σχέση με τον άνθρωπο, όσο με την περιουσία του/της γαμπρού/νύφης. Αντί να ενωθούν δυο μεγάλες περιουσίες και να γίνει μια καινούρια μεγαλύτερη, ο/η πλούσιος/α θα παντρευτεί κάποιον/α χωρίς περιουσία. Όλοι αυτοί οι εφοπλιστές έχουν χρήμα για 10 γενιές. Και μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν. Πχ, η κόρη του εφοπλιστή αντί να παντρευτεί ένα γιο εφοπλιστή, και να ενώσουν τα καράβια τους, θα παντρευτεί ένα κοινό θνητό που δεν έχει καράβια για να ενωθούν με τα δικά της. Η κόρη του εφοπλιστή έχει αρκετά καράβια από μόνη της για να συντηρήσει τον τρόπο ζωής της και των τρισέγγονών της ακόμα. Δεν θα φτωχύνει ποτέ. Ομοίως για τον γιο εφοπλιστή που δεν θα παντρευτεί μια αντίστοιχη κόρη εφοπλιστή. Όσο για τον κοινωνικό περίγυρο του εφοπλιστή, δεν νομίζω να τον ενδιαφέρει και τόσο... δεν είμαι εφοπλιστής αλλά δεν πιστεύω ότι οι εφοπλιστές ζουν με την έγκριση των γύρω τους.

Όσο για το ερώτημα τι θα έκανα αν γύριζα πίσω στο χρόνο, όπως στο Αλίμονο στους νέους, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ. Είμαι ακόμα πολύ μικρή για να σκεφτώ κάτι τέτοιο :biglaugh:
 
Δεν ξέρω αν έχει τόσο σχέση με τον άνθρωπο, όσο με την περιουσία του/της γαμπρού/νύφης. Αντί να ενωθούν δυο μεγάλες περιουσίες και να γίνει μια καινούρια μεγαλύτερη, ο/η πλούσιος/α θα παντρευτεί κάποιον/α χωρίς περιουσία. Όλοι αυτοί οι εφοπλιστές έχουν χρήμα για 10 γενιές. Και μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν. Πχ, η κόρη του εφοπλιστή αντί να παντρευτεί ένα γιο εφοπλιστή, και να ενώσουν τα καράβια τους, θα παντρευτεί ένα κοινό θνητό που δεν έχει καράβια για να ενωθούν με τα δικά της. Η κόρη του εφοπλιστή έχει αρκετά καράβια από μόνη της για να συντηρήσει τον τρόπο ζωής της και των τρισέγγονών της ακόμα. Δεν θα φτωχύνει ποτέ. Ομοίως για τον γιο εφοπλιστή που δεν θα παντρευτεί μια αντίστοιχη κόρη εφοπλιστή. Όσο για τον κοινωνικό περίγυρο του εφοπλιστή, δεν νομίζω να τον ενδιαφέρει και τόσο... δεν είμαι εφοπλιστής αλλά δεν πιστεύω ότι οι εφοπλιστές ζουν με την έγκριση των γύρω τους.

Όσο για το ερώτημα τι θα έκανα αν γύριζα πίσω στο χρόνο, όπως στο Αλίμονο στους νέους, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ. Είμαι ακόμα πολύ μικρή για να σκεφτώ κάτι τέτοιο :biglaugh:
Ναι μόνο που ο μακαρίτης ο γερολατσης ήταν απλός και ο Κουρκουλος και ο Κασιδοκωστας ήταν και τσογλανια και εγωιστές νόμιζαν ότι είναι πιο πάνω από το Θεό
 
Πίσω
Μπλουζα