Χειροτεχνίες εκδόσεων Καμπανά

Aκριβως, το κουτι δε το εχω πλεον! Βασικα τιποτα δεν εχω απο εκεινο το πακετο μονο μερικες φιγουρες.. Το ειχαν διαφημίσει στη τηλεόραση και θυμαμαι μονο ελαχιστες εικονες απο αυτη! Επαιζε το γνωστο χασαποσέρβικο του Καραγκιόζη και κατι παιδακια εφτιαχναν φιγουρες.. μολις τελειωνε η το σποτάκι ακουγοταν το κλασσικό "νταν" της καμπάνας σημα κατατεθέν των εκδοσεων Καμπανάς! Το πακετο αυτο το ξαναγορασα στη μορφη βιβλιου με τις φιουρες μονο (δλδ τη φωτογραφια που εχεις ποσταρει πιο πανω) και για συλλεκτικους λογους δε θα κοψω τα χαρτόνια με τις φιγουρες και θα το αφισω αθικτο.
 
βρηκα στο ιντερνετ αλλες δυο φωτογραφιες : η 1η ειναι ο φακελος Νο 2 απ τις "χειροτεχνιες και κατασκευες" Καμπανα xeirotexnies kampana.jpg

και η 2η ειναι μια απο τις κατασκευες που ειχε ενας απ τους φακελους (δε θυμαμαι ομως ποιος) xeirotexnia kampana.jpg
 
Οι ωραίες κατασκευές ήταν απ' το 3το τεύχος και μετά, μιας και τα δύο πρώτα τεύχη προορίζονταν για πολύ μικρά παιδιά. Εψαξα σε μερικά παλαιοπωλεία αλλά δυστυχώς δε βρήκα κάτι! Την επόμενη φορά ελπίζω να σταθώ πιο τυχερός!! Η δεύτερη φώτο με τα παιδάκια πρέπει να είναι σίγουρα σε έναν απ' τους 2 πρώτους φακέλους! Μάλλον στον πρώτο!
 
boomer είπε:
Οι ωραίες κατασκευές ήταν απ' το 3το τεύχος και μετά, μιας και τα δύο πρώτα τεύχη προορίζονταν για πολύ μικρά παιδιά. Εψαξα σε μερικά παλαιοπωλεία αλλά δυστυχώς δε βρήκα κάτι! Την επόμενη φορά ελπίζω να σταθώ πιο τυχερός!! Η δεύτερη φώτο με τα παιδάκια πρέπει να είναι σίγουρα σε έναν απ' τους 2 πρώτους φακέλους! Μάλλον στον πρώτο!
εμενα μου αρεσαν ολες!!! μακαρι να βρεις κατι την επομενη φορα που θα ψαξεις σε παλαιοπωλειο για να βαλουμε και φωτογραφιες με αλλες κατασκευες ή φακελους :)
 
Οι χειροτεχνιες ΚΑΜΠΑΝΑ βγαινουν ακομα νομιζω στα βιβλιοπωλεια... Εχει αλλαξει το εξωφυλλο του φακελου απο λευκο που ητανε με εικονες απο τις κατασκευες, σε κοκκινο με μπλε φοντο ενω οι φωτογραφιες των κατασκευων εχουν παραμορφωθει (δεν φαινεται καθαρα οι φωτογραφια)...Πριν απο μερικα χρονια ειχα ξαναπαρει τρεις φακελους με διαφορες κατασκευες οπου τις εχω φτιαξει για τα διακοσμηση τα χρισουγεννα... Το αγαπημενο μου το χωριο με τα σπιτακια, το περιπτερο, την εκκλησια κτλ...
 
geotsi είπε:
Οι χειροτεχνιες ΚΑΜΠΑΝΑ βγαινουν ακομα νομιζω στα βιβλιοπωλεια... Εχει αλλαξει το εξωφυλλο του φακελου απο λευκο που ητανε με εικονες απο τις κατασκευες, σε κοκκινο με μπλε φοντο ενω οι φωτογραφιες των κατασκευων εχουν παραμορφωθει (δεν φαινεται καθαρα οι φωτογραφια)...Πριν απο μερικα χρονια ειχα ξαναπαρει τρεις φακελους με διαφορες κατασκευες οπου τις εχω φτιαξει για τα διακοσμηση τα χρισουγεννα... Το αγαπημενο μου το χωριο με τα σπιτακια, το περιπτερο, την εκκλησια κτλ...
geotsi μηπως μπορεις να βγαλεις καποια φωτογραφια απ τις παλιες χειροτεχνιες και κατασκευες των εκδοσεων Καμπανά για να την προσθεσεις εδω;
 
Αν όντως κυκλοφορούν ακόμη με το εσωτερικό τους μέρος να είναι το ίδιο με το παλιό, θα τις δείτε σύντομα στημένες εδώ από μένα!! :)
 
boomer είπε:
Αν όντως κυκλοφορούν ακόμη με το εσωτερικό τους μέρος να είναι το ίδιο με το παλιό, θα τις δείτε σύντομα στημένες εδώ από μένα!! :)
μακαρι να υπαρχουν καπου ακομα οι χειροτεχνιες και κατασκευες εκδοσεων Καμπανα με την παλια εκδοση που ειναι η καλυτερη!!θα περιμενουμε νεα σου boomer
 
Τα εξωφυλλα των χειροτεχνιων ΚΑΜΠΑΝΑ που μαλλον βγαινουν και σημερα ειναι τα εξης:

(Μην παρεξηγηθω... ΔΕΝ κανω διαφημηση, τα εκθετω απλα επειδη ανταλλασουμε πληροφοριες για το συγκεκριμενο θεμα.)

Τα συγκεκριμενα τα ειχα αγορασει πριν μερικα χρονια και σκοπος μου ηταν να ξανακατασκευασω μερικες χειροτεχνιες που εφτιαχνα σε μικροτερη ηλικια... Το εξωφυλλο εχει αλλαξει σε σχεση με τις παλιοτερες εκδοσεις, τα παλια εξωφυλλα ηταν πιο ομορφοτερα αισθητικα. Παντως το περιεχομενο παραμενει το ιδιο ως προς τις κατασκευες και την ποιοτητα του...

Εικόνα 112 002.jpg

Εικόνα 112.jpg

Εικόνα 112 001.jpg
 
geotsi είπε:
Τα εξωφυλλα των χειροτεχνιων ΚΑΜΠΑΝΑ που μαλλον βγαινουν και σημερα ειναι τα εξης: (Μην παρεξηγηθω... ΔΕΝ κανω διαφημηση, τα εκθετω απλα επειδη ανταλλασουμε πληροφοριες για το συγκεκριμενο θεμα.)

Τα συγκεκριμενα τα ειχα αγορασει πριν μερικα χρονια και σκοπος μου ηταν να ξανακατασκευασω μερικες χειροτεχνιες που εφτιαχνα σε μικροτερη ηλικια... Το εξωφυλλο εχει αλλαξει σε σχεση με τις παλιοτερες εκδοσεις, τα παλια εξωφυλλα ηταν πιο ομορφοτερα αισθητικα. Παντως το περιεχομενο παραμενει το ιδιο ως προς τις κατασκευες και την ποιοτητα του...

Προβολή συνημμένου 37032 Προβολή συνημμένου 37033 Προβολή συνημμένου 37034
σ ευχαριστουμε για τα εξωφυλλα!βλεποντας τα ετσι δε θυμιζουν με τιποτα τα παλια πολυχρωμα και χαρουμενα εξωφυλλα,αλλα αφου οπως λες το περιεχομενο ειναι το ιδιο,χαιρομαι που το μαθαινω :)
 
Η αρχή έγινε!! Τι κι αν η συσκευασία είναι διαφορετική απ' τη στιγμή που το περιεχόμενο είναι γεμάτο αναμνήσεις;; Ξεκινάμε με το τεύχος 4 και αναμένετε και συνέχεια φυσικά. Οι παρακάτω είναι οι κυριότερες κατασκευές για το συγκεκριμένο τεύχος!!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
boomer σ' ευχαριστουμε παρα πολυ!!!!!!!!!να ρωτησω κατι: ο καινουριος φακελος Νο 4 περιλαμβανει τις ιδιες χειροτεχνιες που ειχε και ο παλιος Νο 4 ή εχει διαφορές ;Τις χειροτεχνιες με τον καραγκιοζη τις θυμαμαι εγχρωμες κι εμεις απλα επρεπε να τις κοψουμε και να τις ενωσουμε με ενα ειδος απο καρφακια που λυγιζαν(δε θυμαμαι πως ακριβως λεγονται) και επετρεπαν να κινειται η φιγουρα για να μπορουμε να παιξουμε καραγκιοζη
 
Katerinak, τα καρφάκια που λύγιζαν εμείς τα λέγαμε διπλόκαρφα και τα αγοράζαμε σε κόκκινο κουτάκι, όπως τους συνδετήρες, αν θυμάμαι καλά.
 
Κατερίνα είναι ακριβώς οι ίδιες!! Τις θυμάμαι πάρα πολύ καλά!! Οι χειροτεχνίες με τον Καραγκιόζη, οι έγχρωμες, υπάρχουν στο τεύχος 6 που θα το έχω σε 1,2 μέρες και θα τις ανεβάσω!! Οπως είναι λογικό οι δυσκολότερες και μεγαλύτερες κατασκευές απ' τη σειρά, υπάρχουν στα 2 τελευταία τεύχη!!
 
@Aggalitsas εγω θυμαμαι οτι ηταν κοκκινο με μπλε το κουτακι αλλα ποιος ξερει τι εγραφε πανω ..

@boomer σ ευχαριστω πολυ για την πληροφορια,βλεπεις δεν ειχα ολους τους φακελους και δεν ξερω τα περιεχομενα πχ. τον Νο 4 δεν τον ειχα

Ενα πραγμα ειναι σιγουρο :πως μολις δω τις χειροτεχνιες που εφτιαξα θα τις θυμηθω,δεν ξεχνιουνται :)
 
Μπραβο boomer για τις φωτο απο τις χειροτεχνιες...

Θα τις κρατησεις ανεπαφες ή θα αρχισεις την κατασκευη τους (κοψιμο, κολλημα, κτλ) ??...
 
Ο χαρτινος ''σκουπιδοτενεκες'' μου οπου βαζω τα μολυβια μου στο γραφειο, απο τις χειροτεχνιες Καμπανα...

DSC00017.jpg

DSC00014.jpg

DSC00016.jpg
 
Και το διακοσμητικο ποτιστηρι μου...

DSC00020.jpg

DSC00018.jpg

DSC00019.jpg
 
Μπράβο, geotsi!

Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες!

Είναι πρόσφατα κατασκευασμένα ή τα είχες φτιάξει με τα παιδικά σου χεράκια?

Αχ! και το μολυβάκι σου πολύ ρετρό!!!

;)
 
Πίσω
Μπλουζα