Χειροτεχνίες εκδόσεων Καμπανά

geotsi. είπε:
Ο χαρτινος ''σκουπιδοτενεκες'' μου οπου βαζω τα μολυβια μου στο γραφειο, απο τις χειροτεχνιες Καμπανα...
Προβολή συνημμένου 37233Προβολή συνημμένου 37234Προβολή συνημμένου 37235
σ ευχαριστουμε πολυ geotsi!! χαιρομαι πολυ που σιγα σιγα το θρεντ γεμιζει με φωτογραφιες,οταν το ξεκινησα δεν υπηρχε ουτε μια..μετα ομως ο Uskoke σκαναρισε μια σελιδα του"σεραφινο" που ειχε καποιους απ τους παλιους φακελους (στη φωτο φαινεται ολοκληρος μονο ο Νο4).Στη συνεχεια ψαχνοντας στο ρετρομανιαξ και στο γουγλη βρεθηκαν φωτο με αλλους 2 παλιους φακελους(ο Νο 2 και ο Νο5) και τωρα με την πολυτιμη προσφορα σας μπαινουν και κατασκευες :) :)
 
geotsi. είπε:
Μπραβο boomer για τις φωτο απο τις χειροτεχνιες... Θα τις κρατησεις ανεπαφες ή θα αρχισεις την κατασκευη τους (κοψιμο, κολλημα, κτλ) ??...
Για αρχή λέω να συλλέξω όλα τα τεύχη! Στη συνέχεια θα αρχίσω σιγά σιγά το μοντάρισμα στον κατάλληλο χώρο και με τα κατάλληλα εργαλεία (ψαλίδια, χαρτοκόπτες, κόλλα, μαρκαδόρους κτλ) ώστε να αποφύγω τα λάθη και τις τσαπατσουλίες του παρελθόντος! Στις συγκεκριμένες κατασκευές η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά!! ;)
 
boomer είπε:
Για αρχή λέω να συλλέξω όλα τα τεύχη! Στη συνέχεια θα αρχίσω σιγά σιγά το μοντάρισμα στον κατάλληλο χώρο και με τα κατάλληλα εργαλεία (ψαλίδια, χαρτοκόπτες, κόλλα, μαρκαδόρους κτλ) ώστε να αποφύγω τα λάθη και τις τσαπατσουλίες του παρελθόντος! Στις συγκεκριμένες κατασκευές η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά!! ;)
εχεις δικιο σ αυτο που λες! και η παραμικρη λεπτομερεια παιζει ρολο για να γινει ομορφη η κατασκευη :)

να ρωτησω κατι αλλο: ειναι δυσκολο να βρεθουν οι φακελοι ή πωλουνται στα βιβλιοπωλεια;
 
Κοίτα!! Στο συγκεκριμένο βιβλιοπωλείο που πήγα μου είπαν πως αρχίζουν σιγά σιγά να ελατώνονται οι κυκλοφορίες γιατί δεν υπάρχει καθόλου ανταπόκριση απ' τα παιδιά. Πλέον σπανίζουν σε βιβλιοπωλεία αλλά μπορούνε να σου το παραγγείλουν, όπως έγινε και με μένα!! Μπορεί βέβαια σε κάποιο άλλο κατάστημα να τις έχουν όλες, ποτέ δεν ξέρεις!!
 
boomer είπε:
Κοίτα!! Στο συγκεκριμένο βιβλιοπωλείο που πήγα μου είπαν πως αρχίζουν σιγά σιγά να ελατώνονται οι κυκλοφορίες γιατί δεν υπάρχει καθόλου ανταπόκριση απ' τα παιδιά. Πλέον σπανίζουν σε βιβλιοπωλεία αλλά μπορούνε να σου το παραγγείλουν, όπως έγινε και με μένα!! Μπορεί βέβαια σε κάποιο άλλο κατάστημα να τις έχουν όλες, ποτέ δεν ξέρεις!!
σ ευχαριστω πολυ για την ενημερωση!!κριμα ομως που δεν υπαρχει ανταποκριση,δηλαδη τα σημερινα παιδια δε φτιαχνουν κατασκευες στο σχολειο;!
 
Aggalitsas είπε:
Είναι πρόσφατα κατασκευασμένα ή τα είχες φτιάξει με τα παιδικά σου χεράκια?Αχ! και το μολυβάκι σου πολύ ρετρό!!!
Το ποτιστηρακι το ειχα φτιαξει τελειωνοντας το δημοτικο, ενω ο ''σκουπιδοτενεκακος'' ειναι πιο προσφατη κατασκευη...

Τις χειροτεχνιες τις ειχα συνδυασει και με τα υπολοιπα παιχνιδια μου ετσι ηταν αναποσπαστο κομματι για μενα.
 
geotsi. είπε:
Το ποτιστηρακι το ειχα φτιαξει τελειωνοντας το δημοτικο, ενω ο ''σκουπιδοτενεκακος'' ειναι πιο προσφατη κατασκευη...Τις χειροτεχνιες τις ειχα συνδυασει και με τα υπολοιπα παιχνιδια μου ετσι ηταν αναποσπαστο κομματι για μενα.
συγχαρητηρια που το κρατησες σε τοσο καλη κατασταση αν και δεν ξερω ποσα χρονια περασαν απ την κατασκευη του :)

Αν μπορουσα θα κρατουσα ολες τις κατασκευες που εφτιαξα,αλλα...υπηρχε και το προβλημα ελλειψης χωρου
 
katerinak είπε:
σ ευχαριστω πολυ για την ενημερωση!!κριμα ομως που δεν υπαρχει ανταποκριση,δηλαδη τα σημερινα παιδια δε φτιαχνουν κατασκευες στο σχολειο;!
Το σίγουρο πάντως, είναι πως αν τις ζητήσεις ο βιβλιοπώλης θα σε κοιτάξει παράξενα!! Κι αν σε ρωτήσει ποιο τεύχος θες και του πεις, δώσε μου όποιο έχεις, τότε θα σταυροκοπιθεί σίγουρα!! Ξέρω τι σου λέω!! χαχαχα!!
 
katerinak είπε:
συγχαρητηρια που το κρατησες σε τοσο καλη κατασταση αν και δεν ξερω ποσα χρονια περασαν απ την κατασκευη του :) Αν μπορουσα θα κρατουσα ολες τις κατασκευες που εφτιαξα,αλλα...υπηρχε και το προβλημα ελλειψης χωρου
Μπράβο!! Έχω κρατήσει κι εγώ ένα λεωφορείο-με πρώτη ευκαιρία θα σας το δείξω.

Θα'θελα πολύ να είχα κρατήσει και τη λαϊκή αγορά που είχα φτιάξει πολύ ωραία με τη βοήθεια της άξιας αδερφής μου!!

Η έλλειψη χώρου παραμένει σημαντικό ζήτημα...
 
boomer είπε:
Το σίγουρο πάντως, είναι πως αν τις ζητήσεις ο βιβλιοπώλης θα σε κοιτάξει παράξενα!! Κι αν σε ρωτήσει ποιο τεύχος θες και του πεις, δώσε μου όποιο έχεις, τότε θα σταυροκοπιθεί σίγουρα!! Ξέρω τι σου λέω!! χαχαχα!!
δηλαδη κι αυτες οι χειροτεχνιες της πιο προσφατης εκδοσης ειναι ειδος υπο εξαφανιση.. φανταζομαι πως οι τιμες δε θα ειναι "τσιμπημενες"
 
Α ναι ξέχασα να το αναφέρω!! 8 ευρώ τις πήρα!! Λογικά και οι τιμές στα υπόλοιπα καταστήματα θα παίζουν 1 ευρώ πάνω κάτω!! Ο νέος χάρτινος φάκελος είναι πολύ αποκρουστικός πάντως. Οι εικόνες με τις κατασκευές είναι κάτι παραπάνω από τραγικές!! Πως γίνετε ένα παιδί τον προσέξει, όταν δε μπορεί καν να δει τι είναι αυτό που περιέχει! Ο παλιός φάκελος είχε αυτό το κάτι που σου γέμιζε το μάτι σα να σου έλεγε ''αγόρασε με''. Πολύ κακή ιδέα η αντικατάσταση του!!
 
boomer είπε:
Α ναι ξέχασα να το αναφέρω!! 8 ευρώ τις πήρα!! Λογικά και οι τιμές στα υπόλοιπα καταστήματα θα παίζουν 1 ευρώ πάνω κάτω!! Ο νέος χάρτινος φάκελος είναι πολύ αποκρουστικός πάντως. Οι εικόνες με τις κατασκευές είναι κάτι παραπάνω από τραγικές!! Πως γίνετε ένα παιδί τον προσέξει, όταν δε μπορεί καν να δει τι είναι αυτό που περιέχει! Ο παλιός φάκελος είχε αυτό το κάτι που σου γέμιζε το μάτι σα να σου έλεγε ''αγόρασε με''. Πολύ κακή ιδέα η αντικατάσταση του!!
Δηλαδη αν και εφοσον καποιος βρει και τους 6 φακελους θα πρεπει να ξοδεψει γυρω στα 50ευρω..Κατι τελευταιο ηθελα να σε ρωτησω:ο καθε φακελος εχει τον ιδιο αριθμο κατασκευων με τους υπολοιπους;Πιστευω οτι αν αφηναν το παλιο εξωφυλλο και τα σημερινα παιδια θα διαλεγαν τις χειροτεχνιες Καμπανα,μεγα λαθος η αλλαγη αυτη και τους κοστισε..
 
Ναι 50 ευρώ περίπου! Εκτός αν θες να συλλέξεις και την προσχολική έκδοση οπότε μιλάμε για 7 τεύχη!! Για το περιεχόμενο μην ανησυχείς!! Είναι όλα 100% όπως τότε!! Δεν έχει αλλάξει ούτε η καν ένταση των χρωμάτων!! Ακόμη και το αστεράκι που περιβάλει τον αριθμό κάθε καρτέλας υπάρχει ακόμη, όπως βλέπεις!! ;)
 
boomer είπε:
Το σίγουρο πάντως, είναι πως αν τις ζητήσεις ο βιβλιοπώλης θα σε κοιτάξει παράξενα!! Κι αν σε ρωτήσει ποιο τεύχος θες και του πεις, δώσε μου όποιο έχεις, τότε θα σταυροκοπιθεί σίγουρα!! Ξέρω τι σου λέω!! χαχαχα!!
Σε καταλαβαινω απολυτα...οταν πριν λιγα χρονια (φοιτητης) πηγα να τις αγορασω για να τις εχω, η κοπελα που ηταν στο βιβλιοπωλειο συνομηλικη και αυτη με μενα, με ρωτουσε για πια ταξη θελεις??...Δικαιολογηθηκα οτι ειναι δωρο για καποιον ανιψιο μου... Με το ζορι να τις καταλαβω, γιατι ειχε αλλαξει ο φακελος, και ανοιξα τον φακελο για να δω, οτι τελικα ειναι αυτος που ειχε το χωριο... Συμφωνω οτι εχασαν οι εκδοσεις απο την αλλαγη αυτη και πιστευω και η νεοτερη γενια...

Οσο για τις κατασκευες που εχω φτιαξει λιγες ειναι απο το δημοτικο, ενω οι περισσοτερες ειναι πιο προσφατες... Εχω 2 δεκαετιες ;) που εχω τελειωσει το δημοτικο και πριν λιγα χρονια (φοιτητης ποια) εκανα revision αυτων...
 
Αυτά είναι τα περιεχόμενα του τέταρτου τεύχους!!

attachment.php
 
Και περνάμε στο πέμπτο τεύχος όπου οι κατασκευές είναι μεγαλύτερες και πιο περίπλοκες, με κυριότερο θέμα την λαική αγορά και το τσίρκο, αλλά και με πολύ ωραίες διακοσμητικές κατασκευές όπως το κουτάκι με το διάστημα, το νησί των πειρατών όπου μπορεί να στολίζει μια γωνίτσα του σπιτιού κα. Ούτε απ' το τεύχος αυτό λείπει ο Καραγκιόζης αλλά και οι γιορτινές κατασκευές!! Πάμε να δούμε μερικές καρτέλες και τα περιεχόμενα!!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Να η λαϊκη αγορά!!!

Αχ boomer με κατασυγκίνησες!!

Να'σαι καλά για τον κόπο που έκανες!

Ευχαριστούμε!
 
σ ευχαριστουμε παρα πολυ Μανωλη για τα περιεχομενα και για τις φωτογραφιες με τις κατασκευες!!!!!!!!!!!!!συγκινηθηκα που ειδα μετα απο τοσα χρονια τις χειροτεχνιες του φακελου Νο5,αυτον το φακελο τον ειχα 100% και μπορω να πω οτι δεν αλλαξε τιποτα απο τοτε :) Μονο με τα εξωφυλλα μας τα χαλασαν οι εκδοσεις Καμπανά...

να εισαι καλα :)
 
Οπως με ενημέρωσαν ο εκδοτικός οίκος έχει κλείσει!! Ο λόγος που τις βρίσκουμε ακόμη είναι επειδή δεν πουλάνε καθόλου όπως σας είπα, κι έτσι υπάρχουν καταχωνιασμένες και σκονισμένες στα ''πίσω'' ράφια κάθε μαγαζιού!! Με το ζόρι αφαίρεσα τη ζελατίνα από κάθε φάκελο γιατί ήταν σχεδόν κολλημένη πάνω τους!

Τα λέμε αργότερα με το έκτο τεύχος!! ;)
 
Πάμε να δούμε και το τεύχος 6 που είναι και το τελευταίο της σειράς!! Το συγκεκριμένο περιέχει λιγότερες κατασκευές από τα προηγούμενα, αλλά μεγάλες. Το θέατρο αποτελείτε από 9 καρτέλες και είναι η μεγαλύτερη κατασκευή όλης της σειράς!! Ενα αληθινό στολίδι μπορεί να εξελιχθεί και το κουτάκι με τη ζούγκλα, αλλά χρειάζεται πολύ προσοχή στο χρωματισμό. Μια μεγάλη κατασκευή επίσης είναι και ο σταθμός τρένου. Οπως βλέπετε ο αγαπημένος μας Καραγκιόζης μας τιμά με την παρουσία του και σε αυτό το τεύχος,αυτή τη φορά βασισμένος στο έργο με τον καταραμένο όφι. Τέλος οι γιορτινές κατασκευές έχουν κάτι το ξεχωριστό, με πιο όμορφη απ' όλες το δέντρο που είναι σε μορφή πυραμίδας και όταν πίσω από κάθε λαμπιόνι κρύβετε και ένα σκίτσο!!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα