Χειροτεχνίες εκδόσεων Καμπανά

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
παιδια θυμαστε τις χειροτεχνιες που φτιαχναμε στο δημοτικο των εκδοσεων Καμπανά; τι ωραιες κατασκευες που υπηρχαν τοτε... απο μολυβοθηκες,αποκριατικες μασκες,στολιδια για να κρεμασεις στο δωματιο σου,κατασκευες με ξυσματα μολυβιου,αλλες που γινονταν με φακες,φασολια.. μεχρι και φιγουρες του καραγκιοζη ειχε (αυτες θυμαμαι ηταν ηδη χρωματισμενες).Θυμαμαι στο περιπου τον φακελο που περιειχε τις χειροτεχνιες αλλα φωτογραφια στο ιντερνετ δυστυχως δε βρηκα :( :(
 
το θυμαμαι και εγω μεχρι την τεταρτη δημοτικου τα ειχαμε και εμεις για την ωρα της αισθητικης αγωγης βρηκα και μια φωτο xeirotexnies.jpg
 
θανος είπε:
το θυμαμαι και εγω μεχρι την τεταρτη δημοτικου τα ειχαμε και εμεις για την ωρα της αισθητικης αγωγης βρηκα και μια φωτο Προβολή συνημμένου 35336
σε μας οι χειροτεχνιες ηταν μεσα σε ενα ειδος φακελου που εκλεινε με λαστιχο,ειχε διαφορες ζωγραφιες απ εξω,θυμαμαι οτι καπου ηταν ζωγραφισμενος ενας ηλιος,αλλα καμμια σχεση με τις χειροτεχνιες που βγαζουν τωρα...τη φωτογραφια που προσθεσες τη βρηκα μαζι με καποιες αλλες στο ιντερνετ αλλα επειδη δεν ειναι αυτη που εψαχνα γι αυτο δεν την εβαλα καθολου
 
ναι και εγω της θυμαμαι διαφορετικες σε ενα ασπρο φακελο με μπλε γραμματα ομως η συσκευασια εχει αλλαξει πλεον παντως ηταν πολυ εξυπνη ιδεα το αγαπημενο μου διωρο στο σχολειο ηταν αυτο με τις χειροτεχνιες
 
θυμαμαι που ειχα 2 ιδιους φακελους με χειροτεχνιες: ο ενας ηταν για το σπιτι!μου αρεσαν τοσο πολυ που ηθελα να φτιαξω αμεσως ολες τις κατασκευες που μου αρεσαν χωρις να χρειαστει να περιμενω να τις κανουμε στο σχολειο!δεν ξερω αν απεμεινε τιποτα απο τοτε,το πιο πιθανο ειναι να μου τις πεταξαν :( παντως αν ηταν στο χερι μου θα τις κρατουσα ολες!!
 
Εμείς κάναμε στην Α Δημοτικού χειροτεχνίες εκδόσεων Καμπανά, όπου συναρμολογούσαμε φιγούρες του Καραγκιόζη!!!
 
Uskoke είπε:
Εγώ δεν πολυθυμάμαι κάτι τέτοιο, ορίστε όμως ένα σκαν-Προβολή συνημμένου 35338
απο αυτες που σκαναρισες,ο φακελος που σιγουρα ειχα ειναι αυτος με το Νο 2!!!! μα που βρηκες τις φωτογραφιες;! στο ιντερνετ ή προκειται για προσωπικη σου συλλογη;
 
Χειροτεχνίες κυκλοφορούσαν από αρκετούς εκδοτικούς οίκους αλλά οι εκδόσεις Καμπανά ήταν μακράν οι καλύτερες.

Ξεκίνησα να ασχολούμαι στην έκτη δημοτικού καθώς μας τις είχε προτείνει η δασκάλα για την ώρα της ιχνογραφίας.Τις είχα βρει πολύ ενδιαφέρον και έφαγα μεγάλο κόλλημα!! Αφου ξεπέταξα το πακέτο που ήταν για την έκτη άρχισα να αγοράζω και αυτά των προηγούμενων τάξεων και με σύνεργα ένα ψαλίδι και μιά κόλλα άγκυρα περνούσα ατέλιοτες ώρες στο σπίτι!!

Οι κυριότερες κατασκευές ήταν ένα πολυτελές θέατρο (που θα μπορούσες να κάνεις και παράσταση στους φίλους σου με τις μικρές χάρτινες μαριονέτες), το κουτί με τι ζούγκλα, το κουτί με το διάστημα, η πλατυφόρμα, οι φιγούρες του καραγκιόζη, ο δούρειος ίππος, διακοσμητικά για το δωμάτιο και πολλά πολλά άλλα!!

Οι περισσότερες κατασκευές ήταν πολύχρωμες εκτός απο κάποιες που σου έδινε την δυνατότητα να τις χρωματίσεις σύμφωνα με τα γούστα σου!!

Κάπου πήρε το μάτι μου κάτι φωτογραφίες! Θα προσπαθήσω να τις βρω!
 
boomer είπε:
Χειροτεχνίες κυκλοφορούσαν από αρκετούς εκδοτικούς οίκους αλλά οι εκδόσεις Καμπανά ήταν μακράν οι καλύτερες.Ξεκίνησα να ασχολούμαι στην έκτη δημοτικού καθώς μας τις είχε προτείνει η δασκάλα για την ώρα της ιχνογραφίας.Τις είχα βρει πολύ ενδιαφέρον και έφαγα μεγάλο κόλλημα!! Αφου ξεπέταξα το πακέτο που ήταν για την έκτη άρχισα να αγοράζω και αυτά των προηγούμενων τάξεων και με σύνεργα ένα ψαλίδι και μιά κόλλα άγκυρα περνούσα ατέλιοτες ώρες στο σπίτι!!

Οι κυριότερες κατασκευές ήταν ένα πολυτελές θέατρο (που θα μπορούσες να κάνεις και παράσταση στους φίλους σου με τις μικρές χάρτινες μαριονέτες), το κουτί με τι ζούγκλα, το κουτί με το διάστημα, η πλατυφόρμα, οι φιγούρες του καραγκιόζη, ο δούρειος ίππος, διακοσμητικά για το δωμάτιο και πολλά πολλά άλλα!!

Οι περισσότερες κατασκευές ήταν πολύχρωμες εκτός απο κάποιες που σου έδινε την δυνατότητα να τις χρωματίσεις σύμφωνα με τα γούστα σου!!

Κάπου πήρε το μάτι μου κάτι φωτογραφίες! Θα προσπαθήσω να τις βρω!
συμφωνω και επαυξανω οτι οι χειροτεχνιες Καμπανά ηταν κλασης ανωτερες!! δεν ξερω αν κυκλοφορουν ακομα..αν καποιος γνωριζει κατι ας μας ενημερωσει

Μακαρι να βρεις φωτογραφιες για να τις απολαυσουμε ολοι μαζι!
 
katerinak είπε:
απο αυτες που σκαναρισες,ο φακελος που σιγουρα ειχα ειναι αυτος με το Νο 2!!!! μα που βρηκες τις φωτογραφιες;! στο ιντερνετ ή προκειται για προσωπικη σου συλλογη;
Όχι στο ίντερνετ, είναι κάποια Σεραφίνο που αγόρασα πριν από 3-4 χρόνια εδώ, στο Ηράκλειο. (Μιας και οι συλλογές μου κόμικς της δεκαετίας του '80... έχουν εξαφανιστεί εδώ και πολλά χρόνια.)
 
τον φακελο νο2 τον ειχα και εγω σιγουρα γιατι θυμαμαι την γιρλαντα με τον ηλιο που την ειχα φτιαξει
 
Uskoke είπε:
Όχι στο ίντερνετ, είναι κάποια Σεραφίνο που αγόρασα πριν από 3-4 χρόνια εδώ, στο Ηράκλειο. (Μιας και οι συλλογές μου κόμικς της δεκαετίας του '80... έχουν εξαφανιστεί εδώ και πολλά χρόνια.)
σ ευχαριστω και παλι για την απαντηση :) μακαρι να μπορουσαμε να βρουμε ολοκληρες τις φωτογραφιες με τα εξωφυλλα των φακελων.. παντως χαιρομαι πολυ που βρεθηκαν αυτες οι φωτογραφιες στο σεραφινο που εχεις.Αμεσως αναγνωρισα το φακελο απ τον ηλιο :) Τελικα τα παιδικα μας χρονια τα θυμομαστε καλυτερα :D
 
επιτελους βρεθηκε και μια φωτογραφια ενος φακελου με τις χειροτεχνιες και κατασκευες Καμπανά ,το No 5!!!!

Προβολή συνημμένου 35747 ειναι ανεβασμενη απ τον QueenofHearts στο θρεντ για τα ρετρο σχολικα ειδη και πιο συγκεκριμενα την ανακαλυψα τυχαια εδω: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?4221-%D1%E5%F4%F1%EF-%D3%F7%EF%EB%E9%EA%DC-%C5%DF%E4%E7/page4

IMG_7099.jpg
 
Εγω ακομα εχω το πακέτο "Φτιάξε μονος σου το θεατρο σκιων και τις φιγούρες του Ευγένιου Σπαθάρη" που ειχε κυκλοφορησει απο τις εκδοσεις Καμπανά το 1998.
 
Jackie dragon είπε:
Εγω ακομα εχω το πακέτο "Φτιάξε μονος σου το θεατρο σκιων και τις φιγούρες του Ευγένιου Σπαθάρη" που ειχε κυκλοφορησει απο τις εκδοσεις Καμπανά το 1998.
μπορεις να βαλεις φωτογραφια του εξωφυλλου ετσι για να το δουμε αν και δε νομιζω να ειναι το ιδιο με αυτο που κυκλοφορησε οταν πηγαιναμε στο δημοτικο..
 
το φτιαξε μονος σου το θεατρο σκιων το θυμαμαι ειχε δωρο και μια βιντεοκασετα με μια παρασταση (δεν θυμαμαι ποια ακριβως) ηταν πολυ ωραιο και πρωτοτυπο κριμα που δεν κυκλοφορει πια
 
θανος και Jackie dragon αυτο
24577.jpg
ειναι το εξωφυλλο με τις φιγουρες του θεατρου σκιων που ειχατε;
 
Oχι δεν ειναι αυτο το εξωφυλλο! Αυτο ειναι μια μεταγενεστερη εκδοση του ιδιου πακετου σα μορφη βιβλιου, το οποιο περιλαμβανε μονο τη χαρτοκοπτικη με τις φιγουρες! Η φουλ εκδοση που κυκλοφορησε το 1997-98 ηταν διαφορετικη, κατι σαν κουτί το οποιο περιλαμβανε εκτος απο τη χαρτοκοπτικη και πανί καθως και ξύλα για να κατασκευασει καποιος σκηνή, επισης ειχε τη βιντεοκασσετα που λεει και ο Θανος, στην οποια μεσα ειναι ο Ευγενιος Σπαθαρης στο μουσειο του στο Μαρουσι και μπροστα σε μικρα παιδια μιλαει για τη ζωη του και το θεατρο σκιων ενω μετα παιζει στα παιδια μια παρασταση! Μιλαμε αυτο το material ειναι τρελά σπάνιο! Τη κασσέτα αυτη δε την εχω πλεον γιατι μου χάλασε! Να πω εδω οτι στο πακετο αυτο υπηρχε και διαγωνισμος ο οποιος ελεγε οτι οποιος γραψει το καλυτερο σενάριο για παρασταση Καραγκιόζη και το στείλει στον Ευγενιο Σπαθαρη ο ιδιος ο Σπαθαρης θα παιξει αυτο το σενάριο σε παρασταση! Επισης θυμαμαι και τη διαφημηση του πακετου αυτου στη τηλεοραση... α ρε εποχες..
 
Jackie dragon είπε:
Oχι δεν ειναι αυτο το εξωφυλλο! Αυτο ειναι μια μεταγενεστερη εκδοση του ιδιου πακετου σα μορφη βιβλιου, το οποιο περιλαμβανε μονο τη χαρτοκοπτικη με τις φιγουρες! Η φουλ εκδοση που κυκλοφορησε το 1997-98 ηταν διαφορετικη, κατι σαν κουτί το οποιο περιλαμβανε εκτος απο τη χαρτοκοπτικη και πανί καθως και ξύλα για να κατασκευασει καποιος σκηνή, επισης ειχε τη βιντεοκασσετα που λεει και ο Θανος, στην οποια μεσα ειναι ο Ευγενιος Σπαθαρης στο μουσειο του στο Μαρουσι και μπροστα σε μικρα παιδια μιλαει για τη ζωη του και το θεατρο σκιων ενω μετα παιζει στα παιδια μια παρασταση! Μιλαμε αυτο το material ειναι τρελά σπάνιο! Τη κασσέτα αυτη δε την εχω πλεον γιατι μου χάλασε! Να πω εδω οτι στο πακετο αυτο υπηρχε και διαγωνισμος ο οποιος ελεγε οτι οποιος γραψει το καλυτερο σενάριο για παρασταση Καραγκιόζη και το στείλει στον Ευγενιο Σπαθαρη ο ιδιος ο Σπαθαρης θα παιξει αυτο το σενάριο σε παρασταση! Επισης θυμαμαι και τη διαφημηση του πακετου αυτου στη τηλεοραση... α ρε εποχες..
να υποθεσω πως δεν εχεις πια το κουτι αυτο,σωστα; θυμασαι μηπως αν το ειχαν διαφημισει στην τηλεοραση ;
 
Πίσω
Μπλουζα