Χειρότεροι τίτλοι ελληνικών ταινιών

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.658
Αντιδράσεις
66.175
Μερικά παραδείγματα....

Καραγκιόζης : ο αδικημένος της ζωής (1959)

Ο Λαμπίρης εναντίον των παρανόμων (1967)

Το σπίτι της ηδονής (1961)

Γιακουμής, μια ρωμέικη καρδιά (1970)

Ο ερωτιάρης του γλυκού νερού (1972)

Λεσβιακός Αύγουστος (1974)
 
Κάποιοι αλλάξανε στην πορεία , όπως ο Λεσβιακός Αύγουστος που έγινε "Οι λύκαινες"...

κάποιοι που θεωρώ και γω γελοίους...

1950 Έλα στο θείο (να κάνει...τι;;;:oops::oops::oops:)
1952 Δυο κοθώνια στο ναυτικό
1952 Λύγκος ο λεβέντης ο αρχιληστής (και λεβέντης και αρχιληστής!!!)
1953 Πρέπει να τα παντρέψουμε (ποια;;;:rolleyes::rolleyes::rolleyes:)
1957 Θέλω να ζήσεις μανούλα
1957 Τα μαναβάκια
1957 Τσαρούχι πιστόλι παπιγιόν
1959 Οι κληρονόμοι του Καραμπουμπούνα
1959 Ψιτ κορίτσια (γάτες είναι;;;)
1961 Σαπφώ η λεσβία
1962 Αγνή και ατιμασμένη...(πως γίνεται;;;:rolleyes::rolleyes::rolleyes:)
1966 Δεν είμαι ατιμασμένη (μας το δηλώνει ορθά κοφτά!:D)
1966 Επιχείρηση όρμα χοντρέ
1966 Ο βιασμός μιας παρθένας (αν δεν ήταν παρθένα όμως;;;;))
1966 Το συρτάκι της αμαρτίας (σε τι ρυθμό χορεύετε...:rolleyes:)
1968 Και οι 5 ήταν κολασμένες (τι να σχολιάσω...)
1969 Αλτ και σ' έφαγα...εδώ Προκόπης (έλεος...)
1970 Ο ακτύπητος κτυπήθηκε
1972 Μπουμ ταρατατζούμ
1972 Το κρυφό σπίτι της Αγγέλας (ούτε με GPS δε το βρίσκεις!!!)

δεν πιάνω καν τις ερωτικές τις μετέπειτα γιατί ήταν όλοι γελοίοι...
 
αυτό το ... Λεσβιακός Αύγουστος / Οι λύκαινες θα το ψάξω καποια στιγμη...!

και έχουμε....

Ο ταυρομάχος προχωρεί (1963): προχωρεί και πάει πού;

Μινι φουστα και καράτε (1967): ποτέ δεν κατάλαβα πώς συνδυάζεται η μίνι φουστα με μια ... στολή καρατε!
 
1960 Ο δολοφόνος αγαπούσε πολύ
1961 Αλλού τα κακαρίσματα
1962 Ο διάβολος και η ουρά του
1963 Ο μπαμπάς μου κι εγώ
1963 Μάνα γιατί με γέννησες
1966 Η Κλεοπάτρα ήταν Αντώνης
1967 Κοκωβιός και σπάρος στα δίχτυα της αράχνης
1968 Ο μοναχικός ναύτης και το κορίτσι
1969 Ο φακίρης Σταμάτης Κόκορας
1972 Ναι μεν αλλά
1973 Ιωάννης ο βίαιος
1974 Αγάπη μου ουά ουά
1975 Βρώμικη παρθένα
1976 Έξι διεστραμμένες ζητούν δολοφόνο
1979 Ιδού η Μήλος ιδού και το πήδημα

Γενικώς έλεος...
 
1972 Υβ! Υβ! Ο Μανωλιός παίζει μπάλα
Ο Υβ αν δεν γνωρίζετε είναι ο ποδοσφαιριστής Υβ Τριαντάφυλλος που στις αρχές του ΄70 έπαιζε στον Ολυμπιακό. Πρέπει να είναι ο χειρότερος τίτλος ταινίας παγκοσμίως.

1972 Ερωτιάρης του γλυκού νερού
Η θεία μου η Ασπασία πιθανότατα να έβρισκε πιο καλλιτεχνικό τίτλο

1971 Δάκρυα για έναν αλήτη
αλητηηηηηηηηηηη!!!

1971 Κάθε ναυάγιο και μία κόλαση
ΝΝΝΝΝΝΝΑΙΙΙΙΙ

1968
Οι άνδρες δε λυγίζουν ποτέ
"Κι όμως κυρία μου, κι οι άντρες κλαίνε.."

1974 οκ φίλε!
Και που ΄σαι φίλε...

1953 Οι ουρανοί είναι δικοί μας!
Σε καλή μεριά εύχομαι ολόψυχα

1967 Εκείνος κι εκείνη
Το αυτός κι αυτή έδειχνε πεζό

1965 Οι εχθροί
Δεν έχει τίποτα ο τίτλος αλλά βάζω την ταινία από παράδοση σε κάθε λίστα με χειρότερα
 
Τελευταία επεξεργασία:
1965 Οι εχθροί
Δεν έχει τίποτα ο τίτλος αλλά βάζω την ταινία από παράδοση σε κάθε λίστα με χειρότερα
Ο,τι καλυτερο διαβασα στο φορουμ εδω και καιρο. Απιθανο σχολιο που μου χαρισε ενα καινουργιο συκωτι. Σε ευχαριστω, karapiperim!
Να πω παντως οτι το Ελα στο θειο το θεωρω πολυ εξυπνο και χαριτωμενο τιτλο, μια που υπαρχει αυτη η εκφραση και που ταιριαζει απολυτα σε μια ταινια οπου ο θειος κανει κουμαντο και φερνει τα πανω κατω.
Επισης λατρευω ως τιτλο το Ναι μεν αλλα απο τη στιγμη που ο πρωταγωνιστης τα βαζει ολα στο ζυγι για να αποφασισει αν τελικα θα δωσει τελος στη ζωη του η οχι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η γροθια του σακατη 1930
Το λαγιαρνι 1930
Φιλησε με Μαριτσα 1930
Απο εξι μειναμε δυο 1953
Γαι δυο ρογες σταφυλι 1956
Αγιουπα 1957
Ειμαι παιδι σου μανουλα 1958
Δουλεψτε να φατε χαραμοφαηδες 1961
Πρεπει να ζησεις τιμια 1962
Το καρπουζακι 1962
Ο Θυμιος στη χωρα του στριπτιζ 1963
Ο καθως πρεπει 1963
Ποιος εβρεξε τον καουμποη 1963
Εξωτικες βιταμινες 1964
Μερικες το προτιμουν χακι 1965
 
Η γροθια του σακατη 1930
Το λαγιαρνι 1930
Φιλησε με Μαριτσα 1930
Απο εξι μειναμε δυο 1953
Γαι δυο ρογες σταφυλι 1956
Αγιουπα 1957
Ειμαι παιδι σου μανουλα 1958
Δουλεψτε να φατε χαραμοφαηδες 1961
Πρεπει να ζησεις τιμια 1962
Το καρπουζακι 1962
Ο Θυμιος στη χωρα του στριπτιζ 1963
Ο καθως πρεπει 1963
Ποιος εβρεξε τον καουμποη 1963
Εξωτικες βιταμινες 1964
Μερικες το προτιμουν χακι 1965
Μιλάμε για πολύ γέλιο "ΕΙΜΑΙ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΜΑΝΟΥΛΑ", "Η ΓΡΟΘΙΑ ΤΟΥ ΣΑΚΑΤΗ" !!!!!! Όλοι οι τίτλοι που παρουσίασες για πολύ γέλιο....
 
Άγγελος με χειροπέδες (1952)
Αγιούπα, το κορίτσι του κάμπου (1957)
Όπως λέμε μαλαστούπα;
Γκολ στον έρωτα (1953) Από τα αποδυτήρια.
Διακοπές στην Κολοπετινίτσα (1959) Τέτοιος ξεπεσμός, από την Αίγινα στην Κολοπετινίτσα...
Δράκουλας & ΣΙΑ (1959)
Δυο κοθώνια στο ναυτικό! (1952)
Να μην πω ποια ήταν το ένα κοθώνι.
Έχει θείο το κορίτσι (1957) Πως λέμε έχει φάση το αγόρι;
Η Αγνή του λιμανιού (1952)
Καταδικασμένη και από το παιδί της (1955)
Κάνε παιδί σου λέει μετά!
Να ζήσουν τα φτωχόπαιδα (1959) Να ζήσουν, γιατί να μη ζήσουν;
Ο φαταούλας (1952)
Ορκίστηκα εκδίκηση (1952)
Σιγά μαρή...
Πως περνούν οι παντρεμένοι (1958) Με κόκκινο.
Το οργανάκι του Αττίκ (1955) Δεν το σχολιάζω, θα με διώξουν τελείως.
 
Αν και γενικά συμφωνώ ότι πολλοί από τους τίτλους είναι ανεκδιήγητοι, υπάρχουν κάποιοι που κάπως δικαιολογούνται για την εποχή τους. Άλλοι δικαιολογούνται και τώρα, αν έχει δει κανείς την ταινία ή ξέρει την υπόθεση. Ας πούμε (μια που βλέπω ένα "Καραμπουμπούνας" κάπου, και το "Ψιτ κορίτσια" μου θύμισε την Ειρήνη Παππά που παίζει στην ταινία), αν δεν ξέραμε τι ήταν η Μπουμπουλίνα και διαβάζαμε τον τίτλο της ομώνυμης ταινίας με την Παππά, θα την προσθέταμε στις λίστες γιατί ας με συγχωρήσουν η ηρωίδα της επανάστασης και οι Σπετσιώτες, αλλά είναι κακόηχο όνομα

Κι επειδή μου αρέσει να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου (να ωραίος τίτλος για δικαστικό μελό: Ο συνήγορος του διαβόλου), θα υπερασπιστώ κάποιους τίτλου, έτσι ενδεικτικά.

"Ο ερωτιάρης του γλυκού νερού (1972) " Την εποχή εκείνη έκαναν μεγάλο σουξέ στην Ελλάδα οι Ιταλικές σεξοκωμωδίες με τον Λάντο Μπουζάνκα. Η πρώτη (την οποία είχα δει, δεν ήταν κακή στο στυλ της) είχε τίτλο "Ο ερωτιάρης" (δεν ξέρω τον ιταλικό της) και μετά όλες οι άλλες είχαν τίτλο που περιείχε τη λέξη "ερωτιάρης". Αυτό σατιρίζει ο τίτλος της ελληνικής ταινίας.

Ο ταυρομάχος προχωρεί (1963): προχωρεί και πάει πού; Η ερώτηση ταιριάζει στους μεταφραστές στα Ελληνικά του τραγουδιού του ταυρομάχου από την Κάρμεν του Μπιζέ. Στο ρεφραίν, όπου η όπερα λέει "Toréador, en garde! Toréador! Toréador! " το ελληνικό λιμπρέττο έβαζε τους δύστυχους να ψέλνουν - ταιριάζει στο σκοπό - "Ο ταυρομάχος προχωρεί, και προχωρεί, και προχωρεί" (δεν θυμάμαι τη συνέχεια να δούμε πού πάει και να απαντήσουμε στην ερώτηση, αλλά το έχω ακούσει προ αιώνων). Τουλάχιστον ο τίτλος της ταινίας έχει ένα προχωρεί, όχι τρία απανωτά. Δεν βρήκα ελληνική ηχογράφηση, αλλά εδώ είναι το απόσπασμα από την εξαιρετική ταινία του Francesco Rosi που τη συνιστώ ακόμη κι αν δεν σας αρέσει η όπερα (η ελληνοϊρλανδοπορτορικάνα Julia Migenes Johnson ήταν εμφανισιακά η πιο ταιριαστή Κάρμεν που έχω δει, ο Domingo ήταν λίγο σιτεμένος για Δον Χοσέ αλλά είχε φωνάρα).
Το ρεφραίν αρχίζει στο 2:07 περίπου

1974 Αγάπη μου ουά ουά Ο τίτλος ήταν "Αγάπη μου Ουάουα", όχι ουά ουά, και Ουάουα ήταν περίπου η απόδοση του ονόματος της ηρωίδας, το οποίο σήμαινε "Αγαπημού", το "μου" κολλητά στο "αγάπη" όπως συχνά διευκρίνιζε ο Ρηγόπουλος στη ζηλιάρα Σολάνζ-Ασημακοπούλου. Ο τίτλος ταιριαζε απόλυτα. (Νομίζω ο πρωτότυπος γαλλικός του θεατρικού ήταν Cherie Noire, αλλά καλύτερος ο ελληνικός). Ενώ το "Αγάπη μου παλιόγρια" που είναι επίσης τίτλος ελληνικής ταινίας ανήκει στη λίστα :)

1979 Ιδού η Μήλος ιδού και το πήδημα
Μα αυτό είναι παράφραση της αρχαίας (άρα καθαγιασμένης) φράσης "Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα" και εκτυλίσσεται στη Μήλο. Εϊναι αστειότατη ταινία (του Νίκου Περάκη) με διεθνές καστ, και το διάσημο την εποχή εκείνη μοντέλο Βερούσκα ήταν πολύ ωραιότερη Αφροδίτη της Μήλου από την πρωτότυπη (δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω εδώ την αφίσα της ταινίας για προφανείς λόγους)

Η Αγνή του λιμανιού (1952)
Στο λιμάνι ζούσε (και δούλευε), Αγνή τη λέγανε, γιατί να μην την πούνε έτσι την ταινία? Ξεκαρδιστικό μελό με τρανταχτά ονόματα. Άλλωστε ήταν συμβολικός τίτλος διότι η Χατζηαργύρη ήτο αγνό κορίτσι κατά βάθος άλλο αν η φαλλοκρατική πατριαρχική κενωνία την έζμπρωξε στο πεζοδρόμιο και για να παντρευτούν με τον Αλεξανδράκη έπρεπε να τρέχουν στην Ιταλία (όπου αυτός το κάθαρμα την παράτησε και γύρισε παντρεμένος με την τσιριμπίμ τσιριμπόμ Μάρω Κοντού αλλά αυτό είναι από άλλη ταινία).

Αυτή η Αγνή με φέρνει στο

1962 Αγνή και ατιμασμένη...(πως γίνεται;;;:rolleyes::rolleyes::rolleyes:) Γίνεται και παραγίνεται. 1ον. Μπορεί να είναι η Αγνή του λιμανιού σε νέες περιπέτειες. Δεν μπορεί δηλαδή μια ατιμασμένη κυρία να λέγεται Αγνή? 2. Μπορεί να ξεκίνησε αγνή και να ατιμάστηκε στην πορεία της ταινίας. Δεν λέει ο τίτλος ότι οι δύο ιδιότητες ήταν ταυτόχρονες. Με λίγη καλή θέληση στη μιαμιση ώρα μιας ταινίας χωράει μπόλικο ατίμασμα.
 
Η γροθια του σακατη 1930
Το λαγιαρνι 1930
Φιλησε με Μαριτσα 1930
Απο εξι μειναμε δυο 1953
Γαι δυο ρογες σταφυλι 1956
Αγιουπα 1957
Ειμαι παιδι σου μανουλα 1958
Δουλεψτε να φατε χαραμοφαηδες 1961
Πρεπει να ζησεις τιμια 1962
Το καρπουζακι 1962
Ο Θυμιος στη χωρα του στριπτιζ 1963
Ο καθως πρεπει 1963
Ποιος εβρεξε τον καουμποη 1963
Εξωτικες βιταμινες 1964
Μερικες το προτιμουν χακι 1965
Πράγματι μερικοί τίτλοι είναι εντελώς άκυροι, π.χ. ποιός έβρεξε τον καουμπόυ; Δεν την έχω ξανακούσει αυτή τη ταινία. Ή το εξωτικές βιταμίνες δεν το ήξερα καθόλου παρόλο όπως είδα παίζουν πολλοί γνωστότατοι ηθοποιοί.
 
Τρια υπεροχα βλακομουτρα 1965
Ειμαι μανα και πονω 1966
Επιχειρηση ορμα χοντρε 1966
Ουτε μιλαει ουτε λαλαει 1966
Προξενητρα πρακτωρ 017 1966
Κοκοβιος και σπαρος στα διχτια της αραχνης 1967
Λαλα το Λαλακη 1967
Πρακτωρ Κιτσος καλει Γαστουνη 1967
Χαϊδαρι ωρα 03.30 αποδρασατε 1967
Θυμιος σουβλακια και προ πο 1968
Και οι δεκα ηταν διψασμενες 1969
Αλτ και σ' εφαγα εδω Προκοπης 1969
Παρθενες στους βαλτους 1969
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα