Χριστουγεννιάτικες ταινίες

Wally είπε:
Παντα θεωρουσα το E.T ως Χριστουγεννιατικη ταινια. Εχω πολλα πολλα χρονια να το δω και φετος κανονισα οικογενειακη προβολη in glorious HD...
Δυο προχειρες φωτοζ απο το εξωφυλλο

attachment.php


attachment.php


Επισης και τα Goonies!

Άντε, είχε βγει και σε ελληνικό Bluray;

Εγώ πάντα παίρνω ξένα γιατί τα Ελληνικά τα πληρώνεις διπλάσια και τριπλάσια τιμή!

(βέβαια αυτό που πήρα - από τη Σουηδία - έχει Ελληνικούς υπότιτλους, και στα έξτρα!!)

Πάντως εγώ την έχω συνδέσει την ταινία με halloween καθώς εξελίσσεται τότε.

Σημειωτέον, είναι η αγαπημένη μου ταινία ever!
 
Χριστούγεννα χωρίς "Μόνος στο σπίτι" δεν λέει! Όμορφη, γιορτινή ατμόσφαιρα και λατρεμένος ο πιτσιρικάς Culkin. Σκέφτεστε τίποτε καλύτερο;
 
filmmusic είπε:
Μια απο τις αγαπημένες μου είναι το remake σε musical με τη Judy Garland!

Παρά τον τίτλο, εξελίσσεται και αυτό Χριστούγεννα!

[video=youtube;XRVD-ZSUQio]

Ο Stewart εξαιρετικός,αλλά, μου θύμιζε και λίγο Γκιονάκη όταν "μίλαγε" αμερικάνικα... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αριαδνη είπε:
http://program.nerit.gr/details.asp?pid=3434986&chid=9η επιλογή της νεριτ για αυριο, θα μπορούσε και πιο ρετρο εκλογη να γινει πιστευω!
Γενικά μια ψακτική που έκανα για τις ερχόμενες ημέρες τα κανάλια δεν αλλάζουν και πολύ το καθημερινό τους πρόγραμμα. Παλιά νομίζω πως καταλάβαινες πιο πολύ τις γιορτές και με λιγότερη πλύση εγκεφάλων από τα σούπερ μάρκετ με τις προσφορές τους βέβαια.
 
Μόλις έμαθα για αυτήν την ταινία.

Την έχει δει κανείς;

Είναι τηλεοπτική ταινία του 1983 με τις Lee Remick και Angela Lansbury.

http://www.imdb.com/title/tt0085593/

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Filmmusic, σε ευχαριστούμε πολύ για ολες τις χριστουγεννιάτικες ταινιες που μας υποδυκνυεις

σημερα στον αλφα οι αριστόγατες, ανιματιον αλλα του 70' και καπως χριστουγεννιάτικο
 
Υπαρχουν οι αμιγως χριστουγεννιατικες ταινιες και οι....ντεμι σαιζον, που λεει κι ο Φωτοπουλος στην πρωτη Λατερνα. :)

Σ' αυτη τη δευτερη κατηγορια ανηκει και το An affair to remember (1957) με τον Καρυ Γκραντ και τη Ντεμπορα Κερ. Ειναι Χριστουγεννα οταν ενα ζευγαρι που αγαπιεται με παθος συναντιεται ξανα μετα απο καιρο και η μοιρα παιζει στα χερια της τη μελλοντικη του ευτυχια μεχρι το τελευταιο δευτερολεπτο.
 
Σαν καθαρά χριστουγεννιάτικη ταινία παρακολουθούμε σχεδόν κάθε χρόνο το "Scrooged" με τον Bill Murray και σαν....ντεμί σαιζόν(όπως προαναφέρθηκε),

τα "Made For Each Other" τού 1939 με τους James Stewart και Carole Lombard (πρίν χρόνια την έβαζε συχνά-πυκνά το Seven-X) και το "Groundhog Day" πάλι με τον Bill Murray.

(δυστυχώς τα κανάλια σήμερα δεν δίνουν και ιδιαίτερη σημασία στο τί θα παίξουν αυτές τις μέρες......)
 
pugwizard είπε:
"Made For Each Other" τού 1939 με τους James Stewart και Carole Lombard (πρίν χρόνια την έβαζε συχνά-πυκνά το Seven-X)
Eχω χρονια να δω αυτη την ταινια, αλλα παντα κραταει μια ξεχωριστη θεση στην καρδια μου.
 
Oι αγαπημένες μου ρέτρο χριστουγεννιάτικες ταινίες:

- Nightmare Before Christmas

- Gremlings

- Die Hard

Tι θα πει "Το Die Hard δεν είναι χριστουγεννιάτικη ταινία"; Aφού η ιστορία εξελίσεται την παραμονή Χριστουγέννων. Κι έχει κι Άγιο Βασίλη. Xo xo xo!

 
pugwizard είπε:
Σαν καθαρά χριστουγεννιάτικη ταινία παρακολουθούμε σχεδόν κάθε χρόνο το "Scrooged" με τον Bill Murray και σαν....ντεμί σαιζόν(όπως προαναφέρθηκε),τα "Made For Each Other" τού 1939 με τους James Stewart και Carole Lombard (πρίν χρόνια την έβαζε συχνά-πυκνά το Seven-X) και το "Groundhog Day" πάλι με τον Bill Murray.

(δυστυχώς τα κανάλια σήμερα δεν δίνουν και ιδιαίτερη σημασία στο τί θα παίξουν αυτές τις μέρες......)
Το Groundhog Day αν και μοιάζει χριστουγεννιάτικη, στην πραγματικότητα εξελίσσεται στις 2 Φεβρουαρίου.
 
Λοιπον,

προσθεστε στην λιστα του Στρατου ....

stratos84 είπε:
Κάθε Χριστούγεννα παρακολουθώ τις παρακάτω ταινίες:
Scrooge Η γνωστή ιστορία του Ντίκενς σε μιούζικαλ με τον Άλμπερτ Φίνεϊ

Scrooged H σύγχρονη εκδοχή με τον Bill Murray

Nightmare before Christmas Του Τιμ Μπάρτον

και το Christmas Vacation Τα χριστούγεννα του τρελού θηριοτροφείου
....και τις παρακατω....

Miracle on 34th Street (1947)

 


Mickey's Christmas Carol (1983)

 


Home Alone (1990)

 


Home Alone 2: Lost in New York (1992)

 


The Muppet Christmas Carol (1992)

 


The Santa Clause (1994)

 


Miracle on 34th Street (1994)

Και 2 off topicες..... #)

Jingle all the Way (1996)

 

 


The Grinch (2000)

...plus οτιδηποτε υπαρχει σε χριστουγεννιατικο amination (ειδικως και γενικως)....

...και κλεισαμε!!!!! :D
 
stayros είπε:
...plus οτιδηποτε υπαρχει σε χριστουγεννιατικο amination (ειδικως και γενικως)....

Μια που ανέφερες animation, έχεις δει τις 2 ταινίες (μια ρωσική και ένα anime) για τους 12 μήνες;

(είναι εκπληκτικές)

(βέβαια αναφέρονται σε παραμονή πρωτοχρονιάς)

Sekai Meisaku Dowa Mori wa Ikiteiru (1980)

Twelvemonths.jpg
Προβολή συνημμένου 122040

Dvenadtsat mesyatsev (1956)

Sbornik%20Mult_dvenadtsat%20Mes_v%20Yarange%20Gorit%20Ogon_1956.jpg
Sbornik Mult_dvenadtsat Mes_v Yarange Gorit Ogon_1956.jpg

Twelvemonths.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
filmmusic είπε:
Μια που ανέφερες animation, έχεις δει τις 2 ταινίες (μια ρωσική και ένα anime) για τους 12 μήνες;(είναι εκπληκτικές)

(βέβαια αναφέρονται σε παραμονή πρωτοχρονιάς)

Sekai Meisaku Dowa Mori wa Ikiteiru (1980)

Dvenadtsat mesyatsev (1956)
Την μια,του '80 την εχω δει μια φορα πριν χρονια... :) ....την αλλη του '56 οχι. :(

Θα ψαξω να την βρω. ;)
 
filmmusic είπε:
Το Groundhog Day αν και μοιάζει χριστουγεννιάτικη, στην πραγματικότητα εξελίσσεται στις 2 Φεβρουαρίου.
Πολύ σωστά,είναι η ημέρα που επαναλαμβάνεται συνέχεια και διαρκεί σχεδόν σε όλη την ταινία. Απλά η όλη ατμόσφαιρα και...ίσως και η υπόθεση

είναι κοντά στις ταινίες αυτού τού είδους.
 
Πίσω
Μπλουζα