Χριστουγεννιάτικες ταινίες

Μου βγήκε το The Little Drummer Boy του '68, και γιατί όχι, μάλλον θα τη δω. Αν και οι αγαπημένες μου Χριστουγεννιάτικες ταινίες παραμένουν αυτές :p :

image_106500.jpg

694922_010.jpg
 
Καλά περλα χα χα καμια σχεση αυτό που σου βγήκε με αυτά που προτιμάς, τεσπα η ιδια ταινια βγηκε και σε μενα
 
αριαδνη είπε:
Καλά περλα χα χα καμια σχεση αυτό που σου βγήκε με αυτά που προτιμάς, τεσπα η ιδια ταινια βγηκε και σε μενα
Κι όμως είμαι πολύπλοκη Αριάδνη, μπορεί εκείνο να εiναι το αγαπημένο μου είδος, αλλά παράλληλα έχω μείνει παιδί και βλέπω ευχάριστα κάτι τέτοιες ταινίες :) Το είδα το The Little Drummer Boy, πολύ γλυκιά και συγκινητική ταινία, και το είδος του stop motion ήταν πάντα από τα αγαπημένα μου, μου αρέσει πολύ περισσότερο από την τεχνολογία του σήμερα.
 
Βρήκανε στο τιουμπι , την χριστουγεννιάτικη ιστορία του 84' την οποία βρήκα εξαιρετική!! Εξαιρετική ή ερμηνεία του ηθοποιού που παίζει τον Σκρουτζ. Υποδειγματική ή ερμηνεία του πρωταγωνιστη και ο σκηνοθέτης την διανθιζει και με άλλα περιστατικά εκτός από τα γνωστά που ξέρουμε. Βρήκα και το εορταστικό επεισόδιο από τις μικρές κυρίες άνιμε του 81' !
 
το θαυμα στο μανχαταν το αυθεντικο του 47' το χει δει κανεις παιδια; με την γουντ διοτι υπαρχει και αλλη τηλεταινια του 55'
 
Θυμάστε πως λέγεται μία ταινία ρε παιδιά αρχές 2000 όπου ένας χωρισμένος με γιο διαλέγεται από τον Βορειο Πόλο να είναι ο νέος Αη Βασιλης ενώ αυτός ο έρμος δεν ξέρει τίποτα. Και αρχίζει να βγάζει γεννια , να παχαινει, να λέει ασυναίσθητα χο χοκτλ. Την είχα δει στο σινεμά και γινότανε χαμός μάλιστα από κόσμο μεγάλη επιτυχία
 
Τα Γκρέμλινς! Αν και σίγουρα δε μπορεί να χαρακτηριστει "κλασσικό" παράδειγμα Χριστουγεννίατικης ταινίας, συνδιάζει το χριστουγεννίατικο κλίμα, τη οικογενιακή ατμόσφαιρα, με τη περιπέτεια, τη κομωδία, το τρόμο, και τη φρίκη! Ολα μαζί σε ένα πακέτο! Απο τις αγαπημένες μου νεανικές μου ταινίες. Ο λωρίδας μάλιστα ( το πανκίο αρχηγός των Gremlins ) τον έχω σε μινιατούρα και κάθεται μονίμως στο ράφι πάνω απο το γραφείο μου :p :D
Θέλω φώτο απ τον λωρίδα
Κάποια στιγμή έψαχνα να βρω τον Τhug απο το μπαρ και τον Pervert (ο επιδειξίας με τη κάπα) αλλά δυστυχώς δεν...
 
εκτος απο τα κλασικα home alone 1&2 για καποιον ανε ξηγητο λογοειχα κολλησει με το ernest saves christmas του 88. Οχι τιποτα ιδισιτερο αλλα με ειχε καθηλωσει. για οποιον ενδιαφερεται υπαρχρι στον σωληνα.
Κι εγώ.Κάθε χρόνο περίμενα να τη βάλει το Mega Channel.Πάντα, μα ΠΑΝΤΑ, την έβαζε ξημερώματα απο ένα σημείο και μετά.Τη τελευταία φορά που την είδα 'πρόσφατα' ήταν στο διάστημα 2012-2014 , μεσημεράκι στην Ερτ 2.
...και ένα τρίβια.Ο ηθοποιός που κάνει τον Άγιο Βασίλη στη ταινία(ο αρχικός) δανίζει τη φωνή του στο χαραχτήρα του πατέρα της πριγκίπησας Τζάσμιν στη ταινία της Disney Aladdin.
 
Κι εγώ.Κάθε χρόνο περίμενα να τη βάλει το Mega Channel.Πάντα, μα ΠΑΝΤΑ, την έβαζε ξημερώματα απο ένα σημείο και μετά.Τη τελευταία φορά που την είδα 'πρόσφατα' ήταν στο διάστημα 2012-2014 , μεσημεράκι στην Ερτ 2.
...και ένα τρίβια.Ο ηθοποιός που κάνει τον Άγιο Βασίλη στη ταινία(ο αρχικός) δανίζει τη φωνή του στο χαραχτήρα του πατέρα της πριγκίπησας Τζάσμιν στη ταινία της Disney Aladdin.
Γεια σου συνομήλικε....(γραφτήκαμε την ίδια περίοδο στο φορουμ). Την ειχα δει πρώτη φορά είτε μεσημέρι είτε πρωί σε φυσιολογική ώρα στο mega και μετά χάθηκε. Πρεπει να ήταν 1992 ή 93. Το ότι ήθελα διακαώς να την ξαναδώ δε με ώθησε σε πρωινό ξύπνημα τα χαράματα εν μεσω διακοπών, παιχνιδιών και γλυκών...χεχε. Αν τη βάλουν φέτος καπου στείλε μήνυμα, το αυτό θα κάνω και εγώ. Την έχω δει 1-2 φορές στον σωλήνα σας, αλλά άλλο πράγμα οι ελληνικοί υπότιτλοι....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γεια σου συνομήλικε....(γραφτήκαμε την ίδια περίοδο στο φορουμ). Την ειχα δει πρώτη φορά είτε μεσημέρι είτε πρωί σε φυσιολογική ώρα στο mega και μετά χάθηκε. Πρεπει να ήταν 1992 ή 93. Το ότι ήθελα διακαώς να την ξαναδώ δε με ώθησε σε πρωινό ξύπνημα τα χαράματα εν μεσω διακοπών, παιχνιδιών και γλυκών...χεχε. Αν τη βάλουν φέτος καπου στείλε μήνυμα, το αυτό θα κάνω και εγώ. Την έχω δει 1-2 φορές στον σωλήνα σας, αλλά άλλο πράγμα η Ελληνικοί υπότιτλοι....
Θα σ' έχω υπόψη μου.
 
Θυμάστε πως λέγεται μία ταινία ρε παιδιά αρχές 2000 όπου ένας χωρισμένος με γιο διαλέγεται από τον Βορειο Πόλο να είναι ο νέος Αη Βασιλης ενώ αυτός ο έρμος δεν ξέρει τίποτα. Και αρχίζει να βγάζει γεννια , να παχαινει, να λέει ασυναίσθητα χο χοκτλ. Την είχα δει στο σινεμά και γινότανε χαμός μάλιστα από κόσμο μεγάλη επιτυχία
Πρέπει να λες το The Santa Clause (ελλ. τίτλος Ο Αγιος Βασίλης μου) του 1994 με τον Τιμ Άλεν. Την είχα δει κι εγώ στο σινεμά όταν είχε βγει. Τεράστια επιτυχία ειδικά στην Αμερική την εποχή εκείνη. Από τις πιο αγαπημένες μου χριστουγεννιάτικες ταινίες

Είχε και 2 συνέχειες. Το συμπαθητικό Τhe Santa Clause 2 (2002) και το ανεκδιήγητο The Santa Clause 3 (2006).
 
Πρέπει να λες το The Santa Clause (ελλ. τίτλος Ο Αγιος Βασίλης μου) του 1994 με τον Τιμ Άλεν. Την είχα δει κι εγώ στο σινεμά όταν είχε βγει. Τεράστια επιτυχία ειδικά στην Αμερική την εποχή εκείνη. Από τις πιο αγαπημένες μου χριστουγεννιάτικες ταινίες

Είχε και 2 συνέχειες. Το συμπαθητικό Τhe Santa Clause 2 (2002) και το ανεκδιήγητο The Santa Clause 3 (2006).
Νομίζω ότι το δεύτερο είχα δει στο σινεμά σιγουρα χριστούγεννα με ουρές από έξω . Πως δεν έχουμε ξεχωριστό θρεντ για την ταινία αυτή; Είναι κλασσική πλεον
 
Με εξαίρεση τα Goonies που ανέφερε κάποιος, δεν πρέπει να έχω δει καμιά άλλη ταινία. Αλλά και αυτήν, δεν την έχω συνδέσει με τα Χριστούγεννα.
Ίσως μόνο μια παιδική stop-motion με θέμα τον καινούριο χρόνο. Δεν θυμάμαι, όμως, τίποτα άλλο.
Από ελληνικές συμμετοχές θα αναφέρω τον Μαγκούφη με τον Φωτόπουλο και το Όλγα, αγάπη μου. Κάθε φορά που ακούω τα κάλαντα, θυμάμαι την Ζωή Λάσκαρη να ακούει χριστουγεννιάτικα από το ραδιόφωνο και να είναι στεναχωρημένη.
Σίγουρα μικρός πρέπει να έπαιζα όλη μέρα, ακόμη και τώρα, γιατί δεν θυμάμαι τίποτα άλλο από χριστουγεννιάτικες ταινίες.
 
Πρέπει να λες το The Santa Clause (ελλ. τίτλος Ο Αγιος Βασίλης μου) του 1994 με τον Τιμ Άλεν. Την είχα δει κι εγώ στο σινεμά όταν είχε βγει. Τεράστια επιτυχία ειδικά στην Αμερική την εποχή εκείνη. Από τις πιο αγαπημένες μου χριστουγεννιάτικες ταινίες

Είχε και 2 συνέχειες. Το συμπαθητικό Τhe Santa Clause 2 (2002) και το ανεκδιήγητο The Santa Clause 3 (2006).
Το πρώτο είχα δει σίγουρα το ψάξαμε στα τρέιλερ και ήταν από τις πρώτες μου ταινίες στο σινεμά!
 
μου κανει μεγάλη εντύπωση που κανείς δεν ανέφερε την καλύτερη 80ς ταινία Χριστουγέννων

 
μου κανει μεγάλη εντύπωση που κανείς δεν ανέφερε την καλύτερη 80ς ταινία Χριστουγέννων

Συμφωνώ.Μια απο τις καλύτερες των 80'ς.Αυτό που μου έκανε εντύπωση μικρός ήταν ο αρχάγγελος Γιδεόν που παρακολουθούσε τους ήρωες πάνω σε στύλους της δεη.Ωραία σκηνικά, χιονισμένα τοπία και δυνατά μηνύματα για όλη την οικογένεια.Ακόμα και μια μικρή πράξη απο μέρους μας μπορεί να αλλάξει τη ζωή κάποιου προς το καλύτερο...Όσοι δε την έχουν δει ως τώρα ας τη δούν κι δε θα χάσουν.Αν και λίγο μελαγχολική στο μεγαλύτερο μέρος ταινίας στο τέλος ανταμοίβει με happy ending.
 
Συμφωνώ.Μια απο τις καλύτερες των 80'ς.Αυτό που μου έκανε εντύπωση μικρός ήταν ο αρχάγγελος Γιδεόν που παρακολουθούσε τους ήρωες πάνω σε στύλους της δεη.Ωραία σκηνικά, χιονισμένα τοπία και δυνατά μηνύματα για όλη την οικογένεια.Ακόμα και μια μικρή πράξη απο μέρους μας μπορεί να αλλάξει τη ζωή κάποιου προς το καλύτερο...Όσοι δε την έχουν δει ως τώρα ας τη δούν κι δε θα χάσουν.Αν και λίγο μελαγχολική στο μεγαλύτερο μέρος ταινίας στο τέλος ανταμοίβει με happy end
τον γεδεων τον κανει ο Harry Dean Stanton (παρισι-τεξας) και επισης μου αρεσει που δειχνει την ζωη των 80ς στην αμερικανικη επαρχια
 
Kinda like a Christmas story αλλά με ένα νιντεντο στα 80ς.
Συμπαθητική χριστουγεννιάτικη ταινία μόλις κυκλοφόρησε.

 
Πίσω
Μπλουζα