Χριστουγεννιάτικος διαγωνισμός 2010

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.387
Καθώς πλησιάζουν τα Χριστούγεννα ο Μακίσιμος - Αϊ Βασίλης
Laie_52.gif
, σε συνεργασία με τους διαχειριστές του Retromaniax, αποφάσισε να μας κάνει μερικά ρετροδώρα
pic4ever_com_free_smiley.gif
.

Έναν γλυκύτατο Φασουλέτο

picture.php


Μπιζουδάκια Bibi-bo

picture.php


Μελόντικα

picture.php


Captain power (VHS)

picture.php


Μικυ Μαους

picture.php


Εσείς το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να απαντήσετε σε όσο το δυνατόν περισσότερες ερωτήσεις μπορείτε.


ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ



1)H παιδική κολεξιόν Διακοπών της ΒΙΒΙ ΒΟ από την El Greco, τι απο τα παρακατω δεν περιειχε:

α)Βατραχοπεδυλακια

β)κουβαδάκια

γ)Σαγιοναριτσες

2)To μεγάλο πακέτο από την σειρά παιχνιδιών της LYRA, την "Μάγια η Μέλισσα και η παρέα της", πόσες φιγούρες περιείχε?

α)τέσσερα

β)πέντε

γ)έξι

3) Το μικρότερο μέγεθος από τους Φασουλέτους της El Greco είναι το :

α)Φασολάκι

β)Φασουλετάκι

γ)Φασούλι

4) Σε ποιό από τα παρακάτω παιχνίδια της LYRA δινόταν ως δώρο μια αφίσα του Κ.Βουτσά :

α)Στρουμφοτσουλήθρες

β)Πιγκουινοτσουλήθρες

γ)Τα Παπάκια Τα Καλά

5) Ποιος από τους παρακάτω είναι ο σωστός χαρακτηρισμός, για τον Eξωγήινο-Τερατομάχο "Καμηλοπάρδαλη", σύμφωνα με το έντυπο της El Greco που υπήρχε μέσα σε αυτό το παιχνίδι:

α)Καμηλοπάρδαλη, η αγγελιοφόρος

β)Καμηλοπάρδαλη, η γοργοπόδαρη

γ)Καμηλοπάρδαλη, η φοβερή

6) Το νυφικό της Ά περιόδου της ΒΙΒΙ ΒΟ ονομάζεται σύμφωνα με τον κατάλογο της El Greco:

α)Άνθη Λεμονιάς

β)Ανθισμένη λεμονιά

γ)Λεμονανθός

7) Πότε βγήκε η ΒΙΒΙ ΒΟ ΣΤΑΡ:

α)1983

β)1984

γ)1985

Ποιο από τα παρακάτω ονόματα δεν αντοιστοιχεί σε φορεσία από την σειρά "Μικρό Μου Πόνυ", από την El Greco:

α)Πατινάζ

β)Τένις

γ)Σκι

9) Σε τι χρώμα δεν είχε κυκλοφορήσει το πιτσιποπάκι της El Greco:

α)Ροζ

β)Κίτρινο

γ)Άσπρο

10) Ποιος Φωτεινούλης από τους παρακάτω, υπάρχει στην σειρά και δεν κυκλοφόρησε ποτέ από την El Greco στην Ελλάδα:

α)Ντροπαλούλα

β)Αρχανούλα

γ)Τριζονάκι

Retro computer games


11) Σε ποιο παιχνίδι εμφανίζεται φορεμένο σε κονκάρδα το «ASK ME ABOUT LOOM» ?

12) Αdventure του 1992 με γραφικά από τον Giger

13) To σενάριό του είναι βασισμένο στα μυθιστορήματα του Raymond Feist που λαμβάνουν χώρα στον κόσμο της Midkemia. Για ποιο RPG πρόκειται ?

14) Παιχνίδι της Durell με ελληνικό όνομα

15) Το πρώτο παιχνίδι της Cinemaware

16) Σε ποιο παιχνίδι υπάρχει ταφόπλακα με το όνομα «"G. Threepwood"» ?

17) Το πρώτο της όνομα ήταν On-Line Systems

18 ) Ποιο νούμερο εμφανίζεται σε πολλά από τα παιχνίδια της Infocom ?

19) Τι είναι το Colossal Cave Adventure ?

20) Toy Island, Doh's Island, Robot Island, Dragon Island, Insect Island, Bubble Island, Darius Island, Magical Island …. Λείπουν άλλα 2 νησια από το παιχνίδι . Ποια είναι ?

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ - ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ



21) Δεν είδαμε το στήθος της γυμνό στην ταινία αυτή,όμως κάτι...ξέφυγε στις φωτογραφίες του σινερομάντσου που δημοσιεύτηκε σε συνέχειες σε περιοδικό.Ποια η πρωταγωνίστρια και ποια η ταινία?

22) Ταινία του Αλέκου Σακελλάριου,βασισμένη σε θεατρικό του έργο,που όμως μεταφέρθηκε στην μεγάλη οθόνη με διαφορετικό τίτλο.Ποιοι οι δύο τίτλοι?

23) Σε ταινία της Ζωής Λάσκαρη ή του Νίκου Κούρκουλου έχει εμφανιστεί ο Μάρκος Βαμβακάρης?

24) Η ταινία αυτή του Γιάννη Δαλιανίδη βασίζεται στο θεατρικό έργο Η ΟΜΟΡΦΗ ΓΟΡΓΟΝΑ του Λόταρ.Ποια είναι?

25) Το μυθιστόρημα αυτό μεταφέρθηκε και στην μικρή αλλά και στη μεγάλη οθόνη,με αρκετά χρόνια διαφορά,αλλά με τον ίδιο πρωταγωνιστή! Ποιο είναι?

26) Η Ξένια Καλογεροπούλου ερμήνευσε τον ρόλο στην ελληνογαλλική κινηματογραφική μεταφορά του ελληνικού αυτου μυθιστορήματος,ενώ πολύ αργότερα η Κάτια Δανδουλάκη ερμήνευσε τον ίδιο ρόλο στην τηλεοπτική του μεταφορά. Ποιο το μυθιστόρημα?

27) Μεγάλη διεθνής σταρ που έχει εμφανιστεί σε σειρα ελληνικής παραγωγής. Ποια είναι? Σε ποια σειρά?

28 ) Πριν αναλάβει την εξουσία το ΠΑ.ΣΟ.Κ. το 1981,δεν είχαμε δει γυμνό σε ελληνική σειρά. Σωστό?

29) Μεγάλη διεθνής θεατρική και κινηματογραφική επιτυχία που διασκευάστηκε σε τηλεταινία για την ΕΡΤ στα τέλη της δεκαετίας του 70. Ο τίτλος?

30) Η σειρά αυτή με την Αλίκη Βουγιουκλάκη άλλαξε μέρα προβολής , περίπου στη μέση των επεισοδίων. Ποια η σειρά και ποιες οι μέρες προβολής?

--------------------------------------------------------------------------

Τις απαντήσεις σας θα μου τις στέλνετε με πμ και θα είναι υπο την μορφή

1- (απάντηση)

2- (απάντηση)

μέχρι και τις 24 Δεκεμβρίου.

Απαντήσεις από μέλη με λιγότερα απο 20 ποστ δεν θα γίνονται δεκτες!

Οι νικητές θα αναδειχτούν ύστερα από κλήρωση. Όσες περισσότερες οι σωστές απαντήσεις σας τόσες και οι συμμετοχές σας στην κλήρωση.

Να ευχαριστήσω τον johnalepou (Ελ. Τηλεόραση - κινηματογράφος) και την fraoulitsa με τον Μakisimo (παιχνίδια) για την βοήθειά τους στις ερωτήσεις,.

Καλή σας διασκέδαση και καλή επιτυχία
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρα πολύ ωραία!!!!!

Ευχαριστούμε τον Makisimos αλλά και την διαχειριστική ομάδα του Retromaniax για την υλοποίηση αυτού του Χριστουγεννιάτικου διαγωνισμού!!!!

Χμμμ.... πάω και εγώ τώρα για να αρχίσω σιγά σιγά το ψάξιμο....... :)
 
Τα δώρα είναι εξαιρετικά!!! :thumbup:

Πολλά συγχαρητήρια στον makisimos αλλά και σε όλη την ομάδα που εμπνεύστηκε και υλοποίησε το διαγωνισμό...

Μας μπριζώσατε πάλι!!! :D
 
Πολλα ευχαριστω στον Makisimo για την διαθεση προσφορας που αποδεδειγμενα τον διακατεχει και στην πανταχου παρουσα Kambia για το δευτερο σκελος των ερωτησεων.

Οι διαχειριστες, δεν συνεισφεραμε καθολου στο συγκεκριμενο, δεν καναμε τιποτα αλλο παρα να χαιρομαστε που αυτη η πολυπληθης κοινοτητα επιδεικνυει πλεον μια εφεση στις επιτυχημενες πρωτοβουλιες και στη δημιουργικοτητα χωρις υστεροβουλιες ή κινητρα συμφεροντος.

Και παλι μπραβο στα παιδια.
 
Ευχαριστούμε πολύ για την πρωτοβουλία! Μου αρέσουν πολύ οι διαγωνισμοί. :)
 
Μπράβο παιδιά, συγχαρητήρια σε όλους σας :)
 
Οι πρώτες 10 ερωτήσεις έγιναν πολλαπλών επιλογών για να μην παιδεύεστε.

Sorry για την ταλαιπωρία :flower:
 
Kαλή ΕΠΙΤΥΧΙΑ στους διαγωνιζόμενους...!!!!!!!!

Tα συγχαρητήριά μου στην Κambia, που για μια ακόμη φορά επιμελήθηκε την όλη υπόθεση, τον Wally, καθώς και όλους τους διαχειριστές που μας δίνουν τον χώρο για να διοργανώνουμε τέτοιους διαγωνισμούς..!!

Να ευχαριστήσω κι εγώ με την σειρά μου, τα μέλη johnalepou και Fraoulitsa για την συνεισφορά τους στις ερωτήσεις του διαγωνισμού..!! :)

Τα δωράκια κάθονται δίπλα μου και περιμένουν τους νέους τους ιδιοκτήτες..!! ;)

Σπεύστε λοιπόν.....!!! :D
 
τα δωρα ειναι απιστευτης συναισθηματικης αξιας(και συλλεκτικης)πραγματικα καλη επιτυχια σε ολους
 
:cry: :cry: :cry:

...μετα λυπης διαπιστωνω οτι για τα δυο πρωτα ημουν μαντραχαλος-ενηλιξ(πλην ασοβαρος παντα)

και δεν ημουν τοσο σινεφιλ για το τριτο..

ως εκτουτου καλη επιτυχια στους συμμετεχοντες και χιλια μπραβο για την ιδεα! :D :D:D
 
Πολύ καλή η ιδέα ενός Χριστουγεννιάτικου διαγωνισμού, με αυτά τα υπέροχα ρετρο-δωράκια (ένα δάκρυ κύλησε στο μάγουλό μου όταν ξαναείδα μετά απο τόσα χρόνια την μελόντικα, την οποία αν θυμάμαι καλά, είχε "καταφέρει" να σπάσει η αδερφή μου...).

Ενα μεγάλο ευχαριστώ λοιπόν στον makismos για τα δώρα, αλλά και στα παιδιά που επιμελήθηκαν τις ερωτήσεις (...απο τις οποίες οι 11 έως 20 είναι πανεύκολες, αλλά οι υπόλοιπες θέλουν αρκετή "μελέτη" !!)
 
Άλλη μιά φορά "μπράβο" στα παιδιά που : το διοργάνωσαν, το οργάνωσαν και είναι αρωγοί στην υλοποίηση!!! :thanx2: :thanx2: :thanx2:

Εμμμ... νομίζω πως ξέρω μία... :burn: Ως honoured μπορώ να εξαιρεθώ από τον κανόνα των 20+ απαντήσεων;;;; :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψιτ, honoured... 20 posts λέει ότι πρέπει να έχεις, όχι 20 απαντήσεις! :D

Kambia είπε:
Απαντήσεις από μέλη με λιγότερα απο 20 ποστ δεν θα γίνονται δεκτες!
 
Συγχαρητήρια σε όλους. :flower:

Εγώ δεν θα μετέχω όμως, γιατί δεν με πιάνει ο κανόνας των 20+ posts. :p :p

(Πάω να ταράξω threads σε "lolzzzz" και "efharisto" για να ανεβάσω post count!!!!!! :D :D
 
alkis21 είπε:
Ψιτ, honoured... 20 posts λέει ότι πρέπει να έχεις, όχι 20 απαντήσεις! :D

Αχου... :burn:νόμιζα απαντήσεις ... Πάει... το λίγο χάθηκε και αυτό... :sealed:
 
Με έπιασε μια συνάδελφος να κοιτάω με τεράστια προσήλωση φωτογραφίες από Bibi-Bo.. με καταστρέψατε! :banghead:
 
Στην ερώτηση 20, λείπουν τρία νησιά κι όχι δύο. 1000%.
 
Έγινε διόρθωση στην ερώτηση 20. Ευχαριστώ Alkis21 :)
 
alkis21 είπε:
Με έπιασε μια συνάδελφος να κοιτάω με τεράστια προσήλωση φωτογραφίες από Bibi-Bo.. με καταστρέψατε! :banghead:
alkis21 την εχει πατησει πολυ κοσμος ετσι!!! Μην σε στεναχωρει το θεμα!!! :D

Συγχαρητηρια στα παιδια που το οργανωσαν και φυσικα στο Μακισιμο που ειναι η μετεμψυχωση του Αγιου Βασιλη!!!! :flower:

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!
 
Πωπω εχω μεγαλη περιεργεια μεχρι τις 24 του μηνός ποιος θα απαντήσει στο δικό μου σκέλος...Θα δημοσιευτούν εδώ όλες οι απαντήσεις? Θα ήθελα να τις δω πάντως!!! Καλη επιτυχία!!!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα