Χριστουγεννιάτικος διαγωνισμός 2010

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Ο κόσμος που ασχολείται με τα κουίζ του ελληνικού κινηματογράφου πού είναι να απαντήσει σε καμιά ερώτηση του διαγωνισμού?
 
Θα το "κρεμασω" αυριο στη βιτρινα να το βλεπουν ;)
 
Αντε βρε παιδιά. Μόνο 4 έχουν στείλει απαντήσεις!!! Δεν είναι ανάγκη να απαντήσετε και σε όλα....

Wally βάλτο στην βιτρίνα please :flower: .
 
χαχαχα, θα μου περισσεύσει και δώρο δηλαδή??? Οτι περισσεύσει υπέρ του φόρουμ..!! χαχαχαχαχαχαχ :p :p
 
Έκανα το ρετροκαθήκον μου (μόνο στα games :p )
 
5 μέρες έμειναν και συμμετοχές δε βλέπω! Ούτε τους 10 δε φτάσαμε.

Υπενθυμίζω πως δεν είναι απαραίτητο να απαντήσετε σε όλες τις ερωτήσεις. Και μια σωστή απάντηση να στείλετε αρκεί για να λάβετε μέρος στην κλήρωση
 
Εστειλα και εγω.. Τον Φασουλετο εγω βαλει στο ματι :)

Μαλλον (τι μαλλον, σιγουρα δηλ) αλλα ματια θα τον δουν :p
 
Μέχρι και σήμερα παιδιά οι απαντήσεις. Αυριο η κλήρωση. Αντε προλαβαίνετε μέχρι να αλλάξει η μέρα :)
 
αχ καλε τον φασουλετο θελω xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" />

implied_facepalm.jpg
 
Οι σωστές απαντήσεις του διαγωνισμου:

1 κουβαδάκια (β)

2 έξι (γ)

3 Φασολάκι (α)

4 Τα Παπάκια Τα Καλά (γ)

5 Καμηλοπάρδαλη, η γοργοπόδαρη (β)

6 Άνθη Λεμονιάς (α)

7 1984 (β)

8 Σκι (γ)

9 Κίτρινο (β)

10 Ντροπαλούλα (α)

11 Secret Of Μonkey Island

12 Darkseed

13 Betrayal at Krondor

14 Thanatos

15 Defender of the Crown

16 Veil of Darkness

17 Sierra on – line

18 To 69105

19 Το πρώτο computer adventure game

20 Combat Island και Monster Island

21 Αλικη Βουγιουκλακη - Η ψευτρα

22 Χαμενα Ονειρα/Η μεγαλη παρενθεση

23 Νομος 4000 (Λάσκαρη)

24 Η ψευτρα

25 Η Γαληνη

26 Χατζημανουηλ

27 Ραφαελα Καρα-Εκεινες κι εγω/Μπρουλ Σιλντς-Χάι ροκ

28 Σωστο

29 Καμπαρε

30 Βασιλισσα Αμαλια (απο Δευτερα πηγε Κυριακη)

/Και ευθυμη και χηρα (απο Δευτερα πηγε Τριτη)
 
27. Στις δυο προαναφερθεισες σταρ προσθετω την Marina Vlady στη σειρα Ακυβερνητες Πολιτειες.

28. Η πρωτη ελληνιδα διδαξασα ηταν η Σταρ Ελλας 1977, Μαρια Σπαντιδακη και εχω την εντυπωση οτι αυτο συνεβη προτου το ΠΑΣΟΚ γινει κυβερνηση για πρωτη φορα.
 
Bambinella περιμένουμε την απάντηση του johnalepou, μια και οι ερωτήσεις ήταν δικές του. Μέχρι τότε η κλήρωση "παγώνει" γιατί αλλάζουν τα δεδομένα στις συμμετοχές.
 
Αν τα μέτρησα σωστά, πρέπει να έχω 19/30 αφού καταποντίστηκα στις κινηματογραφικές ερωτήσεις... συγκεκριμένα είχα 8/10, 10/10 & 1/10. :D
 
bambinella 100 είπε:
27. Στις δυο προαναφερθεισες σταρ προσθετω την Marina Vlady στη σειρα Ακυβερνητες Πολιτειες.28. Η πρωτη ελληνιδα διδαξασα ηταν η Σταρ Ελλας 1977, Μαρια Σπαντιδακη και εχω την εντυπωση οτι αυτο συνεβη προτου το ΠΑΣΟΚ γινει κυβερνηση για πρωτη φορα.
27. Βεβαιως αν η Μαρίνα Βλαντί είναι σταρ,εγώ δεν την γνωρίζω πάντως

28. Η Μαρία Σπαντιδάκη εμφανίστηκε γυμνόστηθη το 1983 στην ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΖΑΡΝΤΗ ,2 χρόνια περίπου μετα την ανοδο του ΠΑΣΟΚ!
 
Εγώ δεν τα πήγα καθόλου καλά!!! Ακόμα και στις gaming ερωτήσεις...

Παίζει να είμαι τελευταίος...
 
27. Η Marina Vlady οταν πρωταγωνιστησε στις Ακυβερνητες Πολιτειες διεθνης σταρ χαρακτηριστηκε απο τα Μ.Μ.Ε.

Περαν αυτου ηταν πρωταγωνιστρια σε πασιγνωστες ταινιες του Jean - Luc Godard, του Christian Jaque, και αλλων διασημων σκηνοθετων. Επαιξε πρωταγωνιστικους ρολους πλαι στον Ugo Tognazzi, τον Marcello Mastroianni, τον Orson Welles, και αλλους σταρ.

Στο Φεστιβαλ Καννων μαλιστα, πηρε το βραβειο της Καλυτερης Ηθοποιου για την ερμηνεια της στην ταινια The Conjugal Bed.

Aν μετα απο αυτα θεωρειται η οχι σταρ, το αφηνω στη δικη σας δικαιοδοσια.

28. Αν αυτη η εμφανιση πραγματοποιηθηκε εν ετει 1983, δεν θα επιμεινω, αλλα σιγουρα η Σπαντιδακη ηταν η πρωτη που εκανε κατι τετοιο. Δευτερη απο οσο ξερω ηταν η Αννα Αδριανου.
 
Για την 27 τότε ας προσθέσουμε και την Marina Vlady. Υπάρχει καμία αντίρρηση?

Με την 28 μπερδεύτηκα τώρα. Τελικά είναι Σωστό ή Λάθος?

Μόλις κατασταλάξουμε στην 28η απάντηση θα σας ποστάρω σε πόσες ερωτήσεις απαντήσατε σωστά ο καθένας και θα κάνω και την κλήρωση :)
 
Kambia, ευχαριστω για την 27. Να δουμε φυσικα αν συμφωνει κι ο johnalepou.

Η 28 θεωρειται σιγουρα λαθος γιατι ζηταγε αν υπηρχε γυμνο προ της πρωτης κυβερνησης ΠΑΣΟΚ (1981). Αφου εγω απαντησα πως υπηρχε, ενω στην πραγματικοτητα το πρωτοειδαμε το 1983, βεβαιως και θα μου χρεωθει λαθος. Οι αναφορες στα ονοματα της Σπαντιδακη και της Αδριανου ειναι απλως καποιες επισημανσεις που εκανα.
 
Ωραία πάει η 28 λοιπόν. Περιμένουμε τον johnalepou να μας πει για την 27
 
Είναι ανάγκη να βάλεις πόσες απαντήσαμε σωστά; Χρονιάρες μέρες γιατί μας στεναχωρείς;
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα