Χρονια πολλα Dreamcast

ρε παιδια μην τρελαθουμε τελειως.εταιριες ειναι και θελουν να βγαλουν λεφτα.κανεις τους δεν ειναι σταυροφορος του gaming και ολες εχουν χρησιμοποιησει οτι μεσα διαθετουν για να επικρατησουν των αλλων.μην ξεχναμε και τον πολεμο sega και nintendo στις αρχες των nineties για τα snes και megadrive.τοτε εγιναν πολυ χειροτερα πραγματα απο οτι εχει κανει η sony η η microsoft.το γιατι δεν τα καταφερε το dreamcast δεν ειμαι ειδικος να το πω αλλα σιγουρα δεν ηταν γιατι η sega πηγαινε με τον σταυρο στο χερι.γνωμη μου ειναι οτι απετυχε γιατι εδωσε μεγαλη βαση στα arcade conversions και αυτη η αγορα ηδη ειχε παρει την κατω βολτα.αλλα πιστευω οτι αυτος ειναι ο λογος που την αγαπανε πολλοι εδω μεσα
 
Φυσικα και ολες οι εταιρεις θελουν και υπαρχουν για να βγαζουν λεφτα.

Μιλησα για gaming κουλτουρα.Η Sony απλα δεν ειχε.Πηγε σε μια αγορα που ειχε λεφτα και την αρπαξε με την οικονομικη της δυναμη.

Μου θυμιζει κατι αυτοκινητα που τα κατασκευαζουν εταιρειες που φτιαχνουν σομπες και τοστιερες.Η μονη διαφορα ηταν οτι δεν ειχαν τα φραγκα να τα εδραιωσουν...
 
Τα ιδια εκανε και χειροτερα εκανε και η Sega οταν την επαιρνε και στην Atari και στην Νintendo.

Aντε μην φορτωσω. :D
 
Χμμμμ,η Sega απο το 1940 που ιδρυθηκε,ειχε ή ανεπτυξε στην πορεια μια gaming νοοτροπια...
 
ποια ειναι δηλαδη η gaming κουλτουρα της sega.μπορεις να την αναλυσεις?δεν υπαρχουν τετοια πραγματα ρε παιδια.απλα η sega προυπηρχε της sony στον χωρο του gaming.το οτι μεγαλωσαμε καποιοι με μηχανηματα και παιχνιδια καποιων εταιριων και μας κακοφαινεται οταν αυτες δεν πανε καλα η εξαφανιζονται λογω ανταγωνισμου δεν τις κανει ανωτερες απο τις αλλες εταιριες.απλα δεν μπορεσαν να ακολουθησουν τις εξελιξεις.
 
Απλα να σου θυμισω οτι σε Sega (ή σε Sega πλατφορμες) ειδαμε τα πιο ριζοσπαστικα και καινοτομα παιχνιδια.

Απο το 1982 και μετα πηρε το gaming απο το χερι και το πηγαινε μπροστα.

Αν δεν ηταν αυτη, ακομα θα πηδουσαμε βαρελακια...
 
νομιζω οτι σου απαντησα πιο πριν.το οτι η sega προσφερε μερικα εκπληκτικα παιχνιδια δεν το αμφισβητει κανεις νομιζω.προσωπικα ας πουμε ο αγαπημενος μου emulator ειναι ο model 2.αλλα η sega διαλεξε να μεινει εκει.και οι δυο τελευταιες της κονσολες βασιστηκαν σε ports απο τα arcades.oι πιο πολλοι gamers πια το ειχαν ξεπερασει αυτο το ειδος gaming.εκανε λαθος επιλογες η sega και το πληρωσε.το οτι ειχε προσφερει παλιοτερα πρωτοποριακα παιχνιδια δεν σημαινει οτι θα την γλιτωνε απο τα λαθη της για παντα
 
Wally είπε:
Αν δεν ηταν αυτη, ακομα θα πηδουσαμε βαρελακια...
Εισαι αισχρος,δεν την συνεχιζω την κουβεντα.

Κλασσικος Segaκιας. :tsktsk:

Χμμμμ τωρα που το βλεπω και ειναι και απο βελανιδια. :xm:

barrel1.jpg
 
Μα ποιός είπε ότι οι εταιρείες που αγαπόύσαμε στη δεκαετία του 80 έχουν κλείσει;

Εδώ η Nintendo δέρνει άγρια ακόμα.

Και μη μου πείτε τίποτε περί καζουαλάδων και άλλα φρικτά, γιατί με την ίδια λογική όποιος δεν είναι οδηγός αγώνων δεν έπρεπε να πιάνει τιμόνι...........
 
Δεν καταλαβαινω γιατι επειμενουν πολλοι ανθρωποι οτι το DC ηταν αποκλειστικα arcade-at-home...

Shenmue,Sonic Adventure,Jet Grind Radio,Rez,Samba De Amigo,Seaman,Skies of Arcadia,Code Veronica,Dead or Alive 2,Red Dog,Ecco,Outrigger,Propeler Arena και αλλες δεκαδες διαμαντια δεν εχουν σχεση με coin-ops...
 
Και τι κακό έχουν τα arcades ρε παιδιά? Εκτός του ότι είναι τα πιό περιζήτητα games και ακριβά, είναι και almost perfect ports! Έχω σκάσει τόσα λεφτά για να πέρω το naomi 1-2 και οι διαφορές είναι μηδαμινές!Άρα μιλάμε για πετυχημένο μηχάνημα...προσωπικά δεν με νοιάζει πόσο πουλησε παρά η ποιότητα του!
 
σχεδον ολα τα παιχνιδια που ανεφερες wally ειναι arcade like.και οσα δεν ειναι δεν μπορουν να συγκριθουν με τα αντιστοιχα παιχνιδια στις ανταγωνιστικες κονσολες εκτος ισως του shenmue που δεν εχει καμια αλλη κονσολα αντιστοιχου τυπου παιχνιδι εκτος του xbox βεβαια που εχει το shenmue 2.και βεβαια δεν εχουν τιποτα κακο τα arcade παιχνιδια αλλα απευθυνονται πια σε ενα πολυ μικρο κοινο
 
φιλε trooper13 άσε να χαρούμε την αγάπη μσς .. αυτά τα games είχε αυτά αγαπήσαμε στο DC.. στο κάτω κάτω το dc δεν σταμάτησε να παράγετε επειδή απέτυχε αλλά επειδή ήθελαν να αποτύχει... please respect
 
καλα ρε παιδια συγγνωμη που σας χαλασα το μνημοσυνο :D δεν ηξερα οτι ειναι τετοιο ταμπου για σας η συζητηση για το dreamcast
 
Εκτροχιάστηκε άλλο ένα τραίνο στην γειτονιά ή απλά έτσι μου φαίνεται; Από ευχετήριο θέμα κατέληξε να γίνεται πάλι corporate wars... Τέλος πάντων να πω και εγώ την γνώμη μου; Όχι ότι είμαι ειδικός, απλά πως τα είδα εγώ τα πράγματα γύρω από το θέμα που μας βασανίζει...

Το Dreamcast κατά την γνώμη μου είναι μία υπέροχη κονσόλα με πλήθος από εξίσου όμορφους τίτλους που κάλυπταν όλα τα γούστα και σίγουρα είχε πολύ μεγάλες προοπτικές. Όμως η ίδια η εταιρεία παραγωγής της, αποφάσισε από πολύ νωρίς με τις πλήθος λανθασμένες επιλογές να την αποκλείσει από το δικαίωμα όχι απαραίτητα να επικρατήσει στον πόλεμο, αλλά ακόμα και του να δώσει την μάχη της και να έχει έστω μία αξιοπρεπή ήττα. Οι υπόλοιπες εταιρείες απλά έκαναν το κομμάτι τους και ό,τι καλύτερο μπορούσαν για να επικρατήσουν στην αγορά. Αυτός δεν ήταν άλλωστε πάντοτε ο πραγματικός σκοπός; ΟΚ, ειδικά το PS2 είχε από πίσω του ένα κολοσσό και ένα μοναδικά aggressive marketing τμήμα, είχε όμως και κάτι πολύ καλό να πουλήσει (όχι ότι έχει απαραίτητα πάντα σημασία αυτό) και έκανε και πολύ καλές επιλογές για να οδηγηθεί στην υλοποίηση του στόχου. Χωρίς να γνωρίζω πλήρως τα οικονομικά στοιχεία και την δυναμική της, αυτό που αντιλήφθηκα είναι ότι η Sega είχε από πολύ νωρίς την νοοτροπία του χαμένου και δεν το πάλεψε όσο θα έπρεπε. Τελικά πιστεύω ότι την ταφόπλακα στο DC την έβαλε η ίδια, αφού εάν δεν απόσυρε τόσο σύντομα και πανικόβλητη την κονσόλα από την αγορά, σίγουρα θα είχε μεγαλύτερο μερίδιο αν όχι από την Sony, σίγουρα από τα πολύ αργοπορημένα Gamecube (κυρίως) & XBox. Αποσύροντας μάλιστα η Sega το Dreamcast αρχές του 2001, έδωσε στην Sony και το μεγάλο χρονικό περιθώριο να εδραιωθεί στις συνειδήσεις των απανταχού gamers και να εκτινάξει τις πωλήσεις της έναντι των επερχόμενων και αργοπορημένων όπως ήδη είπα, GameCube και XBox, που όμως το πάλεψαν πολύ περισσότερο από ότι η Sega για το Dreamcast.

Τέλος πάντων... η ημερομηνία που επιλέγει μάλλον την κρίνω λανθασμένη. 27/11 τα πρώτα επίσημα γενέθλια... σε δυόμιση μήνες λοιπόν τα ολοστρόγγυλα 10 χρονάκια... για να δούμε, αν και να πω την αλήθεια δεν περιμένω τίποτε πια από μια εταιρεία που είναι εμφανές πια ότι κάπου έχει χάσει τον δρόμο της...
 
μνημόσυνο? ταμπού? έλεος... απλά μην προσπαθούμε να πείσουμε τους όλους άλλους ότι έχουμε δίκιο εμείς..δεν είμαστε και χθεσινή

δεν θα ξεχάσω την εποχή που όσους άσχετους νεοφερμένους ήξερα έλεγαν "γιατί να πάρω dvd player θα πάρω το playstasion2 που είναι και ποιο φθηνό θα παίζω και κανένα game"
 
κοιταξε φιλε amigos εγω δεν παω να πεισω κανεναν.να πεισω για ποιο θεμα?η ιστορια εχει γραψει για το συγκεκριμενο θεμα.οσο για το "μνημοσυνο" πιστευα οτι παιρνετε λιγο απο πλακα,συγγνωμη αν σας πειραξε.οσο για το ποιος παει να πεισει ποιον δεν εγραψα εγω για αγιες εταιριες που τις εφαγαν τα "σκοτεινα συμφεροντα" του gaming.νομιζω σε αρκετα μεγαλο ποσοστο συμφωνω με τον ambu dare
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ίσως το μόνο λάθος της sega στην συγκεκριμένη κονσόλα ειναι οτι δεν την είχε εφοδιάσει με dvd .. μέγα λάθος.. ακομα 8α έβγαζε τίτλους και ο κόσμος (άσχετη) θα την έβλεπαν την κονσόλα με αλο μάτι...
 
Μα ρε Ambudare το 27/11 δεν ειναι συνομωσιολογικο!! :D

Οι οικονομικες ζημιες που ειχε η Sega το 2000 ηταν φοβερες.Απο καθε DC που επωλειτο, εχανε 50$+.

Δεν αντεχε να συνεχισει να "μπαινει μεσα",σε αντιθεση με τη Sony και αργοτερα την MS.

Σκοτωσε το DC για να γλυτωσει το software division.Θλιβερο μεν αλλα...
 
ειναι λιγο offtopic αλλα γνωριζατε οτι το Halo και Fable αρχικα ηταν να τα βγαλουν για το Dreamcast αλλα τελικα κατεληξαν στο Xbox,(το ειχα διαβασει σε ενα topic στο site της Sega of America) οπως και η συνεχεια του metropolis street racer το Project gotham racing παλι στο xbox κατεληξε.

Wally τα ιδια και η sony επαθε για καθε ps3 που πουλαει χανει περιπου 200 δολαρια.Και συνολικα απο την στιγμη που το κυκλοφορησε εχασε 3.3 δισεκατομμυρια δολαρια.Ο χρονος εχει γυρισματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα