Ψηφιακός σαρωτής Φιλμ

Με αρκετα αρνητικα, μου κοστισε περιπου δυο ευρω η καθε μετατροπη του, και πηρα φωτογραφιες χωρις συμπιεση, με αναλυση 3000 χ 2000. Μεσος ορος μεγεθους, περιπου 1.50mb. Ολα αυτα απο Αθηνα, επαρχεια φανταζομαι θα ειναι ακριβοτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως παλιότερα υπήρχανε ειδικά σκάνερ για φιλμ/σλάιντς, αλλά τώρα έχουν καταργηθεί όλα (βγάζανε μόνο Nikon/Canon και τέτοια) και βρίσκεις μόνο μεταχειρισμένα και σε τρελές τιμές! Απ'όσο έχω διαβάσει στο αξιόλογο

newsgroup rec.photo.digital τα καλύτερα αποτελέσματα είναι με drum scanner, αλλά αυτά είναι πανάκριβα και καθαρά επαγγελματικά. Πάντως, όντως είναι φτηνότερα Αθήνα, εγώ πάντα ψώνιζα φιλμ,χαρτιά χημικά από Αθήνα,στα Εξάρχεια μάλιστα υπήρχε ένα πολύ καλό μαγαζί.
 
Δοκίμασα να σκανάρω αρνητικά παλιών φωτογραφιών, με σκανερ που έχει ειδική υποδοχή για αρνητικά. Το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό. Τα χρώματα ήταν ζωντανά, αλλά περίμενα καλύτερη ανάλυση (περισσότερα ΜΒ ανά φωτογραφία). Φυσικά αυτό εξαρτάται από το σκάνερ. Παλιότερα εμφάνιζα τα φίλμ μου (και τις φωτογραφίες μου) σε ένα φωτογραφείο στην Χαριλάου Τρικούπη, όπου μου έδιναν την δυνατότητα να πάρω τις φωτογραφίες και σε ηλεκτρονική μορφή σε CD με πολύ μικρό κόστος (πρέπει να ήταν 2-3 ευρώ ανά φίλμ). Αλλά αυτό γινόταν μόνο για φιλμ που εμφάνιζαν αυτοί.
 
Το μέγεθος δεν έχει να κάνει μόνο με την ανάλυση... το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς δεν έχει ρυθμίσεις για τύπο αρχείου και συμπίεση;
 
Παραγγειλα ενα εξειδικευμενο σκανερ για φιλμ μονο να δουμε τι ψαρια πιανει,εντυπωσεις συντομα.
 
Gryzor είπε:
Το μέγεθος δεν έχει να κάνει μόνο με την ανάλυση... το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς δεν έχει ρυθμίσεις για τύπο αρχείου και συμπίεση;
Πρέπει να το ελεγξω. Είναι το πρόγραμμα του σκανερ (Canon). Τα αρχεια που βγάζει ειναι jpeg.

Aardvark είπε:
Παραγγειλα ενα εξειδικευμενο σκανερ για φιλμ μονο να δουμε τι ψαρια πιανει,εντυπωσεις συντομα.
Τι σκάνερ είναι? Δώσε κανένα link και τιμές.
 
Έχω έναν HP G4010 και σκανάρωντας παλιές οικογενειακές φωτογραφίες πριν λίγες μέρες είδα (το είχα ξεχάσει) ότι έχει αντάπτορα για slides και αρνητικά, πρέπει να το δοκιμάσω γιατί έχω κι ένα σκασμό αρνητικά σε φακελάκια χωρίς τις φωτό...

domniki είπε:
Πρέπει να το ελεγξω. Είναι το πρόγραμμα του σκανερ (Canon). Τα αρχεια που βγάζει ειναι jpeg.
Δοκίμασε άλλο πρόγραμμα, π.χ. VueScan για το σκανάρισμα. Αν όντως βγάζει *μόνο* jpg είναι λίγο τραγικό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι σκάνερ είναι? Δώσε κανένα link και τιμές.
$_57.jpg

Το παραπανω ειναι και το βρηκα σε προνομιακη τιμη στα 20 ευρω,το ιδανικο θα ειναι να τις βγαζει οπως τις εβγαζε και ο φωτογραφος αλλα θα συμβιβαστω και με λιγοτερα.
 
Gryzor είπε:
Έχω έναν HP G4010 και σκανάρωντας παλιές οικογενειακές φωτογραφίες πριν λίγες μέρες είδα (το είχα ξεχάσει) ότι έχει αντάπτορα για slides και αρνητικά, πρέπει να το δοκιμάσω γιατί έχω κι ένα σκασμό αρνητικά σε φακελάκια χωρίς τις φωτό...
Δοκίμασε άλλο πρόγραμμα, π.χ. VueScan για το σκανάρισμα. Αν όντως βγάζει *μόνο* jpg είναι λίγο τραγικό...
Θα το δοκιμάσω. Εγώ έχω όλες τις φωτογραφίες μου εκτυπωμένες κανονικά από φωτογραφειο, αλλά θέλω να σκανάρω και τα αρνητικά για να μπορώ να τις ξαναεκτυπώσω ευκολα, χωρίς να ψάχνω σε αρνητικά. Επίσης θέλω να "διασώσω" τα αρνητικά.

Aardvark είπε:
Προβολή συνημμένου 131756
Το παραπανω ειναι και το βρηκα σε προνομιακη τιμη στα 20 ευρω,το ιδανικο θα ειναι να τις βγαζει οπως τις εβγαζε και ο φωτογραφος αλλα θα συμβιβαστω και με λιγοτερα.
Σκανάρει μία-μία τις φωτογραφίες? Παμφθηνο είναι πάντως!
 
Bασικα 10 ευρω το κλεισα και τα υπολοιπα μτφ lol,ελαφρως used στο κουτι του με ολα τα παρελκομενα..ειδωμεν.
 
Όλες οι σελίδες που βρήκα στο web για Jay-tech ειναι στα γερμανικα :( Πάντως υπάρχουν και άλλες συσκευές με <100ευρω για σκανάρισμα αρνητικών, όλες του ίδιου κατασκευαστή.
 
Παντως με ενα google τον τιτλο του θρεντ βρισκεις ελληνικα eshop με 50 ευρω τετοιο μηχανημα,εκτος αν πεσεις σε περιπτωση τιμης οπως εγω.
 
Ανυπομονώ για τα αποτελέσματα Aardy μιας κι έχω πάρα πολλά αρνητικά και σλάιτς και δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναστήσω σκοτεινό θάλαμο και μάλιστα έγχρωμο και με ilfochrome κλπ. Ειδικά σε σλάιτς έχω πολύ ωραίες φώτο που δεν υπάρχει κανένας τρόπος να δω εκτός από τον σοβιετικό προβολέα (που αρέσει και στα ανιψάκια μου!) . Και για να τυπώσω σε φωτογραφείο όλόκληρα τα αρνητικά ούτε κουβέντα, θα ναι στο 20 άρικο για το 36 άρι. Και αυτοί τυπώνουν όλες, κουνημένες, καμένες, τα πάντα!
 
Παιδια το μηχανακι λειτουργει σουπερ ως τωρα,με κατι απροοπτα οπως το να βλεπει την SD καρτα κλειδωμενη που δεν ειναι,θα δοκιμασω αλλη συντομα και εχει και 17Mb χωρο το μηχανημα καθεαυτου.


Αυτο που μετραει ειναι οτι τα φιλμς φαινονται πολυ καλα,θα βαλω δειγμα συντομα.
 
Μάλιστα!Δηλαδή Ααρντυ συμφέρει η αγορά αυτού του μηχανήματος;Νομίζω καινούριο κάνει γύρω στα 50 ?. Αν μπορέσεις να βάλεις ένα δείγμα;
 
Ναι αξιζει,πρωτα απο ολα ειδα φωτο που ο φωτογραφος ειχε αρνηθει να βγαλει ειτε γιατι δεν ηταν καλα εστιασμενες ειτε γιατι ητανε δαχτυλο και κοβοτανε καποιο μερος,ειτε γιατι απο καποιες νομιζε οτι θα του δυσφημισουν την δουλεια αλλα για εμας υστερα απο τοσα χρονια και αυτες η οχι τελειες φωτο ειναι στιγμες και κομματια απο την ζωη μας που ξαναβλεπουμε πλεον με χαρα.


Ενα
δειγμα απο καποιες διακοπες.

 

 

 

 


 
Aardvark είπε:
Ναι αξιζει,πρωτα απο ολα ειδα φωτο που ο φωτογραφος ειχε αρνηθει να βγαλει ειτε γιατι δεν ηταν καλα εστιασμενες ειτε γιατι ητανε δαχτυλο και κοβοτανε καποιο μερος,ειτε γιατι απο καποιες νομιζε οτι θα του δυσφημισουν την δουλεια αλλα για εμας υστερα απο τοσα χρονια και αυτες η οχι τελειες φωτο ειναι στιγμες και κομματια απο την ζωη μας που ξαναβλεπουμε πλεον με χαρα.
Ενα
δειγμα απο καποιες διακοπες.
Καλά τι θα πει "ο φωτογράφος αρνήθηκε να τις βγάλει"??? Τι κουφό είναι αυτό? Παροχή υπηρεσιών δε προσφέρει?? Τζάμπα θα τις έβγαζε??? Τέσπα...

Ααρντ, το μηχανάκι αυτό φωτογραφίζει τα αρνητικά ή τα σκανάρει??

Πολύ ωραίο πάντως!! Έχουμε άπειρα αρνητικά σπίτι, αλλά θα ήταν "2η δουλειά" να κάτσω να τα ψηφιοποιήσω όλα...

Ωραίος Ααρντ! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
Καλά τι θα πει "ο φωτογράφος αρνήθηκε να τις βγάλει"??? Τι κουφό είναι αυτό? Παροχή υπηρεσιών δε προσφέρει?? Τζάμπα θα τις έβγαζε??? Τέσπα...
Δεν βγαζει μωρε,τι να βγαλει κομμενα κεφαλια και κακοφωτισμενες φωτογραφιες θα σου δωσει,τουλαχιστον εκεινη την εποχη που ο κοσμος δεν κατειχε και πολλα απο την τεχνη θα του ελεγε "Τι ειναι αυτες που μου εβγαλες και δεν κανεις καλη δουλεια,δεν ξαναπαταω".

Πολύ ωραίο πάντως!! Έχουμε άπειρα αρνητικά σπίτι, αλλά θα ήταν "2η δουλειά" να κάτσω να τα ψηφιοποιήσω όλα...
Ασε φωτογραφιες και φιλμς μαζι τον τελευταιο μηνα εχω σκαναρει 3.600 κομματια πανω κατω.




Ααρντ, το μηχανάκι αυτό φωτογραφίζει τα αρνητικά ή τα σκανάρει??
Χμμ ,σκαναρει υποθετω,film scanner λεει.
 
Βρήκα σε γνωστό online κατάστημα scanner Rolei με φακό 4 στοιχείων αισθητήρα Cmos led φωτισμό κλπ καινούριο 60 ? και αυτό θα πάρω, μάλλον τον άλλο μήνα. Εννοείται ότι θα ανεβάσω ρετρό slides!(Rollei DF-S 100 SE Black)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα