Ψηφιακός σαρωτής Φιλμ

To 135 το βαζεις σε καποιου ειδους θηκη για να το βαλεις στον σαρωτη ετσι δεν ειναι?Δεν βαζεις μια φωτο να το δουμε?
 
Ορίστε...PICT0004.jpgελπίζω οι φωτογραφίες να είναι καθαρές!

DSCI0001.jpg

DSCI0002.jpg
 
Ναι αλλα μενει το θεμα του μεγενθυτικου φακου αλυτο,το 110 εχει πολυ μικρα καρε στο αρνητικο ,οσο το νυχι του μικρου δαχτυλου και ο φακος για 135 δεν ειναι ο ιδανικος,παντως καποιες προσπαθειες που εκανα να βαλω το 110 μεσα χωρις θηκη,να γλυστρησει μεσα στο μηχανημα,ειχε καποια μετριοτατα αποτελεσματα,οχι τοσο καλα οσο στα 135 παντως και σε ορισμενα καρε απο αυτα.


Αnyway βρηκα ενα τροπο για καποιον που θελει να δει αν αξιζει τον κοπο να επενδυσει σε film scanner και δεν εχει τροπο να δει αν τα αρνητικα που εχει κρυβουν κατι καλο.



Αρκει ενα απλο πολυμηχανημα-σκανερ και ενα κινητο,βαζεις το αρνητικο στο σκανερ ,στο κινητο εχεις ρυθμισει το brightness αναλογα ,εχεις απενεργοποιησει το screensaver,του εχεις βαλει να δειχνει μια φωτεινη ασπρη φωτο,καπακι το κινητο πανω στο αρνητικο που ειναι πανω στο σκανερ για να το φωτισει και σκαναρεις.
 
Κάνα νέο, Αααρντυ τα κατάφερες; Πάντως μια απλή αναζήτηση στον γκούγκλυ έβγαλε http://www.amazon.com/Veho-VFS-002m-Negative-Instamatic-Negatives/dp/B002IRXAZ0 με 50 ? και υπάρχουν φυσικά, άπειρα παρόμοια.PICT0029.jpg

Στην πρώτη: φαίνονται τα ΤΕΙ Κοζάνης σε πρώτο πλάνο, ενώ στο βάθος οι καπνοί :( είναι ο ΑΗΣ Καρδιάς, αν θυμάμαι καλά. Η μεσαία..στο σταθμό του Μονάχου, σε είδα άχου!η ηλεκτρική μηχανή 111 των γερμανικών σιδηρόδρομων. Δεξιά μια κοπέλα του ορειβατικού στα πεντακάθαρα νερά κάποιου νησιού εδώ στην Κρήτη, δεν θυμάμαι, ίσως τα Κουφονήσια;

PICT0017.jpg

PICT0026.jpg
 
Κατι κουτσοκαταφερα,με το μηχανακι που ειχα εβγαλα καποια αξιοπρεπη αποτελεσματα,βαζοντας το στην θηκη για τα 35αρια και ρυθμιζοντας το μιας και δεν ταιριαζαν οι εγκοπες χειροκινητα.


Ασχετο αλλα υπαρχει και ενα
app για αυτην την δουλεια lol.
 
Δεν ξέρω για την app Aaardy αλλά αν έβαζες κάποια ζελατίνα ώστε να κρατάει το φιλμ ίσιο;Θυμάμαι ο μεγεθυντήρας μου ήρθε με γυάλινα στηρίγματα για φιλμ 120, εγώ πήρα αμέσως glassless για 135 (μιας που αυτό θα εκτύπωνα κατά 99%) αλλά θυμάμαι ότι είχε πάλι glassless για 126 και 110, αλλά δεν θυμάμαι αν υπήρχε φακός στο εμπόριο για αυτά τα αρνητικά, ή αν έκανες δουλειά με τον 50αρι του 135. (Ήταν πολύ καλός Rodenstock Rodagon 6 στοιχείων). Οπότε ίσως κάνεις δουλειά κι έτσι, επειδή μάλλον δεν λέει να πάρεις άλλο μηχάνημα αφού ουσιαστικά το μόνο που θα έχει είναι το σωστό στήριγμα για το 110, άντε να έχει και κάνα φακό ζουμ να προσαρμόζεται σ'αυτό το μέγεθος.PICT0003.jpg

ασπρόμαυρο σλάιντς (πάπιες στην λίμνη του Ζαρού εδώ στην Κρήτη)Kodak TMax 100 με ειδικά χημικά, η γάτα της γειτόνισσας η Ραράου (την ήθελε ο γάτος μου και έκανε έναν παρόμοιο ήχο) και κάτι υπέροχοι διακόπτες ισχύος μέσης τάσης στον υποσταθμό του Κατσαμπά, εδώ στο Ηράκλειο.

PICT0005.jpg

PICT0009.jpg
 
Κατι παραπανω απο το εκανα δουλεια νομιζω,μετα απο κροπαρισμα και ενα ζουμ το παρακατω γινεται πολυ καλο.


Ωραιες οι φωτο σου.



2 (13).jpg
 
Μπράβο Aardy πολύ καλό αν σκεφτείς πόσο μικροσκοπικό είναι το 110, σε αυτή τη μεγέθυνση ήδη είναι ορατός ο κόκκος του. Αδιάκριτη ερώτηση:σε ποιόν ανήκει το σκάφος; Φαντάζομαι είναι δύσκολο να ευθυγραμμίσεις το αρνητικό μιας και είναι λίγο στραβό, άλλωστε το διορθώνεις στο post processing. Λίγη γεύση από στρατό τώρα:

PICT0034.jpg

Ο λοχίας στο άρμα Λεωνίδας, ένας δόκιμος "μέλισσα" (πολύ σπάνιος) και η αφεντομουτσουνάρα μου στο πολυαγαπημένο μου πολυβόλο MG3. Μπαμ! Μπαμ! Τώρα πως συνδυάζονται πολυβόλο και ματομπούκαλα είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

PICT0031.jpg

PICT0032.jpg
 
Θα μπορουσα να το ευθυγραμμισω το αρνητικο πριν πατησω το σκαν στο μηχανακι αλλα κοιταω το αρνητικο να ειναι στην καλυτερη θεση για να εχει τον καλυτερο φωτισμο- αποτελεσμα,μετα βεβαια με καποιο προγραμματακι ερχεται στα ισια του.


Η βαρκα δεν εχω ιδεα ,πανε πανω απο 35 χρονια που εχει τραβηχτει οπως και απο ελαχιστες φωτο που και η τοποθεσια δεν μου λεει κατι,εμεις δεν ειχαμε παντως.
 
Φαντάζομαι Ααρντυ ότι έχει led για τον φωτισμό, οπότε ίσως να μην είναι τόσο ομοιόμορφος όσο ήταν, ας πούμε με φθορισμού ψυχρής καθόδου. Μερικές ακόμα απ'τον στρατό, βρήκα ακόμα κάτι ξεχασμένες απ' τον μακαρίτη τον πατέρα μου και τον παππού μου, τι σου είναι η σύγχρονη τεχνολογία, για να τις τυπώσω με σκοτεινό θάλαμο ήθελα μια βραδιά και να ψαχουλεύω στο απόλυτο σκοτάδι, να κάνω μπαιν μαρί με τα χημικά κλπ.

PICT0048.jpg

Δυο σκυλάκια (για να μην με κατηγορείται ότι είμαι πολεμοχαρής) :p με το ΗΚ11 και με το MG3

PICT0044.jpg

PICT0047.jpg
 
Δεν ξερω για φωτισμο,χαιρομαι που ψηφιοποιησα το αρχειο μου επιτελους.


Ωραιες φωτο.
 
Μιας και έχω αρχίσει να ασχολούμαι τώρα με το φιλμ (άργησα, το ξέρω :p ), ξέρουμε κανένα κόλπο DIY για σκανάρισμα/φωτογράφηση σε φιλμ 120;

Ευχαριστώ!

(για να μην ανοίγω νέο thread, το πόσταρα εδώ μιας και είναι σχετικό με το θέμα, αν θέλουν οι αξιότιμοι κ.κ. διαχειριστές ας το μεταφέρουν σε νέο!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον Στρατο αυτο που εχω σκεφτει να κανω ειναι το εξης:σε καποιο stand alone scanner (εχω ενα παλιο παραλληλο) θα το ανοιξω και θα αποσυνδεσω την λαμπα.Κατοπιν θα βαλω το φιλμ πανω του το οποιο θα φωτιζεται απο ενα led spot λευκου φωτος οπως αυτο πχ

800px-60_LED_3W_Spot_Light_eq_25W.jpg

Για καλυτερη διαχυση του φωτος θα βαλω μεταξυ του φιλμ και του led ενα diffuser απο παλια lcd οθονη (εχω απο ενα Game gear) πχ αυτο:

FSVB1KWI236Z6G0.LARGE.jpg

Αλλη απλη λυση ειναι να φωτογραφισεις το φιλμ με παρομοιο τροπο :καμερα-φιλμ-diffuser-led/ccfl λαμπα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Λοιπον Στρατο αυτο που εχω σκεφτει να κανω ειναι το εξης:σε καποιο stand alone scanner (εχω ενα παλιο παραλληλο) θα το ανοιξω και θα αποσυνδεσω την λαμπα.Κατοπιν θα βαλω το φιλμ πανω του το οποιο θα φωτιζεται απο ενα led spot λευκου φωτος οπως αυτο πχ Προβολή συνημμένου 136331

Για καλυτερη διαχυση του φωτος θα βαλω μεταξυ του φιλμ και του led ενα diffuser απο παλια lcd οθονη (εχω απο ενα Game gear) πχ αυτο:

Προβολή συνημμένου 136332

Αλλη απλη λυση ειναι να φωτογραφισεις το φιλμ με παρομοιο τροπο :καμερα-φιλμ-diffuser-led/ccfl λαμπα
Την λάμπα γιατί θα τη βγάλεις από το scanner?

Πλάκα-πλάκα απ'ότι έχω ψάξει στο ίντερνετ, η φωτογράφηση του φιλμ δίνει καλύτερο αποτέλεσμα από το σκανάρισμα. Το κακό είναι πως θέλει macro 1:1 φακό... Έχω έναν σάπιο ζουμ 70-300 στην ψηφιακή με δυνατότητα macro 1:2 ο οποίος δε νομίζω να κάνει για αυτή τη δουλειά...

Μπορεί να κάνω καμιά δοκιμή έτσι για να δω τι βγαίνει. Πάντως η ιδέα με τη λάμπα και το diffuser, φαίνεται πολύ καλή :thumbup: ! Ήδη σκέφτομαι κάποια παραλλαγή με Α4 λευκό χαρτί πχ και ένα led panel που έχω...

22
 
Tην λαμπα του σκανερ θα την αποσυνδεσω γιατι φωτιζει το φιλμ απο μπροστα ενω εγω θελω να φωτιζεται απο πισω..
 
angel_grig είπε:
Λοιπον Στρατο αυτο που εχω σκεφτει να κανω ειναι το εξης:σε καποιο stand alone scanner (εχω ενα παλιο παραλληλο) θα το ανοιξω και θα αποσυνδεσω την λαμπα.Κατοπιν θα βαλω το φιλμ πανω του το οποιο θα φωτιζεται απο ενα led spot λευκου φωτος οπως αυτο πχ Προβολή συνημμένου 136331

Για καλυτερη διαχυση του φωτος θα βαλω μεταξυ του φιλμ και του led ενα diffuser απο παλια lcd οθονη (εχω απο ενα Game gear) πχ αυτο:

Προβολή συνημμένου 136332

Αλλη απλη λυση ειναι να φωτογραφισεις το φιλμ με παρομοιο τροπο :καμερα-φιλμ-diffuser-led/ccfl λαμπα
H λάμπα που δείχνεις είναι GU 10 και θέλει 220 βολτ :( καλύτερα βρες μια MR 16 12 βολτ λιγότερο επικίνδυνο και πιο ανθεκτικό σε υπερτάσεις κλπ.
 
Πίσω
Μπλουζα