βρίσκεις εύκολα amiga 500 σήμερα?

0raid

RetroActive
Joined
1 Μάρ 2010
Μηνύματα
264
Αντιδράσεις
11
καλησπέρα παιδιά!

έχω φάει ώρες στο net τις τελευταίες 3 μέρες ψάχνοντας να αγοράσω amiga 500 , δεν έχω βρει τίποτα μέχρι σήμερα , σε κανένα site , έψαξα και στο ebay αλλα βρήκα μονο 1-2 από αμερική και τις οποιες δεν στέλνουν ελλάδα , και θα ήθελα να ρωτήσω εσείς παιδιά τις δικες σας από που τις αγοράσατε? τελικά είναι δύσκολο να βρει κάποιος σήμερα amiga 500?
 
Μπορει να μην βρισκεις για μεγαλο διαστημα, και ξαφνικα να γεμισει ο τοπος.

Μιλας παντα για λογικη τιμη, γιατι υπερτιμημενες βρισκεις παντου.
 
ναι μιλάμε για λογικές τιμές , βρήκα μια από γερμανία στα 200 euro χωρίς μεταφορικά....
 
Και τις δύο δικές μου τις βρήκα από φίλους που έκανα στο παρών φόρουμ.

Από τηλεφώνου ήξερα ότι ήθελαν να τις δώσουν. Και οι δύο είναι σε κατάσταση παραπάνω από άψογη.
 
Στην Ελλαδα, πιστευω οτι μια πληρως λειτουργικη και σε καλη κατασταση,

θα παει σιγουρα πανω απο 50 ευρω.
 
ναι τόσο υπολογίζω και εγώ , και λίγο παραπάνω να πάει δεν έχω πρόβλημα! είπαμε παιδικό απωθημένο είναι!
 
υπάρχουν και dedicated amiga ιστοσελίδες στην Ελλάδα όπου κατά καιρούς εμφανίζονται αρκετά μηχανήματα για πώληση ή μπορείς να ποστάρεις και αγγελία ζήτησης.

Παρόλαυτα 200ευρώ για μια α500 είναι πανακριβα!! εκτός και αν έχει σωρεία περιφερειακών και αναβαθμίσεων. Αν ψάχνεις στο ebay.co.uk & ebay.de βγαίνουν αρκετές κατά καιρούς που τις στέλνουν Ελλάδα
 
Δες εδώ. Εχω παρει απ'αυτόν τον πωλητή μια Α1200 και 2 Α500 και ενα σκασμό ανταλλακτικά. Είναι καθόλα αξιόπιστος. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μη δεχτείς από κανέναν να σου πουλήσει Α500 με πανω από 60 ευρώ(χωρίς τα μεταφορικά) με τα βασικά και στο κουτί της !! Εκτός και αν εχει μαζί της μια προίκα οθόνες/χειριστήρια/δισκέτες/accelerators/μνημες κλπ κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό που λες που δεν βρίσκεις να τα στέλνουν Ελλάδα έιναι όντως ένα θέμα, μιας και με αρκετά mail που έχω στείλει σε πωλητές μπας και μου τα στείλουν Ελλάδα λόγω άριστου Feedback, απαντούσαν ότι φοβούνται για ζημιές κατά τη μεταφορά + τα πολύ αυξημένα έξοδα μεταφοράς.

Αυτό το UK Only μου έχει κάτσει στο λαιμό μιας και στο ebay.co.uk έχω βρει πάρα πολλά καλά κομμάτια που τα θέλω για τη συλλογή και να τα δίνουν σε κάτι εξευτελιστικές τιμές των 25 - 30 λιρών και να παρακαλάω να έμενα εκεί!

(Ή να στέλνει Ελλάδα και το μηχάνημα να κάνει 30 ευρώ και τα μεταφορικά 80 - 90 ευρώ!!!)

Οπότε αφού δεν καίγεσαι προτείνω λίγη υπομονή αλλά να ψάχνεις τακτικά τα ebay.co.uk - ebay.de μέχρι να βάλει κάποιος στην τιμή που θες - σίγουρα για την Amiga 500 που θες αργά ή γρήγορα θα βρεις κάποια καλή προσφορά - μπορεί και από κάποια ελληνική αγγελία.

Καλή τύχη!
 
Δυστυχως ετσι ειναι, τα μεταφορικα τσουζουν.

Τα βρισκεις εξω 20-30 λιρες και θελουν αλλα τοσα να ερθουν.

Στην Ελλαδα κανει 60 ευρω, αλλα τουλαχιστον βλεπεις τι αγοραζεις.
 
δε βρίσκεις εύκολα στην Ελλάδα. εγώ ένα Atari STE είχα μπανίσει στο emarket και το τσίμπησα με τη μία παρόλο που είχε λίγο τσιμπημένη τιμή (100 ευρώ μαζί με μεταφορικά)

πολύ σπάνιο πλέον.
 
ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις , ναι καταλαβαίνω ότι θέλει υπομονή να βρείς κάτι από το ebay , απλά θα προτιμούσα να βρω από ελλάδα , για να μπορέσω να την δω κιόλας σε τι κατάσταση είναι!
 
Υπάρχουν και υπάρχουν και σε καλές τιμές αν έχεις χρόνο να ασχοληθείς με τo internet.

Πάντως εύκολα βρίσκεις για μένα.
 
Και ίσως, λέω ίσως, να ήταν καλύτερο να έβρισκες μια 600άρα που είναι και πιό compact, ή 1200άρα με ολίγα upgrades για να βάλεις whdload. Άν δέν έχεις ήδη δισκέττες, θα παιδευτέις να φτιάξεις απο την αρχή για την 500άρα, όχι ότι είναι ακατόρθωτο αλλα σίγουρα θα σε δυσκολέψει τις πρώτες μέρες που θα θές να την "ξεζουμίσεις".
 
http://tinyurl.com/ydx6wx9

 

 


40 λιρες + 35 λιρες για μεταφορικα(παραδοση στην ελλαδα). Ειναι σιγουρα καλη τιμη... μενουν 23 ωρες πριν εξαφανιστει.


 


Βασιλης



 
vassilis είπε:
http://tinyurl.com/ydx6wx9 

 


40 λιρες + 35 λιρες για μεταφορικα(παραδοση στην ελλαδα). Ειναι σιγουρα καλη τιμη... μενουν 23 ωρες πριν εξαφανιστει.


 


Βασιλης



22 μέρες εννοείς.

Αν και η συγκεκριμένη είναι λίγο κιτρινιάρικη.

Λοιπόν σχεδόν 80 ευρώ. Με τα μεταφορικά.

Ακριβά είναι. Οταν οι Γερμανοί στέλνουν με 18.90 ευρώ πακέτο μέχρι 10 κιλά.
 
Ναι συγνωμη 23 μερες ηθελα να πω. Το αν ειναι ακριβά ή οχι τα μεταφορικά δέν ξέρω (εμένα λογικά μου φαίνοντε) πάντως άμα ξέρεις κάτι πιο φτηνό είμαι σίγουρος οτι ο φίλος Oraid θα το εκτιμήσει.

Βασίλης
 
vassilis είπε:
Ναι συγνωμη 23 μερες ηθελα να πω. Το αν ειναι ακριβά ή οχι τα μεταφορικά δέν ξέρω (εμένα λογικά μου φαίνοντε) πάντως άμα ξέρεις κάτι πιο φτηνό είμαι σίγουρος οτι ο φίλος Oraid θα το εκτιμήσει.
Βασίλης
Τον ενημέρωσα ήδη.

Βασικά η PARCELFORCE είναι παράρτημα της ROYAL MAIL. Και καλά courier.

Οτι πήρα (και δεν θα ξαναπάρω ποτέ) με PARCELFORCE έκανε απο 4 ημέρες εως και 20!!!! να έρθει.

Μετά σου λέει courier. Ασε που το EURO 48 είναι η χειρότερη υπηρεσία τους.

Τιμές στη Γερμανία για A500 απο 5 ευρώ (αν είσαι τυχερός) μέχρι 100 (να φοράνε) και ram accelerator πάνω στο 68000 socket.

χωρια joysticks,αρουραίους,δισκέττες και άλλα που περιέχονται ακόμα και εξωτερικά floppy.

Μεταφορικά

Μέχρι 5 κιλά - απο 12.90 μέχρι 17.70

Μέχρι 10 κιλά - 18.90 εώς 22

Μέχρι 20 κιλά - απο 26 εώς 33

Μερικά παραδείγματα

Παράδειγμα 1

Παράδειγμα 2

Παράδειγμα 3

Παράδειγμα 4

Παράδειγμα 5

Παράδειγμα 6

Παράδειγμα 7

Παράδειγμα 8

Παράδειγμα 9

Παράδειγμα 10

Παράδειγμα 11 (ΛΟΥΛΟΥΔΙ) φοράει 68020

Παράδειγμα 12

Παράδειγμα 13

Παράδειγμα 14

Παράδειγμα 15
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε αυτά τα παραδείγματα οι τιμές είναι οι αρχικές όχι οι τελικές. Αν βέβαια είσαι τυχερος και κανείς άλλος δεν τίς "χτυπήσει"... τοτε ναι... ειναι φτηνές... :)
 
vassilis είπε:
Σε αυτά τα παραδείγματα οι τιμές είναι οι αρχικές όχι οι τελικές. Αν βέβαια είσαι τυχερος και κανείς άλλος δεν τίς "χτυπήσει"... τοτε ναι... ειναι φτηνές... :)
Γι'αυτό στα τελευταία δευτερόλεπτα στήνεις καρτέρι και την τσιμπάς.
 
Πίσω
Μπλουζα