ρετρό εγκυκλοπαίδειες για ζώα

alexis

RetroActive
Joined
23 Ιουν 2024
Μηνύματα
385
Αντιδράσεις
297
Επειδή δεν έχω προς το παρόν κάποιο άλλο θέμα, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το νήμα για αναφορά στη ρετρό εγκυκλοπαίδεια "ο θαυμαστός κόσμος των ζώων" (έχω δείξει φωτογραφία της στο θέμα "οι φίλοι μας τα ζώα"). Φαίνεται ότι αυτή η εγκυκλοπαίδεια παρά τα χρόνια και τις αναθεωρήσεις αποτελεί σημαντικό έντυπο. Σκεφτείτε ότι συγγραφείς άλλων βιβλίων ή εικονογράφοι παζλ έχουν ζωγραφίσει ζώα από αυτή την εγκυκλοπαίδεια αντιγραφή-επικόλληση! Οι εικόνες είναι από το internet archive που έχει τα βιβλία ολόκληρα (βέβαια στα ισπανικά που είναι η γλώσσα του πρωτότυπου). Ωστόσο επειδή εγώ έχω όλους τους τόμους μπορώ να δείξω εικόνες και από τη μεταφρασμένη έκδοση. Επίσης πιστεύω ότι η έκδοση του internet archive είναι διαφορετική μιας και οι τόμοι είναι περισσότεροι και κάποια κεφάλαια είναι διαφορετικά σε σχέση με την έκδοση που έχω εγώ, όπως και η σειρά των εικόνων/σκίτσων είναι διαφορετική ή κάποιες εικόνες δεν υπάρχουν σε μια από τις δύο εκδόσεις/σκίτσα. Θα κάνω μία προσπάθεια να παρουσιάσω αυτό το έντυπο όσο πιο συνοπτικά γίνεται
 
Επειδή δεν έχω προς το παρόν κάποιο άλλο θέμα, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το νήμα για αναφορά στη ρετρό εγκυκλοπαίδεια "ο θαυμαστός κόσμος των ζώων"
Εχουμε ηδη πολλα θεματα σχετικα με εγκυκλοπαίδειες.

Γενικά για εγκυκλοπαίδειες.

Παιδικές εγκυκλοπαίδειες

Εγκυκλοπαίδειες σε τεύχη.

Το τέλος των έντυπων εκδόσεων.
 
Πίσω
Μπλουζα