06/01/06 - 06/01/10 [4 χρονια Retromaniax]

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.409
06/01/06 - 06/01/10 4 χρονια Retromaniax.gr(retro.ellhnismos.org)

Xρονιά Πολλά Retromaniax.gr .... :)
80s-Cake.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χρόνια Πολλά retromaniax.gr!!!

χαίρομαι που βρεθήκαμε...
 
Χρόνια πολλά retromaniax.gr..!!! Χαίρομαι , που είχα να σε δω από την δεκαετία του '80 και μπήκες στην ζωή μου πάλι ξαφνικά και περνάμε τόσες ώρες μαζί καθημερινά..!

Μου ξυπνάς πολύ όμορφες αναμνήσεις από το κοινό μας παρελθόν και γι αυτό για τα επόμενά μας χρόνια θα κάνουμε πολύ παρέα..!! :)

Να τα ΧΙΛΙΑΣΕΙΣ..!!!!
 
Χρόνια πολλά στο Retromaniax και στον Άγιο Ρετρόνιο!Εύχομαι να αναβιώσουμε πολλές αναμνήσεις ακόμη μέσα από το αγαπημένο μας φορουμάκι. :flower:
 
Χρόνια πολλά στο αγαπημένο retromaniax !!! Να τα εκατοστήσει !
 
Να τα εκατοστήσεις Retromaniax, συνεχίζοντας να μας φέρνεις όμορφες εικόνες από το παρελθόν!!!!!!!!!! :flower:
 
Στο GRM είμαι γραμμένος από όταν ήταν ένα μικρό παρεϊστικο φόρουμ 50 κάτι ατόμων, εδώ και 3,5 χρόνια περίπου. Σπάνια έχει περάσει μέρα που να μη ποστάρω (όταν βρίσκομαι σε τίποτε μισητές "διακοπές" για παράδειγμα) .

Από τότε που γράφτηκα άλλαξαν πολλά. Φίλοι που βρήκα, έφυγαν, άλλαξαν πορεία στη ζωή τους, είτε γιατί βαρέθηκαν το ρετρό, είτε γιατί διαφώνισαν με άλλους σε πολλά πράγματα. Από τα παιδιά που βρήκα, τότε, εδώ, οι περισσότεροι έχουν παραμείνει, άλλοι δεν εμφανίζονται τόσο συχνά, άλλοι έριξαν μαύρη πέτρα πίσω τους, αλλά παράλληλα άλλοι νέοι ήρθαν και απέδειξαν ότι είναι άξιοι συνεχιστές των παλαιότερων.

Πρώτα από όλα και πάλι ένα μεγάλο "ευχαριστώ" στον ΑΕΟΝ για την ιδέα και την υλοποίησή της. Δεύτερον, ένα αμέριστο respect σε όλα τα μέλη νέα και παλιά, κάποια από τα νεότερα θα έχω, πρώτα ο Θεός, την ευκαιρία να τα γνωρίσω από κοντά σε λίγες μέρες.

Τρίτον ένα μεγάλο συγνώμη σε όσους με τη στάση μου και τις επιλογές μου ίσως να εκνεύρισα και να χαλάστηκαν μαζί μου. Γνωρίζω ότι είμαι περίεργο άτομο, δεν ακολουθώ στο παραμικρό καμία "πεπατημένη" και αυτό μπορεί να εκνευρίζει κάποιους. Φυσικά ο καθένας έχει κάνει τις επιλογές του (ειδικά στην ηλικία που οι περισσότεροι βρισκόμαστε) και αυτό είναι κάτι που ενώ για τους άλλους δεν αλλάζει, για μένα δεν θέλω εγώ να αλλάξει. Να ξέρετε ότι είστε απίστευτη παρέα, ο καθένας με τις ιδιαιτερότητές του και ότι είμαστε στο σωστό μέρος.

Δεν θα πω να τα χιλιάσει το φόρουμ, αυτό είναι αυτονόητο. Να συνεχίσει να μας θυμίζει ότι το παιδί μέσα μας όσο και αν κοιμάται παραμένει πάντα ζωντανό και ότι όλα είναι δυνατά, αρκεί να το θέλουμε με τη καρδιά μας.

Να χαιρετίσω ιδιαίτερα στο σημείο αυτό τα άτομα που μου έκαναν εντύπωση το τελευταίο καιρό (οι παλιοί δεν συμπεριλαμβάνονται, να ακούσει και κάποιος άλλος κανένα καλό λόγο!!!!!!! ) όπως ο tsalk, η krios, η Λορένα, η Mets, τα παιδιά που ασχολούνται με τη Lyra και την el greco (είστε απίστευτοι), τον bspus τον alkis21 και τον arc (όπως και όποιον άλλον ξέχασα και συγνώμη για αυτό!!! ) .

Θα τα πούμε στη πίτα, να είστε όλοι καλά, ευτυχισμένοι και πάντα παιδιά!!!
 
χρόνια πολλά στο πιο λατρεμένο φορουμ του κόσμου... και την αγάπη μου σε όλους εδω μέσα και σας ευχαριστώ πολύ που είμαστε μια τόσο όμορφη παρέα..
 
Οταν γράφτηκα το σύνολο των μελών ηταν αρκετά μικρότερο από το συνολο των τωρινών ενεργών. Το καλοκαίρι του 2006 ενας φίλος σε καποιο φορουμ μοτοσυκλετών εβαλε το λινκ του τότε GRM αναφέροντας τα Πιξελ. Μπηκα κατέβασα όσα μπορούσα και λέω "Δε γράφομαι;". Και από τότε οι τσέπες μου είναι πιο άδειες... :D :D:D:D:D

Μην ξεχνάτε, σε 3 μερες θα γιορτάσουμε και τα γενέθλια εκτός από τη νέα χρονιά!!!
 
Πότε πέρασαν 4 χρόνια???

Σαν χτες θυμάμαι το post του AEON σε άλλο γνωστό Ελληνικό forum την ανακοίνωση του για την δημιουργία αυτού του χώρου. Αυτό που με παρακίνησε για να έρθω εδώ, ήταν η αναφορά του για scanαρισμένα τεύχη του pixel, κάτι το οποίο έψαχνα μιας και ήταν η εποχή που είχα αποκτήσει ADSL σύνδεση και είχα αρκετό bandwidth για τέτοιου είδους αναζητήσεις.

Χρόνια Πολλά retromaniax!!
 
Rygar είπε:
Το καλοκαίρι του 2006 ενας φίλος σε καποιο φορουμ μοτοσυκλετών εβαλε το λινκ του τότε GRM αναφέροντας τα Πιξελ. Μπηκα κατέβασα όσα μπορούσα και λέω "Δε γράφομαι;"
χμμμ δηλαδή εγώ είμαι υπεύθυνος που είσαι εσύ εδώ??? τελικά έχω κάνει πολλές αμαρτίες στη ζωή μου :)
 
Χρόνια πολλά Retromaniax, κάνεις τη διαφορά! Να τα χιλιάσεις!

Χρόνια πολλά και σε όλους τους Retro-συμφορουμίτες και να είμαστε όλοι καλά!
 
Το Forum αυτό το ανακάλυψα εντελώς τυχαία καθώς έψαχνα τον τίτλο μιας παιδικής σειράς! Στην αρχή απλώς έψαχνα για διάφορες πληροφορίες, σύμφωνα πάντα με τις αναμνήσεις των παιδικών μου χρόνων. Κάποια στιγμή σκέφτηκα να γραφτώ (αν και ποτέ δεν ήμουν μέλος σε forum), επειδή ήμουν σίγουρος πως αρκετοί θα μου προσφέρουν την πολύτιμη βοήθεια τους. Παρά την έμμεση και μάλλον απρόσωπη επικοινωνία, ανακάλυψα και άλλους ʽʼτρελούςʼʼ που ενδιαφέρονται για όσα ενδιαφέρουν κι εμένα!

Χρόνια πολλά Retromaniax! Ελπίζω η παρέα να μεγαλώσει πέρα από κάθε προσδοκία!

:thanx2:

Υ.Γ. Ένας βασικός λόγος που έγινα μέλος, ήταν βέβαια η απαραίτητη γραφή των κειμένων σε καθαρά Ελληνικά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χρόνια πολλά Retromaniax!!!! Ελπίζω να είμαστε εδώ και να τα λέμε σκαλίζοντας τις αναμνήσεις μας για πολύ πολύ καιρό ακόμα!

Εγώ το φόρουμ το ανακάλυψα ψαχνοντας για την Κάντυ (κ όλως παραδόξως δεν έχω γράψει ποτέ στο σχετικό κομμάτι... :p ) λίγους μήνες πριν γραφτώ -- και μερικούς αιώνες πριν αρχίσω να ποστάρω, χεχεχεχε!

Κ πάλι χρόνια πολλά! :D
 
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ retromaniax!!! :D :D:D

(Φοβερή η φωτογραφία στην αρχή του θέματος... ;) )
 
Χμμμμ… :wait2: Δράττομαι της ευκαιρίας να κάνω μια πρόβλεψη…

 




 


Σε 16 χρόνια από τώρα θα ποστάρουμε απαντήσεις στις εξής κατηγορίες:


1. Καλύτερο ποστ


2. Αγαπημένη ρετροκατηγορία


3. Καλύτερο κοπή τη πίττα


4. Kαλύτερη modteam (τη φετινή να ψηφίσετε :p )


5. Καλύτερη VB πλατφόρμα


6. Αγαπημένο smilie (από αυτά που έχουμε να διαλέξετε γιατί ο Keeper δεν πρόκειται να τα αλλάξει :( )


7. Αξέχαστη ρετροσυνάντηση


8. Αγαπημένο subforum


9. Αγαπημένος admin


10. Αγαπημένος/η super moderator


.


.


.


και διάφορες άλλες ρετροκατηγορίες που θα προκύψουν στο μέλλον.

 


Όπως καταλαβαίνετε, η ψηφοφορία θα λέγεται :


"Τhe Τwenties / Retromaniax Edition"


και θα τη διοργανώνουν από κοινού ο ΑΕΟΝ με το Wally και τον Πασπαππού ενώ θα συμμετέχει ως επίτιμος mod ο Rygar με τις μασέλες του...

 


Στο κοπή τη πίττα, αντί για βασιλόπιττα οι admins θα μοιράζουν γιαουρτάκια και σάμαλι (είναι δυναμωτικό... ) ενώ ο Τσαλκ σε απευθείας σύνδεση από Σαλόνικα θα προβάλλει το τελευταίο του τηλεοπτικό 10’ εύρημα σε μια Urania που είχε βρει χρόνια πριν σε κάδο ανακύκλωσης. Για μασαμπούκα ούτε κουβέντα αφού παιδιά και εγγόνια θα μας έχουν ξεζουμίσει (οικονομικώς) όλους…

 


Κατά τ’ άλλα:

 


Τα μέλη μας θα έχουν φτάσει τα 408.232 άτομα ενώ τα μηνύματα θα έχουν ξεπεράσει τα 702.564.198 με τον Pooky να έχει γράψει το 1/10 αυτών…

 


- Στο 1.234.984o κουίζ του Johnalepou μόνο η Sunset και ο Circleag θα απαντάνε πιά.

 


- Ο Εχετλαίος θα έχει ανακαλύψει τη μια και μοναδική (αλλά επίσημα ανέκδοτη) σειρά ελληνικών χιλιάρικων (παρ’ ολίγο) κοπής 2000 με θέμα τους ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ (… φιλάθλους… του Πειραιά) τα οποία και θα αγοράσει ο DINO έναντι αδράς αμοιβής ενώ ο Αardy θα έχει ρίξει 43 φορές τον server μετά τη δημοσίευση φωτογραφιών από όλα τα ρετρό περιοδικά που ανακάλυψε όλως τυχαίως σε μια αποθήκη

 


- Η Κambia με τη Daredevil θα παίζουν "Πύργο του Rubic" το τελευταίο on line παιχνίδι του Alki21





- Η Krios με τον Don Doken θα διαφωνούν σχετικά με το ποιο retro No1 ήταν το καλύτερο στη Eurovision: Paparizou ή Lordi





- O Makisimos θα είναι ο υπεύθυνος του (νέου) subforum : "Παράδοση Ρετρό Παιχνιδιών" όπου μέλη απ΄όλο τον κόσμο θα στέλνουν τα παιχνίδια που δε θέλουν στη Rapunjel και τη Mytinywolrd για επιδιόρθωση και από εκεί η Αναστασία θα αναλαμβάνει να τα προωθεί στο γνωστό ετήσιο παζάρι τα έσοδα του οποίου θα πηγαίνουν σε φτωχά παιδιά.




 


(Στους υπολογιστές δεν ξέρω να σας πω τι θα γίνεται… δεν είναι ο τομέας μου… :xm: )

 


Όσο για τις Candy Sisters:


- Η Χριστίνα με τη Geo θα γράφουν νέα φικ για την Κάντυ βασισμένα στη συνέχεια που θα έχει γράψει η κόρη της Μιζούκι φέρνοντας σε δύσκολη θέση τη Λορένα που θα προσπαθεί να γράψει τη συνέχεια εκείνου του φικ που είχε ξεκινήσει στα τέλη του ’00… :diablotin:


- Η Ακαλιακούκου με τη Μετς θα συνεργάζονται και επίσημα στον τομέα «Μεταφράσεις νουβελών της Μιζούκι» (η μια θα τις αγοράζει και η άλλη θα τις μεταφράζει)


- H Juanita με τη Juliet ακόμη θα τσακώνονται για τo αν η Κάντυ μένει με τον Άλμπερτ ή τον Τέρρυ

 


A.. όσο για την Arwyn θα είναι ξετρελαμένη με τον 23ο Doctor Who που θα ζει μόνιμα πια στο Babylon35

 


 


Χρόνια μας πολλά!!! :beer:


 
Χρόνια πολλά Retromaniax! Φυσικά δεν λέω "να τα εκατοστήσει" γιατί κανείς μας δεν θα ζει τότε. :( Οπότε λέω "άντε και καλή δεκαετία" προς το παρόν. :)
 
Χρόνια πολλά αγαπημένο μου retromaniax. Είμαι ευτυχής που σε σκέφτηκαν, που σε ίδρυσαν, που σε συμπληρώνουν, που σε συντηρούν, που σε διακοσμούν και σε ομορφαίνουν. Ευχαριστώ όλες τις χαρούμενες παιδικές καρδιές που συναντήθηκαν με τη δική μου.
 
Πίσω
Μπλουζα