10 χρόνια χωρίς 3dfx

Κόντεψε, αλλά ευτυχώς ανέκαμψε!!!!!! (η nVidia εννοώ. Καλό για τον ανταγωνισμό, κάλιστο!!!! )
 
Chahn είπε:
μεχρι τη voodoo 2 ηταν καλα.απο κει και περα καλα να παθει η 3dfx με τις βλακειες της

παρεπιπτωντος ο καινουργιος dosbox υποστηριζει voodoo emulation
Ο καινουργιος dosbox ΔΕΝ υποστηρίζει voodoo emulation , αυτό που υπάρχει είναι μια alpha version ενός τύπου που πειραματίζεται με voodoo emulation , η ομάδα του DOSBox δεν έχει απολύτως καμοία σχέση με αυτό και ούτε και προβλέπεται σύντομα να ενσωματωθεί επισήμως. Επίσης η υποστήριξη voodoo είναι σε ΠΟΛΥ πρώιμα στάδια.
 
έχω ακόμα την Voodoo2 (Diamond παρακαλώ) με ψύκτρες στους προσέσορες γιατί την είχα κλο(νγ)κάρει στα 90ΜΗΖ από τα 50ΜΗΖ !!! και δούλευε (και δουλέυει ακόμα...άψογα!!!)

voodoo2_diamond.jpg

και μια πληροφορία για όσους δεν ξέρουν...το SLI σημαίνει πραγματικά Scan Line Interleave (κατά την 3DFx) και όχι Scalable Link Architecture που λέει η nVidia... (αλλά φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι το ξέρετε!)
 
μάλλον θυμάσαι λάθος Amigovios , οι voodoo2 τρέχαν στα 90mhz ... εσύ θα το πήγες 100 ή κάτι τέτοιο :D

SLI είχα τότε , πολύ πόρωση... ακόμα τις έχω τις 2 Creative και εγώ ΛΟΛ
 
keropi είπε:
μάλλον θυμάσαι λάθος Amigovios , οι voodoo2 τρέχαν στα 90mhz ... εσύ θα το πήγες 100 ή κάτι τέτοιο :D SLI είχα τότε , πολύ πόρωση... ακόμα τις έχω τις 2 Creative και εγώ ΛΟΛ
Οντως οι Vοοdοο2 ειχαν reference clock τα 90mhz .

Btw ορισμενες Voodoo2 φταναν μεχρι τα 110mhz και εξαρτοταν απο την μνημη Dram που ειχαν εξοπλισει την καρτα (εκτος απο το συστημα ψηξης )

Amigovios είπε:
γιατί την είχα κλο(νγ)κάρει στα 90ΜΗΖ από τα 50ΜΗΖ !!!
Παντως και ο Amigovios δεν ειναι εντελως εκτος ,μια και 50Mhz ηταν το reference clock των απλων Voodoo (ω ρε εποχες που για να overclockαρεις τις καρες γραφικων αρκουσε μια εντολη σε ενα αρχειο κειμενου batch - Set clock = η κατι τετοιο )

BTW 0ι πρωτες Voodoo εβρισκαν τοιχο εκει γυρω στα 57-58Mhz
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε, αυτά έβλεπα κάποτε, ζήλευα και μισούσα. Είμαι και γίδι, έδεσε το γλυκό.

Τι ψάχνετε ρε; Εγώ είχα ρίξει μούτζα στη 3Dfx και πήγε φούντο. Όπως και σε άλλες περιπτώσεις. Negative energy cursed spell at 1000% effect. Όχι παίζουμε!
 
ήξερα ότι οι μνήμες της ήταν EDO-RAM @ 100ΜΗΖ !!!!! ήταν εμετικό το νούμερο για την εποχή και για την τεχνολογία EDO-RAM !...ααα μούφα!!!την είχα κλοκάρει 50ΜΗΖ παραπάνω !!...λάθος δικό μου !! και είχα βάλει τα ψυκτρόνια για να μην βράσουν τα τσιπάκια..βέβαια ακόμα έβραζαν και λέω..άστο στο default γιατι μερικές φορές κόλαγε !...

ακόμα θυμάμαι την ημέρα που είχα σηκωθεί στις 7πμ, στις 8 έδινα εξετάσεις (καλοκαίρι) και είχα βάλει για ένα μισαωράκι το Screamer Rally !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πάντως δεν ξέρω τι λέτε μερικοί, για εμένα ήταν μακράν η καλύτερες κάρτες γραφικών τότε...
 
Αναρωτιεμαι ποσοι ειχαν δει τοτε μια πραγματικα καλη καρτα γραφικων οπως η Matrox G400 MAX.

Για μενα η φιλοσοφια της 3dfx ηταν framerate uber alles και αυτη την φιλοσοφια δυστυχως κληρονομησε η nvidia με την εξαγορα της 3dfx.

Αυτο ηταν ενα κουσουρι που πηρε πολλα χρονια στην nvidia να το ξεφορτωθει και που την εβλαψε πολυ στον ανταγωνισμο της με την ΑΤΙ.
 
attachment.php
 
matrox g400 είχα αλλά λίγο αργότερα είναι η κυκλοφορία της σωστά? την έβαλα σε ενα pc μου τότε και ενώ το μόνιτορ (CTX 15' πσσσσ λολ) είχε πρόβλημα αυτή κατάφερε με το που δούλεψε να δείξει τέλεια εικόνα , έμεινα κάγκελο.. κορυφαία κάρτα όχι όμως για απόδοση στα games (ίσως να οφείλετε βέβαια ότι και πολλά games ήταν φτιαγμένα για βουντού) όπως η voodoo2... μακράν καλύτερη όμως και επαγγελματικές εφαρμογές.. αν και δεν συγκρίνετε με την voodoo2 αλλά μάλλον με την voodoo3 ..

υγ: TNT550 και αργότερα TNT 770 ωμή δύναμη..τέλος
 
Storm ΕΓΡΑΨΕΣ!

Επικες hardcore διαφημισεις
 
Η G400 MAX εδερνε την Voodoo3 στα περισσοτερα πραγματα (ειχε μια μικρη ελλειψη στο opengl αρχικα, αλλα εν καιρω διορθωθηκε και αυτο), αλλα αυτο που ειναι πραγματικα εντυπωσιακο ειναι ποσο καλυτερη ηταν η ποιοτητα εικονας.

Οι voodoo στο θεμα ποιοτητας εικονας ηταν απλα ενα κακο αστειο.

Συν οτι πραγματικα δεν ειχαν τιποτα αλλο να προσφερουν εκτος απο fps. TV out, video acceleration, dual monitor, desktop management, ποιοτικοι GDI drivers κλπ ηταν ολα αδιαφορα για την 3dfx. Εδω που τα λεμε και τα 24/32bit χρωμα ηταν αδιαφορα για την 3dfx.

Τι συζηταμε τωρα; Υπηρχαν πολλοι και καλοι λογοι που φουνταρε η 3dfx. Αν θελει κανεις να συζητησει για σοβαρα πληγματα στον χωρο των γραφικων, η εξοδος της Matrox απο την αγορα ειναι πολυ σημαντικοτερη.
 
αλήθεια αυτό που λες.. όταν η matrox μας άφησε πράγματι ήταν πλήγμα.. είχε πολλά να δώσει..
 
επιστρέφω όμως στο θέμα μας την 3dfx και σας προτείνω να δείτε αυτό το μικρο αφιέρωμα που βρήκα στο youtube της πρώτης αν μη τι άλλο κάρτας που άλλαξε τα games στα pc

[video=youtube;rgU6cUXlr-M]

 
H G400 περασε και δεν ακουμπησε.

Ισως διοτι κυκλοφορησε

1)σε μια εποχη που τα D3D παιχνιδια ισα ισα που αρχιζαν να δειχνουν σοβαρα τα δοντια τους

2)καμποσους μηνες μετα την Voodoo3

3)ηταν ακριβοτερη απο τη Voodoo3

4)με την GeForce 256 εν οψει

Κακο timing και αφορητα περιορισμενοι οι τιτλοι supported απο το TurboGL
 
ήταν πολύ ακριβή η g400 πράγματι και το μετάνιωσα όταν την πήρα.. υπήρχε όμως η g200 αλλά όπως λέει ο wally ατύχησαν γιατί το D3D ήταν ακόμα μπεμπέ λολ
 
So powerful, itʼs kind of ridiculous!!
 
Στεναχωρια που ειχα οταν ηρθε η ωρα να δωσω την g400 max και να παρω geforce 2 mx (ειχα δυο οθονες). :cry: Απο πριγκιπας, ζητιανος!

Τουλαχιστον εβλεπα αυτους που αγοραζαν την voodoo 3 3500 TV με το αθλιο breakout box και εφτιαχνε η διαθεση μου! :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα