1000 πράγματα που λατρέψαμε στα '80s! Ψηφίστε!

Rinus Cesar είπε:
547. Το Κύπελλο Άνοιξης στο βόλλευ !!!
Ρε φίλε πραγματικά, βάσει των ποστ που έχω διαβάσει τον λίγο καιρό που είμαι εδώ είσαι ο απόλυτος Θεός. Όλα τα παιδιά δηλαδή νιώθετε, πώς το λένε.

Τα δικά μου. Όλα αθλητικά, που μου είναι και πιο εύκολα.

564. Τα φάουλ του Μπαρζόφ με τη φανέλα της Πανιωνάρας.

565. Οι φωνές του Κώστα Μότση (Δ' Πρόγραμμα) και του Ηρακλή Κοτζιά (Β' Πρόγραμμα) τις Κυριακές στο ράδιο (sic).

566. H κόρνα στο γήπεδο της Λιβαδειάς (ειδικά όποτε έμπαινε γκολ)!!!

567. Ο Γιώργος Φερέτης.

568. Το βίντεο κλιπ "Θάλασσα-θάλασσα" του Νομικού που έπαιζε πάντα πριν τις Αθλητικές Εικόνες στην ΕΤ2!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Matsablokos είπε:
564. Τα φάουλ του Μπαρζόφ με τη φανέλα της Πανιωνάρας.
Πολύ σωστά, αλλά ας μην ξεχνάμε σε ποια ελληνική ομάδα έπαιξε πρώτα ο Μπαρζόφ !!! Έτσι ...

569. Τα φάουλ του Μπαρζόφ με τη φανέλα της Δόξας Δράμας !!!

570. Την "άπαιχτη" φάτσα του γκολτζή Βούλτσεφ της Δόξας Δράμας !!!

571. Τον Μασένγκο Ιλούνγκα του Εθνικού Πειραιώς

572. Τον Ντανιέλ Μπατίστα με τη φανέλα του Εθνικού Πειραιώς

573. Το Παναθηναϊκός - Εθνικός 3 - 6 το 1987

574. Το ανάποδο ψαλίδι του Κωστίκου στο ματς κυπέλλου ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός

575. Την ξανθιά κόμη του Δανού Μάτισεν του Λεβαδειακού [αφού τον είπαν "η Καρολάιν της Λειβαδιάς" !!! ] !!!!

576. Την "πανομοιότυπη" ατάκα των φιλάθλων του Ολυμπιακού για τον Νοβοσέλατς [λες κι ήταν όλοι τους ... συνεννοημένοι] : "Όλο δίπλα στη γραμμή του πλαγίου πήγαινε" !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
578. Τα Κύπελλα Πρωταθλητριών, Κυπελλούχων και ΟΥΕΦΑ της Ευρώπης με τους αγώνες νοκ - άουτ που ολοκληρώνονταν τα μεν Πρωταθλητριών & Κυπελλούχων σε 4 γύρους + τελικός, το δε ΟΥΕΦΑ σε 5 γύρους + ο διπλός τελικός !!! Επειδή δεν τα βρίσκαμε συχνά μπροστά μας, τα περιμέναμε πώς και πώς [κυρίως για να ... "φανασθούμε" τα ματς διαβάζοντας τις αθλητικές στήλες ή βλέποντας τα λιγοστά στιγμιότυπα από τα Αθλητικά Νέα των Ειδήσεων] !!! Έτσι, τις Τετάρτες με τα Κύπελλα Ευρώπης, λόγω της .... σπανιότητάς τους, τις θεωρούσαμε "πολύτιμες" & ανεκτίμητες !!! Ενώ σήμερα, που σχεδόν καμία Τρίτη και Τετάρτη δεν μένει χωρίς ποδοσφαιρικές μεταδόσεις .... μπουχτίσαμε, φτάσαμε να λέμε : "μηηη, όχι άλλη μπάλα" !!!!!!

579. Τη Στεάουα Βουκουρεστίου να σηκώνει το Πρωταθλητριών το 1987.

580. Τον τερματοφύλακα της Στεάουα Χέλμουτ Ντουκαντάμ να αποκρούει ΟΛΑ τα πέναλτι της Μπαρτσελόνα στον ανωτέρω τελικό, όταν αυτός έφθασε στη διαδικασία των πέναλτι !!!

581. Τις δασείες, τις ψιλές και τις περισπωμένες !!! Μπορεί πολλοί από εμάς να υποστήκαμε από τους δασκάλους κατσάδες, τράβηγμα αυτιών, ελαφρές ξυλιές με τη βέργα και άλλα παρόμοια μέχρι να μάθουμε "ποιες λέξεις αρχίζουν με δασεία", "ποιες συλλαβές "περισπούνται"" κλπ κλπ .... Μπορεί όταν έκανε την "σαρωτική" εμφάνισή του το "μονοτονικό" πολλοί από εμάς να ανακουφισθήκαμε [εμένα με βρήκε στις τελευταίες τάξεις του Δημοτικού] .... Όμως .... μη μού πείτε ότι στην Ελληνική γραφή δεν σάς λείπουν, στο βάθος, οι δασείες & οι περισπωμένες !!!! Μη μού πείτε ότι από τις αρχές των 80ς και μετά η Ελληνική γραφή δεν σάς φαίνεται πιο "φτωχή" και "μίζερη" ..... Είμαστε, πάντως, κατά την ταπεινή μου άποψη, τυχεροί που προλάβαμε το "πολυτονικό" ....

582. Τις συναυλίες των Clash, Stranglers, Cure, Culture Club, Talk Talk, Depeche Mode κλπ κλπ στο Καλλιμάρμαρο το 1985 [κι ας μην ήμουν εκεί :( :(]

583. Τη συναυλία του Σαββόπουλου στο Ολυμπιακό Στάδιο [κι ας μην ήμουν εκεί :( :(]

584. Το πάρτι του Λουκιανού Κηλαηδόνη στη Βουλιαγμένη [κι ας μην ήμουν εκεί :( :(]

585. Τη συναυλία των Motorhead στο γήπεδο του Σπόρτιγκ [κι ας μην ήμουν εκεί :( :(]

586. Τους μετεωρολόγους που παρουσίαζαν το Δελτίο Καιρού στο τέλος του Δελτίου Ειδήσεων : Ζιακόπουλος, Μελανίτης, Καντερές .... Δυστυχώς στην προκειμένη περίπτωση η επιστήμη αντικαταστάθηκε από .... τις μίνι φούστες και τα ντεκολτέ !!! Φέρτε πίσω τους μετεωρολόγους να παρουσιάζουν τον Καιρό στα Δελτία Ειδήσεων ρεεεεεεεεεε !!! Όχι άλλες Πετρούλεεεεεεεεεεες !!!!!!!!

587. Τα μίκυ μάους και λοιπά κόμικς που το ένα δισέλιδο ήταν έγχρωμο και το άλλο ασπρόμαυρο !!! Όσο κι αν σας φανεί παράξενο, όποτε τα τελευταία χρόνια πιάνω καινούριο μίκυ μάους κλπ και βλέπω όλες τις σελίδες του έγχρωμες .... ξενερώνω :eek: o_O !!!!!

588. Τις δισκογραφικές παραγωγές του "Σείριου" του Μάνου Χατζιδάκι !!!

589. Τη στροφή του Δήμου Μούτση στην μπαλάντα και στην τραγουδοποιία !!!
 
Rinus Cesar είπε:
581. Τις δασείες, τις ψιλές και τις περισπωμένες !!! Μπορεί πολλοί από εμάς να υποστήκαμε από τους δασκάλους κατσάδες, τράβηγμα αυτιών, ελαφρές ξυλιές με τη βέργα και άλλα παρόμοια μέχρι να μάθουμε "ποιες λέξεις αρχίζουν με δασεία", "ποιες συλλαβές "περισπούνται"" κλπ κλπ .... Μπορεί όταν έκανε την "σαρωτική" εμφάνισή του το "μονοτονικό" πολλοί από εμάς να ανακουφισθήκαμε [εμένα με βρήκε στις τελευταίες τάξεις του Δημοτικού] .... Όμως .... μη μού πείτε ότι στην Ελληνική γραφή δεν σάς λείπουν, στο βάθος, οι δασείες & οι περισπωμένες !!!! Μη μού πείτε ότι από τις αρχές των 80ς και μετά η Ελληνική γραφή δεν σάς φαίνεται πιο "φτωχή" και "μίζερη" ..... Είμαστε, πάντως, κατά την ταπεινή μου άποψη, τυχεροί που προλάβαμε το "πολυτονικό" ....
Όχι καθόλου. Άκου λατρέψαμε το πολυτονικό... :xm:

Πρέπει να ανοίξουμε και ένα thread με 1000 πράγματα από το παρελθόν που καλώς τα ξεφορτωθήκαμε. Μπαίνει στην δεκάδα άνετα. Καθαρή σπατάλη ενέργειας χωρίς κανένα νόημα.

Sorry, αλλά πρέπει να υπάρχει και αντίλογος. Δεν μου λείπουν στο βάθος οι δασείες, δεν αισθάνομαι την γλώσσα πιό φτωχή και μίζερη, δεν αισθάνομαι τυχερός που -έστω και για λίγο- πρόλαβα το πολυτονικό. Αυτά... ;)
 
Maddog είπε:
Όχι καθόλου. Άκου λατρέψαμε το πολυτονικό... :xm: Sorry, αλλά πρέπει να υπάρχει και αντίλογος.
Αυτό εννοείται !!!!!! Το φόρουμ είναι για να γράφονται και να διαβάζονται όλες οι απόψεις !!!! ;) ;)
 
590. Πόσο μα πόσο μου λείπουν οι ποδοσφαιριστές που εκεί στα 80ς αγαπούσαν τις ομάδες στις οποίες παίζανε, κάθε Κυριακή "μάτωναν" τη φανέλα !!! Ακόμη και κάποιους μέτριους ποδοσφαιριστές, που δεν έκαναν μεγάλη καριέρα, που δεν "άφησαν εποχή" ... το έβλεπες, την πονούσαν τη φανέλα της ομάδας τους, είτε αυτή λεγόταν Εθνικός, είτε Απόλλων Αθηνών, είτε Δόξα Δράμας ... επίσης, έβλεπες ακόμη και ξένους ποδοσφαιριστές να πονάνε τις ελληνικές ομάδες στις οποίες πάιζανε [π.χ. ο Βούλτσεφ που έπαιξε στη Δόξα Δράμας ... ο τερματοφύλακας Γκεοργκίεφ που πέρασε απ' τον Ηρακλή ... Αγάπησαν τις ομάδες τους λες και ήταν ... ο μεν πρώτος Δραμινός, ο δε δεύτερος ... κάτοικος Σαράντα Εκκλησιών Θεσσαλονίκης (συνοικία πάνω απ' το Καυταντζόγλειο)] !!! Αυτή τη σκέψη έκανα προχθές βλέποντας προχθές το ματς του Ολυμπιακού με την Άρσεναλ [παρόλο που έχω "κορεστεί" με τα ποδοσφαιρικά, πού και πού παρακολουθώ από κανένα ματσάκι] !!! Και το πρώτο που σκέφτηκα ήταν : "βρε τι είναι όλοι αυτοί οι "απίθανοι" ξένοι που μάζεψε ο Ολυμπιακός ??? Αδιάφοροι σε όλο το ματς (οι περισσότεροι), αφήνουν κάαατι κενά στην άμυνα κλπ κλπ ... Βρε πού είναι π.χ. ο Νοβοσέλατς, που "πόνεσε" τη φανέλα του Ολυμπιακού λες και ήταν Πειραιώτης ??? Ή ο άλλος ο Γερμανός ο Νόϋμαν [άραγε τον θυμάται κανείς ???], τον οποίο θυμάμαι σε ένα ματς με τον Άγιαξ να τρώει σίδερα ??? " ??? Παρόμοιες σκέψεις κάνω όποτε, τελευταία, βλέπω και ματς του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ.... Ξένοι παίκτες [αλλά, δυστυχώς, και Έλληνες] που ... δεν νιώθουν κανένα αίσθημα για την ομάδα τους ....

591. Οι παίκτες - Έλληνες και ξένοι - που ήταν "σημαίες" στις ομάδες τους !!! Που έμειναν στις ομάδες για πολλά - πολλά χρόνια, που ξεχώρισαν όχί μόνο για το ταλέντο τους αλλά και για την προσωπικότητά τους και εντέλει "ταυτίστηκαν" με τις ομάδες τους !!! Θα ξαναπεράσει, άραγε, από τον ΠΑΟΚ ένας Κούδας ??? Από την ΑΕΚ ένας Στέλιος Μανωλάς ή ένας Τόνι Σαβέβσκι ??? ΄κλπ κλπ κλπ .... Παίκτες - σημαίες στις ελληνικές ομάδες τέλος !!!
 
592. Τα διασημα μπουγατσαδικα και λουκουματζιδικα στο κεντρο της Αθηνας, εκλεισαν ή εριξαν την ποιοτητα κατακορυφα. Οι παλιοι μαστορες ειτε πηραν την πολυποθητη συνταξη ειτε εδωσαν τη θεση τους σε "φθηνα χερια". Οπως κι να εχει, ενα πραγμα γουσταρα και εγω απο take-away και σκαρτεψε και αυτο. Ευτυχως υπαρχουν ακομα καποια μαγαζακια στς γειτονιες...

593.Το φοβερο και ευχαριστο αδιεξοδο που ειχες ως πιτσιρικας, που αφορουσε το ποιο blockbuster θα παρακολουθησεις στο σινεμα. Ταινιες δρασης με το κιλο και καλης ποιοτητας. Το ευχαριστιοσουν ρε παιδι μου. Μονος περιορισμος ηταν το αν και για ποσα εισητηρια σε εβγαζε το χαρτζηλικι.

Σημερα τα πραγματα ειναι πιο σκουρα. Τα σοβαρα action-movies πεθαναν μαζι τους και οι "ηρωες δρασης". Πλεον δεν ψαχνεις ποια ταινια θα δεις αλλα ποιο Σαβατοκυριακο παιζει καποιο action φιλμ της προκοπης. Και φυσικα το θεμα του περιορισμου λογω τιμης εισιτηριου επανερχεται...
 
594. Το ελληνικό πρωτάθλημα από τα 80ς !!! Βρε παιδιά, αυτό το φετινό πρωτάθλημα .... τι πράμα ειν' ετούτο :eek: o_O??? Κουτσουρεμένο, με ομάδες που δεν ξέρουν σε ποια κατηγορία θα παίζουν, που δεν ξέρουν τι τους ξημερώνει, με τις μισές ομάδες σε κάθε αγωνιστική να κάνουν ρεπό, με ... με .... Ή, για να ακριβολογήσω, πρωτάθλημα όπου συμμετέχει ... μία μόνο ομάδα :eek: o_O!!! [έτσι κατάντησε το δύστυχο ελληνικό πρωτάθλημα, να παίζει μόνος του ο Ολυμπιακός !!!] !!!Γι' αυτό νοσταλγώ το πρωτάθλημα των 80ς, κι ας μην είχε, ακόμη, φτάσει στα .... "επαγγελματικά" [ :eek: o_Oo_O] επίπεδα που έφτασε τα τελευταία χρόνια !!! Κάποιες Κυριακές της εφηβείας μου [λίγες τον αριθμό], που, θέλοντας να "ξεσκάσω" απ' τα διαβάσματα, έπαιρνα τον ηλεκτρικό για να πάω μέχρι Καραϊσκάκη, όποτε έπαιζε ο Εθνικός, ή μέχρι Ριζούπολη, όποτε έπαιζε ο Απόλλων Αθηνών, δεν τις αλλάζω με τίποτα ....

595. Την Εθνική μας Ομάδα από τα 80ς !!! Εύλογα θα με κράξετε : "Μα καλά, μια μέρα μετά από τη θριαμβευτική νίκη της Εθνικής μας, που μάς δίνει την πρόκριση σε μία ακόμη διοργάνωση, εσύ νοσταλγείς εκείνη τη "λούζερ" Εθνική Ομάδα που όλο έτρωγε "σφαλιάρες" ??? Κι όμως .... ναι !!! Διότι εκείνη η Εθνική Ομάδα είχε παίκτες που, όπως και να το κάνουμε, ήταν "το κάτι άλλο" : Είχε και Σαραβάκο, είχε και Κυράστα, είχε και Τάσο Μητρόπουλο, είχε και Αναστόπουλο, είχε και Στέλιο Μανωλά .... Το μόνο που δεν είχε ήταν η "αυτοπεποίθηση" και ένας προπονητής "τζιμάνι" για να τους "ενορχηστρώνει" !!! Κι όμως .... αν καμιά φορά ερχόταν κάποια μεγάλη νίκη ή κάποιο σπουδαίο αποτέλεσμα, το χαιρόμασταν και το πανηγυρίζαμε δεόντως !!! Θυμάμαι π.χ. πόσο είχαμε ευχαριστηθεί το 1 - 1 που το 1987 έφερε η Ελλάδα μέσα στην Ολλανδία με την τόοοτε ομαδάρα των Γκούλιτ / Βαν Μπάστεν [που βγήκε και πρωταθλήτρια Ευρώπης] .... Ή το Ουγγαρία - Ελλάδα 2 - 3 στις αρχές των 80ς .... Η Εθνική μας Ομάδα των τελευταίων 10 περίπου χρόνων μάς προσέφερε ένα σωρό χαρές, και μάλιστα δεν έχει λείψει σχεδόν από καμία διοργάνωση [Γιούρο ή Μουντιάλ] !!! Όμως, προσωπικά ... την "Εθνική των 80ς" νοσταλγώ, αυτήν που μάς έκανε να αναρωτιόμαστε με παράπονο "αααχ, πότε θα προκριθούμε κι εμείς σε κάνα Μουντιάλ, ή κάνα Γιούρο" ????
 
596. Το wonderboy in monsterland το οποίο παίζω ακόμα και τώρα στο ΜΑΜΕ

597. Το υπόγειο της πλατείας Ομονοίας με τα μαγαζιά με τα ηλεκτρονικά και τα ρολόγια.

598. Τους Ντιούκς του Χάζαρντ
 
lefzer είπε:
596. Το wonderboy in monsterland το οποίο παίζω ακόμα και τώρα στο ΜΑΜΕ597. Το υπόγειο της πλατείας Ομονοίας με τα μαγαζιά με τα ηλεκτρονικά και τα ρολόγια.

598. Τους Ντιούκς του Χάζαρντ
596. Iσως το κορυφαιο 1980ς video-Game ολων των εποχών!!

597.Πραγματικά ομορφο ,ή απλά με τα παιδικά ματάκια μας το βλέπαμε φανταζμαγορικό!

598. Οχι και τοσο 1980ς ,πιο πολύ για 1970ς μου κάνει! Το πρόλαβα στα τελιόματα και το θυμάμαι αμυδρά!
 
τα εξωγηινακια μονομαχοι και αργοτερα οι εωγηινοι τερατομαχοι,οι τζιαιτζοου,οι κουκλες του κατς,το στρατεγκο,εκεινο το περιεργο με τους βικινκγς και τις βαλιστρες που χαλαγες τα καστρα,το χιροου κουεστ και το χοτελ ολα τελη 80 αρχες 90.ι καλιτερι εποχη παιχνιδιων!!!

ο καπαμαρου οφκορς!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βαλε αριθμησεις
 
599. τα εξωγηινακια μονομαχοι και αργοτερα οι εωγηινοι τερατομαχοι600. οι τζιαιτζοου

601. οι κουκλες του κατς

602. το στρατεγκο

603. εκεινο το περιεργο με τους βικινκγς και τις βαλιστρες που χαλαγες τα καστρα (Κάστρα και πολιορκητές)

604. το χιροου κουεστ

605. και το χοτελ

606. ο καπαμαρου οφκορς
Αυτό εννοούμε αγαπητέ Δημήτρη...
 
607. Το περιοδικό Μίκυ Μάους

608. Το arcade παιχνίδι Pac Man

609. Το Subbuteo

610. Ο Michael Jackson

611. Τα παλιά και θωρυβώδη μπλε λεωφορεία στην Αθήνα, τα Icarus, ή "Ουγγαρέζικά", όπως τα λέγαμε τότε.

612. Τα τηλέφωνα, που έπαιρνες το 0 για να ακούσεις καλύτερα. Και επίσης οι δωρεάν υπηρεσίες πληροφορίων (καιρός, ώρα, ΠΡΟ-ΠΟ, γενικές πληροφορίες)

613. Το Μουντιάλ το 1986

614. και οι δραχμές βέβαια

[EDIT Μην ξεχναμε τις αριθμησεις]
 
615 Τις "χαλκομανίες"

616 Τους χωματοδρομους των Αθηναϊκων προαστίων

617 Την Honda CM200T

618 Tα γαριδάκια "Eurobasket 1987"

619 Ο Τυροσουζας

620 Τα Δρακουλινια

621 Τα Φουντουνια

622 Τις σοκοφρετες "Σερενάτα"

623 Τον Γ. Ζουγανέλλη με μαλιά
 
624. Τα 43 τιμια A-7H Corsair II που το Ελληνικο κρατος αποφασισε - ανεξηγητα κατ εμε - και με διαδικασια κατεπειγοντως να αποσυρει το φετινο Δεκεμβρη...
 
625. Τα πολυ κομψα και θηλυκα ρουχα τα ετη 1980 - 81. Τονιζαν το γυναικειο σωμα στα σημεια που επρεπε, το ανεδεικνυαν σωστα και ειχαν το προσον να ταιριαζουν στις περισσοτερες γυναικες. Λιγες φορες η μοδα υπηρξε τοσο καλη μαζι μας. Η αλλη ηταν τη δεκαετια του '50 και τα πρωτα χρονια του '60.
 
626. Την πλατεία Ομονοίας με τα συντριβάνια και το γκαζόν !!! Την ωραιότερη πλατεία της Ελλάδος [και μία από τις ωραιότερες της Ευρώπης], πώς την καταντήσατε έτσιιιιιιιιιιι .....

JPG


omonoia1.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα