1000 πράγματα που λατρέψαμε στα '80s! Ψηφίστε!

627) παιχνιδια el greco/lyra

628) Kούκλα ΒΙΒΙΒΟ

629) PLAYMOBIL (μεγάλη μου αγάπη!)

630) Μικρό μου πόνυ

631) lambada

632) Ροζ πάνθηρας

633) Η δραχμή

634) οι παλιές διαφημίσεις

635) Το πολυκατάστημα Μινιόν

636) Tα Στρουμφάκια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ὄψιμα 80ς - πρώϊμα 90ς

637) Ὁ Krang

5056.jpg

krang_bubble_walker_cartoon.jpg

638) Τὸ Τεχνοδρόμιο

technodrome51.jpg

639) Τὸ ED-209

robocop_and_ed_209_small.jpg
 
640) KNIGHT RIDER

KNIGHT RIDER.jpg

641) General Lee

General Lee.jpg

642) Optimus Prime

Optimus_Prime.jpg
 
643. Το ψεύτικο παγωτό χωνάκι (στην ουσία ήταν ζαχαρωτό) σε απλή νάυλον συσκευασία χωρίς καν στοιχεία, εταιρεία κλπ... Κόστιζε 5 δραχμές...

644. Τον παγωτατζή μεσήλικα με ψαρό μουστάκι, ντυμένο φυσικά στα λευκά, με το ποδήλατο-παγωτοψυγείο και τα χωνάκια του που ερχόταν στα διαλείμματα έξω από το δημοτικό σχολείο... :cry: κλαψ...

645. Τα παιχνίδια στη γειτονιά (μήλα, κυνηγητό, κρυφτό, μπάλα, σπασμένο τηλέφωνο, σχοινάκι...)

646. Τον σουβλατζή με το τρίκυκλο και την φορητή ψησταριά στην καρότσα... 10 δραχμές το σουβλάκι-καλαμάκι με καρφωμένο το ψωμάκι επάνω και τα σάλια μας να τρέχουν...

647. Τον ήχο του κουδουνιού (όταν σήμαινε διάλειμμα...)

648. Τις κότες να βολτάρουν ανενόχλητες έξω από την αυλή μας και τον βοσκό με το κοπάδι του να περνάει πότε πότε !!!

649. Τα arcade games στα ουφάδικα με κόστος 10 δρχ. (0,034 ?) το παιχνίδι...

650. Την πρώτη έγχρωμη τηλεόραση που έφερε ο μπαμπάς στο σπίτι...

651. Την μυρωδιά από το φιδάκι για τα κουνούπια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
(Φυσικά είναι αδύνατον να δω αν ξαναϋπάρχουν 650 θέσεις πίσω).

652. Τaito, "ARKANOID"

653. Citroen, 2CV

654. Θωμάς Μαύρος (και στην περίπτωση που δεν "πιάνονται" πρόσωπα, παραλία Σίμου στην Ελαφόνησο - τόοτε βεβαια)
 
655. voyagers "ταξιδιώτες στο χρόνο", γουστάραμε ομνι!

656. που τα φρούτα και τα λαχανικά μύριζαν ακόμα ως τέτοια

657. που τα περισσότερα αυτοκίνητα ήταν ακόμα πισωκίνητα και κάνανε παντιλίκια ( που σαι εσκορτάκι μου ;)

658. τα κουδούνια των σπιτιών είχαν συχνά ως ήχο κελαιδισματα πουλιών

659. οι μπάλες μπάσκετ μόλτεν tb7 & jb77

660. οι μπανάνες κρήτης σ μίσό μέγεθος από τις σημερινές

661. ο Ανδρέας Παπανδρέου. Στα 80'ς οι μισοί τον λάτρευαν και οι άλλοι μισοί λάτρευαν να τον μισούν

662. οι ταινίες δράσης του Σταλλόνε και του σβατζενέγκερ!

663. ο Στάθης Ψάλτης που έκανε επιτυχία σε κάθε ταινία του που πλέον θεωρείται κλασσική

664. το τικι τάκα μπουμ...κορυφαίο παιχνίδι που παίξαμε όλοι

665. τα σηματακια μπαμπα μην τρέχεις στο ταμπλό κάθε αυτοκινήτου της εποχής συνοδευόμενα από φωτογραφίες των τέκνων

το αντιχριστο νούμερο στον επόμενο παρακαλώ... ;)
 
Μωρέ, όλα πιάνονται ...πρόσωπα, πράγματα, καταστάσεις, αντικείμενα, πόλεις, χωριά, συνοικίες, παραλίες ... τα πάντα όλα απ' τα 80ς εδώ .... Οπότε :

666. Η παραλία Σίμου στην Ελαφόνησο με τα κρυστάλλινα νερά προτού της βάλουν αυτές τις ακαλαίσθητες ομπρέλες

667. Η Σιτροέν Βάτραχος

668. Τα τρίτροχα ΜΕΒΕΑ

669. Τα πράσινα τρίκυκλα [ναι, πολύ μού λείπουνε]

670. Το κατάστημα παιχνιδιών "Σκλάβος" στη Λεωφόρο Παπάγου

671. Οι ποδοσφαιριστές του Subbuteo όπως ήταν φτιαγμένοι τότε

672. Η μικρή ντισκοτέκ στο νησάκι μου, με τις 5-10 κασέτες στη δισκοθήκη της, που ακούγαμε ξανά και ξανά επί πέντε συναπτά καλοκαίρια

673. Το Ro/Ro "Μύκονος" που κάθε απόγευμα έφευγε απ' το λιμάνι του Πόρτο Ράφτη, γεμάτο φορτηγά, για Σύρο

674. Το F/B Νάξος, με το πορτοκαλί χρώμα του - φετίχ για εμάς τους "καραβολάτρεις"

675. Το F/B "Μήλος Εξπρές", κατά την ταπεινή μου άποψη το πιο ωραίο, άνετο, καλαίσθητο κλπ επιβατηγό καράβι που πέρασε ποτέ απ' το Αιγαίο

676. Τους Dreamer And The Full Moon

677. Tον Chris De Burgh

678. Tους΄δίσκους του Mike Oldfield εκείνης της εποχής

679. Τους Dire Straits

680. Τον Bruce Springsteen
 
681.playmobil(γενικα),

682.εξωγιηνοι τερατομάχοι.

683.σνόρκελς.

684.σαινης.

685.νιλς χόλγκερσον.

686.η περμανάν στις γυναίκες της εποχής εκείνης.

687.οι τεράστιες βάτες που φορούσαν αντρες γυναίκες με τους τραγικούς χρωμάτικούς συνδιασμους(τετράπιετα παντελόνια...μπλιάχχχ).

688.η παιδική μας αθωότητα που τόσο πολυ μας λείπει όλους μας πιστεύω.

689.στάθης ψάλτης στο "ράκος 14 και ο πρώτος μπουνάκιας"(δεν πονάς είσαι μπουλντόζα..χαχαχαχα)

690.τα εκπληκτικά κασσετοπαραμύθια "αμπρα κατάμπρα" με τις φωνές ηερών τεράτων του θεάτρου.

691.αγριμι ελέφαντας.

692.μαγκάιβερ.

693.ιππότης της ασφάλτου.

694.το αλογάκι φιούρι(δεν ξέρω αν το θυμάστε).

695.η παλιά μου γειτονιά γεματοι παιδιά ,φωνές παιχνίδια,κλάμματα.

696.το φροντιστήριο αγγλικών που πήγαινα.

697.το χωριό μου και οι παρέες που είχαμε.

698.τα κάλαντα των χριστουγεννων στο χωριό μου πουξυπνούσαμε στις 5 το πρωι για να προλάβουμε τις αλλες ομάδες παιδιών και να μας δώσουνε πιο πολλές δραχμούλες.

699.η ξυλόσομπα.

700.το eurobasket '87.701.νίκος γκάλης.

702.Top Gun
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
703 - Nikon FM2 (Η καλυτερη φωτογραφική μηχανή)

704 - Honda CM200T (Η καλυτερη μηχανή)

705 - Τις τσιχλοφουσκες με το χρυσοχαρτο σε σχεδιο μπαλας ποδοσφαιρου
 
Fistikis είπε:
705 - Τις τσιχλοφουσκες με το χρυσοχαρτο σε σχεδιο μπαλας ποδοσφαιρου
Πω πω τι μας θύμισες!!! Διαχρονικότατες τσίχλες, τις θυμάμαι σε όλη την παιδική & εφηβική ηλικία... Νομίζω κόστιζαν 1 δραχμούλα??? :)

Και συνεχίζω:

706 - Τον ήχο του Arcanoid και του Pacman στις 3 τα χαράματα μέσα στο καράβι για τις καλοκαιρινές διακοπές...

707 - Το παιχνίδι που παίζαμε στα διαλείμματα με τα χαρτάκια(με την εκάστοτε θεματολογία - ποδόσφαιρο, στρουμφάκια, ταρζάν κλπ.): Ρίχναμε ο καθένας το χαρτάκι του από ένα συγκεκριμένο ύψος του τοίχου και κέρδιζε αυτός που το χαρτάκι του σκέπαζε το χαρτάκι του άλλου. Το βραβείο φυσικά ήταν το... σκεπασμένο χαρτάκι!

708 - Την ξυλοκοπτική που κάναμε στην Τετάρτη Δημοτικού με το πριονάκι και την ξύλινη ζωγραφιά που έπρεπε να κόψουμε τρέμοντας μήπως από τη θερμότητα κοπεί η λάμα...
 
709-To Pacman.

710-Tο Donkey kong.

711-Το Super Mario.

712-Τα Arcades γενικα που απο 7 χρονων εχω φαει ολη μου την ζωη εκει μεσα.

713-Την γειτονισα μου την κατερινα την μεγαλη μου καψουρα ηταν ημασταν πιτσιρικια και που τελικα χρονια μετα τα φτιαξαμε.

714-Την Fender stratocaster του θειου μου του γιωργου που την χαλβαδιαζα και με ετρεχαν τα σαλια και τελικα οταν μεγαλωσα με την εδωσε αλλα δυστηχως ειχε αδοξο τελος.

715-Τα περιστερια και γενικα τους περιστεραδες και ολα αυτα που ειναι απο της μεγαλες μου αγαπες μεχρι και σημερα.

716-Την πρωτη φορα που πηγα πιτσιρικας για κυνηγι με τον μπαμπα μου.

717-To Ηallowed be thy name το οποιο ηταν το πρωτο τραγουδι metal που ακουσα στην ζωη μου σε ηλικεια 7 χρονων και απο τοτε δεν ξεκολησα απο το metal ουτε λεπτο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
718 Τις Χριστουγεννιατικες καρτες σε (και απο) φιλους, γνωστους και συγγενεις...

719 Το Χριστουγεννιατικο δεντρο στο Συνταγμα
 
Βλέπω ότι μπορούμε να δευτερολογήσουμε, οπότε ναι και κάποια "χειμωνιάτικα" :

720 : τις σόμπες πετρελαίου Kresky, Πίτσος κλπ. Τότε ήταν η θέρμανση του φτωχού, αλλά και το μόνο μέσον που μπορούσε να ζεστάνει ακόμα και ιερούς ναούς. Ψήναν και ψωμάκι ή "φτιαχτό" τοστ στο αλουμινόχαρτο (μμμμ...!). Σήμερα, στην εποχή της "αρπαχτής", μια "design" ξυλόσομπα κοστίζει πολύ περισσότερο από το πετρέλαιο που καίγαν εκείνες σε δύο χρόνια...

721 : τη "φουφού" του καστανά, όταν αυτός δεν ήταν αλλοδαπός και τα κάστανα δεν ήταν πανάκριβα (ψημένα έχουν φτάσει σχεδόν μισό ευρώ το ένα, όταν ωμά έχουν 4.5 ευρώ το κιλό ! Αυτή κι αν είναι "αρπαχτή"...)

722 : τις ελληνικές κουβέρτες "Βέτλανς Νάουσα" και άλλων ελληνικών εταιριών της πάλαι ποτέ κραταιάς κλωστοϋφαντουργίας μας, που σου φτιάχναν το πιο ζεστό κρεββάτι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
722 : τις ελληνικές κουβέρτες "Βέτλανς Νάουσα" και άλλων ελληνικών εταιριών της πάλαι ποτέ κραταιάς κλωστοϋφαντουργίας μας, που σου φτιάχναν το πιο ζεστό κρεββάτι...
Τι είπες τώρα!!!! Με "Βέτλανς Νάουσα" μεγάλωσα, τις είχα μέχρι και τον στρατό... Με πάπλωμα σκεπάστηκα στα 20τόσα μου... 'Ντάξει, ανώτερο το πάπλωμα αλλά η ανάμνηση του να μη μπορείς να γυρίσεις πλευρό κάτω από το βάρος των 3 κουβερτών + 1 φλοκάτη ή "χράμι" στο καταχείμωνο είναι πολύ ρετρό...
 
panp είπε:
Βλέπω ότι μπορούμε να δευτερολογήσουμε, οπότε ναι και κάποια "χειμωνιάτικα" :
720 : τις σόμπες πετρελαίου Kresky, Πίτσος κλπ. Τότε ήταν η θέρμανση του φτωχού, αλλά και το μόνο μέσον που μπορούσε να ζεστάνει ακόμα και ιερούς ναούς. Ψήναν και ψωμάκι ή "φτιαχτό" τοστ στο αλουμινόχαρτο (μμμμ...!). Σήμερα, στην εποχή της "αρπαχτής", μια "design" ξυλόσομπα κοστίζει πολύ περισσότερο από το πετρέλαιο που καίγαν εκείνες σε δύο χρόνια...
Respect!!Την Kresky που την θυμηθηκες!!την ειχε η γιαγια μου και οταν τα "εφτυσε" της δωσαμε την Πιτσος που εμεις δεν χρησιμοποιουσαμε..Εκτος απο αυτα που λες εγω "εψηνα" πανω στη Πιτσος ξερα συκα!!

panp είπε:
721 : τη "φουφού" του καστανά, όταν αυτός δεν ήταν αλλοδαπός και τα κάστανα δεν ήταν πανάκριβα (ψημένα έχουν φτάσει σχεδόν μισό ευρώ το ένα, όταν ωμά έχουν 4.5 ευρώ το κιλό ! Αυτή κι αν είναι "αρπαχτή"...)

722 : τις ελληνικές κουβέρτες "Βέτλανς Νάουσα" και άλλων ελληνικών εταιριών της πάλαι ποτέ κραταιάς κλωστοϋφαντουργίας μας, που σου φτιάχναν το πιο ζεστό κρεββάτι...
Respect και για την "Βετλανς Ναουσα" ακομα πρεπει να εχουμε στην ντουλαπα μερικες!!!!
 
723:iron maiden

724:playmobil

725:ελληνικες ταινιες με σταθη ψαλτη
 
726. Τις σχολικές εκδρομές στο Χιλιομόδι Κορινθίας

727. Τις σχολικές εκδρομές στη Στενή Ευβοίας

728. Τα ... χαζούλικα τραγουδάκια στο σχολικό πούλμαν την ώρα της εκδρομής : "Αγόρια ιππότες / κορίτσια μαύρες κότες", "κορίτσια ατσίδες΄/αγόρια κατσαρίδες", "τρέχα τρέχα οδηγέ / για να τους περάσουμε και θα σε κεράσουμε μία μπύρα Φιξ" κλπ

729. Το ότι φτιάχναμε παρέες και πηγαίναμε και λέγαμε τα κάλαντα [αλήθεια, φέτος σάς χτύπησε κανένα παιδάκι την πόρτα για να σας πει τα κάλαντα ??? Στο δικό μου το σπίτι όχι :( :(]

730. Ακόμη ειδικότερα : το ότι ανήμερα των Φώτων χτυπούσαν την πόρτα παιδάκια για να μας πούν τα κάλαντα των Φώτων [αλήθεια, πότε ήταν η τελευταία φορά που ακούσατε "σήμερα τα Φώτα και οι φωτισμοί" ??? ] ....

731. Οι μελόντικες [φοβερό όργανο για να συνοδεύεις τα κάλαντα] !!!

732. Το Last Christmas των Wham [οι περισσότεροι από εμάς του έχουμε ρίξει κατά καιρούς μπόλικο "κράξιμο", ιδίως όταν γίναμε "χεβιμεταλλάδες" !!! Πολύ άδικα ... πείτε μου, έχει βγει καλύτερο ποπ/ροκ Χριστουγεννιάτικο τραγούδι ???Το ότι όποτε έρχονται Χριστούγεννα το ακούμε πάντα, νομίζω ότι λέει πολλά ... ] ...
 
Rinus Cesar είπε:
728. Τα ... χαζούλικα τραγουδάκια στο σχολικό πούλμαν την ώρα της εκδρομής : "Αγόρια ιππότες / κορίτσια μαύρες κότες", "κορίτσια ατσίδες΄/αγόρια κατσαρίδες", "τρέχα τρέχα οδηγέ / για να τους περάσουμε και θα σε κεράσουμε μία μπύρα Φιξ"
Μου έχει μεταφερθεί και ως "και θα σε κεράσουμε ένα κουραμπιέ", αλλά σίγουρα η δική μας εκδοχή ήταν η καλύτερη, αφού έκανε και ρίμα : "και θα σε κεράσουμε ένα παγωτάκι του πενηνταράκι !"
 
733. Το σήμα με τη μουσική της Eurovision πριν απο τους διεθνείς αγώνες ποδοσφαίρου

734. Τις κάρτες με τους ποδοσφαιριστές μέσα στα χάρτινα φακελάκια

735. Τους αγώνες δίσκου με λίθο, ακοντίου με καλάμι και ύψους πάνω σε σωρό άμμου τα καλοκαίρια με τους φίλους μας

736. Την αναζήτηση τηλεοπτικού δέκτη τα καλοκαιρινά βράδια στις αρχές της δεκαετίας του 70 στις διακοπές για να δούμε τα σήριαλ

737. Τα Μίκυ Μάους που κρέμονταν με μανταλάκια απο το σκοινί κάτω απο το παράθυρο του περιπτέρου γύρω στα 1970

738. Την αναμονή για τον τελικό Παναθηναΐκού-Άγιαξ στο Γουέμπλει το 1971
 
Χε χε ... βρε Ευπαλίνε, το τόπικ αφορά "Πράγματα από τα 80ς που λατρέψαμε", εσύ μας πήγες πολύ πίσω :flower: :flower: ... Δεν πειράζει, αν εξαιρέσουμε το υπ' αριθμ. 738 , όλα τα άλλα συνέβαιναν και στα 80ς !!! Συνεχίζω στο ... "ίδιο πνεύμα" με το δικό σου :

739. Την αναμονή του αγώνα Λίβερπουλ - Παναθηναϊκός για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Πρωταθλητριών το 1986

740. Τη γκολάρα που πέτυχε ο Ρότσα μέσα στο Άνφιλντ και ποτέ δεν μέτρησε

741. Τους αγώνες σφαιροβολίας στο Δημοτικό σχολείο με λαστιχένια [!!!] σφαίρα

742. Το σήμα Thames πριν από τις εκπομπές που μάς έρχονταν απ' το BBC [ποιος δεν το θυμάται πριν απ' τα επεισόδια του Μπένι Χιλ ???]

743. Τα κόμικς της εφημερίδας "Έθνος"

744. Το περιοδικό "Ομάδα"

745. Τα Zachs Donuts της γειτονιάς [θυμάμαι το Donuts στη λεωφόρο Παπάγου στου Ζωγράφου, τις "πατούσες" με την επικάλυψη σοκολάτα τις "τσάκιζα" #) #)]

746. Τα Παιδιά Από την Πάτρα

747. Την Αθηναϊκή Κομπανία

748. Την Οπισθοδρομική Κομπανία

749. Τον δίσκο "Όταν Σβήνει η Οθόνη" του Χρήστου Γιαννόπουλου

750. Το reunion των Deep Purple που απέδωσε το Perfect Strangers

751. Το Pyromania των Def Leppard

752. Την 80ς δισκογραφία των Metallica
 
Πίσω
Μπλουζα