1821 - Αγαπημένη Ταινία

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.433
Αντιδράσεις
27.832
Ενω για το επος του '40 δημιουργηθηκαν πολλες ταινιες στον ελληνικο κινηματογραφο, δεν εχουμε αρκετες για την απελευθερωση του εθνους απο τον τουρκικο ζυγο.

Συγκεντρωσα τις παρακατω ταινιες για το 1821 και τις παραθετω με χρονολογικη σειρα. Πολυ πιθανον να υπαρχουν κι αλλες, αλλα νομιζω οτι αυτες ανηκουν στις πιο γνωστες.

Ποια θεωρειτε καλυτερη;

Η λιμνη των στεναγμων (Ειρηνη Παππα) - 1959


Οι Σουλιωτες - 1972

http://www.youtube.com/watch?v=Q-fAI_9PSOk&feature=related

Η δικη των δικαστων - 1974

http://www.youtube.com/watch?v=I-fCuYpy0YQ
 
Ψηφισα ως αγαπημενη μου ταινια την Δικη των δικαστων με τον Νικο Κουρκουλο γιατι μου αρεσε παρα πολυ.Αν ειχα το δικαιωμα να ψηφισω για δευτερη ταινια θα ψηφιζα τη Μαντω Μαυρογενους ως δευτερη επιλογη αν και το σεναριο της ταινιας αυτης ασχολειται πιο πολυ με τον ερωτα της Μαυρογενους και του Υψηλαντη παρα να μας παρουσιασει την πολεμικη ατμοσφαιρα εκεινης της εποχης.
 
καταρχην πολυ ωραιο το ποστ, μπαμπι μου θα νιωσουμε την γιορτη εστω και κινηματογραφικά..

ε, η αγαπημενη μου Γκελυ σαν κυρα-Φροσυνη και εγω να μην την ψηθισω, δεν γινεται, πρεπει να την ξαναδω την ταινια να την φρεσκαρω!!!
 
Μαντώ Μαυρογένους με δυο εντελώς "αντικειμενικά" κριτήρια:

α) πρωταγωνιστεί η "μοναδικη" Τζένη Καρέζη

β) Η Μαντώ είναι η εθνική ηρωίδα της Μυκόνου. Κάθε παραμονή εθνικής εορτής γίνεται η στεφάνωση του ανδριάντα της Μαντούς παρουσία των αρχών του νησιού και της νεολαίας των σχολείων της Μυκόνου.
 
Η δικη των δικαστων - 1974

Οχι τοσο σαν ταινια απο καλλιτεχνικη μερια ,αλλα για το συγκεκριμμενο ιστορικο γεγονος το οποιο φωτιζει ,

"Οπου 2 δικαστικοι Πολυζωιδης και Τερσετης εναντια σε ενα πανισχυρο μηχανισμο , σωσανε την τιμη μιας Χωρας ", το οποιο ειναι απο τα αυτα ,

που εχουνε επιμελως κρυμμενα κατω απ το χαλι .

Αλλα και για το επικαιρο του μηνηματος μια που η ιδια Χωρα ειναι παλι υπο επιτροπια .....

Ευφημη μνεια στην Η λιμνη των στεναγμων - 1959 για την ερμηνεια του Τζαβαλα Καρουσου ως Αλη Πασα ...
 
Μπουμπουλίνα


Για μένα είναι η πιο "σωστή" ταινία για το 1821. Σώστη (αν και λίγο ωραιοποιημένη) απόδοση των βιογραφικών στοιχείων, σενάριο που ρέει, ωραίες ερμηνείες (αξίζει ο κόπος να δει κάποιος τη Βασιλειάδου σ' ένα πολύ αβανταδόρικο ρολάκι καρατερίστριας), συγκίνηση με καλή δοσολογία :p κι η Ειρήνη Παππά (όχι από τις αγαπημένες μου) σ' έναν ρόλο που της ταιριάζει γάντι. Και από φιζίκ και από προφορά :cool:

Η ιστορία που με συναρπάζει βέβαια είναι αυτή της Μαντούς Μαυρογένους (λόγω προσωπικότητας και έρωτα με τον Υψηλάντη) αλλά η συγκεκριμένη ταινία δεν μου αρέσει καθόλου :( . Είναι σα να βλέπω την "Ερωτική Συμφωνία" με κοστούμια εποχής :D

edit Αν ψήφιζα την πιο cult ταινία, θα ήταν δαγκωτό "οι Σουλιώτες". Αυτός ο Κόγκας Δράκος ... αυτός ο Κόγκας Δράκος ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
βασικα για μενα ολες μαρεσουν αλλα ψηφισα Παπαφλεσσας
 
Σημερα το πρωι σηκωθηκα πολυ νωρις για να παιξω λιγο Crysis2 με την ησυχια μου. :)

Ανοιγοντας ομως τηλεοραση επεσα πανω στο ΤηλεΑστυ οπου ειχε καλεσμενο τον Κωστα Πρεκα.

Σε καποια φαση εδειξε ενα κομματι απο το φιναλε του Παπαφλέσσα. Ειχα να το παρακολουθησω καιρο και το βρηκα συγκλονιστικο.

Μετα το περας του αποσπασματος ο Πρεκας ηταν φανερα συγκινημενος και μιλησε τοσο για την αξια της Επαναστασης οσο και για το ταλεντο ηθοποιων οπως ο Παπαμιχαηλ.

Και μιας και μιλαμε για ταινιες του 21...η φετινη επετειος ηταν η πιο φτωχη σε τηλεοπτικα προβαλομενο υλικο περι της Επαναστασης...σχεδον γυμνη.

Σημεια των καιρων...
 
Wally είπε:
Σημερα το πρωι σηκωθηκα πολυ νωρις για να παιξω λιγο Crysis2 με την ησυχια μου. :)
Ανοιγοντας ομως τηλεοραση επεσα πανω στο ΤηλεΑστυ οπου ειχε καλεσμενο τον Κωστα Πρεκα.

Σε καποια φαση εδειξε ενα κομματι απο το φιναλε του Παπαφλέσσα. Ειχα να το παρακολουθησω καιρο και το βρηκα συγκλονιστικο.

Μετα το περας του αποσπασματος ο Πρεκας ηταν φανερα συγκινημενος και μιλησε τοσο για την αξια της Επαναστασης οσο και για το ταλεντο ηθοποιων οπως ο Παπαμιχαηλ.

Και μιας και μιλαμε για ταινιες του 21...η φετινη επετειος ηταν η πιο φτωχη σε τηλεοπτικα προβαλομενο υλικο περι της Επαναστασης...σχεδον γυμνη.

Σημεια των καιρων...
Οντως παρατηρησα και εγω την απουσια των ταινιων απο το προγραμμα των καναλιων.Ειχε ξανασυμβει κατι παρομοιο τα τελευταια χρονια?

Btw, επειδη ειδα σημερα το dvd του Παπαφλεσσα που δινεται μαζι με το 7 μερες tv, στους τιτλους τελους εγραφε Τηλεοπτικη Εκδοση 2010-2011 δια χειρος Παρι Βογιατζη, αλλα αυτο μαλλον αφορα αλλο θεμα.

EDIT: Σημερα (26/3) στον ΑΝΤ1 προβαλλεται ο Παπαφλεσσας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντα, μου άρεσε το "Σουλιώτες". Και μόνο για το τραγούδι στον γάμο, ξεχωρίζει :) . Αλλά και η δίκη των δικαστών είναι πολύ καλή ταινία, παρόλο που την βάζει σπάνια στην τηλεόραση.
 
Το μαυρο το Μεσσολόγγι κανείς ακόμα δεν το τίμησε...α, πάντως η Μαντω Μαυρογένους και ο ερωτας της με τον Δημητριο Υψηλάντη έχει πολλα πραγματικά ιστορικά στοιχεια, ναι ηταν έρωτας μεγάλος και κεραυνοβόλος, η Μαντω , ψηλή . λεπτη, με ευρωπαικη φινετσα και γνωσεις που καθε γυναικα θα ζήλευε στην εποχή της, μαγευει τον πρίγκηπα..αλλα ο Κωλέττης θα μπει αναμεσα τους λογω πολιτικων σκοπιμοτητων και θα απαγάγει την Μαντω και θα την στειλει πίσω στην Μυκονο! η Μαντω ποτε δεν το συγχωρησε αυτο στον μεγάλο ερωτα της #) , της ειχε ταξει αρραβώνα και γάμο, η αγαπη της θα γινει απελπισια, μισος μεχρι στην εθνοσυνελευση θα συρθει να τον καταγγειλει και κει θα γνωρισει τις κακες φημες που λεγονταν εις βαρος της :( !!! Θα πεθάνει στα 44, φιλοξενουμενη σε ενα σπίτι!
 
Ψηφισα Παπαφλεσσα.Μηπως ξερει κανεις αν η μουσικη της ταινιας ειχε κυκλοφορησει σε δισκο και αν ναι ποσο δυσευρευτος ειναι αυτος?Θα μπορουσε να βρεθει π.χ στο Μοναστηρακι?

EDIT: Σημερα (27/3) προβαλλεται στον ΑΝΤ1 η Μαντω Μαυρογενους.Στο τηλεοπτικο προγραμμα (των περιοδικων) και τις δυο μερες (26-27/3 18.00) γραφοταν οτι θα προβαλλοταν ελληνικη ταινια χωρις περαιτερω πληροφοριες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και για να αστειευτουμε λιγο. εγω εντυπωσιαστηκα απο τις βουβες του αχιλλεα μαδρα.της δεκαετιας του 20-30.που σκοτωνονταν οι φουστανελλαδες και αμεσως ξανασηκωνονταν.
 
Ψηφισα Σουλιωτες για δυο λογους.Πρωτον γιατι πρεπει να στηριζουμε και λιγοτερο λαμπερα καστ.Και δευτερον γιατι θεωρω οτι ειναι οτι πιο κλασσικο σε οτι αφορα αυτες τις ταινιες.Κατα ποδας παει ο παπαφλεσσας αλλα νομιζω οτι στο φινις κερδιζουν οι Σουλιωτες.Κογκας δρακος φορ εβερ αν και σε καλτ αττακες ο παπαφλεσσας κατεχει μακραν την πρωτοκαθεδρια.οι αττακες που εκστομιζει παπαφλεσσας και ιμπραημ απλα δεν παιζονται.παραθετω χαρακτηριστικο και αγαπημενο μου παραδειγμα απο στεφανο στρατηγο στο ρολο του ιμπραημ.

-Ετσι γινεται στρατος μα την αληθεια,δεν παιρνουν τσαμπα παραδες οι Φραντσεζοι αν και σιχαινομαι σαν το διαολο τη βρωμορατσα τους,με συμπαθας μα εσυ δεν εισαι πια ο γαλλος αξιωματικος τωρα εισαι ο σουλειμαν πασας.
 
Οχι πολλες, αλλα σιγουρα καλες οι ταινιες για τον αγωνα του Εθνους το 1821.

Ψηφισα τη Λιμνη των στεναγμων για την υπεροχη ερμηνεια της Ειρηνης Παππα και γιατι καθε φορα που βλεπω αυτη την ταινια συγκλονιζομαι.
 
Ψήφισα τον "Παπαφλέσσα". Σαν πιο μεγάλη παραγωγή από όλες τις άλλες.
 
ψηφισα τη "Μπουμπουλινα" πολυ καλη και εκει η Ειρηνη Παππα
 
Πίσω
Μπλουζα