1821 - Αγαπημένη Ταινία

Ψηφίζω "Παπαφλέσσα" .

Μεγάλη παραγωγή καλή φωτογραφία και καταπληκτικό καστ.
 
Και εγώ ψηφίζω Παπαφλέσσα... Νομίζω ότι είναι η καλύτερη παραγωγή στο συγκεκριμένο είδος
 
Αφού το "λιβανίζω" το θρεντ μερικές μέρες, αποφάσισα να ψηφίσω!...

Στήθος με στήθος "Η δίκη των δικαστών", "ο Παπαφλέσσας" και "η Μαντώ Μαυρογένους".

Τελικά, ψήφος στη Μαντώ Μαυρογένους, απλά ως έμπνευση της στιγμής! :)
 
Ψήφισα τη δίκη των δικαστών ελέω Κατράκη που για μένα είναι ο μεγαλύτερος Έλληνας ηθοποιός (μήπως να γίνει και thread αυτό ;) . Την μουσική επένδυση του Παπαφλέσσα θεωρώ ως μία από τις καλύτερες παραγωγές του τεράστιου Κώστα Καπνίση.
 
Ψήφισα Μαντώ, κάθε φορά που βλέπω αυτή την ταινία συγκλονίζομαι.

(Έχασα πάλι τον Πρέκα? Όλα μπορεί να λείπουν από μια επέτειο αλλά όχι ο Πρέκας !!!!!!!)
 
Ζητω συγνωμη που θα βγω λιγο εκτος θεματος.

Σημερα θα εχουμε τη χαρα να δουμε απο την τηλεοραση καποιες επετειακες ταινιες, γιατι τα τελευταια χρονια τα καναλια συνηθως τις αγνοουν.

Στις 19.30 απο την ΕΤ3, Ο Αλη Πασας και η κυρα Φροσυνη, με Ειρηνη Παππα, Ανδρεα Μπαρκουλη, Ελενη Ζαφειριου και στις 21.00 απο το Star, Παπαφλεσσας, με Δημητρη Παπαμιχαηλ, Αλεκο Αλεξανδρακη, Κατια Δανδουλακη, Στεφανο Στρατηγο.

Επισης στις 13.30 η ΕΤ3 προβαλε και τη Μαρια Πενταγιωτισσα, με την Αλικη Βουγιουκλακη, που ως ταινια δεν εχει σχεση με τη σημερινη επετειο, αλλα την αναφερω για τη βουκολικο της θεμα που θυμιζει εκεινη την εποχη, εστω και λιγο μεταγενεστερα.
 
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Bambinella, ευχαριστούμε για την ενημέρωση και επίτρεψέ μου να σου πω ότι δεν είσαι καθόλου εκτός θέματος. Έχω, όμως, μια απορία: ο τίτλος "Ο Αλή Πασάς και η κυρα-Φροσύνη", τον οποίο αναφέρεις, ανήκει στην ταινία με την Γκέλλυ Μαυροπούλου, τον Διονύση Παπαγιαννόπουλο και τον Μιχάλη Νικολινάκο. Η ταινία με την Ειρήνη Παπά, τον Τζ. Καρούσο και τον Ανδρέα Μπάρκουλη έχει τίτλο "Η λίμνη των στεναγμών". Και οι δύο γυρίστηκαν το 1959. Ποια από τις δύο θα μεταδοθεί απόψε από την ΕΤ3;
 
Πολυ σωστη η επισημανση σου, atanasio! Χρονια πολλα και σε σενα!

Λοιπον, να διευκρινησω οτι η ταινια που θα προβληθει σημερα στις 7.30 ειναι Η κυρα Φροσυνη και ο Αλη Πασας. Εκ παραδρομης, εγω αντεστρεψα τα ονοματα και ζητω συγνωμη.

Η ταινια αυτη εχει εναλλακτικο τιτλο Η λιμνη των στεναγμων και πρωταγωνιστει η Ειρηνη Παππα. Απλως, το τηλεοπτικο προγραμμα την αναφερει με τον τιτλο που περιλαμβανει τα ονοματα των ηρωων κι εκει εγινε το μπερδεμα.

Αρα:

Ο Αλη Πασας και η κυρα Φροσυνη (1959) - Γκελυ Μαυροπουλου

Η κυρα Φροσυνη και ο Αλη Πασας (1959) - Ειρηνη Παππα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bambinella, σε ευχαριστώ πολύ! Τώρα μεταδίδεται ο αθάνατος "Παπαφλέσσας"!
 
Αυτον βλεπουμε τωρα, συν γυναιξι και τεκνοις! Και το dvd κανει εγγραφη για να το ξαναδω και μονη μου.
 
Έχει πολλά χρόνια να δείξει το " κάστρο της λευτεριάς", ταινία για το Σούλι. Το είχα δει πολύ μικρός ( μεσημεράκι 25ης μετά το φαγητό...ωραία ανάμνηση). Από ότι θυμάμαι, ήταν ασπρόμαυρη ταινία!
 
Ο παραγωγός Τζέημς Πάρις μιλάει στο βιντεάκι που ακολουθεί , για την ταινία "Παπαφλέσσας" και όχι μόνο...

 


http://www.youtube.com/watch?v=krnAnaEuaCw
 
Τζέιμς Πάρις και Τέρενς Κουίκ στα νειάτα του!!!!! Φοβερό video tonytony. Μπράβο!!!
 
Παπαφλέσσας for ever, ισως η καλύτερη ταινία του Δ.Παπαμιχαήλ
 
Εν οψει της μεγαλης μας εθνικης εορτης, ψηφιστε την αγαπημενη σας ταινια για το 1821 οσοι δεν το πραξατε ακομη.
 
Τουλαχιστον παιζει τωρα τη Δικη των Δικαστων, μπας και καταλαβουμε τηλεοπτικως οτι προκειται περι Εθνικης εορτης...
 
Το οποίο μόλις τελείωσε.

Ο μονόλογος του Κούρκουλου στο τέλος, είναι απλά συγκλονιστικός (...και τόσο, μα τόσο, επίκαιρος...)

Ήθελα να ξαναδώ τη Μαντώ Μαυρογένους, αλλά δεν πειράζει - την επόμενη φορά! :)
 
Επικαιρο εργο...οσο για τα τελευταια λογια...ευτυχως (γι αυτον) απεβιωσε το 1873
 
D@redevil είπε:
Ο μονόλογος του Κούρκουλου στο τέλος, είναι απλά συγκλονιστικός (...και τόσο, μα τόσο, επίκαιρος...)
Αυτο ακριβως.Απιστευτος μονολογος.Μιλαμε ανατριχιασα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα