1922 του Νίκου Κούνδουρου

stagr είπε:
Ας αφήσουμε τη διαπαιδαγώγηση στους δασκάλους και τους καθηγητές και στα σωστά σχολικά εγχειρίδια(αν αυτά υπάρχουν).
υπονοεις οτι υπαρχουν σχολικα εγχειριδια που διαστρεβλωνουν την ιστορια?

οχι "ΡΕ-ΠΟΥΣΗ" μου, δεν το πιστευω! :D
 
Domenica είπε:
Νομιζω πως το ᾽᾽Ρεμπετικο᾽᾽ ή ο ''Θιασος᾽᾽ θα ηταν καλυτερες επιλογες αν θελουμε να μορφωσουμε τα παιδακια για την νεοτερη ιστορια. Ενταξει η ηλικια προβολης στην ταινια ειναι ενδεικτικη αλλα υπαρχουν καποια ορια στο τι μπορει να αφομοιωθει ανα ηλικια.

Μήπως θα έπρεπε να δείχνουν στα σχολεία και το " ΕΛΕΝΗ", που στο κάτω κάτω είναι πραγματικά γεγονότα; Την ιστορία πρέπει κάποιος να την μαθαίνει, ψάχνοντας σε βιβλία και όχι από τι θέλει να παρουσιάσει ο τάδε σκηνοθέτης ( ειδικά στην Ελλάδα, που είναι πονεμένη ιστορία)...
 
RIO είπε:
Μήπως θα έπρεπε να δείχνουν στα σχολεία και το " ΕΛΕΝΗ", που στο κάτω κάτω είναι πραγματικά γεγονότα;
ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι! αν γινει κατι τετοιο θα σκυλιασει τοσο πολυ η Αλεκα που θα ξυρισει το... μουστακι της απο το κακο της!

:D :D
 
Ας ξαναπώ άλλη μια φορά να παραμείνουμε στο θέμα, χωρίς περιττές ειρωνείες και σχολιασμούς άνευ ουσίας.
 
Για το 1922 παντως που λεμε εμενα μου εκανε εντυπωση πως οι ιδιοι οι Ελληνες ελεγαν πως δεν ειχαν προβληματα συμβιωσης με τους Τουρκους.
Στο επίπεδο του απλού κόσμου ισχύει. Σε πολιτειακό επίπεδο είναι το πρόβλημα (Βέβαια μιλάμε για ένα κράτος - πολιτεία, το οποίο μέχρι πρότινος αποδεδειγμένα συναλλασσόταν με το οργανωμένο έγκλημα).

αυτο που δεν κατανοειτε ειναι οτι οι Τουρκοι τοτε,εδιναν μαχη επιβιωσης και κυριολεκτικα,τρωγαν λαρυγγια.Η εμεις η αυτοι.Δεν υπαρχουν ταξικα μιση κλπ. οταν μπαινει στη μεση η μαχη για την υπαρξη.
Από μαρτυρίες του (συνονόματου :) ) παππού μου, ο οποίος πολέμησε το 1922 (με τον βαθμό του υποδεκανέα πυροβολικού, επ' ανδραγαθία :) ), εάν σε έπιαναν αιχμάλωτο τα τουρκικά τάγματα, μπορεί και να την γλίτωνες. Αν σε έπιαναν τα κουρδικά, δεν είχες σωτηρία. Και αυτό το διασταύρωσα και αργότερα, από Κωνσταντινοπολίτη, ο οποίος έφυγε με τα γεγονότα του Σεπτεμβρίου του 55.

Οι δικοι μου καταγονται απο Μικρα Ασια και οσα χρονια και αν περασαν ο παππους μου αυτο δεν το καταλαβε - γιατι δηλαδη οι Ελληνες στρατιωτες δεν εμειναν να υποστουν τις συνεπειες και παρεδωσαν τον κοσμακη αμαχητι στο ελεος των αφηνιασμενων Κεμαλικων. ᾽Ἤ ολοι να νικησουμε ή ολοι να πεθανετε᾽᾽ δηλαδη.
Μην ξεχνάς ότι πολλοί από τους Ελλαδίτες στρατιώτες, πολεμούσαν ήδη 10 χρόνια (Βαλκανικοί, Α΄Παγκόσμιος, Εκστρατεία στην Ρωσία). Οπότε ήτανι πάρα πολύ εύκολο να χάσουν το ηθικό τους από μια ήττα (Το λεγόμενο Combat Fatigue). Από την άλλη δεν προχώρησε η Ελληνική κυβέρνηση σε επιστράτευση στην περιοχή της Σμύρνης, και εδώ σκοτεινό ρόλο έπαιξε ο τότε Αρμοστής της Σμύρνης.

Και το θέμα είναι, ότι με την κατάλληλη στρατιωτική ηγεσία, θα μπορούσε να δημιουργηθεί μια ζώνη άμυνας γύρω από την πόλη, σε συνδιασμό με μια ταυτόγχρονη επίθεση στην Κων/λη που ήταν ουσιαστικά ανυπεράσπιστη από τους Τούρκους. (έτσι και αλλιώς οι Τούρκοι δεν προέλασαν τόσο γρήγορα, αφού ούτε και οι ίδιοι δεν περίμεναν τέτοια κατάρρευση του μετώπου. Ο Ελληνικός Στρατός δεν είχε χάσει καμία σοβαρή μάχη μέχρι εκείνη τη στιγμή). Αλλά επειδή είχε αλλάξει η πολιτική κατάσταση, και επανήλθαν οι αντι-βενιζελικοί, ανέβηκαν οι "ημέτεροι" (και ουσιαστικά ανίκανοι), στην ιεραρχία του στρατού.

Οσο για να το δειχνουμε στα σχολεια μηπως να βαλουμε και το ᾽᾽120 μερες στα Σοδομα᾽᾽ για να μαθουν τα παιδακια πως και οι φασιστες του Μουσολινι εκαναν διαφορα και το ρωσικο ᾽Ἐλα να δεις ᾽᾽(οπου γινεται αυτο ακριβως -το ελα να δεις!) για να δειξουμε πως και οι ναζι εκαναν εγκληματα? Να δω ποιος θα πληρωνει τον παιδοψυχολογο μετα!
Δεν χρειάζεται. (Έτσι κι αλλιώς ο Παζολίνι, την είχε λίγο τη μούρλια του :D ). Αρκεί να τους δείξουμε φωτγραφίες της Κατοχής, ή από τα Στρατόπεδα Συγκεντρώσεως, και θα το πιάσουν το νόημα.
 
τα εδαφη η ελλαδα τα εχασε επι βασιλιαδων.οι τουρκοι ειχαν αγανακτισει επειδη εκαναν τους χαμαληδες των ελληνων.[βλεπε και λωξανδρα που εκει ειχαμε την ειρηνικη συμβιωση.]ο νικος ο κουνδουρος εδειξε πως ηταν τα πραγματα και μπραβο του.απλα καποιοι που μας κυβερνησαν πονταρησαν σε λαθος αλογα.αν ζουσα το 1821 και ηξερα οτι αν ελευθερωθω θα με κυβερνουσαι κωλλετηδες-μαυροκορδατοι θα προτιμουσα τους τουρκους.αν ζουσα το 1941 και ηξερα οτι θα ερθουν οι ριψασπιδες της μεσης ανατολης να με κυβερνησουν οταν θα φυγουν οι γερμανοι.θα προτιμουσα να ειχαν μεινει[τουλαχιστον θα μου ειχαν πιασει τοτε τον κ..ο και δεν θα αναμενα 70 χρονια.
 
Μάλλον, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Η καταστροφή έγινε γιατί ο Βενιζέλος χωρίς εγγυήσεις, ήθελε να παραστήσει τον Στρατηλάτη και έστειλε τον στρατό στην Μικρά Ασία σε μια καταδικασμένη εκστρατεία. Δεύτερον Βενιζελικοί και οπαδοί του ΚΚΕ ( αρκεί να ψάξει κανείς τον Ριζοσπάστη της εποχής), δεν έχαναν ευκαιρία μετά το 1920, να καλούν τους στρατιώτες να πετάξουν τα όπλα και γυρίσουν πίσω!!! Καλό να αποδίδουμε τις ευθύνες εκεί που πρέπει..
 
RIO είπε:
Μάλλον, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Η καταστροφή έγινε γιατί ο Βενιζέλος χωρίς εγγυήσεις, ήθελε να παραστήσει τον Στρατηλάτη και έστειλε τον στρατό στην Μικρά Ασία σε μια καταδικασμένη εκστρατεία. Δεύτερον Βενιζελικοί και οπαδοί του ΚΚΕ ( αρκεί να ψάξει κανείς τον Ριζοσπάστη της εποχής), δεν έχαναν ευκαιρία μετά το 1920, να καλούν τους στρατιώτες να πετάξουν τα όπλα και γυρίσουν πίσω!!! Καλό να αποδίδουμε τις ευθύνες εκεί που πρέπει..
μην πας πολυ κοντρα στα "αφεντικα" εδω μεσα γιατι δινουν αναφορα στον Στρατουλη και θα βρουν καποια δικαιολογια οτι ταχα μου "ξεφευγεις απο το θεμα", οτι "πολιτικοποιεις" και θα κανει επερωτηση στη Βουλη ο Αλεξης :p
 
θλον και τεμνον είπε:
μην πας πολυ κοντρα στα "αφεντικα" εδω μεσα γιατι δινουν αναφορα στον Στρατουλη και θα βρουν καποια δικαιολογια οτι ταχα μου "ξεφευγεις απο το θεμα", οτι "πολιτικοποιεις" και θα κανει επερωτηση στη Βουλη ο Αλεξης :p
Βλεπω αρχισαμε τα ....τεθλασμενα (οταν χαρακτηριζουμε καποιους ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ )

Και ολα αυτα με στατιστικα περιεργη παρουσια 31 posts απο τις 27-01 ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θλον και τεμνον είπε:
μην πας πολυ κοντρα στα "αφεντικα" εδω μεσα γιατι δινουν αναφορα στον Στρατουλη και θα βρουν καποια δικαιολογια οτι ταχα μου "ξεφευγεις απο το θεμα", οτι "πολιτικοποιεις" και θα κανει επερωτηση στη Βουλη ο Αλεξης :p
Μάλιστα !!! Θα σε παρακαλούσα να προσέχεις πώς και που απευθύνεσαι δημοσίως. Χαρακτηρισμοί και σχόλια τέτοιου είδους είναι τουλάχιστον ευτελή
 
@θλον (μιας και μας κρεμασες και προσδιορισμο) μας ξερεις και απο χτες? Ξερεις που κρατα η σκουφια μας ιδεολογικα? Ειδες να προμοταρουμε Μεταξα ή Βελουχιωτη? ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ? Το φορουμ αυτο εχει συγκεκριμενη θεματολογια και δεν παρεκλινει.

Οταν γραφτηκες εκανες αποδοχη καποιων κανονων. Στο ειπα μια, στο ειπα δυο. Αν δεν τους γουσταρεις (δικαιωμα σου), δεν μας κανεις παρεα και τελειωσε. Δεν θα γινει ποτε πολιτικο-θρησκευτικη κουβεντα εδω μεσα. Παει και τελειωσε.

Να σας συμβουλεψω δε και το παρακατω: Η αγαπη για την Ελλαδα δεν μετριεται στα πληκτρολογια, ουτε εκ του ασφαλους...

Οποιοι διαφωνειτε, ανοιξτε φορουμς με το ονοματεπωνυμο σας και θα κανουμε ανωνυμα οση πολιτικη-ιστορικη κουβεντα θελετε. Μπορει να συμφωνουμε, μπορει οχι. Με αναφορες σε ονοματα, σε ζωντανους, σε μακαριτηδες, με βαριες κατηγοριες, με πολλα συγχαρητηρια, με σπεκουλες, για τον συγχρονο και παλιοτερο πολιτικο βιο. Το "μπαλακι" θα ειναι στο γηπεδο σας και εγω θα ομιλω εκ του ασφαλους...

Νομιζω εν τελει τα παραπανω τα βρισκεται ολοι λογικα, υπο το πρισμα που στα ανελυσα...δεν λεμε κατι παραλογο. Βαρεθηκαμε να μας κολλανε τη σταμπα αναρχικου, φασιστα, πασοκου επειδη δεν γουσταρουμε να κιτρινισει η θεματολογια μας. Δεν θελουμε ευκολα "κλικ" μεσω μανουρας και τσακωμων.

Δεν ριχνω φυσικα 100% φταιξιμο στον θλον μιας και υπηρξαν και ποστς προηγουμενως που δυναμιτισαν τη κουβεντα.

Μπειτε στο πνευμα της νοοτροπιας εδω μεσα ωστε να βρισκεται που φτανει η πλακα (την οποια θελουμε και αποζητουμε αλλα σε κοσμιο επιπεδο) και σε ποιο σημειο ξεπερναει τα εσκαμμενα.

Τα πολιτικα σχολια απο οποια μελη εγιναν θα διαγραφουν.
 
Δεν τα ειδα στο σχολειο αλλα στο σπιτι με τους γονεις! Ο μονος λογος που προτεινα αυτες τις ταινιες ειναι διοτι και αυτες εχουν αναφορες στην καταστροφη της Σμυρνης χωρις υπερβολικες σκηνες βιας που να θυμισω ειναι και το θεμα της ταινιας του θρεντ!!! Και δεν το αναλυω παραπανω το θεμα.

Εγω τωρα προσπαθω να ξαναφερω την κουβεντα στην ταινια μας δηλαδη στο ᾽᾽1922᾽᾽ μπας και το σωσω το θρεντακι.

Παντως δεν νομιζω πως αυτο ειναι το θρεντ οπου θα μιλησω για την ᾽᾽αισθητικη της βιας στον ελληνικο κινηματογραφο-αναφορες στον Παζολινι και για τις αναμνησεις του Μικρασιατη παππου᾽᾽!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για οποιον παντως ενδιαφερεται πολυ καλα βιβλια ειναι το ''Salonica city of ghosts'' και το ''Smyrna the destruction of the city of tolerance'' οπου αναφερονται μαζι με τις θηριωδιες των Τουρκων και αυτες του ελληνικου στρατου. Το τελειωνω εδω σιγουρα παντως η ταινια πολυ σκληρη και σε κανει να τρομαζεις με τα κακα του πολεμου οποιοι και να ειναι τα θυματα και οι θυτες.
 
Νομιζω οτι το σοβαροτερο και πιο αντικειμενικο βιβλιο ξενου συγγραφεα ειναι αυτο του τοτε Αμερικανου προξενου George Horton. Αξιζει να τα διαβασει καθε Ελληνας. Θα δει οτι απεχει πολυ απο τους διδασκομενους συνωστισμους...

Μια από τις οξύτερες εντυπώσεις που αποκόμισα από τη Σμύρνη ήταν το αίσθημα της βαθιάς ντροπής, γιατί ανήκα στο ανθρώπινο γένος...
 
Wally είπε:
Νομιζω οτι το σοβαροτερο και πιο αντικειμενικο βιβλιο ξενου συγγραφεα ειναι αυτο του τοτε Αμερικανου προξενου George Horton. Αξιζει να τα διαβασει καθε Ελληνας. Θα δει οτι απεχει πολυ απο τους διδασκομενους συνωστισμους...
Συμφωνώ! Από άνθρωπο που όχι μόνο ήταν αυτόπτης μάρτυρας σε πολλά γεγονότα, αλλά που περνούσαν από τα χέρια του σημαντικά έγγραφα, για το οργανωμένο του πράγματος...
 
Πρεπει να επισημανθει ομως οτι ο George Horton ηταν παντρεμμενος με την ελληνιδα Κατερινα Σακκοπουλου ...
 
Δεν εχω διαβασει το βιβλιο για το οποιο μιλατε. Ουτε και το επιμαχο βιβλιο του δημοτικου για το οποιο δεν εχω ακουσει τιποτα παραπανω απο τον αμφισβητουμενο ευφημισμο και δεν μπορω να το κρινω. Παντως και τα δυο βιβλια που προτεινω ειναι εξαιρετικα, μεταφραστηκαν προσφατα στα ελληνικα και δεν αρνουνται τα οσα εγιναν. Ειδικα οι τελευταιες σελιδες σε αυτο που αναφερω για την Σμυρνη σοκαρουν. Απλα κρατανε μια πιο κριτικη σταση απεναντι στην Μικρασιατικη εκστρατεια και λενε και καποιες απο τις αληθειες των αλλων.

Γραφω ξανα για

α.να προτεινω δυο ακομα σχετικα βιβλια, δυο πολυ καλα μυθιστορηματα που γραφτηκαν στα αγγλικα απο Ελληνες, το ᾽᾽Μιντλεσεξ᾽᾽ του Τζεφρυ Ευγενιδη (που αντιμετωπιζει με μεγαλη ευαισθησια και ενα δυσκολο ζητημα) και τον ''Λαβυρινθο᾽᾽ του Πανου Καρνεζη.

β. για να πω την τελικη μου κριση για την ταινια που ειναι και το θεμα μας!

Λοιπον αυτο που τελικα με ενοχλησε περα απο την βια και την απεικονιση της ειναι η αποσπασματικοτητα της ταινιας με τα γεγονοτα αποκομμενα απο καθε ειδους αφηγηση. Το ειναι καλοσκηνοθετημενη κανει αυτο το στοιχειο ακομα πιο ενοχλητικο.
 
Πίσω
Μπλουζα