2 ή 4 πυρήνες;;;;

Η ιδέα ήταν της γυναίκας μου. Με είδε ότι τα είχα πάρει που δεν μου έφεραν το Cosmos και μου είπε ποιός ο λόγος να σκάω και να το στήσω στο συγκεκριμένο κουτί.

Στοιχομυθία απίστευτη ανάμεσα στους δυό μας, η ιδέα που μου έδωσε ήταν εξαιρετική και μάλιστα ήταν γερό challenge να στηθεί το συγκεκριμένο μηχάνημα όπως τελικά στήθηκε.

Το μηχανάκι είναι αθόρυβο παρόλο που έχει συνολικά έξι (6) 120άρηδες ανεμιστήρες πάνω του. Είμαι στη "δουλειά" τώρα οπότε αναμείνατε για φωτό.

Φιλάρα Trooper13 όπως και θα δεις, ο χώρος στις κάρτες γραφικών είναι εξαιρετικά μεγάλος. Εκεί έχω στήσει κάθετα 2 120άρηδες που ρίχνουν πολύ τη θερμοκρασία, με προοπτική να γίνουν 3 όταν μπουν σε λίγο τα διπλά τέρατα.

Το μηχάνημα δεν χτυπάει καθόλου στο μάτι, κάτι που τελικά μου άρεσε πολύ, αλλά αυτό που μετράει τελικά είναι το μέσα.

Εν αναμονή φωτό σε λίγες ωρίτσες. :D

Κύριοι δέχομαι προτάσεις για μνήμη. 2 kit των 4 giga, οπότε όποιος έχει καλή εμπειρία από μνήμη ας το αναφέρει.!!!!!
 
Pooky είπε:
Για τη μνήμη μια χαρά θα κάνει τη δουλειά της μέχρι να πάρω τελικά ένα καλό 8 giga kit για να ξεμπερδεύουμε.
Βρίσκω τα 8GB εντελώς άχρηστα. Δεν υπάρχει παιχνίδι που να τα χρησιμοποιεί, ούτε το λειτουργικό τα υποστηρίζει, εκτός κι αν βάλεις 64bit. Ακόμα κι αν βάλεις 64μπιτο ΟS, θα πρέπει και όλες οι εφαρμογές να είναι 64μπιτες, ειδάλλως θα μπορούν να σηκώσουν μονο 2GB αρχεία στη μνήμη. Τα παιχνίδια προς το παρόν είναι 32μπιτα. Καλύτερα να επενδύσεις κάπου αλλού, π.χ. σε μεγαλύτερους δίσκους.
 
Λες;

Ήδη έχω 2 giga ram εξαιρετικής ποιότητος και ταχύτητας. Μπορώ να την πάω στα 4 προσθέτοντας άλλα δύο dimmάκια (αλλά τέλος οι θέσεις για επιπλέον μνήμη) .

Το μηχάνημα είναι έτσι στημένο ώστε μπορώ να προσθέσω άλλον ένα δίσκο άνετα χωρίς κάποια άλλη μόντα, αν χρειαστούν και άλλοι στο μέλλον θα μπει εξωτερικός μέσω e-sata θύρας, (USB είναι απλά πάναργες και μόνο για κανένα back-up) .

Οπότε υποστηρίζεις ότι είναι καλύτερα να μπει ένας 1 Terra δίσκος για κοινό storage για παράδειγμα, αντί της επιπλέον μνήμης;
 
4 GB maximum, αν και για κάποιους ακόμα και αυτά είναι υπερβολή. Παραπάνω είναι (τουλάχιστον για την ώρα) υπερβολή.
 
περασα ολο το πρωι εγκαθιστωντας και τεσταροντας την asus xonar d2x αυγουστιατικα ο αρρωστος.αναμενω φωτο pooky.εννοειται οτι εκανα πλακιτσα
 
Eγώ Γιώργο διαφωνώ με την κίνησή σου.Δεν θεωρώ ότι τα παλιά αυτά medium cases είναι κατάλληλο "σπίτι" για το μηχανάκι σου.ΟΚ,το Cosmos κι εμένα δε μου αρέσει,αλλά τόσες επιλογές υπήρχαν...

Επίσης,λάθος,πάντα κατά τη γνώμη μου,να έχεις ανοικτό το πλαϊνό καπάκι.Τι εξυπηρετεί ;Σκόνη να μπαίνει μέσα φουλ,καμία κυκλοφορία του αέρα στο κουτί,πιθανότατα και χειρότερο αποτέλεσμα σε θερμοκρασίες.Με ένα καλό full tower,σίγουρα θα είχες ΚΑΙ χαμηλότερες θερμοκρασίες ΚΑΙ πολύ περισσότερο χώρο να κάνεις τη δουλειά σου

Anyway,γούστα είναι αυτά,αλλά όπως σου είχα πει κι επιμένω,ένα Stacker STC-01 ή 810,θα ήταν ότι πρέπει !
 


Καμία κυκλοφορία του αέρα; Μα όταν ανάβει δηιουργεί ρεύμα αέρα σε ολόκληρο το computer room!!!!!

Άλλωστε το συγκεκριμένο μηχάνημα εξελίχτηκε σε πολύ τρελλό project!!!

Enjoy.......



Ορίστε και το μπροστινό look. Ο ανεμιστήρας ψύχει υπερβολικά τους δύο δίσκους. Η ψήκτρα του επεξεργαστή δημιουργεί τρελλό ρεύμα αέρα, μια και έχει και δεύτερο 120άρη από την πίσω μεριά. Μην μιλήσω για τους δύο ανεμιστήρες στο πλάι της κάρτας γραφικών.

Στο μπροστά μέρος, θα μπει ένα fan controller. Όσο για τη σκόνη, ποτέ δεν με πείραξε. Κανένα μηχάνημα μου μέχρι στιγμής δεν είχε ίχνος σκόνης πάνω του, άσχετα αν ποτέ δεν έβαζα φίλτρα αέρα στους ανεμιστήρες και τα κουτιά από το πλάι ήταν πάντοτε ανοιχτά.



Και ακόμα δεν έχει τελειώσει. Ακολουθώντας τις συμβουλές του Rygar θα μπει ακόμα ένας δίσκος 1 Terra για κοινό storage room, άλλα δύο giga μνήμης για 4 συνολικά και στον δεύτερο 500άρη θα μπουν τα Vista Ultimate για DX10 παιχνίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιώργο,εν μέρει μόνο,σε "σώζει" το γεγονός ότι έχεις modular τροφοδοτικό,απ' ότι βλέπω.Αν κρέμονταν κι όλα τα "πλοκάμια" του PSU εκεί μέσα,θα είχες σοβαρό πρόβλημα..!

Για τον μπροστινό 12άρη των δίσκων,είναι αυτονόητη ύπαρξη,δε το συζητάμε...

Για τους δύο 12άρηδες της ψύκτρας αναρωτιέμαι όμως,πίσω από τον 12άρη που διώχνει τον αέρα,υπάρχει κι άλλος 12άρης της ράχης του tower σωστά ;Σ' αυτή την περίπτωση ο δεύτερος 12άρης της ψύκτρας είναι μάλλον περιττός...

Για τους ανεμιστήρες της VGA δεν εκφέρω άποψη,δεν έχω δοκιμάσει κάτι ανάλογο...

Πάντως το αδικείς το θηρίο στριμωγμένο εκεί μέσα,επιμένω.... :D
 
Πίσω από τον 120άρη του cooler δεν υπάρχει ανεμιστήρας. Αυτό γιατί με τον τρόπο που είναι στημένο αυτό το παλιό κουτί, σπρώχνει τον αέρα πάνω στην mobo. Εκεί υπάρχουν οι τεράστιες heat pipes της mobo οπότε η θερμοκρασία πέφτει ακόμα περισσότερο.

Σε δωμάτιο επίτηδες χωρίς κλιματισμό, με τα παράθυρα ανοιχτά μέρα μεσημέρι εχτές, με την αφόρητη ζέστη, τη στιγμή που το msi wind "έγραφε" θερμοκρασία CPU 69 βαθμούς (!!!!) ο beast έγραφε 33 idle και με το ζόρι πέρασε τους 40 παίζοντας Oblivion. Όσο για τη κάρτα γραφικών τερμάτιζε στους 75 και τώρα, πάντοτε κάτω από Oblivion έφτασε τους 66.

Την ίδια στιγμή η θερμοκρασία του chipset ήταν 41 βαθμοί, επίδοση άκρως εξαιρετική.

Ένα μυστικό: Όταν έχεις ανοιχτό το πλαϊνό καπάκι, συμφέρει και με το παραπάνω να είναι μικρότερο το κουτί σου. Ο όγκος του αέρα μέσα στο κουτί είναι μικρότερος, πράγμα που σημαίνει ότι ανανεώνεται γρηγορότερα με μικρότερες θερμοκρασίες σαν αποτέλεσμα.

Αυτό φυσικά πάντοτε όταν έχεις πολλούς ανεμιστήρες σε καίρια σημεία.

Όσο για το τροφοδοτικό, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ η ύπαρξη modular συσκευής σε μικρότερα κουτιά, κάτι που ακολουθώ πιστά τα τελευταία χρόνια. Όταν αλλαχτεί σε μεγαλύτερο θα μπει και πάλι Coolermaster οπότε δεν θα χρειαστεί καμία μετατροπή στα υπάρχοντα καλώδια.

Όσο για το Cosmos να αναφέρω ότι ΔΕΝ έχει ανεμιστήρα μπροστά στους σκληρούς; Θα τσαντιζόμουν αφάνταστα φίλε..........
 
Το Cosmos είναι ένα σχεδόν κακό,σαφώς υπερεκτιμημένο και αναμφισβήτητα πανάκριβο tower !

Η Coolermaster έχει βγάλει ΠΟΛΥ ποιοτικότερα towers,τι λέμε τώρα...

Γιώργο,δηλαδή στην πλάτη του κουτιού σου δεν υπάρχουν ανεμιστήρες ;
 
Μάνο όχι. Πρώτα από όλα δεν έχει καμία θέση για 120άρηδες το συγκεκριμένο κουτί και δεύτερον από τη στιγμή που είναι ανοιχτό από το πλάι δεν υπάρχει νόημα. Άλλωστε η ψήκτρα του επεξεργαστή δημιουργεί, χωρίς πλάκα, ρεύμα αέρα σε ολόκληρο το δωμάτιο.

Στην τρίτη φωτό πίσω στον τοίχο, έχω κολλημένα κάποια χαρτάκια με σελοτέιπ. Αυτά ανεμίζουν σαν σημαιούλες όταν λειτουργεί το μηχάνημα. Οπότε ποιός ανεμιστήρας στη ράχη..........





Χώρος υπάρχει άπλετος, ειδικά για τις κάρτες γραφικών, (αναφορικά το παλιότερο Thermaltake που είχα με την ίδια κάρτα γραφικών άφηνε μερικούς πόντους χώρο μέχρι να "βρει" στα drive cages) , τα καλώδια δεν ενοχλούν, ειδικά το καλώδιο της mobo είναι περασμένο πίσω από το tray.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε συ Γιώργο,γιατί δε βάζεις στη gallery τις photos αυτές,ωραίες είναι !
 
Ωραίες; Χα! They suck bigtime man!!!!!

Απλά για gallery θα τραβήξω άλλες με περισσότερη ανάλυση, όταν το μηχανάκι έρθει στην τελική του μορφή τις επόμενες μέρες.

Λείπει ακόμα ένας δίσκος, (υπερβολή ναι αλλά καλύτερα 1 Terra δίσκος παρά τα λεφτά να πάνε στο Cosmos) , 2 giga ram, ένα μπροστινό display για να μη φαίνεται η τρύπα ή κάποιο card reader για αισθητικούς λόγους και μόνο, και μπορεί καμία μπλε λάμπα CCFL (έχω δύο...... ) για το cagouras touch........
 
Λοιπόν μια και τα Χριστούγεννα πλησιάζουν καιρός να ξεθαφτεί και πάλι αυτό το thread..

Καιρός για αλλαγές.

Πρώτα από όλα λίστα με αλλαγές που έγιναν.

Άλλαξε η εσωτερική διαρρύθμιση μια και προστέθηκε το drive cage. Μπήκε ένα επιπλέον DVD και ένας δίσκος 160 IDE (και τα δύο) μια και υπήρχαν έτσι και αλλοιώς.

Άλλαξε το μπροστινό μέρος, ο μεγάλος ανεμιστήρας έφυγε και αντικαταστάθηκε με 2 μικρότερους.

Αλλαγές που θα γίνουν:

1)Προσθήκη ενός δίσκου 1 terra (που όλο έλεγα ότι θα βάλω, αλλά δεν μέχρι τώρα) για να γίνει storage σε δύο λειτουργικά. Τα Vista θα παραμείνουν ως έχουν αλλά, δυστυχώς, θα μπει και XP SP3 για μερικά παλιότερα παιχνίδια τα οποία δεν λειτουργούν κάτω από Vista. Βασικός λόγος το Quake 4 το οποίο βγάζει μήνυμα λάθους από την πρώτη στιγμή, ένα παιχνίδι που πάντοτε ήθελα να τελειώσω αλλά δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να το κάνω ποτέ. Το κάθε λειτουργικό θα έχει το δικό του 500άρη δίσκο.

2) Πέταμα όλων των IDE devices. Ουστ και στον αγύριστο. Τη θέση του DVD θα πάρει ένα δεύτερο DVD-R για να μην μείνει κενό το μπροστινό μέρος. Τη θέση του 160άρη θα πάρει ο παραπάνω δίσκος που ανέφερα.

3). και κυριότερα. Αλλαγή κάρτας γραφικών. Εδώ θέλω και τη βοήθειά σας.

4870 crossfire, 4870Χ2 ή GTX280; Το τροφοδοτικό Coolermaster 620 που φοράει τοσύστημα σηκώνει μια χαρά και τις δύο κάρτες και έχει μάλιστα και μεγάλο περιθώριο για να μπουν και αρκετά πράγματα ακόμα πάνω.

Αν μπει η 4870Χ2 υπάρχει και περιθώριο να μπει άλλη μία αργότερα με αλλαγή και του τροφοδοτικού επίσης, λύση η οποία είναι μεν εφικτή αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα αξίζει.

Δεν με ενδιαφέρει το κόστος των καρτών γραφικών, θα προτιμήσω φυσικά κάρτες ASUS όπως και η μητρική, όπου και αν καταλλήξω, ακριβότερες μεν αλλά αξιόπιστες όσο δεν παίρνει. Θυμίζω ότι η ειδικά στις κάρτες ATI πολλές φορές η εγγύηση είναι δύο χρόνια (οι κάρτες ζεσταίνονται απίστευτα) ενώ η ASUS δίνει 3 από την πρώτη στιγμή.

Θα ακολουθήσουν και οι καθιερωμένες φωτό.

-----------EDIT-----------

Ήδη το σύστημα είναι στα 4 giga και έρχεται οθόνη 24άρα οπότε η ανάλυση θα πάει στα 1980 Χ 1200 στα παιχνίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τί σύμπτωση, και εγώ εδώ και μερικές μέρες έχω 2 Χ 1ΤΒ Seagate 32MB cache SATA II δίσκους.

Για κάρτα γραφικών θα πρότεινα ATi 4870, μία αρκεί αλλά αν θέλεις οπωσδήποτε κάτι περισσότερο, δεν βλέπω το λόγο να πάρεις δύο και να κάνεις crossfire, πάρε με τη μία 4870Χ2.

Εγώ αυτή τη στιγμή έχω 4850 και σε ανάλυση 1680Χ1050 πετάει, φαντάσου την 4870.
 
Καλά ρε,μόνο εγώ έχω ξεμείνει με τους 320άρηδες (Seagate πάντα !!! ) δίσκους ;;; :D :D

Γιώργο,έχω την αίσθηση ότι ο δρόμος δείχνει ΑΤΙ αυτόν τον καιρό (άχετα που είμαι "Nvidiόπαιδο" εγώ..) στο GPU field,συνεπώς μάλλον προς τα 'κει πρέπει να κοιτάξεις..

Θα συμφωνήσω με τον έτερο Γιώργο και θα σου πω να βάλεις μια 4870X2 τώρα,οπότε αν θελήσεις αργότερα,κοτσάρεις και μία ακόμη κι είσαι ωραίος !

Βέβαια,στην πράξη έχει φανεί ότι αυτό το "αργότερα" δεν έρχεται σχεδόν ποτέ,αφού στην επόμενη γενιά σχεδόν πάντα βγαίνει μια καλύτερη των δύο καρτών προηγούμενης.Όμως εδώ μιλάμε για δύο διπύρηνες κάρτες,δηλαδή τέσσερις πυρήνες,να βγει κάρτα που θα είναι πιο ισχυρή κι απ' αυτόν τον συνδυασμό και σύντομα μάλιστα ;Ε,αν γίνει κι αυτό,τι να πω τότε...!

Τώρα,στο κρίσιμο ερώτημα,"αξίζει να μπουν αργότερα 2 4870Χ2",θα απαντήσω ότι αν για σένα αξίζει να μπουν 2 4870 τώρα,γιατί να μην αξίζει και η παραπάνω περίπτωση;

(Πω,πω εγώ ακόμη με την 8600GTS XXX είμαι εν τω μεταξύ !!! :D :D )
 
Μάνο και Γιώργο ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Φυσικά εντός εβδομάδος έρχεται ο δίσκος και το DVD-R.

Για κάρτα γραφικών η nVidia τελικά είναι άτοπη σαν λύση. Για το λόγο του ότι είμαι AMD fanboy και τα 6 συστήματα εντός σπιτιού αυτή τη στιγμή είναι Intel. Οπότε πάμε σε ATI. Κοιτάζοντας τα συγκριτικά σε ξένα sites η 4870Χ2 τα σπάει και φυσικά κάτω από XP SP3 (καλά για Vista δεν το συζητάμε) δεν έχει κανένα πρόβλημα, (μια και θα αναγκαστώ για τα παλιότερα παιχνίδια να βάλω και το απολλίθωμα).

Κοιτάζω για 4870 λοιπόν Χ2 αρχικά ή 4870 μονή αλλά πάντοτε με 1 giga DDR5 απάνω της.

Φωτό μόλις το μηχανηματάκι στηθεί. Πρέπει πάντως να είμαι ο μοναδικός στο κόσμο αυτή τη στιγμή που στήνει τέτοιο μηχάνημα σε τόσο παλιό κουτί (και που το χαίρεται) έχοντας παράλληλα τόσο χαμηλές θερμοκρασίες σε όλο το σύστημα.

Εν αναμονή λοιπόν............
 
Και εγώ μέχρι πρίν μερικούς μήνες ήμουν NVidia boy αλλά κακά τα ψέμματα, η ATi απλά έγραψε με τη σειρά 4800 και εμάς αυτό που θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει στις αποφάσεις μας δεν είναι το όνομα αλλά το αποτέλεσμα.

Ρε George εγώ θα έλεγα να πάρεις μια απλή 4870 με 1gb, δεν είναι απαραίτητη η Χ2. ΑΝ κάποια στιγμή αργότερα χρειαστείς και άλλη παίρνεις ακόμα μια. Τι να πάς να δώσεις 465 ευρώ τώρα για 4870Χ2 , είναι λίγο υπερβολικό.

Που μάλλον μέχρι τότε θα έχει βγεί καμιά καλύτερη και με μικρότερη κατανάλλωση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα