20 χρόνια Donkey Kong Country

SurvivalHorror είπε:
Nαι αν εξαιρέσεις μεμονωμένες περιπτώσεις σε σειρές,πέρα από το χαρακτήρα που συμβαίνει εδώ να λείπει,τα πρώτα τα έχω πάντα στην καρδιά μου περισσότερο από τα μετέπειτα.Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν τα έπαιζα,αλλά όπως είπαμε αδυναμίες.
Πες τα ρε Γιώργο διότι κι εγώ αυτό λέω εδώ μέσα και με παίρνουν στο ψιλό :p . Τι σόι Donkey Kong Country είναι αυτό όταν δεν υπάρχει ο Donkey Kong;! Το 3 πάλι το προτιμώ από το 2 αλλά σαν το πρώτο δεν έχει.

Eπιτέλους βρήκα έναν υποστηρικτή μαζί με τον Ajax87.

Σε μερικά χρόνια να κατέβουμε στις εκλογές με το όνομα Υ.ΤΟ.Ν.Κ. 1 (Υποστηρικτές Του Ντόνκυ Κονγκ 1)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αληθεια υπαρχει καμια μεταχειρισμένη κασετα του dk1 διαθέσιμη;

Γιατι στο ebay

Τις εχουν πανακριβες!

Σιγουρα παντως το ενα ηταν καλυτερο απτο δυο και αυτο απτο τρια αντίστοιχα!

Παιδια δεν συγκρινεται το παιχνιδι ηταν επανασταση και πολυ μπροστα απτην εποχη του!τελεια γραφικα ,μουσικη με πολυ χιουμορ και σπαζοκεφαλιες!
 
Οταν ειχα παρει το snes πακετο με το dokey kong country νοεμβριο του 94 μετα την συνδεση με την τηλεοραση αναβωντας το snes βλεπωντας για λιγο την εισαγωγη και πατωντας start να βγαινει απ το σπιτι στην ζουγκλα ο donkey kong ειχα παθει την πλακα τις ζωης μου!!ασυλληπτα γραφικα και αψογο gameplay που δεν τα χορταινα με τιποτα!!οσο και να εχω παιξει με αυτο το παιχνιδι ακομα και σημερα 22 χρονια μετα δεν περναει εβδομαδα χωρις να παιξω donkey kong country.
 
milntov είπε:
Οταν ειχα παρει το snes πακετο με το dokey kong country νοεμβριο του 94 μετα την συνδεση με την τηλεοραση αναβωντας το snes βλεπωντας για λιγο την εισαγωγη και πατωντας start να βγαινει απ το σπιτι στην ζουγκλα ο donkey kong ειχα παθει την πλακα τις ζωης μου!!ασυλληπτα γραφικα και αψογο gameplay που δεν τα χορταινα με τιποτα!!οσο και να εχω παιξει με αυτο το παιχνιδι ακομα και σημερα 22 χρονια μετα δεν περναει εβδομαδα χωρις να παιξω donkey kong country.
Ένα πακέτο το οποίο πολύ το ήθελα αλλά έμεινα με τη χαρά να το κοιτάω από τη βιτρίνα.
 
Ειναι απο τα platformers που απλα ΔΕΝ γερνανε. Τα παιδια μου παιζουν Donkey Kong Country φανατικα (φυσικα δεν εχω το μιαρο SNES σπιτι...εμουλατορι στην TV...τωρα με την RetroArch του εδωσα και καταλαβε)
 
Και η κλασικη διαφορα στην εικονα!!πως ηταν το παιχνιδι σε μια παλια καλη τηλεοραση crt στην (δεξια φωτο) με καλο φωτισμο και πως ειναι στις καινουργιες (αριστερα)
 
ωραίο παιχνιδάκι...εθιστικό...αν και δεν ειχα παιξει ποτε...θυμαμαι τρελή πορωση, με τα αγόρια να βρίσκονται κολλημένα σε αυτό το παιχνίδι...
 
Ρίχτε μια ματια σ'ενα ακρως ενδιαφέρον βιντεο που ανεβηκε πριν λιγες μερες, ενας τυπος εχει κανει εκπληκτική δουλειά δημιουργώντας τα αυθεντικά sprite του Donkey Kong και του Donkey Kong junior (οπως ηταν σχεδιασμένα απο το Shigeru Miyamoto) μεταφέροντας τα στο παιχνίδι Donkey Kong country του SNES! Οπως γράφουν πολλοι και στα comments η εικόνα αυτη αποτελεί κατι σαν παράλληλη πραγματικότητα - κατι που ισως θα μπορούσε να ειχε συμβεί αν δεν ειχε αναλάβει το γενικότερο "ρεκτιφιέ" των χαρακτήρων η Rare!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρίχτε μια ματια σ'ενα ακρως ενδιαφέρον βιντεο που ανεβηκε πριν λιγες μερες, ενας τυπος εχει κανει εκπληκτική δουλειά δημιουργώντας τα αυθεντικά sprite του Donkey Kong και του Donkey Kong junior (οπως ηταν σχεδιασμένα απο το Shigeru Miyamoto) μεταφέροντας τα στο παιχνίδι Donkey Kong country του SNES! Οπως γράφουν πολλοι και στα comments η εικόνα αυτη αποτελεί κατι σαν παράλληλη πραγματικότητα - κατι που ισως θα μπορούσε να ειχε συμβεί αν δεν ειχε αναλάβει το γενικότερο "ρεκτιφιέ" των χαρακτήρων η Rare!

https://www.youtube.com/watch?v=X0w2lrn0a4Q
Χαχα!! Τι φάση ο Diddy με το φανελακι? Από που εμπνεύστηκαν για αυτή την αμφίεση?
 
Είναι ο Donkey Kong junior στον αυθεντικό του σχεδιασμό ετσι οπως πρωτοεμφανίστηκε το 1982 στα arcades απ'το ομώνυμο παιχνίδι! Η Rare απ'τον Donkey Kong junior εμπνεύστηκε το σχεδιασμό του Diddy Kong!

donkey_kong_jr_gameboy_by_doctormoodb-db2tnr9.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mετα την τριλογια donkey kong country του snes δεν επαιξα καποια συνεχεια του γιατι ηθελα να δω ενα παιχνιδι donkey kong με εντυπωσιακα γραφικα.Στο n64 δεν μου αρεσε η εμφανιση σε 3d.Στο gamecupe επρεπε να παρω το βαρελι για να παιξω αν θυμαμαι καλα.Νομιζα οτι θα εβλεπα κατι εντυπωσιακο σε wii-wii u-switch αλλα και εδω τιποτα σπουδαιο!!σε καμια περιπτωση εντυπωσιακα.Γενικα η nintendo μετα το gamecupe σε θεμα γραφικων (για την εποχη τους παντα) εχει μεινει αρκετα πισω!!καλο και χρυσο το gameplay αλλα καλο θα ηταν να βγαζει και γραφικα αναλογα για την εποχη.Αλλα δεν...Εδω ενα βιντεο που μπορω να πω επιτελους την λεξη εντυπωσιακο μετα απο πολλα χρονια σε παιχνιδι με χαρακτηρα τις nintendo.Donkey kong country με 2d οπτικη γραφικων.Πολυ καλυτερη για μενα επιλογη γραφικων για να φτιαξεις ενα 2d donkey kong country.Σου δινει κινητρο να ξαναπαιζεις το παιχνιδι απλως για να ξαναχαζεψεις τα 2d γραφικα του.

 
Πολύ άδειο μου φαίνεται. Και χωρίς κανένα ενδιαφέρον στο level design. Και πολύ zoomed out με αποτέλεσμα οι χαρακτήρες να φαίνονται πολύ μικροί. Και πολύ κακό animation. Πιο πολύ σαν graphics demo για να δεις 2-3 οπτικά εφέ παρά σαν παιχνίδι μου κάνει.

Οκ σαν ιδέα σωστά το πάνε. Κι εγώ προτιμώ το πιο φωτορεαλιστικό/prerendered στυλ παρά το πολύ καρτουνίστικο των τελευταίων Donkey Kong. Αλλά το συγκεκριμένο δείγμα παραείναι απλοϊκό προς το παρών.

Δοκίμασε να παίξεις ένα παιχνίδι που λέγεται "Unravel". Θεωρώ πως έχει αυτό που ψάχνεις, οπτικά, από ένα σύγχρονο Donkey Kong.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαι για το βιντεο παραπανω απλα σαν ιδεα!!Τα υπολοιπα εννοειται και θελουν βελτιωση για να γινει κανονικο παιχνιδι.Tα 2d γραφικα του unravel οντως ειναι πολυ super!!δεν εχω ps4 αλλιως σιγουρα θα το δοκιμαζα.Εχει γραφικα που θα ηθελα να ειχαν τα τελευταια donkey kong country.Αλλα τι ζηταω και γω τωρα..Ισως στο μακρινο μελλον!!δεν νομιζω να αφησει τα καρτουνιστικα γραφικα η nintendo.Μετα το gamecupe 2 παιχνιδακια ηθελα να δω με ρεαλιστικα γραφικα.Το d.k.c και το zelda.Αλλα μετα απο τοσα χρονια  ακομα λεω ισως στο μελλον.
 
Το παιχνίδι είναι κακογερασμένο. Α) Τα prerendered γραφικά που έδειχναν φοβερά τότε σήμερα δείχνουν χάλια και β) από gameplay το παιχνίδι δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο απλά είχε θαμπωθεί ο κόσμος από τα γραφικά. Ο καλύτερος τρόπος για να γίνει remake το παιχνίδι είναι να γίνουν re-rendered τα μοντέλα με καλύτερα textures και καλύτερο φωτισμό με 24 bit βάθος χρώματος σε 4Κ ανάλυση. Ή ακόμα να γίνει πλέον το rendering σε real time, το μοντέρνο hardware μπορεί να το κάνει άνετα. Αλλά δεν ξέρω αν ενδιαφέρεται κανείς ή ποιος και αν έχει τα original files (αφού η Rare δεν συνεργάζεται πια με τη Nintendo θα είναι και νομικά περίπλοκο). 

Δείτε και το αφιέρωμα από DF Retro 

 
Οπως και να'χει ειναι το παιχνιδι που ξεζουμισε το snes και πολλοι gamers το βαζουν στην λιστα με τα καλυτερα snes games.Τωρα ενταξει τι να συγκρινεις τοτε με σημερα??Φυσικα και τα παλια παιχνιδια θα φαινονται χαλια αν τα κρινεις με τα στανταρ τις σημερινης εποχης.Και ειδικα στις hd τηλεορασεις μετρας πιξελ και τετραγωνα.Το d.k.c το 1994 ειχε κανει τετοιο αλμα στα γραφικα που οταν ειχε γινει η εκθεση ces το καλοκαιρι του 94 πολλοι ρωτουσαν αν ειναι παιχνιδι για την επομενη κονσολα τις nintendo.Στεκεται ανετα διπλα σε 2d παιχνιδια των ps1-3do-saturn μην πω και για το n64.Tοτε στα 32bit ειχαν βγαλει το gex ενα απ τα καλυτερα 2d παιχνιδια στα 32 bit kαι σε αντιθεση με το d.k.c εδω μονο ο gex ειναι prerendered και σε μια συγκριση μεταξυ τους το d.k.c οπτικα φαινεται ανωτερο.Ενα παιχνιδι που εκτος τα υπεροχα γραφικα ειναι και πολυ διασκεδαστικο. 

Υπάρχει και στο PC αν σε ενδιαφέρει.
A τελεια θα το παιξω εκει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Το παιχνίδι είναι κακογερασμένο. Α) Τα prerendered γραφικά που έδειχναν φοβερά τότε σήμερα δείχνουν χάλια και β) από gameplay το παιχνίδι δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο απλά είχε θαμπωθεί ο κόσμος από τα γραφικά.
Υπάρχουν και άλλα πράγματα που ανεβάζαν το συγκεκριμένο παιχνίδι, πχ η εκπληκτική μουσική και η ατμόσφαιρα. Εγώ μετά το "θάμπωμα" γι αυτό κόλλησα. Και γι αυτό πχ δεν μου άρεσε τόσο το DKC 3 γιατί σε αυτούς τους τομείς υστερούσε πολύ σε σχέση με το DKC 2 το οποίο ήταν η κορυφή της σειράς για μένα, παρόλο που ξίνισα στην αρχή με την Dixie στην θέση του Donkey.

1@milntov[/USER]

Ψιλο διαφωνώ ότι σήμερα είναι καλύτερα οπτικά τα "2D". ΟΚ, έχουν καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά (σχεδόν πάντα με 3D μηχανές γραφικών) αλλά οπτικά τα βρίσκω βαρετά. Υπάρχουν εξαιρέσεις βέβαια όπως το Unravel, το Inside ή το Cuphead αλλά το 95% των παιχνιδιών αυτών τα βλέπω και δεν μου δημιουργούν καμία αίσθηση. Ειδικά κάτι "8-bit retro look" που τα φτιάχνουν έτσι μόνο και μόνο για "να τελειώνουν" ή για λόγους κόστους, ή άλλα που μοιάζουν πολύ με flash animations και είναι όλα ίδια μεταξύ τους. To λεγόμενο "Pixel art" την εποχή των 16/32bit έφτασε στην κορυφή με παιχνίδια όπως τα Metal Slug ας πούμε. Θεωρώ το Metal Slug 3 το καλύτερο pixel art που υπάρχει και είναι παιχνίδι του 2000 σε hardware του 90. Πλέον κανείς δεν τα κάνει αυτά γιατί θέλει πολύ χρόνο και χρήμα, όποιον indy developer και να ρωτήσεις αυτήν την απάντηση θα πάρεις. Και καμία μεγάλη εταιρία δεν θα κάτσει να φτιάξει ένα ακριβό Pixel art παιχνίδι σήμερα. Προτιμώ 1000 φορές να παίξω ένα παιχνίδι με γραφικά arcade 90s που έχουν τα άπειρα καλοδουλεμένα sprites παρά ένα 2D σύγχρονο με μηχανή γραφικών Unreal που απλά πετάει μέτρια assets μέσα ο άλλος και όλα τα κάνει η μηχανή από μόνη της μετά.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψιλο διαφωνώ ότι σήμερα είναι καλύτερα οπτικά τα "2D".
Δεν γραφω κατι τετοιο.Λεω οπτικα ειναι καλυτερο το d.k.c σε σχεση με το gex!! :)
Και εγω οσον αφορα τα 2d πρωτα σε προτιμηση ειναι των 80s 90s!!τα παιζω και σε crt οποτε ολα κομπλε.Δεν μου αρεσουν τα remakes σε hd.Απο καινουργια πιο πολυ θα ηθελα να δω ενα d.k.c με ρεαλιστικα γραφικα. 
 
Πίσω
Μπλουζα