3DS αγορά Αθήνα 15/3 Ξεπακετάρισμα!

askorp είπε:
Φιλε μου εγω θα αναφερω μια δηλωση του Trend Reznor....απο καθε cd βγαζω 0.20$.... ποιος κλεβει ποιον λοιπον?
Ο Reznor δέν έχει δισκογραφική, δέν εχει πρεσα, δέν πληρώνει υπαλλήλους , δεν πληρώνει διαφήμηση και το κυριότερο, δέν βγάζει τα λεφτά του απο τις πωλήσεις των CD αλλα απο το συμβόλαιο με την δισκογραφική που αναφέρει ολογράφως μια παγια αμοιβή και την εκάστοτε αμοιβή για κάθε συναυλία και κάθε δισκάκι (και κάθε μπλουζάκι, φωτογραφία, κούπα, dildo, κλπ με τη μάπα του απάνω). Όλοι οι παραπάνω πρέπει να πληρωθούν οπως ο καθένας μας θέλει να πληρώνεται στην δουλειά του. Συμφωνό οτι δέν δικαιολογεί την τιμή του cd να είναι στα 40? (αλλα γύρω στα 15? για απλο cd με τυπικο βιβλιαρακι με στίχους) αλλα αυτό δεν ειναι δικαιολογία να το πάρεις αντίγραφο.

Το πρόβλημα δέν είναι η πειρατεία, το ξαναλέω, είναι η νοοτροποία πίσω απο την πειρατεία και η παραοικονομία που διμιουργεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Saulot είπε:
Ο καθένας μας βάζει καποιες σταθερές, ο other reality πχ θέλει να είναι το 3ds καλλίτερο του PSP στα γραφικά και να βλέπει 3d χορευοντας σάμπα!
Είσαι υπερβολικός, όταν παίζω Street Fighter χορεύω αυστηρά τσάμικο !!!
 
Παιδια στο θεμα μας σας παρακαλω!!

Aς σταματησει εδω το θεμα της πειρατειας και ας μιλησουμε για το 3DS...

Σημερα πηγα και το ειδα και επαθα πλακα με το 3DS!

Τελικα μπορει και να το αγορασω αμεσως και οχι μετα απο καποιο διαστημα οπως ελεγα παραπανω!!!! :)
 
Εγω φιλε μου δεν το παρουσιασα σαν δικαιολογια για να παρεις αντιγραφο...απλα το εγραψα για να σκεφτεις καλυτερα ποιος κλεβει ποιον. Και οχι ο Reznor δεν εχει δισκογραφικη αλλα πλεον βγαζει τα albums του στο net free.

Απο τα 30 που θα δωσεις εσυ για το game εχεις ιδεα ποσα θα πανε στην τσεπη των developers? H πραγματικη αιτια που κλεινουν οι εταιριες, τα studios κλπ κλπ ειναι οτι ολο το χρημα παει στους μεσαζωντες και οχι εκει που πρεπει.

Φυσικα ακομα και ετσι παντα θα υπαρχουν αυτοι που θελουν το free, αλλα αυτο δεν μπορει να εξαληφθει ποτε. Υπαρχουν ομως πολλοι τροποι να το περιορισεις και το να κατηγορεις συνεχεια των καταναλωτη δεν ειναι ενας απο αυτους.
 
Προτιμώ χίλιες φορές να παίζω στο Ipad II........ Το προσπερνώ μέχρι η τιμή του να πέσει τουλάχιστον 100 ευρώ.
Εδώ και το 1ο Ipad είναι φοβερό για games (ανάμεσα σε όλα τ' άλλα που κάνει). Πόσο μάλλον το δεύτερο.
 
Είδα το 3ds σ' ένα Se7en σήμερα το μεσημέρι. Στα ελάχιστα που το σκάλισα, δε μπορώ να πω οτι μ' ενθουσίασε. Όχι οτι είδα και κάτι το ιδιαίτερο αλλά το 3d, δεν ανήκει σε φορητή κονσόλα κατά τη γνώμη μου. Αφήστε δε που μου φαίνεται και ακριβό για το hardware που κουβαλάει... Σα τον pooki κι εγώ λοιπόν θα περιμένω να πάρω, οχι το iPAD 2 (το 1 μου φτάνει και μου περισσεύει για τώρα!) αλλά το Galaxy S 2 :)
 
Αν το 3ds είναι ακριβό στα 270? , τα ipad2 με διπλάσια και βάλε τιμή τι είναι ;;;;;;;;;;;;;;;;

Προσωπικά μου φαίνεται ενδιαφέρον το 3ds , αλλά θα περιμένω λίγο ...
 
Karnov είπε:
Αν το 3ds είναι ακριβό στα 270? , τα ipad2 με διπλάσια και βάλε τιμή τι είναι ;;;;;;;;;;;;;;;;
Πολύ καλύτερα :p

Πέρα απο την πλάκα, δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στις δύο τιμές. Απλά αν παρθεί το 3ds, οι οικονομίες για iPad, Galaxy S 2, κλπ κλπ, θα μείνουν πίσω κατά ?270. Χρήματα που κατά τη γνώμη μου, δεν τ' αξίζει γι' αυτά που προσφέρει.
 
Karnov είπε:
Αν το 3ds είναι ακριβό στα 270? , τα ipad2 με διπλάσια και βάλε τιμή τι είναι ;;;;;;;;;;;;;;;;Προσωπικά μου φαίνεται ενδιαφέρον το 3ds , αλλά θα περιμένω λίγο ...
Αν ένα Hyundai είναι ακριβό στα 12.000 ένα Α8 στα 140.000 τι είναι;

Καμία σύγκριση αγαπητέ, ούτε περί οικονομίας πρόκειται. Πρόκειται περί του τι προσφέρει και πως το προσφέρει.

Το 3DS προσωπικά πάντα (και τονίζω το προσωπικά) πιστεύω ότι είναι πολύ ακριβό για αυτά που προσφέρει.
 
Φίλε Κarnov το iPad είναι πολύ φθηνό σε σχέση με το 3DS. Από όποια πλευρά κι αν το δεις.

9.7" IPS panel

πολύ ταχύτερη CPU και μάλιστα διπύρηνη, η GPU είναι πολλές κλάσεις ανώτερη και είναι και αυτή διπύρινη, RAM, μεγάλο storage OS και εφαρμογές εκτός παιχνιδιών.

Κακώς βέβαια τα συγκρίνουμε γιατί παίζουν διαφορετικού είδους παιχνίδια. Αν θες Nintendo, πλήκτρα και κλασσική συνταγή επιτυχίας όσο καλύτερο hardware και να έχει ο ανταγωνισμός πάλι σε Nintendo θα καταλήξεις. Το άλλο παίζει και παιχνίδια δεν είναι η κυρίως χρήση του.

Τώρα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
 
Ναι οκ - και εγω (πχ) που πηγα και ειδα το 3DS λεω καλυτερα να αγορασω 12 σακουλες σουβλακια και μπυρες και να κατσω με τους φιλους μου στο σπιτι να διασκεδασουμε τρωγωντας και πινοντας μεχρι σκασμου.... εχουν σιγουρα χαμηλοτερη καταναλωση απο το 3DS, καλυτερο 3D, ειδικα αν πιεις λιγο παραπανω, και μια βαθια αισθηση ικανοποιησης (σε σημειο στομαχοπονου) μετα την πρωτη ντουζινα τυλιχτων....

Αντι να διαφημιζουμε αυτα που μας αρεσουν - σε ενα thread που μιλαει για ενα προιον που ειναι μια κατηγορια μονο του - διοτι δεν υπαρχει αλλη φορητη 3D κονσολα σε κυκλοφορια - ας τσεκαρουμε το ιδιο το προιον και το αν ικανοποιει εμας, αν προσφερει αυτα που διαφημιζει και αν η τιμη του ειναι ανθρωπινη. Αμεση συγκριση με αλλη φορητη κονσολα/αχρηστα laptop panels/αυτοκινητα/σουβλακια δεν υπαρχει.

Στο θεμα μας λοιπον - αν ξεχασεις για λιγο το 3D, η νεα κονσολα της ninty εχει βελτιωσεις στα σημεια - καλυτερη ποιοτητα κατασκευης, βελτιωμενη οθονη, καινουργιο αναλογικο pad, σημεια που αυτη τη στιγμη την τοποθετουν (ηταν και πριν οκ) χιλιομετρα μπροστα απο τον ανταγωνισμο. Ομως η τιμη της ειναι εξωπραγματικη και θα τη δικαιολογουσε μονο η πραγματικη δυνατοτητα για 3D η οποια προς το παρον και απο τα 3 παιχνιδια που υπαρχουν διαθεσιμα μπαζει πολυ.

Επειδη ομως οπως συμβαινει παντα, το παρεχομενο software ειναι αυτο που κρινει το μελλον ενος μηχανηματος, θα ηταν σοφο να περιμενουμε να δουμε τα 3D παιχνιδια που ερχονται για να καταληξουμε αν το κουτακι αυτο αξιζει ή οχι. Γεγονος παντως ειναι οτι αν δεν κυκλοφορησει αναβαθμισμενη (και φτηνη) μπαταρια - οι 3 ωρες αυτονομια χαλανε πολυ την εικονα ενος φορητου μηχανηματος.
 
herco είπε:
Αντι να διαφημιζουμε αυτα που μας αρεσουν - σε ενα thread που μιλαει για ενα προιον που ειναι μια κατηγορια μονο του - διοτι δεν υπαρχει αλλη φορητη 3D κονσολα σε κυκλοφορια - ας τσεκαρουμε το ιδιο το προιον και το αν ικανοποιει εμας, αν προσφερει αυτα που διαφημιζει και αν η τιμη του ειναι ανθρωπινη. Αμεση συγκριση με αλλη φορητη κονσολα/αχρηστα laptop panels/αυτοκινητα/σουβλακια δεν υπαρχει.
Θα το αρπάξω το δόλωμα.

Το ότι δεν υπάρχει άλλη φορητή 3D κονσόλα στην κυκλοφορία για να την συγκρίνουμε δεν αλλάζει κάτι. Και πριν δεν υπήρχε άλλη φορητή κονσόλα με 2 οθόνες και πενάκι αλλά τη συγκρίναμε με τον ανταγωνισμό που λεγόταν PSP.

Και το Wii το συγκρίναμε με τον ανταγωνισμό παρόλο που δεν είχε βγάλει ακόμα motion η Sony.

Στο παρόν thread βέβαια δεν κάνουμε ούτε αυτό. Δεν συγκρίνουμε το 3DS με κανένα, γιατί πολύ απλά δεν έχουμε αφιερώσει πολύ χρόνο μαζί του και δεν έχουμε δει πολλά παιχνίδια. Μπορούμε όμως να γράψουμε άφοβα ότι είναι πολύ ακριβό για το μετρήσιμο hardware που έχει μιας και είναι 3ετίας και βάλε. Μπορούμε να συγκρίνουμε τα γραφικά του με τον ανταγωνισμό (π.χ PSP) παρόλο που δεν υπάρχει άλλο 3D.

Όπως ξαναείπα όλα αυτά έρχονται δεύτερα αν τα παιχνίδια είναι καλά, οπότε περιμένουμε.

herco είπε:
Επειδη ομως οπως συμβαινει παντα, το παρεχομενο software ειναι αυτο που κρινει το μελλον ενος μηχανηματος, θα ηταν σοφο να περιμενουμε να δουμε τα 3D παιχνιδια που ερχονται για να καταληξουμε αν το κουτακι αυτο αξιζει ή οχι.
Αυτό δε λέμε όλοι?
 
Αντωνη μου, το post μου δεν πηγαινε προσωπικα σε εσενα (παροτι προλαβες να αναφερεις για πολλοστη φορα το configuration του ipad...), αλλα γενικα στο thread, στο οποιο καποιοι συνομιλητες μας δεν αναφερθηκαν στο θεμα του παρεχωμενου software.

Οσο για την επιλογη της συγκρισης - την εχουμε ολοι - για το οτιδηποτε - δεν περιορισα κανεναν. Απλα λεω οτι ειναι ατοπο να συγκριθουν πχ τα γραφικα του 3DS (σε 3D mode) με αυτα του PSP γιατι πολυ απλα το PSP δεν εχει 3D - οσο για τη συγκριση σε 2D επιπεδο, λογικο ειναι να ειναι η μερα με τη νυχτα, λογω της εξαιρετικης καινουργιας οθονης και της διπλασιας αναλυσης του 3DS.

Ειπες κατι πριν για το κοστος του 3DS - και θυμηθηκα παλιοτερη δηλωση σου για το οτι το Wii δεν ειναι ακριβο - παρα το "παλιο" του hardware, γιατι κρινεται απο το ολο πακετο διασκεδασης που προσφερει. Το ιδιο ισχυει και εδω - οποτε συμφωνουμε - και θα περιμενουμε να δουμε.
 
Έχω αναφέρει πολλοστή φορά το configuration του iPad εδώ μέσα? Πότε?!?

Καταραμένο alzheimer
 
Ρε σεις, τι σκάτε.

Αφού όποιος είναι να το πάρει θα το πάρει. Και αυτό και το iPad ΙΙ και το νέο Mac Pro και το Alienware και το ακριβό αυτοκίνητο.

Και βέβαια, προσωπικά (έχω βαρεθεί να λέω ότι τα γραφόμενά μου είναι προσωπική γνώμη και δεν προσπαθώ να πείσω κανένα, έλεος πια) σαν προτεραιότητα μπαίνει το iPad II. Το οποίο γι αυτά που προσφέρει είναι σε εξαιρετική τιμή.

Τώρα, να μου πεις, κοστίζει όσο ένας μισθός και το θεωρείς φτηνό ρε μεγάλε;

Θα αφήσω τα λεγόμενα του αγαπητού xalia που την Κυριακή συζητούσαμε το φαινόμενο αναφορικά με το 1ns0mn1A και τα γραφόμενα εκεί, να τα πουν όλα: "Κοστίζει όσο ένας δικός σας μισθός".

Όπως είπε και ο φίλτατος Ηρακλής, το θέμα παίζεται στο software. Μακάρι να ξεπουλήσει η Ninty, θα ήταν έργο θεάρεστο για μια εταιρεία που εδρεύει σε μια χώρα που δοκιμάζεται από όλες τις πλευρές το τελευταίο καιρό. Άλλωστε προσωπικά (και πάλι μόνο προσωπικά, δική μου γνώμη μη επιβαλλόμενη) αγαπώ όλες τις εταιρείες και έχω μηχανάκια από όλες. Μακάρι να βγάζουν συνεχώς νέα πράγματα και ο κόσμος να μπορεί να τα αγοράζει και να περνάει καλά.

(Ηρακλή πανάθεμά σε με τα τυλιχτά και τα σουβλάκια μεσημεριάτικα, γίνεται χαμός στη δουλειά σήμερα, δεν προλαβαίνω να παραγγείλω..... )

---------Edit------------

Μόλις ο προαναφερόμενος με ειδοποίησε ότι έχει το νέο iPad II στα χέρια του. ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!! Να του καεί το video, να μείνει από λάστιχο στο ποδήλατο, να κολλήσει το ασανσέρ στη πολυκατοικία του και να ανέβει μέχρι τον 5ο με τα πόδια...... ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ!!!!!!!!!!!!!!!!! Τό πε και το κανε ο ποταπός......

(xalia καλορίζικο!!! )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πηρα σημερα με το street fighter 4
 
DarkSynbios είπε:
Το πηρα σημερα με το street fighter 4
πες μας τη γνωμη σου φιλε μου. επειδη σκεφτομαι να το αγορασω το 3ds μαζι με το sf4 την Πεμπτη. δεν το εχω δει παρα μονο στο youtube.. καλο φαινεται. αλλα για πες κι εσυ τη δικη σου αποψη. ???
 
Η κονσόλα σίγουρα θα έχει γερή πορεία. Βέβαια το μειονέκτημα του χρόνου ζωής της μπαταρίας είναι σοβαρός ανασταλτικός λόγος για την αγορά της. Το 3D της τώρα θέλει μία αρχική προσπάθεια για να εστιάσεις, αλλα μόλις το πετύχεις είναι πολύ εμφανές, ανάλογα και τον τίτλο πάντα. Δεν ξέρω τι γίνεται με την πολύωρη χρήση. Κουράζει; Εδώ ας μας διαφωτίσει κανείς που έχει ήδη αγοράσει την κονσόλα!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν... Το πήρα το Σάββατο και έλιωσα όλο το Σ/Κ.

Δεν πήρα κάποιον τίτλο γιατί δεν μου άρεσε κάποιο από τα launch titles αλλά ασχολήθηκα πολύ με τις εφαρμογές.

Έκανα γύρω στα 5 λεπτά κατά την πρώτη χρηση να προσαρμοστώ στο 3D και από εκεί και πέρα ήταν απόλυτα ξεκούραστο όσες ώρες και να το κοίταζα.

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτά που προσφέρει το μηχάνημα (εξαιρουμένων των launch titles) και περιμένω την νέα φουρνιά παιχνιδιών και το update του Μαίου που πιστεύω θα το απογειώσει.
 
Πίσω
Μπλουζα