5 ευρώ πιο πλούσιος!!! [Schneider CPC-464]

Fistikis

RetroActive
Joined
30 Δεκ 2009
Μηνύματα
240
Αντιδράσεις
33
Στην αναζήτηση μου για εναν Amstrad CPC-464 επεσα επάνω σε μια μικρή αγγελία για εναν Schneider CPC-464 μιας και εδώ στο Βέλγιο οι Amstrad είναι σπάνιοι. Ολα τα CPC-464 που κυκλοφωρουν εχουν την επωνυμία Schneider εξω αλλά οι πλακέτες μέσα εχουν το λογοτυπο της Amstrad.

Η αγγελία στο internet ανέφερε:

"Schneider CPC-464 με πράσινη οθόνη και διαφορα περιφεριακά, τιμή συζητήσιμη".

Εστείλα ενα e-mail στον πωλητή για να μάθω την τιμή και έπειτα απο 2 μερες ελαβα την εξής απάντηση:

"Σας ευχαριστώ για το e-mail. Η τιμή είναι 5 ευρω. Πείτε μου εαν ενδιαφέρεστε... " :eek:

Αν ενδιαφέρομαι λεει.... 5 ευρω... :p

Χτες το βράδυ πηγα στο σπίτι του πωλητή και ιδού τι απέκτησα με δυο κέρματα των 2 ευρω και ενα κερμα του ενός ευρω.... :cool: (Ειρωνία.... την δεκαετία του 80 επρεπε να πληρωσεις με γραμμάτια για εναν Amstrad CPC-464 :xm: και τώρα αγόρασα ΟΛΑ οσα ακολουθούν στις φωτογραφίες με "κέρματα".

attachment.php


Το πακέτο αποτελείται απο:

-1 GT64 πράσινο μόνιτορ.

-1 CPC-464 στο κουτί του με τις οδηγίες χρήσης.

-1 DDI-1 Floppy Disc Drive στο κουτί του με τις οδηγίες χρήσης και το interface για CPC-464.

-1 NQL401 Dot Matrix Printer στο κουτί του.

-1 Joystick JY-2 στο κουτί του.

-6 δισκέττες οι οποίες οι 2 είναι αυθεντικές.

Ολα είναι της Schneider.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Καλλιτεχνικές ανησυχίες......

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Ακόμα δεν το πιστευω οτι τα απέκτησα ολα αυτα με κέρματα...

Ο πωλητής μου είπε οτι σχεδίαζε να τα πετάξει στην ανακύκλωση αλλα η γυναίκα του του είπε να τα βάλει στο ίντερνετ διότι μπορεί να βρεθεί "κανένας"o_Oo_Oo_O που να τα θέλει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρελη τιμη, υπεροχες φωτογραφιες!
 
Αυτο θα πει...υπερτατη τυχη!!!! :)

Καλοριζικα και καλοπαιχτα!!!! :thumbup:

Τελικα ο Αγιος Βασιλης ξεκινησε πιο νωρις να μοιραζει δωρα φετος.... :D
 
Τώρα που συνήρθα, να σας πω ποιά ήταν η πρώτη μου αντίδραση:

[video=youtube_share;HtAJ_kJhzWw]

(από το 0:14 και μετά)...

Μόνο 5 Ευρώ;;;;;; 5 ΕΥΡΩ;;;;;;;;;;;;;;
 
Πολλά λεφτά για έναν Amstrad...

(j/k ωραίο εύρημα και ως συνήθως υπέροχες φωτό)
 
Καλοριζικος και παντα ετοιμοπολεμος! Στειλε του ανθρωπου τουλαχιστον κανα ουζο ξερω γω ως δειγμα ευγνωμοσυνης, πεντε ευρω θα παει το πιτα γυρο απολα σε κανα τριμηνο εδω!
 
ζηλευω...ζηλεύω πολύ!

Καλοδούλευτο το κουκλι
 
Δε ξέρω με τι να ζηλέψω περισσότερο

-Για όλα αυτά που κατάφερες και βρήκες;

-Για τα 5ε που σου κόστισαν;

-Ή για τις υπέροχες φωτογραφίες;

Καλορίζικο γκαστόνε!
 
σε εκμεταλλεύτηκε σε κοροιδεψε και σου πηρε 5 ευρω... :p

καλοριζικο φιλε
 
Και πόσα ξόδεψες για να πας να τα πάρεις;

Άσε... Δεν συμφέρει.. Μέσα μπήκες...! :p

Πέρα από την πλάκα, αυτό δεν ήταν απλά ευκαιρία, ήταν τύχη βουνό!!! :D
 
Καλορίζικος :thumbup: . Δεν έχω συνέλθει ακόμα από το σοκ (άκου με 5 ευρώ!!!) για να σκεφτώ και να γράψω κάτι παραπάνω....
 
...5 ευρώ... :eek:

Μερικά πράγματα δεν τα χωράει ο νούς του ανθρώπου !!

Ανέκαθεν οι amstrad είχαν τιμή "χώμα" σε σχέση με τον τότε ανταγωνισμό, αλλά όχι κι έτσι !! :D :D

Το μηχάνημα είναι απλά κορυφαίο (όπως άλλωστε και όλα τα Amstrad), και με το DDI-1 περνάς σε ακόμα ανώτερο επίπεδο αφού θα έχεις πρόσβαση σε δισκέττες.

Nα το χαίρεσαι το νέο σου απόκτημα, και καλοδούλευτο. :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Oπως και οι προλαλησαντες και εγω εχω μεινει..τι να πρωτοθαυμασει κανεις...το ΝΟS συστημα με ολα τα παρελκομενα?τις φωτογραφιες?την τιμη (στην αγγελια ηταν και...συζητησιμη).Καλοριζικο!!
 
Τελικά το 2012 είναι η ρετροχρονιά μου...

Μετά τον Atari 1040 STF των 10 ευρώ, τον Atari 600 XL των 15 ευρώ ήρθε ο Amstrad CPC464 των 5 ευρώ...

Βασικά ή πολύ τυχερός είμαι... ή πολυ τσιγκούνης. :p
 
Γιατι δεν του εκανες και κανα παζαρι του ανθρωπου??Μπορει να στο αφηνε και 4...:biglaugh:Λοιπον παιδια να μαζεψουμε γυρω στα 100 ευρο να παμε για ψωνια.Καμια αποθηκη θα μαζεψουμε..

Περαν της πλακας καλοριζικο και καλοπαιχτο!!!!!!!

Ps:Στη δευτερη φωτογραφια δεξια απο το drive δε μοιαζει με σκληρο απο 360?
 
kajwbtfe είπε:
Ps:Στη δευτερη φωτογραφια δεξια απο το drive δε μοιαζει με σκληρο απο 360?
Αυτο ειναι το interface που χρειαζεται για να συνδεθει το floppy στον Amstrad.
 
Το DD1 ειναι το μονο κομματι που μου λειπει απο τα περιφερειακα του amstrad και ειναι πανακριβο το ατιμο.


Αλλα οταν βρεθει εστω και μη λειτουργικο στην εσχατη θα πεσουν κατι φωτογραφιες...
 
Μπραβο φιλε σαν να τον βρηκες δωρεαν ειναι με αυτη την τιμη και σε αυτην την κατασταση!
 
όχι σαν...δωρεάν τον βρήκε
 
Σωστά τα είπε ο spyros_s. Τα 5 ευρω δεν ανταποκρίνονται στην εμπορική αξία (έστω και σαν ρετρό μηχάνημα).

Εχω την εντύπωση οτι εαν ο πωλητής έγραφε "Δωρεάν" στην αγγελια τότε ο κάθε ένας που ουτε καν ενδιαφέρεται για ρετρό υπολογιστές θα τον έπαιρνε, διότι στο τζάμπα δεν αντιστέκεται κανείς...

Πρίν απο μερικά χρόνια ηθελα να ξεφωρτοθώ ενα καναπέ διθέσιο και έβαλα μια αγγελία σε μια σελίδα στο ίντενετ.

Την πρώτη εβδομάδα πηρα πανω απο 20 ε-μαιλ απο time wasters που μου εκαναν ερωτησεις του τυπου "Σε τι κατασταση ειναι, απο που τον ειχα αγορασει, κτλ." και ενω εκλεισαν ραντεβου, δεν ηρθαν ποτε.

Ενας μαλιστα μου ζητησε να του τον παω στο σπιτι του....

Τελικα τον καναπε τον κρατησα μερικα χρονια ακομα και τον πηγα στην ανακυκλωση.

Ο πωλητής μου είπε οτι αυτός ηταν ο πρώτος του υπολογιστής και με ρώτησε τι θέλω να τον κάνω.

Οταν του είπα οτι συλλέγω παλιά home computers μου ειπε οτι εχει και ενα Compaq Pentium 1 και οτι εαν θέλω μπορώ να πάω πάλι να τον πάρω και αυτόν.
 
Πίσω
Μπλουζα