80's ρετρό ταξί

amigabill

RetroWannaBe
Joined
16 Ιουλ 2009
Μηνύματα
31
Αντιδράσεις
4
Παραθέτω δύο από τα χαρακτηριστικότερα ταξί της δεκαετίας του 80 που κυκλοφορούσαν σωρειδών στη χώρα μας.

1.Mercedes W123

2.Datsun-Nissan Bluebird 910

Η δε Mercedes είναι τόσο χαρακτηριστική που στις συζητήσεις μεταξύ αυτοκινητάδων αναφέρεται ως "η έψιλον σειρά ταξί" ή σκέτο ταξί.Εγώ πάντως θυμάμαι ελάχιστα γιοταχί W123.Όλα ήταν ταξί.Το δε Bluebird κυκλοφορούσε μόνο ως ταξί.
 
Σε μερικά απο αυτά τα αυτοκίνητα, ο χιλιομετρητής είχε καταγράψει περισσότερα χιλιόμετρα απο τη απόσταση Γής-Σελήνης θυμάμαι :p Και μετά, εκεί γύρω άλλαζαν μηχανή, και συνέχιζαν για άλλα τόσα...
 
Παιδιά, τὸ Nissan τὸ Bluebird ἦταν σκυλὶ ἀγαρηνό! Μιλᾶμε γιὰ τὸ best-seller τῆς Ἀθῆνας ἐπὶ '80!
 
Πράγματι. Απίστευτο αυτοκίνητο, έβαζες χέρι και έφτιαχνες μόνος σου ότι ήθελες στη μηχανή.
 
Ένα τέτοιο Mercedes είχε ο πατέρας μου. Σκυλί σωστό. Το τι το είχαμε φορτώσει πολλές φορές, τα χιλιόμετρα που είχε κάνει. Κάπου στα μέσα όμως του 1990 άρχισε να βγάζει πολλά, μετά την δεύτερη ή τρίτη μηχανή του, οπότε το απέσυρε.

Που μου το θυμίσατε!!!
 
Καιρο ηθελα να ποσταρω την παρακατω φωτο στο thread ''ρετρο οχηματα''.Τελικα αυτο εδω ειναι το καταλληλοτερο thread!!! :D

Το ταξι του πατερα μου λιγα λεπτα πριν την τελευταια κουρσα για μαντρα της οδου Λιοσιων και μετα ποιος ξερει τι απεγινε...εχω κρατησει 2 ταξιμετρα και το ραδιοφωνο που ειχε....

Datsun Bluebird (μοντελο 1983 αν δεν κανω λαθος).

picture.php
 
Ας μην ξεχναμε βεβαια και τα:

Opel Kadett C Opel Ascona WV Jetta Datsun 140Y Mitsubishi Galand και αλλα πολλα που δεν μου ερχονται στο μυαλο τωρα.

Φυσικα τα περισσοτερα ειχαν μπουκαλα υγραεριου στο πορτ μπακγαζ.
 
dim είπε:
Το ταξι του πατερα μου λιγα λεπτα πριν την τελευταια κουρσα για μαντρα της οδου Λιοσιων και μετα ποιος ξερει τι απεγινε...εχω κρατησει 2 ταξιμετρα και το ραδιοφωνο που ειχε....

Datsun Bluebird (μοντελο 1983 αν δεν κανω λαθος).
Ἀναφέρεσαι στὴν μάντρα τοῦ Γκοιμήση (σὰν νὰ λές κοιμήσης) στὴν Λιοσίων;

bsiap είπε:
Ας μην ξεχναμε βεβαια και ταo_Opel Kadett C Opel Ascona WV Jetta Datsun 140Y Mitsubishi Galand και αλλα πολλα που δεν μου ερχονται στο μυαλο τωρα.

Φυσικα τα περισσοτερα ειχαν μπουκαλα υγραεριου στο πορτ μπακγαζ.
Τὰ περισσότερα «ταξὰ» στὴ ἀρχὴ καὶ τὰ μέσα τῆς δεκαετίας τοῦ '80 ἦταν βενζινοκίνητα. Μετὰ, τὸ κράτος ἐπέτρεψε στοὺς ἰδιοκτῆτες νὰ ἔχουν στὰ ταξά τους πετρελαιοκινητῆρες. Τὰ ὑγραεριοκίνητα ἦταν πάντα λιγότερα, ὅπως λίγα ἦταν καὶ τὰ πρατήρια καυσίμων ποὺ πουλοῦσαν ὑγραέριο στὴν Ἀττική. Τὰ μοντέλα ποὺ ἀνέφερες καὶ εἰδικὰ τὸ Jetta σαρῶναν σὲ πωλήσεις. Μοῦ ἔκανε ἐντύπωση ποὺ τὰ γαλλικὰ ταξὰ ἦταν τότε ἀνύπαρκτα, ἐνῶ κατὰ τὴν πρόσφατη δεκαετία τεμάχια ὅπως τὸ Πεζῶ 406 ἔκαναν πάταγο.
 
Πριν γίνει οδηγός στα "πράσινα" λεωφορεία του ΗΣΑΠ ο πατερας μου είχε αγοράσει το datsun nissan bluebird 1982 που λέτε: ακομα θυμαμαι οτι στο πανω μερος της κονσολας ειχε εναν πνακα με τις ενδειξεις της πορτας που ειχε μεινει ανοικτή κλπ! Επίσης μου φαινόταν εντυπωσιακό ότι ειχε στροφόμετρο κάτι που απουσίαζε απο τα κοινα ΙΧ των 1.0-1.2 λίτρων της εποχής. Θυμάμαι και την πινακίδα ΧΚ-24@@!

Χαρακτηριστικά ταξι τις εποχής:

Mercedes w123

Vw Jetta

Toyota carina II

Opel ascona

Ford Cortina

Για το 406 σε ταξι έχετε ακούσει φανταζομαι την κατασταση που ειχε δημιουργήσει η αναξιοπιστια τους! Σε πολλούς η αντιπροσωπεία προτεινε την αντικατασταση τους σε προνομιακή τιμή από τα 407! Πολλά προβλήματα εβγαλε και το αβενσις προηγούμενης γενιάς! Φάουλ για την τεράστια τογιοτα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο που ξερω για τα Peugeot ειναι οτι ειχαν με διαφορα τους καλυτερους πετρελαιοκινητηρες. Ο δευτερος, που πρεπει να ηταν τα Mercedes, απειχε πολυ.

Παντως η Ελλαδα πρεπει αν ειχε τα περισοτερα Mercedes ταξι κατα αναλογια πληθυσμου στον κοσμο...

Θυμαστε αρχες 80 οπου υπηρχε ενα λουρι μεταξυ μπροστινων και πισω καθισματων?

Btw ποτε εγιναν τα ταξι στη Αθηνα κιτρινα? (τα θυμαμαι γκρι στη αρχη)
 
Δεν κρίνω την πεζώ συνολικά αλλά ειδικα στο συγκεκριμένο μοντέλο! Μάλλον στα ηλεκτρικά έπασχαν κυρίως...θα μάθω από γνωστό νυν "ταρίφα" και θα σας πω λεπτομέρειες!

Άλλωστε στο δικό μου μυαλό η αναξιοπιστία δεν εχει να κανει με τα γαλλικα μοντέλα όπως στερεοτυπικά πιστεύουν κάποιοι αλλά με την εταιρεία που το σημα της παραπέμπει στην γερμανική σβαστιγγα και προωθεί τα προϊόντα της με προπαγαδιστικό μαρκετινγκ! :)

Υπάρχει μια ιστορία -της οποία την ορθοτητα δεν επιβεβαιώνω- για μια μερσεντες ταξι που ειχε διανύσει 1 μυριο τουλάχιστον χιλιόμετρα και ήταν σε άριστη κατασταση την οποία οταν ειδαν σε κάποια έκθεση μερσεντες ενημέρωσαν τα κεντρικά στην Γερμανία όπου το αντάλλαξαν με το τρέχων μοντέλο και εστειλαν το παλιό στη Γερμανία για επιδειξη!Μην μπερδεύται την w123 με τις νεότερες κομπρέσορ και τα πολλά προβλήματα ειδικά της περιόδου 2000-2005!
 
spyros_s είπε:
Υπάρχει μια ιστορία -της οποία την ορθοτητα δεν επιβεβαιώνω- για μια μερσεντες ταξι που ειχε διανύσει 1 μυριο τουλάχιστον χιλιόμετρα και ήταν σε άριστη κατασταση την οποία οταν ειδαν σε κάποια έκθεση μερσεντες ενημέρωσαν τα κεντρικά στην Γερμανία όπου το αντάλλαξαν με το τρέχων μοντέλο και εστειλαν το παλιό στη Γερμανία για επιδειξη!Μην μπερδεύται την w123 με τις νεότερες κομπρέσορ και τα πολλά προβλήματα ειδικά της περιόδου 2000-2005!
Επιβεβαιώνω την ιστορία, διαβάστε και εδώ (φωτογραφία του ταξί):

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?p=269273

Για τα πεζώ θα ήθελα και εγώ να μάθω τι προβλήματα έβγαζαν, γιατί από προσωπική εμπειρία με τους HDi πετρελαιοκινητήρες τους νομίζω οτι είναι πολύ αξιόπιστοι. Είχα όμως και εγώ προβλήματα με ηλεκτρονικά.
 
Wally είπε:
Btw ποτε εγιναν τα ταξι στη Αθηνα κιτρινα? (τα θυμαμαι γκρι στη αρχη)

Το 1983 έχω την εντύπωση. Ξενόφερτο εξ αμερικής.

Στα πιο δυμοφιλή μοντέλα θα συμφονίσω για το VW- jetta και (φισικά)για το datsun με εκεινα τα χαρακτηριστικά ορθογώνια τεράστια φαναρια.

Εγω τότε έμενα επαρχία , το περιεργο είταν οτι στην επαρχία συναντουσα ταξί mercedes πιο ευκολα απο οτι στην Αθήνα.
 
επισης παιδες επαιζε πολυ και το φορντ γκραναντα!! χεχε
 
πριν το 1983 έγιναν κίτρινα...τέλη του 1981 αρχές του 1982! Το 1982 που πήραμε τα δικό μας ήταν ήδη κίτρινα!

Φυσικά υπήρχαν και πολλά γκρανάδα της φορντ όπως είπε ο φίλος μας παραπάνω!
 
μπραβο για αυτα που λετε για τα ταξι που ζησαμε παλια!!!προλαβα και εζησα καποια πραγματα...οντως το καλυτερο ταξι που περασε ητανε το Datsun Bluebird!!αθανατο...ειχαμε και μεις ενα απ το 1983 ως το 1993...το θυμαμαι και ας ημουνα μικρος οταν το δωσαμε...πριν ειχαμε μια opel ascona b ταξι γκρι(ξερετε πριν γινουνε κιτρινα τα ταξι)απο το 1978 εως το 1983 βενζινοκινητο!και αυτο υπεροχο αυτοκινητο,αλλα μετα το καναμε ΙΧ αφου πηραμε το Datsun Bluebird..και μετα ηρθανε αλλα..Παντως Datsun Bluebird κυκλοφορουσανε μεχρι το 2004,οταν η κυβερνηση ειπε σε ολους τους αυτοκινητιστες να τα αλλαξουνε λογω ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ.
 
παιδιά εδω ειναι ενα ταξίμετρο απο την συλλογή μου .... προσωπικά δεν θυμαμαι αν το ειχα πετυχει, πιο πολυ θυμαμαι το ταξίμετρο της Argo. Αυτό το halda ξερεται τι χρονολογίας ήταν ??

Προβολή συνημμένου 28795

PA031854.JPG
 
Καλησπερα κι απο μενα! Πολλα απο τα mercedes 123 συνεχιζουν την καριερα τους ως ιχ στην επαρχια. Πολλα απο τα bluebird πηγαν στην επαρχια ως ιχ και αυτα αλλα εχουν αποσυρθει σχεδον ολα κυριως λογω ελλειψης ανταλλακτικων.
 
Πίσω
Μπλουζα