Aγαπημένες σκηνές από ταινίες...

Φοβερη και τρομερη σκηνη απο το πρωτο Robocop. Ο ΕD209 κανει σουρωτηρι για μακαρονια εναν ατυχο υπαλληλο.....

 
Όσοι αντέχουν να το δουν μέχρι το

που είναι και η αγαπημένη μου σκηνή...:sob:
 
Μια πολύ αγαπημένη μου σκηνή είναι από το police academy 4.

Δεν είναι άλλη απο το yama yama yama

Το ξέρω πως η ταινία είναι λίγο χαζή, αλλά κάθε φορά που την βλέπω κλαίω απο τα γέλια σε αυτή την σκηνή, και ας την έχω δει χιλιάδες φορές.
 
telamonas.stokos είπε:
Εχω γραψει και αλλες φορες γιαυτη τη σκηνη - την ταινια την ειδα πρωτη προβολη σε σινεμα το οποιο σχεδον ΑΔΕΙΑΣΕ μετα απο αυτο...οι κοπελιες να βγαινουν εξω κλαιγοντας απο φοβο και τα αγορια να χαμογελανε μεν αλλα κανεις να μην κοιταει την οθονη του σινεμα ουτε να προσπαθει να τις πεισει να μεινουν.
Οι 3 κολλητοι μου να εχουν πεσει πανω μου και να κανουν πως χαμογελανε με αυτα που βλεπουμε αλλα να με σφιγγουν δυνατα σε καθε σκηνη...πρωτη φορα ενιωσα τοσο χρησιμοποιημενος :biglaugh:

Σχετικα με την ταινια - νομιζω οτι παιζει μονη της σε δικια της κατηγορια - ο Μπλατυ εχοντας την απιστευτη προηγουμενη εμπειρια του Εξορκιστη 1 (σας θυμιζω οτι στις προβολες του νο 1 , καμποσοι ανθρωποι εφυγαν με ασθενοφορο απο τους κινηματογραφους) φτιαχνει στο νο 3 κατι τοσο τρομαχτικο (και με φοβερη ανεση) που αναγκαζεται σε καποια σημεια να το "κωμικοποιησει" (η μεταμορφωση του αγαλματος του Αποστολου σε Τζοκερ, το ονειρο του Αστυνομου) ωστε να βγαλει ζωντανους τους θεατες απο την αιθουσα.

Anyway

Η

Telamonas είσαι σωστός. Την ταινία την είχα δει στον κινηματογράφο ΓΑΡΔΕΝΙΑ στη Λεωφόρο Βουλιαγμένης, ένας ιστορικός κινηματογράφος που μετατράπηκε σε super-market, όλα στο βωμό της υπερκατανάλωσης πια. Η συγκεκριμένη σκηνή ενώ δεν έχει κάτι το, ξέρεις ουάου φοβερό, η λήψη, ο ήχος και το concept σου κάνουν την αναπνοή να κόβεται στα 2...

Vampire in a Cathedral
 
Alucard είπε:
Alucard

η σκηνή με τη ρίψη των πεζοναυτών στον αποικιακό πλανήτη ήταν όντως all time classic. Πριν χρόνια έμαθα ότι η συγκεκριμένη σκηνή αγαπήθηκε και από πολλούς Νεοναζί (δεν κάνω κανένα συσχετισμό με εσένα) - προφανώς τους έβγαλε το άγριο ένστικτο - και η ταινία ήταν τότε για γερά στομάχια...

Vampire in a Cathedral
 
Παιδιά με τη σειρά μου παραθέτω την ανεπανάληπτη σκηνή του μακελειού στο αστυνομικό τμήμα από τον Terminator 1. Βρέθηκε κόσμος που μου ανέφερε πως αυτή η έφοδος, τους είναι η απόλυτη φαντασίωση...

http://www.youtube.com/watch?v=2ZDCn6VWTKc

Vampire in a Cathedral
 
Μάλλον η γενιά μας έχει γίνει πολύ βίαιη , πάντως εγώ το ομολογώ πως σκηνή με τον ΕD209 ήταν φοβερή . Αλήθεια , δεν θυμάμαι ,, γιατί του έριξε ; Κάτι πρόβλημα είχε απ΄ότι θυμάμαι .
 
Προβληματικό software! Ήταν το πρώτο μοντέλο που παρουσίασαν αλλά δεν 'έστεκε' και πολύ καλά.
 
Φήμες λένε πως, κάπου, σε κάποια σκηνή στο πλάι του ED209, φαινόταν το λογότυπο της Microsoft! (Έτσι εξηγείται το "προβληματικό") :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
από το Εξπρές του Μεσονυκτίου.

ο Μπίλυ Χέιζ ορμά με λυσσα και ξεριζώνει με τα δόντια του την γλώσσα τούρκου καταδότη μέσα στις φυλακές. Κορυφαίο.

 
iliekater είπε:
DINO :
Οπότε μάλλον θα χρεισημοποιούσε Win 98 !
Σωστός συνειρμός! :D

Προσοχή! Ότι αναφέρεται παρακάτω, απευθύνεται στους γέροντες τούτου του φόρουμ (μόνο αυτοί θα το θυμηθούν)... :D

Άλλη μια σκηνή από ταινία που μου έχει μείνει αξέχαστη : http://www.youtube.com/watch?v=pXzCOlPHFmc

Η ΕΠΕΛΑΣΗ ΤΗΣ ΕΛΑΦΡΑΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΑΣ, με τον αξέχαστο ERROL FLYNN!
 
Ήρα είπε:
από το Εξπρές του Μεσονυκτίου. ο Μπίλυ Χέιζ ορμά με λυσσα και ξεριζώνει με τα δόντια του την γλώσσα τούρκου καταδότη μέσα στις φυλακές. Κορυφαίο.

Kορυφαιο οντως.... Η καλυτερη στιγμη της ταινιας για εμενα και μαλλον η συγκλονιστικοτερη σκηνη που εχω δει, ειναι στο τελος μολις ο Hayes σκοτωνει τον βαρβαρο δεσμοφυλακα και μετα μεταμφιεζεται σε φυλακα και παει να βγει απο την πορτα. Τον βλεπει ενας αλλος φυλακας του φωναζει και.... του πεταει τα κλειδια να ξεκλειδωσει γιατι ειναι κλειδωμενη η πορτα..... ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ σκηνη γιατι ειναι η ειρωνια σε ολο της το μεγαλειο γιατι καπακι ξεκιναει το θρυλικο μουσικο θεμα της ταινιας απο τον μεγαλο Georgio Moroder!!!! Μετα βεβαια μολις βγαινει εξω απο την φυλακη ο σαστισμενος μπροστα στην ελευθερια Hayes η ταινια απογειωνεται........... Γενικα τα τελευταια 5 λεπτα του Midnight Express ειναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΑ!!!!!!!!!

Δεν μπορω να τα βρω στο youtube.... Τα εχει βρει κανεις;
 
1982. Pink Floyd The Wall (Movie).

Η σκηνή με τα παιδιά (ακούγεται από πίσω το Another Brick in the Wall part 2) τα οποία με αυτή την παραμορφωμένη μάσκα, οδηγούνατι μέσω μιας ράμπας στη μηχανή του κιμά

Εδώ είναι η σκηνή (αν και λιγο μεγάλη, αξίζει τον κόπο).

είναι το trailer της ταινίας
 
Η νοσταλγία συνεχίζεται και σας στέλνω τη σκηνή από την ταινία WAR GAMES όπου ξεκινά η πρώτη εξομοιωμένη πυρηνική επίθεση εναντίον των Η.Π.Α. ενώ όλα είναι απλά ένα strategy video game...

http://www.youtube.com/watch?v=RLJ3zcdPtl8

Vampire in a Cathedral
 
η σκηνή που ο βασιλιάς Thulsa Doom λέει ψυθυριστά στο φίδι-βέλος του

''seek'' και αυτο πηγαίνει και καρφώνεται πάνω στην Valeria εκεί που έτρεχαν να ξεφύγουν με τα άλογα απο το Κόναν ο βάρβαρος
 
Λατρεμενη σκηνη....

Απο το Airplane!!! :http://www.youtube.com/watch?v=lts1IN9wEyE
 
Πίσω
Μπλουζα