Aγαπημένη 10ετία: 80s vs 90s...

Aγαπημένη 10ετία: 80s vs 90s...

  • 80's

    Ψηφοφορίες: 1 100,0%
  • 90's

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    1
Ωραία δημοσκόπηση - ωραίο Thread.

Εγώ είμαι στη δεκαετία του 80 αλά μόνο (late 1980s) του δευτέρου μισού. Αυτό συμβένει γιατί τη ζωή μου άρχισα να την θυμάμε κάπου στο 1984 και μετά.

Εαν η δημοσκόπηση χωριζόταν σε 5ετίες τότε κατατάσω τον εαυτό μου στο 1985-90.

Τι σημένει για μένα αυτή η 5ετία ?

1)Ανεμελιά

2)Αtari 2600

3)UFAδικα

4)ΒΜΧ (και ατελίωτες βόλτες)

5)Οικονομική ευφορία (είχες 50 δρχ. στην τσέπη σου και εσθανόσουν άνετος )

6)Τα ομαδικά παιχνίδια στις γειτονιές (κινηγητό - κρυφτό - στύλο)

7)Τί άλλο : O "Knight Rider" ,

Είχα και ένα αποθυμένο απο τα 1980s , Οπου τελικά το ικανοποιοισα (με δικές μου οικονομίες) την ανηξη του 1994. Το βίντεο & τα ελληνικά VHS!

Θα μπορούσα να δώσω λοιπον στη δεκαετία του 80 την ψήφο μου.
 
Κατα καιρους τα 80s εχουν κατηγορηθει ως η δεκαετια της υπερβολης

και του κιτς σε ολους τους τομεις:Μοδα,μουσικη,παιχνιδια κλπ...

Αν ειναι ποτε δυνατον... :eek: ...η καλυτερη δεκαετια να ειναι κιτς... :tsktsk:

Γεννημενος το '77 και εχοντας ζησει τα 80s σε ολο τους το μεγαλειο και την λαμψη

και μπροστα σε αυτα που τους προσαπτουν οι διαφορες Κασσανδρες

κλεινω τα αυτια μου και ψηφιζω δαγκωτο 80s!!!!!!!!!! :headbang:

Οι λογοι;

Απλοι και συντομοι... :D

1) Cartoons

 


Transformers



Thundercats



He-Man and The Masters of the Universe



Bravestarr



G.I.JOE



Silverhawks



MASK



ULYSESS 31



G-Force/Gatchaman/Battle of the Planets



Challenge of the Gobots



Saber Rider and the Star Sheriffs



Voltron



Inspector Gadget



Kissyfur



Teenage Mutant Ninja Turtles


 


2) TV Shows


 


KNIGHT RIDER



AIRWOLF



Dukes of Hazzard



MacGyver



Miami Vice



Beauty and the Beast



Dynasty



ALF



The Cosby Show



The A-Team



Moonlighting



The Golden Girls


 


3) Comics


 


Αγορι



Βαβουρα



Μπλεκ



Περιπετεια



Τρουενο



Μικυ Μαους



Μεγαλο Μικυ



Ποπαυ



Τιραμολα



Σεραφινο


 


4) Περιοδικα


 


PIXEL



USER



Ραδιοτηλεοραση



Θησαυρος



Και



Ταχυδρομος



Εικονες


 


5) Music


 


Michael Jackson



Madonna



George Michael



Jon Bon Jovi



Modern Talking



Samantha Fox



Sandra



Poison



Pet Shop Boys



A-HA



Metallica



Alice Cooper



KISS



Scorpions



Iron Maiden



Def Leppard


 


6) Movies


 


Rambo



Rocky



Predator



Conan



Robocop



TERMINATOR



Die Hard



Back to the Future



Ghostbusters



BATMAN



Commando



Invasion USA



Delta Force



Beetlejuice



ET



Goonies



Beverly Hills cop



Lethal Weapon



TOP GUN



Scarface



Gremlins


 


7) Ελληνικες ταινιες


 


Καμικαζι Αγαπη μου



Βασικα...Καλησπερα σας



Ενα να αγαπηθουμε νταρλινγκ



ΤΗΕ κοπανοι



Τροχονομος Βαρβαρα



Παπασουζας



Ροδα Τσαντα και Κοπανα


 


8) Ηθοποιοι


 


Σταθης Ψαλτης



Σταματης Γαρδελης



Πανος Μιχαλοπουλος



Καιτη Φινου



Ελενη Φιλινη



Σωτηρης Τζεβελεκος



Σωτηρης Μουστακας



Πανος Ευαγγελοπουλος



Νικος Παπαναστασιου



Κωστας Τσακωνας



Γιωργος Κωνσταντινου



Νικος Ριζος



Στηβ Ντουζος



Τετα Ντουζου



Βινα Ασικη



Sylvester Stalone



Arnold Schwarzenegger



Chuck Norris



Jackie Chan



Jean Claude Van Damme



Eddie Murfy



Tom Cruise



Mel Gibson



Bruce Willis



David Hasselhoff



Don Johnson



Edward Mulhare



Catherine Bach



Linda Evans



Joan Collins


 


9) Toys


 


Playmobil (LYRA)



Καστρα και Πολιορκητες



Πιγκουινακια



G.I.JOE



THUNDERCATS



TRANSFORMERS



Οι Κυριαρχοι του Συμπαντος



Αγριμια



Σουζακια



Κολλητηρια



Τερατομαχοι


 


10) Games


 


Pac man



Bubble Bobble



Street Fighter



Golden Axe



Metal Slug






11) Διαφορα


 


Αλμπουμ και αυτοκολλητα ΡΑΝΙΝΙ



Ψιλικοκο



Φοφικο



Φουντουνια



Γαριδακια και αλλα συναφη



Σοκολατες και αλλα παρομοια


 



Και αυτοι ειναι μονο καποιοι λογοι ετσι ενδεικτικα... :D

80s for ever!!!!!!!!! :headbang: :headbang: :headbang:
 
Σωστα τα λες σταυρο.Αυτη τη στειρα αντιληψη ''στην ταδε δεκαετια που ζησαμε τα παντα ηταν τελεια ενω στην 'ταδε' ολα ηταν αστα να πανε'' ποτε δεν την καταλαβα.Προς θεου δεν το λεω για αλλους συνφορουμιτες προς αποφυγη παρεξηγησεων.Και εγω πολλες φορες πεφτω στην παγιδα να εξιδανικευω το παρελθον αλλα μετα απο ηρεμη σκεψη βρισκω πολλα κακως κειμενα.Αυτο πιστευω ειναι κανονας για καθε χρονικη περιοδο.Καθε εποχη εχει τα θετικα και τα αρνητικα της.Αλλη λιγοτερο κι αλλη περισσοτερο.

80s for ever!!!!! :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 
Και οι δύο δεκαετίες είναι ιδιαίτερα νοσταλγικές, αλλά ψήφισα 80s επειδή η δεκαετία αυτή είχε για μένα μία "αθωότητα" που χάθηκε απο τα μέσα των 90s και μετά (στρατός, δουλειά, και λοιπές υποχρεώσεις).

Οπως και να 'χει, επειδή την δεκαετία του '80 αξιώθηκα να ζήσω την γέννηση και την εξάπλωση του home computing στην Ελλάδα, αυτό μετράει πάρα πολύ για εμένα. Ηταν πραγματικά μία εμπειρία ανεπανάληπτη !!
 
stayros είπε:
Κατα καιρους τα 80s εχουν κατηγορηθει ως η δεκαετια της υπερβολης και του κιτς σε ολους τους τομεις:Μοδα,μουσικη,παιχνιδια κλπ...

Αν ειναι ποτε δυνατον... :eek: ...η καλυτερη δεκαετια να ειναι κιτς... :tsktsk:
Θα αφήσω στη άκρη τα υπόλοιπα.....θα αναφερθώ όσον αφορά τη μουσική.

Η δεκαετία του '80 όντως ήταν μια πολύ σημαντική δεκαετία. Βέβαια το ίδιο μπορούμε να πούμε και για τα 60s & 70s.

Όμως και τα 90s είναι μια καλή δεκαετία για τη μουσική. Η τελευταία καλή δεκαετία για τη μουσική, για μένα αλλά ξέρω πως και αρκετοί άλλοι έχουν αυτή την αντίληψη.
 
VAGBITH είπε:
Πολύ δύσκολη επιλογή!!!Τα 80's τα βίωσα ως παιδί και αργότερα έφηβος, σαφώς και η παιδική ηλικία δεν συγκρίνεται με τίποτα...

Στα 90's όμως ανδρώθηκα, πήρα τη ζωή στα χέρια μου, έζησα την ελευθερία με τους φίλους μου, ερωτεύτηκα, έχω απίστευτες αναμνήσεις...

Δεν ξέρω, θα το σκεφτώ λίγο ακόμα...
Τελικά κατόπιν ωρίμου σκέψεως καταλήγω στα 80's :) !!!!! Ναι, παρά τις κάποιες άσχημες αναμνήσεις που κρατώ, προτιμώ την αθώα παιδική μου ηλικία, τα παιχνίδια, τις ασφαλείς γειτονιές, τη μπάλα, το κρυφτό, τα μήλα, τα παγωτά, τις μονοκατοικίες με τις ανθισμένες αυλές, τα μπουγέλα στο σχολείο, τα καλοκαίρια που όλος ο κόσμος κοιμόταν στις βεράντες του στρωματσάδα!!!

Καλή η ελευθερία, η ανεξαρτησία, τα ξενύχτια και ο έρωτας αλλά η ανεμελιά της παιδικής ηλικίας είναι πάνω απ' όλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Να πω και εγώ την άποψή μου,αφού μόνο ψήφισα.

Από 80s δεν θυμάμαι απολύτως τίποτα,μιας και οι χρονιές που πρόλαβα ήταν το 88,89 και 10 μέρες από το 87.Μόνο λίγο στα τέλη των 80s θυμάμαι από μουσική κάποια τραγούδια της Βίσση (Ψεύτικα,Μπαλωματάκι Έμπνευση,Χούλα Χουπ),κάποια της Πωλίνας (Σεϋχέλλες,Ροζ Μπικίνι),και φυσικά το Lambada από Kaoma.Βέβαια ασχολήθηκα με τη μουσική των 80s πρόσφατα και βρήκα πολλά υπέροχα κομμάτια.

Θεωρώ πως δεν υπάρχει διαχωριστική γραμμή μεταξύ 80s,90s καθώς ειδικά από τέλη 80s μέχρι τα μέσα των 90s επικρατούσαν τα ίδια πράγματα και δεν υπήρχαν διαφορές.Η κατρακύλα άρχισε να έρχεται από το 98-99 σίγουρα.
 
80ς χωρις δευτερη σκεψη


περα των αλλων περιεχει τις περισσοτερες απο τις ποιο φωτεινες κι ωραιοτερες αναμνησεις (κι ας περιεχει και την ποιο δυσαρεστη) απο τις 2 δεκαετιες
 
90s γιατι τα εζησα. :) και αν εξαιρεσουμε μια πτωτικη πορεια γενικοτερη, ειχε πολλα καλα στοιχεια αυτη η δεκαετια.

ωραιο poll αν και προβλεπεται μαχη :D
 
Ποια μαχη προβλεπεται;80s=32,90s=15 To παιχνιδι ειναι ασος απο το πρωτο δεκαλεπτο και με γκολ απο τα αποδυτηρια μαλιστα για τα 90s:D
 
Δύσκολο ερώτημα:

'80: καλύτερη και διαχρονικότερη μουσική, καλύτερα κινούμενα σχέδια, μεγαλύτερη αισιοδοξία, λιγότερη εγκληματικότητα, λιγότερη υποβάθμιση των πόλεων, λιγότερος υπερκαταναλωτισμός, λιγότερη φιγούρα, αυτοπροβολή και νεοπλουτισμός. Λιγότεροι τηλεοπτικοί γίγαντες. Πολλά τηλεπαιχνίδια γνώσεων για μικρούς και μεγάλους. Υπολογιστές και games με ψυχή και προσωπικότητα, που αγαπάμε να διατηρούμε στο σπίτι. Κιτς βιντεοταινίες και αμερικανικές κινηματογραφικές μετριότητες.

'90: επάνοδος του ποιοτικού κινηματογράφου, τεχνολογική και ιατρική πρόοδος, ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ, ιδιωτικά ΜΜΕ, εξαφάνιση των τηλεπαιχνιδιών γνώσεων, αύξηση των πληροφοριών παντώς είδους, συνειδητοποίηση των ορίων του πλανήτη, εναλλακτικές μορφές επαγγέλματος πέρα απο το δημόσιο, μεσημεριανάδικα, πρωινάδικα, τηλεοπτικοί γίγαντες και ανώνυμοι νάνοι, περισσότερες δυνατότητες επιλογής, περισσότερες προοπτικές για κοινό ευρωπαικό όραμα (με ό,τι αυτό συνεπάγεται), μετακίνηση στα προάστια και υποβάθμιση του κέντρου, δυνατότητα για είσοδο στο πανεπιστήμιο με κάτω από τη βάση (με ό,τι αυτό συνεπάγεται)...

Δύσκολη απάντηση...Θέλουν ζύγισμα!
 
80's forever.Γεννημένος το '79 εκπληκτικά παιδικά χρόνια στη δεκαετία του '80 και ανέμελη εφηβεία στα 90'ς.θα προτιμήσω τη δεκαετία του 80' γιατί τα εκπληκτικότερα ρόκ κομμάτια (όχι φλωροροκ) βγήκαν τότε.,γιατί στην Ελλάδα επικρατούσε το αγαπημένο κιτς(μαλλί περμανάν,βάτες στα σακκάκια,Στάθης Ψάλτης,) και Ιππότης της ασφάλτου,Lyra,El Greco, κλπ.Γενικά θεωρώ τα 80'ς πιο ανέμελα.
 
90's όντας γεννημένος το '95... :p
 
Γεννημενος το 1964 θα ηθελα να πω τα 70s αλλα ετσι για να ερθω πιο κοντα στους νεοτερους δαγκωτο στα 80s
 
εγω ειμαι γεννημενος το 88 αλλα φυσικα δεν θα παω με το οτι εζησα τα παιδικα μου χρονια στα 90ς αλλα με το οτι γουσταρω τρελα τα 80ς λογω των ταινιων και των βιντεοταινιων που μεγαλωσα με αυτες.επισης ηταν μια καθαρη ελλαδα εκεινη την δεκαετια απο ξενους.γουσταρω την νυχτερινη διασκεδαση που ειχαν τοτε βλεπε ντισκο.ενταξει κρατησαν και στα 90ς να μου πειτε οι ντισκο αλλα για πολυ λιγο ηταν στην δυση τους ολες οσες ειχαν απομεινει.οποτε και εγω ψηφιζω ανετα και χαλαρα που λεμε 80ς με τρελα.
 
Κι οι δύο δεκαετίες έχουν την μαγεία τους, οπότε δύσκολο να επιλέξω. Αν έπρεπε να επιλέξω κάποια τότε θα ήταν τα '80s λόγω της προσφοράς της στα anime (χρυσή εποχή των anime), στα videogames (χρυσή εποχή των videogames, κυρίως λόγω των arcades και του NES) και φυσικά στην μουσική (Michael Jackson και ξερό ψωμί).
 
Αγαπώ εξίσου τις δυο δεκαετίες. Τα 90s όμως με έχουν χαρακώσει... Με την καλή έννοια....

Sent from my 4s using Tapatalk
 
ως γεννημενος 1990 διαλεγω 60's 70's χαχα
 
Ψήφισα 90s καθώς γεννημένος το '81 οι περισσότερες μνήμες μου είναι από αυτή τη δεκαετία.
 
Δυσκολεύτηκα πάρα πολύ με αυτήν την ψηφοφορία. Αφενός καλύτερα θυμάμαι τα 90's, αφετέρου όμως μου αρέσουν κάπως παραπάνω τα 80'ς, γι'αυτό η ψήφος μου πήγε εκεί.
 
Πίσω
Μπλουζα