Aγαπημένο ποπ συγκρότημα των 80s

Aγαπημένο ποπ συγκρότημα των 80s

  • Pet Shop Boys

    Ψηφοφορίες: 1 6,7%
  • Roxette

    Ψηφοφορίες: 1 6,7%
  • O.M.D.

    Ψηφοφορίες: 1 6,7%
  • Duran Duran

    Ψηφοφορίες: 3 20,0%
  • Spandau Ballet

    Ψηφοφορίες: 1 6,7%
  • Wham

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Tears for fears

    Ψηφοφορίες: 3 20,0%
  • Modern Talking

    Ψηφοφορίες: 2 13,3%
  • Frankie goes to Hollywood

    Ψηφοφορίες: 1 6,7%
  • Depeche Mode

    Ψηφοφορίες: 2 13,3%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    15
Μάλιστα αυτό ήταν, έκλεισε και αυτή η δημοσκόπιση πριν από λίγη ώρα με νικητές τους Depeche Mode όπως άλλωστε φαινόταν από την αρχή μιας και προηγούνταν σταθερά τις 10 αυτές μέρες που κράτησε η ψηφοφορία. Στην δεύτερη θέση οι Pet shop boys πάντα αγαπητοί και στο κοινό του Retromaniax.

H έκπληξη για μένα ήταν οι Roxette που δεν περίμενα ότι θα πήγαιναν τόσο καλά και τελικά να καταλήγουν στην τρίτη θέση.

Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους έλαβαν μέρος στην ψηφοφορία ( ισοφαρίστηκε το ρεκόρ των 143 ψήφων που είχαμε ως συμμετοχή από την προηγούμενη δημοσκόπηση για την αγαπημένη Ελληνίδα ηθοποιό).
 
Modern Talking και Αντωνης Κανακης

Μηπως ειδε κανεις ενα βιντεο που εδειξε στο ραδιο αρβυλα οπου μεταξυ αλλων παρομοιασαν τον Αντωνη Κανακη (με αφορμη μια φωτογραφια του απο το 1987 οπου ειχε πολυ μακρια μαλλια) με τον Thomas Anders των Modern Talking? τρομερο βιντεο! Επισης για οσους δε το γνωριζουν η δαιμονια ρεπορτερ του Star Κατερινα Σουλιωτη σε εκπομπη ειχε δηλωσει οτι ειχε τρομερο κολλημα με τον συγκεκριμενο τραγουδιστη! (Thomas Anders)
 
Modern Talking κυρίως για το αξέχαστο Cheri Cheri Lady που το έχω συνδιάσει με την ταινία Ροζ Γάτος. Επίσης Geronimo's Cadilllac, You're my heart you're my soul, Brother Louie, Lucky Guy και πολλά άλλα.
 
Πιστεύω πως από τη λίστα αυτή λείπει το όνομα των 'Eurythmics', ένα από τα πολλά ντουέτα που άφησαν το στίγμα τους τη συγκεκριμένη δεκαετία..
 
Depeche Mode. Aν και δεν πρόκειται για καθαρά pop συγκρότημα και σίγουρα δε μπορούν να μπουν στην ίδια λίστα με τους καλτ Modern Talkings. Oύτε άμεση σύγκριση μπορεί να γίνει με τους -αξιόλογους- Wham!

Αν δεν υπήρχαν οι DM στην ψηφοφορία, θα ήταν δύσκολη η επιλογή πάντως.
 
Pet Shop Boys δαγκωτό! Δύσκολη επιλογή, γιατί από όλα τα συγκροτήματα της λίστας έχω τουλάχιστον ένα αγαπημένο κομμάτι, αλλά δίνω την ψήφο μου στους PSB γιατί έτσι! :p

Εκτιμώ τη δουλειά τους και την όρεξή τους να δημιουργούν (τουλάχιστον η δουλειά τους στα 80's και έως τις αρχές των 90's βάζουν κάτω ακόμα και τα τάχα πρωτοπόρα σημερινά ηλεκτρονικά ακούσματα), αλλά τους εκτιμώ ακόμα πιο πολύ γι' αυτό:

https://www.youtube.com/watch?v=lsQPmB40rTI

Ορχήστρα + συνθεσάηζερ + πιασάρικη σύνθεση = ένα εκπληκτικό και δυνατό ποπ διαμάντι
 
Οταν μιλαμε για ΠΟΠ, μιλαμε για ROXETTE!!

Χαρακτηριστικη μουσικη, ακομα παιζω καποια τραγουδια τους οταν παιζω Rock Band στο PS3. ;)
 
Εως τώρα εχω δει ζωντανά Ντούραν Ντούραν, Ντέρεκ Μόντε και Πέτσοπ Μπόιζ. Αν ήταν εφικτό, θα ήθελα να δω και τα υπόλοιπα γκρουπάκια αλλά δε νομίζω να έρθει ποτέ κανένα τους στην Ελλάδα (ίσως στα 60φεύγα για καμια μίνι συνταξούλα :diablotin: ).

Ψόφησα Ντέρεκ Μόουντ μονο και μόνο επειδή (επιδιώκω να) τους ακούω συχνότερα.

EDIT: Διαπίστωσα ότι το θρεντ είναι παλιό και μαλλον τότε δεν υπήρχαν πολς, παρά μόνο απαντήσεις με την επιλογή μας, οπότε ισως και να εχω απαντήσει ξανά έχοντας επιλέξει ένα άλλο γκρουπάκι.

Δε μπειράζει, όλα καλά είναι. Πότε ακούω το ένα πότε το άλλο. Και..αφτα.
 
Οι A-Ha δεν θα έπρεπε να απουσιάζουν απ' αυτή τη λίστα... :xm:
 
Rygar είπε:
Ψόφησα Ντέρεκ Μόουντ μονο και μόνο επειδή (επιδιώκω να) τους ακούω συχνότερα.
Εξάλλου νομίζω οτι και "αντικειμενικά" είναι οι καλύτεροι...

υ.γ. Επίσης μήπως θα χώραγαν και οι Police ? ή δεν είναι ποπ?
 
CULTURE CLUB

 


9k=
 
Modern Talking (.......έστω και κάπως αργά για την απάντηση σε αυτό το topic....)

Από τα πιο αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα των '80s.

Ατελείωτες ώρες με κασέτες και τα maxi singles της εποχής που ήταν στα φόρτε τους.
 
Depeche Mode ευκολότατα και με τεράστια απόσταση από τους υπόλοιπους... :)
 
Σχηματίστηκαν λίγο πιο πριν, αλλά μεσουράνησαν τη δεκαετία του '80, και τα κομμάτια τους έμειναν διαχρονικά.

Είναι φυσικά οι Dire Straits...

 
pugwizard είπε:
Modern Talking ... Από τα πιο αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα των '80s...
+1 στους Modern Talking και επίσης Air Supply!!! :acoustic:

Air Supply - All Out Of Love

 


[video=youtube_share;JWdZEumNRmI]


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για οσους τυχόν δε το γνωρίζουν κυκλοφόρησε μολις πριν απο λίγο καιρο ενα ολοκαίνουριο cd απο τον "πατέρα" των Modern Talking τον Dieter Bohlen! Το νεο αλμπουμ που ονομάζετα "Dieter feat. Bohlen : Das mega album" περιλαμβάνει νεες πρωτοποριακές εκτελέσεις των τραγουδιών του γνωστού 80's συγκροτήματος (Cheri cheri lady, Brother Louie, You're my heart you're my soul) τα οποία τραγουδά αυτη τη φορά ο ίδιος o Bohlen και οχι ο Thomas Anders οπως γινόταν στις αυθεντικές τους εκδοχές.. Στο νεο αυτο αλμπουμ εκτος απο επανεκτελέσεις τραγουδιών των Modern Talking περιέχονται και νεες version απο τραγούδια της solo καριέρας του Dieter Bohlen (π.χ. Blue System) καθως και μερικα ακυκλοφόρητα remixes.. Το νεο αυτο αλμπουμ αποτελείται απο 3 cd ενω κυκλοφορεί και ειδική ρετρό εκδοση σε βινύλιο!

Dieter.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα