Aνοίξτε την καρδιά σας στον παπα-gamer Metalcandyman, τέκνα μου

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.322
Αντιδράσεις
5.915
Λοιπον αλανια ο παπαgamer metalcandyman ειναι και σημερα στην γειτονια σας.Ειναι εδω για να σας βοηθησει να διωξετε το βαρος που μπορει να βαρενει την καρδια και την ψυχη σας απο πραγματα που στην ζωη σας σαν gamer εχετε κανει η δεν εχετε κανει και μπορει να το εχετε μετανιωσει που τα κανατε η δεν τα κανατε η καποια αλλα που θελετε να τα κανετε(σκετος γλωσοδετης :D ).Η ακομα και κατι που θελετε να κανετε η να δειτε να γεινεται στον μαγικο κοσμο των videogames.Πραγματα που τα ξερετε εσεις,καποια μικρα ''μυστικα'' σας.Βγαλτε τα εσωψυχα σας στον παπαgamer metalcandyman Και θα δειτε οτι θα νοιωσετε καλητερα τεκνα μου :D

Ξεκιναω εγω λοιπον ασχετα που ειμαι ο παπαgamer:D

1.Aπεχθανομαι τον sonic.Θελω να δω ενα zelda που ο τελικος αρχηγος να ειναι ο sonic και στο βιντεο του τερματισμου να δηχνει τον link να τον ξεκοιλιαζει και να τον πετσοκοβει και να κρεμαει το κεφαλι του σαν λαφυρο σε εναν τοιχο στο hyrule castle.

2.Θεωρω το Halo το πιο υπερεκτημημενο game ολων των εποχων.Ενα παιχνιδι που δεν εχει να παρουσιασει τιποτα το ιδιαιτερο με πολυ καλα γραφικα που μονο και μονο γιαυτο τον λογο και την τεραστια διαφημηση της micro$oft εκανε επυτηχια και μας εχουν ζαλισει τοσο καιρο μαυτο.

3.Δεν εχω τερματισει κανενα tomb raider επαιξα μιση ωρα το πρωτο και σαλταρα απο τον απαισιο χειρισμο.Απο τοτε δεν θελω να ακουσω για tomb raider.

4.Mετανιωσα σαν το σκυλι που πηρα ps3 και το εχω να το τρωει η σκονη.

5.Ακομα δεν μπορω να καταλαβω για πιο λογο αγορασα το πρωτο xbox.

6.Eνω ειμαι μεγαλος φαν των metal gear το metal gear 4 το παρατησα στο μισαωρο.Το παιχνιδι ειναι μεγαλη π_ _ _ _ _ α.

7.Σε DVD CLUB της περιοχης μου κατα εναν περιεργο και ανεξηγητο τροπο εφερναν παντα τα κορυφαια παιχνιδια του playstation 1 και 2 μανι μανι ενω ειχε λιγες μερες που ειχαν κυκλοφορησει πραγμα που δεν συναιβενε στα μεγαλητερα και καλητερα DVD CLUB.Επειδη ομως εφερναν ελαχιστα κομματια απο το καθενα επρεπε να περιμενεις βδομαδες μεχρι να ρθει η σειρα σου να τα παρεις.Γιαυτο και γω λοιπον αφου ειδα και αποειδα τα εφτιαξα με την κορη του DVDκλαμπα και καβαντζωνε για παρτυ μου τα παιχνιδια και τα ειχα ολα οποτε γουσταρα.

8.Εχω χρησιμοποιηση απηρες φορες στα ηλεκτρονικα το λεγομενο και ''συστημα'' για πολλα credits.

9.Exω βαλει παρα πολλα ταληρα και δεκαρικα στα ηλεκτρονικα για πολλα credits με το κολπο που κραταμε πατημενο το κουμπι που παταμε για να βγει το κερμα και βαζοντας το με δυναμη απο την κατω υποδοχη που βγαινει το κερμα.

10.Εχω σπασει πολλα προστατευτικα τζαμια απο καμπινες απο τα νευρα μου και μετα επειδη δεν τα αλαζαν εβαζα το χερι μου μεσα και κουνωντας την βελονα εβαζα παρα πολλα credits.

11.Eιχα εναν spectrum καποτε με το ειχαν κανει δωρο και δεν το αγγιξα ποτε.Οταν ομως ειχε σπασει μια μερα το ποδι απο ενα επιπλο που ειχα και ηταν γεματο απο cd και dvd εβαλα τον spectrum απο κατω και επιτελους βρηκε την χρεισιμοτητα του.

12.Εχω ολα τα grand theft auto αλλα παραπανω απο ενα τεταρτο δεν εχω παιξει κανενα τα βαριεμαι μεχρι θανατου.

13.Καποτε με ειχε πιασει μια τρελα με τα παιχνιδια στρατηγικης και αφου εφτασα σε σημειο να αποκτησω ολα τα κορυφαια με περασε η ορεξη και δεν επαιξα κανενα.

14.Με ειχε φερει μια θεια μου απο γερμανια εναν commodore 64 με ενα φοβερο joystic μια οθονη και απο παιχνιδια μια ολυμπιαδα δεν θυμαμαι πια ηταν και το back to the future.Mια βδομαδα μετα που εφυγε η θεια μου ξανα για γερμανια με το που εφυγε απο το σπιτι πηρα τον commodore 64 και τον πουλησα.

15.Ειναι αδυνατων να παιξω παιχνιδια με ποντικι και πληκτρολογιο.Καλητερα να με κοπουν τα χερια.

16.Δεν γουσταρω με τιποτα κανενα tekken και παντα απορουσα γιατι αρεσει σε ολους εκτος απο μενα.

17.Μαλον ειμαι ο μονος που γουσταρει τρελα τα castlevania στο N64.

18.Θεωρω το final fantasy X το πιο μετριο final fantasy που υπαρχει.Ενα βαρετο παιχνιδι χωρις καμια δυσκολια πολυ μικρο και πολυ γραμμικο που εκανε επυτηχια μονο και μονο για τα γραφικα του και επειδη ηταν το πρωτο ff στο ps2.

19.θελω να βγει ενα oddworld που να ειναι το gameplay σαν το odyssey και το exodus και οχι σαν τα αλλα που βγηκαν και δεν αξιζουν μια.

20.Απορω γιατι αγορασα το xbox360.Mαλον θα το κανω τραμπα με κανενα NES:D

Aυτα προς το παρον τεκνα μου :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
11.Eιχα εναν spectrum καποτε με το ειχαν κανει δωρο και δεν το αγγιξα ποτε.Οταν ομως ειχε σπασει μια μερα το ποδι απο ενα επιπλο που ειχα και ηταν γεματο απο cd και dvd εβαλα τον spectrum απο κατω και επιτελους βρηκε την χρεισιμοτητα του.
Θα πας στην κόλαση των gamers όπου θα υποχρεωθείς να παίζεις όλα τα Sonic από το 1991 σε όλες τις εκδόσεις με χειριστήριο φτιαγμένο από το keyboard-γομολάστιχα του Spectrum, και για να ξεκινάς κάθε φορά θα πρέπει να βάζεις τετράγωνο δεκάρικο στη σχισμή. Για μια αιωνιότητα.

Θα επανέλθω με τη λίστα μου.
 
metalcandyman είπε:
11.Eιχα εναν spectrum καποτε με το ειχαν κανει δωρο και δεν το αγγιξα ποτε.Οταν ομως ειχε σπασει μια μερα το ποδι απο ενα επιπλο που ειχα και ηταν γεματο απο cd και dvd εβαλα τον spectrum απο κατω και επιτελους βρηκε την χρεισιμοτητα του.
POST ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ !! :headbangdude:

Μην ακούς τον Aλκη. Θα φρoντίσω εγώ να σου δώσω άφεση αμαρτιών !! :D

Δεν έχω να εκμυστηρευθώ κάτι προς το παρόν. Θα σκεφτώ και ίσως μου 'ρθει κάτι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
βιντεοπαιχνιδοαμαρτία εξομολογουμένη ουκ έστι αμαρτία... και λέγω:

- Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με nes, snes, n64 κτλ. Εννοείται ότι δεν έχω ιδέα από τα παιχνίδια τους.

- Σε συνέχεια ανωτέρου, οτιδήποτε εκτός dreamcast (για ρετρό παιχνιδομηχανές), το θεωρώ προς ανακύκλωση. Στην καλύτερη...

- Πήγαινα στα ουφάδικα του κέντρου από τα 14, ενώ όλοι οι φίλοι μου τρώγανε πόρτα και με ζηλεύανε.

- Δεν ξέρω τι είναι το final fantasy.. (?)

- Βαριέμαι τα rpg. Εκτός diablo 1+2 δεν έχω ξαναπαίξει κανένα rpg από -τα λίγα- που τελείωσα.

- Εδώ και λίγους μήνες έχω 3ds και νομίζω πως ευχαριστιέμαι το gameplay.

- Γουστάρω πολύ να παίζω GTA LC στο ps3. Το αυτό και για το Red Dead Redemption. Προσωπικά ό,τι καλύτερο για ps3!

- Μπορεί να παρατήσω οποιοδήποτε mame game που ασχολούμαι μία δεδομένη στιγμή, εάν μου έρθει η διάθεση να παίξω σκάκι με τον υπολογιστή.

- Δεν ασχολούμαι με strategy games. Για ποιο λόγο υπάρχουν τα strategy games? Αφού υπάρχει το σκάκι..!

- Κάποτε είχα εθιστεί στα fps. Πλέον είμαι καθαρός.

- Βαριέμαι αφόρητα τα adventure games που έχουν πολλούς διαλόγους. Και το χειρότερο είναι ότι αν τους παρακάμψεις θα πρέπει υποχρεωτικά να επιστρέψεις να ακούσεις το υπόλοιπο γιατί εκεί βρίσκεται -το πιθανότερο- κάποιο στοιχείο ή ακόμα και η λύση... ωραία.

- Εχω 2 Atari 1040 stfm σε υπεράριστη κατάσταση αλλά δεν δίνω τον ένα σε κολλητό μου που με παρακαλάει γονατιστός.

- Εχω πάντα μέσα στη τσάντα του laptop πηγαίνοντας στη δουλειά ένα απο τα 15 πρώτα τεύχη του Pixel. Αλλάζω τεύχος εκ περιτροπής.

Αυτά προς το παρόν. Θα επανέλθω :D
 
ntsmrtz είπε:
βιντεοπαιχνιδοαμαρτία εξομολογουμένη ουκ έστι αμαρτία... και λέγω:
- Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με nes, snes, n64 κτλ. Εννοείται ότι δεν έχω ιδέα από τα παιχνίδια τους.

- Σε συνέχεια ανωτέρου, οτιδήποτε εκτός dreamcast (για ρετρό παιχνιδομηχανές), το θεωρώ προς ανακύκλωση. Στην καλύτερη...

- Πήγαινα στα ουφάδικα του κέντρου από τα 14, ενώ όλοι οι φίλοι μου τρώγανε πόρτα και με ζηλεύανε.

- Δεν ξέρω τι είναι το final fantasy.. (?)

- Βαριέμαι τα rpg. Εκτός diablo 1+2 δεν έχω ξαναπαίξει κανένα rpg από -τα λίγα- που τελείωσα.

- Εδώ και λίγους μήνες έχω 3ds και νομίζω πως ευχαριστιέμαι το gameplay.

- Γουστάρω πολύ να παίζω GTA LC στο ps3. Το αυτό και για το Red Dead Redemption. Προσωπικά ό,τι καλύτερο για ps3!

- Μπορεί να παρατήσω οποιοδήποτε mame game που ασχολούμαι μία δεδομένη στιγμή, εάν μου έρθει η διάθεση να παίξω σκάκι με τον υπολογιστή.

- Δεν ασχολούμαι με strategy games. Για ποιο λόγο υπάρχουν τα strategy games? Αφού υπάρχει το σκάκι..!

- Κάποτε είχα εθιστεί στα fps. Πλέον είμαι καθαρός.

- Βαριέμαι αφόρητα τα adventure games που έχουν πολλούς διαλόγους. Και το χειρότερο είναι ότι αν τους παρακάμψεις θα πρέπει υποχρεωτικά να επιστρέψεις να ακούσεις το υπόλοιπο γιατί εκεί βρίσκεται -το πιθανότερο- κάποιο στοιχείο ή ακόμα και η λύση... ωραία.

- Εχω 2 Atari 1040 stfm σε υπεράριστη κατάσταση αλλά δεν δίνω τον ένα σε κολλητό μου που με παρακαλάει γονατιστός.

- Εχω πάντα μέσα στη τσάντα του laptop πηγαίνοντας στη δουλειά ένα απο τα 15 πρώτα τεύχη του Pixel. Αλλάζω τεύχος εκ περιτροπής.

Αυτά προς το παρόν. Θα επανέλθω :D
Eτσι μπραβο τεκνον κωνσταντινε βγαλε τα εσωψυχα σου και ασε την ψυχη σου να γαληνεψει :D
 
1) Είχα ρίξει τρελές κατάρες στον C-64 μου επειδή πολλές φορές αρνούνταν να ξεκινήσει η δεύτερη πίστα του Ghostbusters II.

2) Για τον ίδιο λόγο με τον metalcandyman, ποτέ δεν έπαιξα τα Tomb Raider. Ο χειρισμός τους μου έσπασε τα νεύρα και όχι μόνο.

3) Με εκνευρίζουν αφάνταστα τα Mario. Ε-Κ-Λ-Ε-Ψ-Α-Ν το The Great Giana Sisters το οποίο είναι σαφώς ανώτερο. Δε σηκώνω κουβέντα επʼ αυτού.

4) Όταν ήθελα να βρίσω τα τεχνικά χαρακτηριστικά ενός παιχνιδιού, έλεγα πως μοιάζει με spectrum.

5) Δεν μπορώ να παίξω παιχνίδι με gamepad. Μόνο το Pro Evo προσπάθησα στο PS3 ενός φίλου, στο οποίο όμως χάνω συνέχεια λόγω αδυναμίας χειρισμού.

6) Δεν απέκτησα ποτέ κονσόλες.

7) Το Pac-Man με αγχώνει απίστευτα.

8) Με εκνεύριζαν τα beat-em up του στυλ Virtua Fighter και ιδιαίτερα αυτός ο γέρος που κάνει το μεθυσμένο. Απαίσιο.

9) Έχω ρίξει κλωτσιά στο παλιό tower ενός παλιού PC με αποτέλεσμα να μοιάζει σαν τρακαρισμένο αυτοκίνητο, επειδή είχα χάσει στο Diablo 2.

10) Έβρισκα ιδιαίτερα αγχολυτικό το Leader Board Golf στον C-64 σε βαθμό που πολλοί φίλοι με C-64 γελούσαν που ασχολιόμουν τόσο συχνά με αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Alucard είπε:
3) Με εκνευρίζουν αφάνταστα τα Mario. Ε-Κ-Λ-Ε-Ψ-Α-Ν το The Great Giana Sisters το οποίο είναι σαφώς ανώτερο. Δε σηκώνω κουβέντα επʼ αυτού.
Mουαχαχαχά !! :D

Alucard είπε:
4) Όταν ήθελα να βρίσω τα τεχνικά χαρακτηριστικά ενός παιχνιδιού, έλεγα πως μοιάζει με spectrum.
Don't worry, τo ίδιο έλεγε και ο υπόλοιπος κόσμος !! (εκτός βέβαια απο κάποιους σκληροπυρηνικούς σπεκτρουμάδες).

Οσο για το Leaderboard, δεν ξέρω αν δρα ως αγχολυτικό, αλλά το ότι είναι πολύ καλό παιχνίδι, είναι σίγουρο. :)
 
1) Θεωρώ τα gamepads το μεγαλύτερο λάθος στην ιστορία του gaming και ευχαρίστως θα συνυπόγραφα την ισόβια κάθειρξη του πρώτου που σκέφτηκε ότι το να χειρίζεσαι sprites με τον αντίχειρα είναι έξυπνη ιδέα.

2) Κυρίως λόγω του (1), δεν είχα σχεδόν ποτέ κονσόλα στη ζωή μου. Εξαιρέσεις αποτελούν μια Audiosonic PP-920 (Pong console του 1977) κι ένα Wii. Σημειωτέον ότι καμία από τις δύο δεν χρειάζεται gamepad!

3) Ποτέ δεν κατάλαβα πως ευχαριστιέται ο κόσμος να παίζει video games στον καναπέ. Θέλω καρέκλα και joystick πακτωμένο μπροστά μου!

4) Έχω παίξει (νομίζω) όλα τα είδη παιχνιδιών που υπάρχουν στον πλανήτη. Τα μόνα που δεν μου κόλλησαν ποτέ όσο κι αν προσπάθησα είναι τα Strategy και τα RPGs.

5) Μια από τις βασικές μου στρατηγικές όταν παίζω σε τουρνουά Kick Off 2 είναι να καταλαβαίνω ποιο είδος γκολ εκνευρίζει τον αντίπαλο και να προσπαθώ να το πετυχαίνω νωρίς στο παιχνίδι. #)

6) Άλλη βασική στρατηγική είναι να καταστρέφω τους καινούργιους παίκτες με εξευτελιστικά σκορ, ώστε αν στην συνέχεια γίνουν καλοί να τους έχω σπάσει τον τσαμπουκά από νωρίς.
HidingSmiley.gif


7) Θεωρώ ότι τα δύο adventures που έχουν κάνει τις περισσότερες πωλήσεις στην ιστορία έχουν κάνει και το μεγαλύτερο κακό στο είδος.

8) Κατά βάθος αντιπαθώ το 90% των ατόμων που παίζουν adventure games σήμερα και γι' αυτό έχω σταματήσει να γράφω σε σχετικά fora.

9) Σε νεαρή ηλικία έχω δουλέψει σωρούς φίλων που δεν είχαν ιδέα από υπολογιστές σχετικά με το τι μπορεί να κάνει το μαραφέτι που έβλεπαν μπροστά τους. Ειδικά κορίτσια.

10) Ξέρω ποιο είναι το μυστικό του Monkey Island αλλά θα το αποκαλύψω μόνο στο 100ό τεύχος του Phoenix.

11) Ένα από τα παραπάνω είναι ψέμα.
 
Metalcandyman εχω να παρατηρησω οτι ανοιγεις πολυ ωραια θεματα τελευταια :)

1. Απεχθάνομαι κατα κανονα τα σουρεαλιστικα καρτουνιστικα platform arcades που δεν εχουν καμια υποθεση και λογική. Απεχθάνομαι τα παιχνίδια οπου ελέγχεις ένα πχ ελεφαντάκι που εκτοξεύει πχ κατσαβίδια στα κακά πχ καναπεδάκια, και αυτά μεταμορφώνονται σε πχ γραμματόσημα που τα τρως για ενέργεια (!?!?!?)

2. Κατ' επέκταση απεχθάνομαι οτιδήποτε έχει αισθητική γιαπωνέζικου manga, οχι μονο τα κλασσικά arcades (bubble bobble, Νew Zealand Story, Mario κλπ) αλλά και γενικώς τα Ζelda και τα Final Fantasy δεν είναι το καλύτερό μου. Απεχθάνομαι επίσης τη βιομηχανοποιημένη λογική τους με τα 50 sequels και spinn-offs, και την απουσία μυθολογίας, continuity, timeline

3. Κατ' επέκταση δεν είχα ποτέ κονσόλα. Ο,τι εχω δει απο κονσολα ήταν απο emulator

4. Με εκνευρίζει απίστευτα το οτι πολλα multimedia παιχνιδια της δεκαετίας του 90 είχαν τσακωθεί με τους υπότιτλους, σε μια αποπειρα να γινουν πιο "κινηματογραφικά". Ετσι χανω σχεδον ολους τους διαλογους και το σεναριο. Και είναι κρίμα γιατί μου αρεσει η εποχή και τα παιχνιδια που εβγαιναν τοτε.

5. Σεβομαι σε σημείο φετιχισμού την έννοια του "fictional universe". Τα παιχνίδια μου ολα τα εχω συλλεγμένα βάσει αυτού (πχ χωρια τα Star Wars, χωρια τα Robocop-Terminator, χωρια τα Larry) και οχι βασει χρονολογίας ή εταιρείας. Τα παιζω αυστηρά με σειρά prequel-sequel και δεν ξεφευγω απο αυτη ακομα και αν κολλήσω. Αν ενα παιχνιδι εχει πλουσια μυθολογια, κραταω σημειωσεις με τις 'βιογραφίες' των χαρακτηρων και φτιαχνω και timeline των γεγονοτων που εγιναν πριν και κατα τη διαρκεια του παιχνιδιου.

Εκτος του οτι ειναι σαν να φτιαχνω ενα strategy guide, νιωθω ετσι οτι ρουφαω ολο το παιχνιδι και έξω και μέσα γιατι το backstory ειναι μαλλον το πιο αδικημενο κομματι του παιχνιδιου. Μας απασχολει κυριως το να δουμε το μετά. Τηρουμένων των αναλογιών με τα arcades, νιωθω οτι βρισκω ενα κρυμμενο μπονους η καποια μυστική πίστα. Επισης χαιρομαι οποτε ανακαλυπτω καποιο σεναριακο λαθος που ξεφυγε στους σχεδιαστες, χεχε :D

Αλκη, το νο 7 θελει μια παραπανω αναλυση!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω ρε Βασιλη φαντασια που εχεις φιλε.. Τις τελευταιες μερες εχεις ιστρο..

1) ημουν fun της sega (ειχα master system, game gear) και επειδη για καποιο λογο το mega drive δεν δουλευε στην τηλεοραση μας, το αλαξα με snes και ειδα το πραγματικο gaming!!!Δηλαδη πηρα καταλαθος το snes!!

2) Αφησα και "σαπισαν" το gamegear και το master system μου.. και τα 2 αγνοουντε..

3) ελιωνα στα mmorpg για 3-4 χρονια και εχασα ολες τις εξελιξεις σε οτιδιποτε αλλο σε σχεση με gaming την περιοδο εκεινη.

4)Μου επεσε το gameboy (το γκρι το παλιο) και μου το πατησε αυτοκινητο και χαλασε..

5) εκανα και εγω το "κολπο" με τα δεκαρικα ποθ τα εβαζες αναποδα στα arcades..

6) Δεν εχω παιξει ποτε το ff7...

7) Δεν εχω τερματισει κανενα monkey island χωρις βοηθεια.(ειτε απο φιλους, ειτε απο το ιντερνετ αργοτερα).

8)Δεν τερματισα ποτε το Ultimate Mortal Kombat 3 εχανα στον Shao khan.

9) ολο και κατι θα ξεχασα..
 
Rakeesh είπε:
Αλκη, το νο 7 θελει μια παραπανω αναλυση!
Προφανώς είναι αυτό που λέει ότι είναι ψέμα, ρε συ... :cool: :p

//Τη δική μου λίστα σκέφτομαι πολύ σοβαρά αν πρέπει να τη γράψω ή όχι, γιατί θα με μισήσουν κι οι τελευταίοι που με συμπαθούν εδώ μέσα... #)
 
alkis21 είπε:
7) Θεωρώ ότι τα δύο adventures που έχουν κάνει τις περισσότερες πωλήσεις στην ιστορία έχουν κάνει και το μεγαλύτερο κακό στο είδος.

Rakeesh είπε:
Αλκη, το νο 7 θελει μια παραπανω αναλυση!
Θα πάρω το θάρρος να απαντήσω, γιατί νομίζω ότι έχω ερμηνεύσει σωστά τα λεγόμενα του Άλκη.

Θεωρεί ότι το Myst και το Syberia έκαναν μεγάλο κακό στο είδος των adventures. Και ομολογώ ότι συμμερίζομαι απόλυτα την άποψη του για το Myst τουλάχιστον...

Άλκη, αν "μεταφράζω" λάθος, παρακαλώ διόρθωσε με. :)
 
1). Σιχαίνομαι τα adventures. Θεωρώ χαζομάρα να κάθομαι να λύνω "γρίφους".

2). Θεωρώ τα FPS το μεγαλύτερο επίτευγμα στο gaming. Από τότε που άγγιξα το πρώτο Doom είδα το φως το αληθινό.

3). Δεν μου αρέσει η SONY. Αν και έχω τα πάντα από κονσόλες από την εν λόγω εταιρεία, μου τη σπάει αφάνταστα.

4). Θεωρώ τον Mario άπιαστο. Ο καλύτερος ήρωας ever.

5). Αποκύριξα την Amiga και χάρισα τα μηχανήματά μου στον Fotis_kfor. Για πολλούς προσωπικούς λόγους. Ο κυριότερος είναι η αντιμετώπιση των σύγχρονων Amigάδων σε κάποιον που τολμήσει και πει αντίθετη γνώμη. Να είναι καλά να κοπανιούνται μεταξύ τους.

6). Αποκύρηξα το pc gaming πλέον mouse δεν έχει κανένας υπολογιστής μου. Apple magic trackpad σε όλα τα μηλαράκια, και το φορητό και στα τρία σταθερά. Ασχολιόμουν με τα benchmarks και δεν ασχολιόμουν με το gaming.

7). Λόγω κόστους δεν ασχολήθηκα ποτέ με κονσόλες πριν το 2005. Μετά που άνοιξαν οι δουλειές, πήρα το πρώτο 360 μου Οκτώβριο του 2009, ενω το wii ήταν ακόμα στο κουτί του από τον ιούνιο του 2008. Από τότε απόκτησα το θείο και τη θειά μου από κονσόλες, 6 μήνες πριν αποκύρηξα τα αντίγραφα, πέταξα όλα τα γραμένα DVD που είχα και μέχρι σήμερα έχω μια συλλογή στο 360 αξιοπρεπέστατη, με τους δύο τελευταίους μήνες να έχω πάρει 50 games μόνο. Στόχος μέχρι το τέλος του χρόνου να ξεπεράσω τα 300 και τα 200 στο PSP. Αυτές είναι και οι κονσόλες που ασχολούμαι.

8). Ο χώρος μου δεν μου έφτανε για τις κονσόλες μου. Καβάτζωσα το διαμέρισμα της γυναίκας μου, και έφταξα νέο χώρο με όλες τις κονσόλες της "υπογραφής" μου με τις μεν ρετρό σε μια WIDE 32'' CRT Philips tv που είχα (με δυνατότητα 4:3) και τις νέες σε προβολικό Full HD που τσίμπησα από το μαγαζί. (Εκεί το κακόμοιρο έδειχνε "μπάλα" και fashion tv, τα έπαιξε η λάμπα και του έκανα ένα ωραίο ρετούς και το καβάτζωσα. TFT tv δεν έχω πάρει ακόμα. )

9). Πιστέυω ότι η Apple θα γίνει major παίκτης στην αγορά των παιχνιδιών.

10). Στήνω ένα τέρας gaming pc για να δοκιμάσω ολίγον το Guild wars II, αν δω ότι καίγομαι θα πάει ανακύκλωση αβλεπί.

11). Θεωρώ ότι όσοι ασχολούνται με το gaming μέχρι τα 20 τους και τα παρατάνε γιατί η Σαλίνα ή η Σήλια τους θεωρούν ανώριμους είναι μεγάλοι *μπιπ*ες. Γιατί Σαλίνα και Σήλια δεν είναι ονόματα, μάλλον τις λένε Καλλιόπη και Φρώσω. Και γκόμενες που ντρέπονται να πουν το πραγματικό τους όνομα, μάλλον δεν έχουν δικαίωμα να μου πουν τι θα κάνω.

12). Προκαλώ τους μεγαλύτερους με το gaming. Έχω βγάλει το PSP πολλές φορές σε σημεία που "δεν πρέπει" και γουστάρω να κοιτάζω ξυνισμένες μούρες.

13). Είμαι ψυχοπαθής, καμένος και άρρωστος. Σε όποιον αρέσω. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάτερ σχώρα με γιατί αμάρτησα...

1.

ntsmrtz είπε:
- Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με nes, snes, n64 κτλ. Εννοείται ότι δεν έχω ιδέα από τα παιχνίδια τους.
Να προσθέσω: Mega Drive, Game Gear και οτιδήποτε άλλο Segoειδές και Nintendoειδές, εκτός από Game & Watch...

2. Δεν έχω παίξει ποτέ παιχνίδια σε: Spectrum, Commodore, ΧΒΟΧ and... wait for it... Amiga! (Βαράτε ελεύθερα)...

3. Σιχαίνομαι τον Sonic. (ανήκω στο club metalcandyman)

4. Έχω ξεχάσει, μετά από τόσα χρόνια απραξίας, να προγραμματίζω σε GFA Basic.

5. Έχω φορτώσει τον υπολογιστή με ένα σωρό emulators και δεν παίζω ποτέ, τίποτα.

6. Έχω ένα Atari PC1, το οποίο δεν το έχω λειτουργήσει ακόμα.

(BTW, όσο κι αν έχω ψάξει στο Internet, δεν έχω βρει κάποιο βίντεο στο YouTube, αλλά ούτε και καμιά δημοπρασία σε e-bay, οπότε φαντάζομαι οτι θα είναι παγκόσμια πρώτη, για το retromaniax να ανεβάσω κάποιο βιντεάκι με το PC1 σε λειτουργία).

7. Έχω να ανοίξω τον ST μου παραπάνω από 6 μήνες...

8. Έπαιξα το Diamonds In The Rough, του Άλκη, με walkthrough.

Αν θυμηθώ άλλα, θα επανέλθω...
 
[video=youtube;cebVD_uD-EA]

DINO για σένα!!!!!
 
Να'σαι καλά ρε pookyman!

Εκτός από αυτό το διαφημιστικό, δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο άλλο, από κάποιον χρήστη.

Οπότε ελπίζω σύντομα να ανεβάσω κάτι...
 
- Η μεγαλύτερη βλακεία μου ήταν ότι δεν ασχολήθηκα από νωρίς με PC games λόγω του ότι είχα συνηθίσει το plug and play των κονσολών, οι οποίες πάντως με έσωσαν από το μαρτύριο των home computers (70% loading - 30% gaming, κάπου εκεί δεν είναι η αναλογία?) :p .

- Μισώ την Sony. Από το playstation ξεκίνησε αυτό που λέμε "casual gaming" και όχι από το Wii. Η Sony έκανε το gaming trendy και πολλοί που δεν ασχολούνταν με games γιατί τα θεωρούσαν παιδικά-δύσκολα-χάσιμο χρόνου ξεκίνησαν από εκεί γιατί ξαφνικά ήταν της μόδας. Σε χρόνο μηδέν εισέβαλαν στον κόσμο μας χιλιάδες average Joes που θεωρούσαν τον Mario και τον Sonic για παιδιά, το Goldeneye πολύ δύσκολο, τα strategy και τα simulations ακαταλαβίστικα κλπ, αλλά έπρεπε η βιομηχανία να φτιάχνει games γι αυτούς στο τέλος. Για όλα τα Halo, Gears of War, CoD, God of War, Assassin Sleep και τη μισητή ατάκα "πίνω μπάφους και παίζω Pro" Θεωρώ την Sony υπεύθυνη και θέλω να φύγει από το gaming.

- Για τους παραπάνω λόγους θέλω να πατώσει το PSVita, συγνώμη παιδιά.

- Όταν έπαιξα το Halo νόμιζα ότι ήταν ένα graphics benchmark demo για το XBOX και όχι κανονικό παιχνίδι. Σε έναν κόσμο που είχε δει τα Quake 1-2, Τurok, System Shock 1-2, Goldeneye, Perfect Dark, Halflife κλπ δεν πίστευα ότι κάποιος θα πάρει στα σοβαρά ένα "παιχνίδι" που έχει λιγότερο βάθος και από game & watch handheld... Τελικά τα γραφικά και η διαφήμιση της Microsoft έπιασαν τόπο και τα first person shooters που η ID, η VALVE, η RARE και πολλοί άλλοι κόπιασαν τόσο να εξελίξουν, πήγαν ένα τεράστιο βήμα πίσω. Οπότε σε μισώ κι εσένα Microsoft - Bungie. Να πατώσετε να ησυχάσουμε.

- JRPGs. Κάποτε δεν με ενοχλούσαν τόσο. Απλά δεν ασχολούμουν. Τώρα με κάνουν να γίνομαι κακός. Γιατί δεν περνάει μέρα που να μην δω στα site που συχνάζω κάποιον "ooh so fabulous" emo χαρακτήρα να ποζάρει με ένα υπερβολικό outfit ή κάποιο ανήλικο κοριτσάκι με ακόμα πιο περίεργο κουστούμι, τεράστιο στήθος για την ηλικία της και κάποιου είδους αυτιών κολλημένα στο κεφάλι της, συνήθως γάτας ή κουνελιού, σε μία sexy πόζα. Οπότε αν κάποιος JRPG φαν, που κρατάει ζωντανή αυτήν την διαστροφή, διαβάζει τούτο το post θέλω να ξέρει ότι δεν τον μισώ αλλά πρέπει να πάει να κοιταχτεί σε κάποιον ψυχίατρο, δεν είναι φυσιολογικά πράγματα αυτά παιδιά, είναι ανωμαλία, σχιζοφρένεια, κλπ δεν ξέρω απλά μείνετε μακριά μου :takethat:

- Κάθε φορά που κάποιος λέει ότι τα Halo, Gears of War, CoD, God of War, Assassin Sleep είναι hardcore θέλω να τον κλείσω σε ένα δωμάτιο και να μην τον αφήσω να βγει έξω ποτέ αν δεν τερματίσει τα πρώτα 3 Metroid, Όλα τα Ninja Gaiden και το Dark Souls.

- Μισώ την Apple. Η απόλυτη mainstreamιά, casualιά και σε τιμές ευκαιρίας πάντα γιατί είναι της μόδας και ταιριάζει με τα έπιπλα στο σαλόνι.

- Έκατσα και τερμάτισα το OtherM. Δεν φταίω εγώ ρε παιδιά, νόμιζα ότι σε κάποια φάση θα γινόταν καλό.... Ευτυχώς δεν το αγόρασα και δεν πήγαν χρήματα στον λογαριασμό του Sakamoto από εμένα οπότε ίσως να μην καώ στην κόλαση των gamers μιας και δεν είμαι συνυπεύθυνος για την κακοποίηση της Samus.

Συγχώρα με πατέρα Metalcandyman για όλα όσα ξεστόμισα. Πάντως είμαι κι εγώ fan του Castlevania 64 οπότε ελπίζω να πάρω μία μικρή άφεση αμαρτιών από σένα... Ευλογήτε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
-Η μεγαλύτερη βλακεία μου ήταν ότι δεν ασχολήθηκα από νωρίς με PC games λόγω του ότι είχα συνηθίσει το plug and play των κονσολών, οι οποίες πάντως με έσωσαν από το μαρτύριο των home computers (70% loading - 30% gaming, κάπου εκεί δεν είναι η αναλογία?) :p .
-Μισώ την Sony. Πιστεύω ότι από το playstation ξεκίνησε αυτό που λέμε "casual gaming" και όχι από το Wii. Η Sony έκανε το gaming trendy και πολλοί που δεν ασχολούνταν με το χόμπι γιατί τα θεωρούσαν παιδικά-δύσκολα-χάσιμο χρόνου ξεκίνησαν από εκεί. Ξαφνικά εισέβαλαν στον κόσμο μας χιλιάδες average Joes που θεωρούσαν τον Mario και τον Sonic για παιδιά, το Goldeneye πολύ δύσκολο, τα strategy και τα simulations ακαταλαβίστικα κλπ, αλλά έπρεπε η βιομηχανία να φτιάχνει περισσότερα games γι αυτούς στο τέλος. Για όλα τα Halo, Gears of War, CoD, God of War, Assassin Sleep Θεωρώ την Sony υπεύθυνη και θέλω να φύγει από το gaming.

-Για τους παραπάνω λόγους θέλω να πατώσει το PSVita, συγνώμη παιδιά.

-Όταν έπαιξα πρώτη φορά το Halo νόμιζα ότι ήταν ένα graphics benchmark demo για το XBOX και όχι κανονικό παιχνίδι. Σε έναν κόσμο που είχε δει παιχνίδια όπως τα Quake 1-2, Τurok, System Shock 1-2, Goldeneye, Perfect Dark, Halflife κλπ δεν πίστευα ότι κάποιος θα πάρει στα σοβαρά ένα παιχνίδι που έχει λιγότερο βάθος και από game & watch handheld... Τελικά τα γραφικά και η διαφήμιση της Microsoft έπιασαν τόπο και τα first person shooters που η ID, η VALVE και η RARE κόπασαν τόσο να εξελίξουν πήγαν ένα τεράστιο βήμα πίσω. Οπότε σε μισώ κι εσένα Microsoft - Bungie. Να πατώσετε να ησυχάσουμε.

-JRPGs. Κάποτε δεν με ενοχλούσαν τόσο. Απλά δεν ασχολούμουν. Τώρα με κάνουν να γίνομαι κακός. Γιατί δεν περνάει μέρα που να μην δω στα site που συχνάζω κάποιον "ooh so fabulous" emo χαρακτήρα να ποζάρει με ένα υπερβολικό outfit ή κάποιο ανήλικο κοριτσάκι με ακόμα πιο περίεργο κουστούμι, τεράστιο στήθος για την ηλικία της και κάποιου είδους αυτιών κολλημένα στο κεφάλι της (συνήθως γάτας ή κουνελιού). Οπότε αν κάποιος JRPG φαν, που κρατάει ζωντανή αυτήν την διαστροφή, διαβάζει τούτο το post θέλω να ξέρει ότι δεν τον μισώ αλλά πρέπει να πάει να κοιταχτεί σε κάποιον ψυχίατρο, δεν είναι φυσιολογικά πράγματα αυτά παιδιά, είναι κάποια αρρώστια, σχιζοφρένεια, κλπ δεν ξέρω απλά μείνετε μακριά μου :takethat:

-Κάθε φορά που κάποιος λέει ότι τα Halo, Gears of War, CoD, God of War, Assassin Sleep είναι hardcore θέλω να τον κλείσω σε ένα δωμάτιο και να μην τον αφήσω να βγει έξω ποτέ αν δεν τερματίσει πρώτα τα πρώτα 3 Metroid, Όλα τα Ninja Gaiden και το Dark Souls.

- Έκατσα και τερμάτισα το OtherM. Δεν φταίω εγώ ρε παιδιά, νόμιζα ότι σε κάποια φάση θα γινόταν καλό... η σειρά Metroid είναι η αγαπημένη μου. Ευτυχώς δεν το αγόρασα και δεν πήγαν χρήματα στον λογαριασμό του Sakamoto από εμένα οπότε ίσως να μην καώ στην κόλαση των gamers μιας και δεν είμαι συνυπεύθυνος για την κακοποίηση της Samus.

Συγχώρα με πατέρα Metalcandyman για όλα όσα ξεστόμισα. Πάντως είμαι κι εγώ fan του Castlevania 64 οπότε ελπίζω να πάρω μία μικρή άφεση αμαρτιών από σένα σεβασμιότατε.
Συγχωρεμενος εισαι τεκνο μου.Η μεγαλη αγκαλια του παπαgamer metalcandyman τους χωραει ολους :D
 
1. Ήταν απερίγραπτη ηδονή όταν κάποιος φίλος μου έδινε μια δισκέτα με καινούρια παιχνίδια (συγχώρεσον)

2. Ξυπνούσα τα ΣΚ από τα χαράματα για να παίξω digger και alley cat.

3. Δεν έκανα τα μαθήματα μου τα απογεύματα για να παίξω Grand Prix Circuit αν και το είχα τερματίσει αρκετές φορές.

4. Όταν επέστρεφα από το σχολείο άνοιγα κατευθείαν τον υπολογιστή. Μερικές φορές και πριν το σχολείο.

5. Ένα απόγευμα γύρω στο 92, είχα γράψει αρκετές δεκάδες γραμμές κώδικα Basic την ώρα που έπεσε ο γενικός και τα έχασα. Αυτό πιστεύω μου άφησε μεγάλο ψυχολογικό τραύμα.

6. Δεν κυκλοφόρησε ποτέ κάποιο game με Transformers την εποχή του MSDOS, όσο και αν περίμενα.

7. Γενικά ζήλευα τους CPC και Spectrum με τα μύρια games γιατί εγώ είχα ένα ταπεινό PC 1512 με CGA.

Ευλόγησον
 
Λοιπον αλανια συνεχιζω απο το πρωτο post:

21.Πολυ μικρος που δεν μας εκοβε τι φορουσαμε μια μερα φορουσα ενα κοντομανικο μπλουζακι με την λεξη sega πανω με μεγαλα γραμματα.Που βρεθηκε αυτο το μπλουζακι παραμενει μυστηριο.Ο πρωτος ξαδερφος μου γιατρος τωρα στο επαγγελμα και οπαδος της sega που τον εχω αποκυρηξει απο ξαδερφο με εβγαλε 3 φωτογραφιες με το συγκεκριμενο μπλουζακι χωρις να το παρω πρεφα εγω.Φυσικα και της εχω σκισει εδω και πολλα χρονια της φωτογραφιες που με τραβηξε το μιασμα της οικογενειας αλλα ο θρυλος λεει οτι καπου υπαρχει και τεταρτη φοτωγραφια με μενα να φοραω μπλουζακι με σταμπα sega.Πιο πιθανο ειναι ομως να βρεθει το αγιο δισκοποτυρο παρα να βρεθει αυτη η φωτογραφια :D

22.Εχω σουταρει τρεις γυναικες στην ζωη μου για τα videogames.Η πρωτη τολμησε να με πει οτι δεν πρεπει να παιζω γιατι ηλεκτρονικα παιζουν μονο τα παιδακια.Η δευτερη τολμησε να συγκρινει τον ευτο της με το κορυφαιο παιχνιδι ολων των εποχων το τιτανομεγιστοτεραστιο PACMAN και να βαζει και ψευτοδυληματα,και η τριτη εκανε το τεραστιο σφαλμα να πατησει το escape οταν ηδη επαιζα 3 ωρες PACMAN ωσο αυτη κοιμοταν.

23.Εχω κατα καιρους καταφερει να κανω καμια 15αρια ατομα ακομα και κολημενα σε τεραστιο βαθμο να παρατησουν τα spectum,commodore κτλ και να ασχοληθουν μονο με κονσολες.

24.Καθε χρονο στην ανασταση πιτσιρικας πηγαινα με το game boy την επεφτα κατω απο καποιο φως και επαιζα τα αγαπημενα μου παιχνιδια.Οταν εσβηναν τα φωτα για να βγει το αγιο φως πατουσα pause και συνεχιζα οταν τα ξανα αναβαν.

25.Ολες της κονσολες που τσιπαρονται της εχω τσιπαρει.Εχω εκατονταδες αντιγραφες οπως και εκατονταδες αυθεντικα.Δεν συμφωνω με την αποψη οτι με την πειρατια θα σβησουν οι εταιριες.Δεν εχω δει καμια σοβαρη εταιρια να σβηνει ισα ισα που λογο του τσιπακιου η $ony πουλησε εκκατομυρια κονσολες οπως και η apple εκκατομυρια iphone.Αν δεν υπηρχε το jailbreak ουτε οι μισοι δεν θα το αγοραζαν.Και δεν ειμαι υπερμαχος της πειρατιας αλλα ειμαι υπερμαχος της τσεπης μου.

26.Μισω το pc gaming.Περα απο mame σε ποσοστο 80% και emulators και indie games απο 10% το καθενα δεν παιζω τιποτα αλλο στο pc.

27.Στην πρωτη λυκειου εμεινα στην φυσικη γιατι δεν πηγα καθολου να δωσω εξετασεις.Επαιζα PACMAN ειχα φτασει τα δυομιση εκκατομυρια και δεν γεινοταν να το αφησω.

28.Εχω βγαλει χοντρα λεφτα απο στοιχηματα στα ηλεκτρονικα της καλες εποχες των arcades.Ειχα αγορασει εξολοκληρου με λεφτα απο τα στοιχηματα καποτε ενα XT600 και ειχα κερδισει ενα KDX 250 σε στοιχημα απο καποιον που επεμενε οτι δεν μπορουσα να τερματισω το xain d sleena χωρις να χασω ζωη.Οταν το κερδισα μετα το πουλησα με δωσεις στον ιδιο που το εχασε γιατι αν μαθαινε ο γερος του οτι το εχασε σε στοιχημα θα του εκανε fatality:D

29.Τα χριστουγεννα του 1992 σε γνωστο μαγαζι των σερρων χαλβαδιαζα ενα game gear αλλα δεν ειχα τα 60 χιλιαρικα που κοστιζε τοτε για να το παρω.Ρωτησα στο μαγαζι και με ειπαν οτι θα μπορουσα να αγορασω με τα μισα λεφτα το μεταχειρισμενο που δοκιμαζει ο κοσμος παιχνιδια κτλ.Δεχτηκα αλλα η υπαληλος του μαγαζιου εκανε λαθος και με εδωσε καινουριο game gear αντι για μεταχειρισμενο και σε μιση τιμη.Εννοοιται οτι το κρατησα και δεν σκεφτηκα καν να το επιστρεψω.Ενα μηνα μετα το πουλησα 90 χιλιαρικα σε εναν ψωνισμενο νεαρο πλουσιας οικογενειας που δεν ηξερε και πολλα πολλα απο videogames με την δικαιολογια γιαυτο το ποσο οτι ηταν συλεκτικο κομματι και σε λιγους μηνες η sega θα κυκλοφορουσε νεα κονσολα που θα συνδεοταν εκει και αυτοματα θα περνουσαν μεσα στο game gear δεκαδες παιχνιδια.Τον εφαγε τον παπα μια χαρα και γω με τα λεφτα που εξηκονομησα λιγο καιρο μετα πηρα snes:D

30.Ενω εχω τερματισει σχεδον οτι υπαρχει απο rpg στης κονσολες δεν εχω παιξει ποτε καποιο διαδυκτιακο rpg.Τα θεωρω μεγιστο χασιμο χρονου και γενικα μια βλακεια και μιση.

31.Εχασα τον γαμο πρωτης μου ξαδερφης γιατι ημουνα στο ganon's castle στο zelda ocarina of time και δεν γεινοταν να μη το τερματισω.Τελικα πηγα στο γλεντι και ειπα οτι επαθα λαστιχο στην μηχανη και γιαυτο δεν μπορεσα να παω στο γαμο.

32.Ενα βραδυ κατα της 12 στο μαγαζι με τα ηλεκτρονικα που ειχε το χωριο μου τερματισα πρωτη φορα το cadash.Το θεμα ειναι οτι ο μαγαζατορας ηθελε να κλησει και γω δεν εφευγα με τιποτα.Ετσι λοιπον με εδωσε τα κλειδια και κατα της 4 το πρωι που το τερματισα εκλεισα εγω και του τα εδωσα την αλλη μερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα