Aυτοκόλλητα "Κουκουρούκου"

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Aυτοκολλητα "Κουκουρουκου"

fetch


fetch


Απο greek comics.gr
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ω! μα ειναι τοσο χαρακτηριστικα και αυθεντικα 80ς!!!
 
Η Κουκουρούκου νομίζω είχε ξεκινήσει με τα αυτοκόλλητα του Γούντυ, του Τρυποκάρυδου και στη συνέχεια με τη Μάγια τη Μέλισσα κλπ κλπ... (μετά μάλλον σταμάτησα να τις τρώω)

Ανάλογα διασκεύαζε και το τραγουδάκι της διαφήμισης:

Η Κουκουρούκου,

Η Κουκουρούκου

Μ' αυτοκόλλητα του Γούντυ

....... της Μάγια

σε ρυθμό :

La cucaracha ...

ya no puede caminar... :D
 
Ενα διαστημα εβγαιναν κατι με φιδια...

Θυμαμαι ενα χαρακτηριστο με δυο φιδια (αγορι-κοριτσι υποτιθεται) και το σχολιακι απο κατω :

"Δεν ειναι βοας δεν ειναι κροταλιας.. ειναι ο ερωτευμενος ο Ηλιας"
 
Κάποτε είχε και αυτοκόλλητα του (γνωστού από τα διαφημιστικά διαλείμματα σε MEGA& STAR) ΜΑΧ

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί.


Λυπούμαστε γι'αυτό.[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα κι εγώ.Αρχικά μια αφίσα όπου συμπλήρωνα αυτοκόλλητα με τον MAX...και λεγόταν ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ MAX!Ένας σαν καουμπόης ήταν!Μετά μάζευα αυτοκόλλητα από ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ power rangers και πριγκήπισσα Σίσσυ!
 
Εγώ είχα κερδίσει στα αυτοκόλητα κουκουρουκου ένα ρολόι χειρός.

μου έτυχε το κουπόνι, που έλεγε να συμπληρωσω τα στοιχεία μου και να στείλω και 50 δρχ επιπλέον. Τα συμπληρωσε και τα εστειλε μια ξαδέρφη μου και λίγο καιρό μετα παρέλαβα το ρολόι.

Η χαρά μου δεν περιγράφονταν, το κράτησα χρόνια, γιατι αποδείχθηκε "καλό" και ηταν μεταλλικό και όχι καμιά πλαστικούρα :)
 
Λορένα είπε:
Θυμαμαι ενα χαρακτηριστο με δυο φιδια (αγορι-κοριτσι υποτιθεται) και το σχολιακι απο κατω :
"Δεν ειναι βοας δεν ειναι κροταλιας.. ειναι ο ερωτευμενος ο Ηλιας"
Αυτό το συγκεκριμένο αυτοκόλλητο το θυμάμαι κι εγώ! Ήταν από τη συλλογή "Νυφούλες και Γαμπρούληδες" .. θυμάμαι ακόμη και το τραγουδάκι της διαφήμισης:

"Μες στην Κουκουρούκου βρες

Νυφούλες και Γαμπρούληδες

Μεγάλοι και Μικρούληδες

Έξυπνο και Χαζούληδες!"

Φουλ στα ..ζευγαράκια ήταν αυτή η συλλογή!! :)
 
Για την αφίσα που ειπώθηκε, ειχα κι εγώ την ίδια με τη Σακοράφα, αλλά δεν την έσωσα. :cry: Μερικά ακόμα στιχάκια από μία από τις πρώτες πρώτες συλλογές της Κουκουρούκου με τα ζώα:

Ο ξιφίας

Να και ο κύριος Ξιφίας/


που είναι μέλος της Μαφίας
.

Η κατσαρίδα

Μια ωραία κατσαρίδα


μας απλώνει την αρίδα.


Ο πιγκουίνος

Πιγκουίνος παπιονάκιας


και ωραίος γκαρσονάκιας
.

Ένας ταύρος και μια αγελάδα:

Παντρέψου με, γλυκιά μου Ρένα,


μη γίνουμε εδώ..... αρένα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, κοιτάξτε τι ανακάλυψα ανέλπιστα μέσα σε ένα φάκελο! :D

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Η κατσαρίδα

Μια ωραία κατσαρίδα


μας απλώνει την αρίδα.
:D :D:D
Πωπω!!!! Τι αναμνησεις απο την Κουκουρουκου!!!!! Φοβερα τα αυτοκολλητα και γελασα πολυ με τα ποιηματακια παιδια!!!! :D
 
Μάι τάινι γουόρλντ, τα είχα όλα αυτά εκτός από το 36. Παίζαμε μάλιστα τράπουλα. Τώρα πώς ταιριάζαμε τα θέματα, εμείς ξέραμε. :p
 
Αρχαιότερα από τις Νυφούλες και Γαμπρούληδες ήταν τα αυτοκόλλητα με τις χώρες (1982? 1983? 1984?) . Βρήκα τη Βουλγαρία, με τα παλιά της σύμβολα στη σημαία. Χαρακτηριστικό είναι ότι ήταν γραμμένα τα ονόματα των χωρών όχι μόνο στα αγγλικά, αλλά και στα αραβικά.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάποια από τ'αυτοκόλλητα της κουκου ρουκου που ψάχνω ήταν αυτά με τα ζώα και τα επαγγέλματα. Δυστυχώς δεν σώζονται και πολλές φωτογραφίες αλλά κατάφερα και βρήκα κάποιες εικόνες από κυκλοφορίες στο εξωτερικό καθώς η κουκου ρουκου κυκλοφορούσε κι εκεί. Αν κάποιος έχει τέτοια παρακαλώ να μ'ενημερώσει πάραυτα! :)

koukouroukou1.jpg

koukouroukou2.jpg

koukouroukou4.jpg

koukouroukou25.jpg

koukouroukou31.jpg

Μιχάλης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι όμορφα! Τα θυμάμαι, αυτό με τη μελισσούλα μου άρεσε πολύ!
 
michpan είπε:
Κάποια από τ'αυτοκόλλητα της κουκου ρουκου που ψάχνω ήταν αυτά με τα ζώα και τα επαγγέλματα. Δυστυχώς δεν σώζονται και πολλές φωτογραφίες αλλά κατάφερα και βρήκα κάποιες εικόνες από κυκλοφορίες στο εξωτερικό καθώς η κουκου ρουκου κυκλοφορούσε κι εκεί. Αν κάποιος έχει τέτοια παρακαλώ να μ'ενημερώσει πάραυτα! :)
Προβολή συνημμένου 49974Προβολή συνημμένου 49975Προβολή συνημμένου 49976Προβολή συνημμένου 49977Προβολή συνημμένου 49978

Μιχάλης
δεν τα εχω ξαναδει.

Θυμασαι ποια χρονια κυκλοφορησαν?
 
Πίσω
Μπλουζα