Aυτοκόλλητα Espana 82

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
410
Τα βρήκα σε ανασκαφή

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...τί είπες τώρα !!!!....πω πω !!!!.......ευχαριστούμε......ω ρε αναμνήσεις....καλά με όλα τα albums της Panini.....αλλά ειδικά με αυτό !!!....ήταν και το πρώτο μου mundial που καταλάβαινα πλήρως και παρακολούθησα πλήρως ( 9 χρονών τότε...)....
 
Εγώ έχω κρατημένο ακόμα το album. Είναι πολύ λίγα τα αυτοκόλλητα που υπάρχουν μέσα κολλημένα.
 
Χααααααα!!! Παρακαλούμε ένα ζουμ στο μεταλλικόοοοοοοοοοοο!
 
Ρόσι, Αντονιόνι, Κόντι, Γκρατσιάνι, Σιρέα, Ταρντέλι....

Η πρώτη διοργάνωση Παγκοσμίου Κυπέλλου που θυμάμαι!!!!

Α ρε μνήμες...
 
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΥΑΛΟ ΕΙΜΑΣΤ' ΑΡΡΩΣΤΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΤΟΝ ΚΡΙΟ!!!!!!!!!!! ΕΥΓΕ!!!!!!!

Σε όλους ξυπνάει ΤΙΣ αναμνήσεις...

Να είσαι καλά ΚΡΙΕ
 
Μη γελιέστε δεν είχα ιδιαίτερη μανία, αλλά αυτή ήταν η αγαπημένη μου ομάδα τότε. Είχα ερωτευτεί και τη μισή ομάδα όντας τότε ένα μικρό άμυαλο κοριτσάκι...
 
krios είπε:
Μη γελιέστε δεν είχα ιδιαίτερη μανία, αλλά αυτή ήταν η αγαπημένη μου ομάδα τότε. Είχα ερωτευτεί και τη μισή ομάδα όντας τότε ένα μικρό άμυαλο κοριτσάκι...
... και εγώ, ως καλός αντιγραφέας είχα φτιάξει κάτι ανάλογο με όσα διπλά είχα από το "Ελληνικό Ποδόσφαιρο '84":p

Από τις αγαπημένες μασκώτ πάντως ο γλυκύτατος Naranjito!!! :)
 
πωωωωω,κι εγω τα μαζευα σαν τρελλη...τι μου θυμισες και μενα!
 
Βρήκα κι αυτά σε ανασκαφή:

fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:
Μη γελιέστε δεν είχα ιδιαίτερη μανία, αλλά αυτή ήταν η αγαπημένη μου ομάδα τότε. Είχα ερωτευτεί και τη μισή ομάδα όντας τότε ένα μικρό άμυαλο κοριτσάκι...
Ε, βεβαια γιατι αν δεν ησουν θα ερωτευουσουν τη θεαματικοτερη ,ισως,ομαδα ολων των εποχων!ΜΠΡΑΖΙΛ και τα μυαλα στη σουβλα! :D :D
 
Τώρα που βρήκα και το λεύκωμα του γυμνασίου, ανακαλύπτω τελικά πως ο Αντονιόνι ήταν ο αγαπημένος μου.
 
krios είπε:
Τώρα που βρήκα και το λεύκωμα του γυμνασίου, ανακαλύπτω τελικά πως ο Αντονιόνι ήταν ο αγαπημένος μου.

και πως να μην ήταν...; είχε μεγάλα κέφια ο γιαραμπής.!





374_news.jpg




παρά το σουξέ του ανωτέρω μορφονιού, εγώ που πάντα είχα κλίση προς κακομούτσουνους, έσκιζα την ποδιά μου για τον Paolo Rossi





_1647195_rossi2_as.jpg
 
Γεια σας παιδιά και πάλι. Χαίρομαι που ξαναγύρισα. Είχα ξεχάσει τον κωδικό μου, απέκτησα καινούργιο και να 'μαι!!!

Λοιπόν, τα άλμπουμ της PANINI που υπάρχουνε στο αρχείο μου έχουνε φτάσει αισίως τα 105 και διαρκώς αυξάνονται. Αναλυτικά:

Ελληνικό πρωτάθλημα: 16 (1980-81-82-83-84-85, 1994-95-96-97-98-99-00-01-02 και 2009).

Μουντιάλ: 9 (1978 ως σήμερα κι ένα που κυκλοφόρησε το 1990 με όλες τις φιναλίστ του τελικού από το '70 ως το '90).

EURO: 4 (1980-2000-04-08) και όλα μαζί (1980-2008) σε ειδική έκδοση της PANINI.

Αγγλικό-σκωτσέζικο (τα έβαζαν μαζί) πρωτάθλημα: 10 (1978 έως 1987).

Γαλλικό πρωτάθλημα: 14 (1976 έως 1990, με εξαίρεση του '89).

Βελγικό πρωτάθλημα: 15 (1973 έως 1987).

Γερμανικό πρωτάθλημα: 15 (1979 έως 1990 και 1994-95-96).

Ισπανικό πρωτάθλημα: 6 (1982, 1983, 1985, 1987-88-89). Του '85 έχει και τις ομάδες μπάσκετ!

Ιταλικό πρωτάθλημα: 3 (2007-08-09). Τα άλμπουμ από το 1961 έως το 2004 τα έχω σε μια εκπληκτική δεκάτομη εγκυκλοπαίδεια.

Ολλανδικό πρωτάθλημα: 2 (1978-1979).

Ελβετικό πρωτάθλημα: 1 (1982).

Ολυμπιακοί Αγώνες: 2 (Μόναχο 1972, Μόντρεαλ 1976).

EUROFOOTBALL: 3 (1977-78-79).

Champions League: 3 (2007-08-09).

Διάφορα: 2 (SPORT SUPERSTARS 1982, SUPERSPORT 1986 με τους μεγάλους αθλητές και τις ομάδες όλων των σπορ).

Επίσης, υπάρχουν τέσσερα άλμπουμ ελληνικού ποδοσφαίρου ΚΑΡΟΥΖΕΛ (1987-88-89 και 1992), ένα του Ευρωμπάσκετ '87 της ΚΑΡΟΥΖΕΛ κι ένα απίθανο άλμπουμ του Μουντιάλ 1978 από την αγγλική εταιρεία FKS με φωτογραφίες-γραμματόσημα των ποδοσφαιριστών.

Η συλλογή διαρκώς ανανεώνεται κι όποιος επιθυμεί, ας βοηθήσει...
 
Δεν βγαζεις καμια φωτο, να θυμηθουμε τα εξωφυλλα?
 
Έχω αυτοκόλλητα από Espana το 1982 το swap, έχω της Ιταλίας και της Γερμανίας παίκτες

και έχω από το Μεξικό 1986 το σύνολο της Αργεντινής και της Γερμανίας παίκτες να ανταλλάξω

Χρειάζομαι μερικά αυτοκόλλητα από το ποδόσφαιρο Έλλας 1983 το άλμπουμ

i live in australia!
 
i also collect panini autographs like these ones:

82.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μη γελιέστε δεν είχα ιδιαίτερη μανία, αλλά αυτή ήταν η αγαπημένη μου ομάδα τότε. Είχα ερωτευτεί και τη μισή ομάδα όντας τότε ένα μικρό άμυαλο κοριτσάκι...
 
Έλα ντε .... εκείνη η Εθνική Ιταλίας όχι μόνο ήταν ομαδάρα αλλά .... ήταν οι περισσότεροι παίκτες ΚΑΙ ωραία παιδιά !!! Θυμάμαι π.χ. μια νεαρή οικογενειακή μας φίλη, την ώρα που βλέπαμε ένα ματς της Ιταλίας, να κάνει η κάμερα ένα κοντινό πλάνο στον Καούζιο και η κοπελιά να αναφωνεί : "αααχ, τι ωραίος άντρας" !!! Όσο για μένα ..... με πόρωνε αφάνταστα το "μαλλί - αφάνα" του Μπράιτνερ της Εθνικής Γερμανίας !!!

Το θυμάμαι το άλμπουμ Espana 82 !!! Εκείνη τη χρονιά, πριν την έναρξη του Μουντιάλ, είχαν έρθει επίσκεψη στο σπίτι μας οικογενειακοί μας φίλοι και το μικρό αγοράκι τους - λίγο μικρότερος από μένα - κρατούσε το εν λόγω άλμπουμ, που συμπλήρωνε εκείνη την περίοδο !!! Και ... όλος χαρά, ο μικρός Γιωργάκης μού το έδειχνε !!! Κι εγώ, για να του ανταποδώσω, τού έδειχνα το άλμπουμ "Ποδόσφαιρο 82" [βλ. σχετικό τόπικ]. Ο μικρούλης, επειδή είχε καταγωγή από Βέροια, ανέτρεξε κατευθείαν στη στήλη με τους ομίλους της Β΄ Εθνικής και κοιτούσε με χαρά και συγκίνηση το αυτοκόλλητο με την ομάδα της Βέροιας [φωτογραφημένη σε ξερό γήπεδο φυσικά] !!!

Λοιπόν, στο θέμα μας : Εγώ, όλος χαρά, ξεφύλλιζα το άλμπουμ με τις ομάδες Espana 82, το οποίο ... επρόκειτο να είναι το πρώτο Μουντιάλ της ζωής μου !!! Και διάβαζα, με ενθουσιασμό, τα στοιχεία κάτω από τις φωτογραφίες των παικτών : Πότε γεννήθηκαν, σε ποιες ομάδες παίζουν κλπ ... Όπως και τα ματς των προκριματικών ομίλων, από τους οποίους προκρίθηκαν οι 24 συμμετέχουσες στο Μουντιάλ !!!

Διαβάζοντας τα στοιχεία κάτω από πολλούς παίκτες της τόοοτε Εθνικής ομάδας της Χιλής, ένα στοιχείο, που συνάντησα σε πολλούς απ' αυτούς τους παίκτες, με έκανε να γελάσω !!! Ποιο στοιχείο ήταν αυτό ??? Μπορείτε να το βρείτε ????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
Διαβάζοντας τα στοιχεία κάτω από πολλούς παίκτες της τόοοτε Εθνικής ομάδας της
Χιλής
, ένα στοιχείο, που συνάντησα σε πολλούς απ' αυτούς τους παίκτες, με έκανε να γελάσω !!! Ποιο στοιχείο ήταν αυτό ??? Μπορείτε να το βρείτε ????
 

Λοιπόν, ας απαντήσω .... Κάτω από της αυτοκόλλητες φωτογραφίες πολλών παικτών της Εθνικής Χιλής διάβαζα το όνομα της ομάδας στην οποία έπαιζαν :

Κόλο Κόλο
!!!! Πρώτη φορά συναντούσα αυτό το όνομα και .... μού φάνηκε πολύ αστείο, ξεκαρδίστηκα στα γέλια !!! Κακώς, πολύ κακώς ... διότι η εν λόγω ομάδα της Χιλής έχει γράψει τη δική της ιστορία στα γήπεδα της Λατινικής Αμερικής !!! Κι επίσης, αν δεν απατώμαι, η ονομασία της προέρχεται από τον Ινδιάνο αρχηγό των Άνδεων που αντιστάθηκε στους Ισπανούς κατακτητές ...
 


colo colo.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα