A1200 CDrom + HD βάλτε ένα χεράκι...

Other_Reality

RetroNuts!
Joined
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.045
Αντιδράσεις
67
Άργησα να ξεκολλήσω απο την 500άρα, και με βάλατε και μένα πλέον στην μπρίζα να στήσω την Amiga που δέν είχα ποτέ...Καλά τα games, αλλά δέν με χαλάει καθόλου το Whdload, και DPAINT, Protracker με υλικό μέσα...Ευτυχώς δέν είμαι παντρεμένος, οπότε την παντόφλα την έχω γλιτώσει. Πολλά έχουν ήδη απαντηθεί, αλλά μιά "προσωπική" βοήθεια, την χρειάζομαι.

Eτοιμάζομαι για μιά Α1200, και σκέφτομαι να την φορτώσω με σκληρό, CDrom, accelerator 030 +RAM, και το PCMCIA CF με το easy adf. Σιγά, σιγά....

Λογικά θα βάλω ClassicWB. Τώρα οι ερωτήσεις. Ο σκληρός θα φαίνεται μόνο 4gb σωστά ? Δέν είναι και μεγάλο πρόβλημα αυτό...Το CF της PCMCIA, μπορεί να τρέχει Whdload ? Δηλαδή να φορτώνω εκεί τα games ? Δέν θέλω σόνυ και καλά να τα βάλω ΟΛΑ μέσα στο σκληρό...

Με το CDROM τί γίνεται ? Τί έξτρα χρειάζομαι. Το θέλω κυρίως για να φορτώνω games, και συλλογές (Amiga Format, mod compilations,mp3 κλπ.)

Υπάρχει τρόπος να τρέξεις CD32 απο το ClassicWB ? (Απ'το cd). Tέλος, επειδή σκοπεύω να το δουλέψω το εργαλείο, πώς μπορώ να την βάλω σε VGA μονιτορ ? Xρειάζομαι κάποια Picasso, ή μπορώ και χωρίς ?
 
as ta paroume apo thn arxh exontas os dedomeno thn yparksh enos 030 me fastram 8+ MB...

1. kat'arxhn o diskos den xreiazetai na einai mono 4GB, afou tha baleis cdrom kai ara tha egkatasthseis to IDEFIX , tote tha eksafanistei kai auto to problhma.

2. mporeis na trekseis oti theleis apo thn CF, alla an exeis disko den exei nohma. episis enas 4arhs xoraei aneta ta ~3GB whdload games pou yparxoun

3. cdrom tora... h tha breis eksoteriko me syndesh pcmcia apo to ebay, h tha kaneis trypa sto case na bgainei to ide kalodio kai tha exeis ena xyma ekso h tha kaneis trypa kai tha egkatasthseis sto case ena cd apo laptop.

me to whdload bebaios kai thn CF gia metafores to cdrom den einai kai aparaithto... ektos an to theleis sonei kai kala gia cd32 games, to idefix paketo exei mesa ena cd32 emulator (me to whdload xaneis ta audio tracks se osa games yparxoun)

gia na baleis cdrom theleis ena IDE4x adaptor, des sto amigakit.com

4. gia na bgaleis vga apo thn amiga theleis scandoubler h eksoteriko h esoteriko...

mporeis na deis amiga hardware edo: Big Book of Amiga Hardware
 
Many thanks, Keropi.

To idefix, είναι software το οποίο συμπεριλαμβάνεται με το καλώδιο ΙDE4x ? αλλιώς πώς το βρίσκω ? Σκέφτομαι να βάλω το Cdrom απ'έξω, με τρυπούλα στο case. Δέν είναι μόνο τα cd32 games, αλλά και μιά τεράστια συλλογή cd's που θα πέσει στα χέρια μου για browsing...(Amiga format, κάποια public Domain κλπ)

Tα scandoubler είναι λίγο ακριβά απ'ότι βλέπω (και δυσέυρετα), θα το αφήσω για το μέλλον. Για τον σκληρό, ο 6άρης του Amigakit φαντάζει υπέραρκετός.

Ακριβές εξάψεις μου ήρθανε ξαφνικά....

Να κάνω και μιά αλλη ερώτηση, μιάς και σίγουρα θα ξέρεις. Υπάρχει περίπτωση, να πέσει στα χεράκια μου μια A4000T, με σκληρούς, cd, και μπόλικη μνήμη. Άν αυτό το εργαλείο κάνει όλα τα παραπάνω, να την προτιμήσω απο το να μπώ σε διαδικασία "κυνηγητού" ? Σίγουρα είναι δυνατό εργαλείο, αλλά είναι και..τεράστιο σε όγκο. Με λίγα λόγια, ο άνθρωπος που την έχει, την είχε για δουλειά. Δέν ξέρει κατα πόσο συμβατή θα είναι με παλιά amiga games. Με το Whdload στην 4000 έχω συμβατότητα με όλα τα games/demos ?
 
Μια χαρά είναι η 4000Τ!!!!! Ε keropi;

Δε μου λες, ποιό είναι το τηλεφωνο του ανθρώπου που την έχει;; Φαίνεται καλός άνθρωπος και θέλω να του το πω. :D
 
mono mia xara! to idio me thn 1200 einai! PARE THN TORA! kai an exei kai kamoia 2h pes mou na thn paro ego!!!! xaxxa

ksexna thn 1200, pare thn 4000T TORA

a4000T... prestige!
 
Χαχαχα....το ήξερα ότι θα εμφανιστεί ο Rygar με την μαγική λέξη ....Δανεική θα την πάρω , και άν με παίρνει θα την αγοράσω κιόλας. Τα παιχνίδια τα παίζει όμως ? Σας συνεπείρε η μαγική κουβέντα....
 
bebaios , me whdload! oti paizei h 1200 paizei kai auth.

ax... tha antallaza mia 4000D/040+picassoIV gia mia sketh A4000T... ta exo edo kavatza gia kamoia kalh periptosh
 
Αllright...Άρα γειώνω την 1200 πρός το παρόν, και μάλλον θα χτυπήσω την 4000. Όταν φτάσει στην οικία μου, θα λάβετε αξιοπρεπέστατα screenshots.
 
Ναι γειώσεις ΚΑΙ τη 1200 ΚΑΙ τον keropi. Που το έχει κάνει άντρο τετραχίλιαρων εκεί στα Γιάννενα. Αει συχτήρι από δω χάμω! :mad:

:D :D:D
 
Rygar είπε:
Ναι γειώσεις ΚΑΙ τη 1200 ΚΑΙ τον keropi. Που το έχει κάνει άντρο τετραχίλιαρων εκεί στα Γιάννενα. Αει συχτήρι από δω χάμω! :mad:
:D :D:D
και που να ήξερες τι άλλο amigo-hardware έχω στην κατοχή μου.... :diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
Προσπαθώ να φανταστώ από τα γραφόμενά σου τόσο καιρό.....Αυτό που δε μπορώ να φανταστώ με τίποτα πάντως, είναι το πόσα έχεις ξοδέψει.
 
Αστα να πάνε. Εγώ για να παίξω κανα παιχνιδάκι ξεκίνησα, και καταλήγω σιγά-σιγά να κάνω συλλογή....Ψήθηκα και για ένα cd32 τώρα... Ο keropi πάντως δέν πρέπει να είχε "διακοπή" με τον χώρο...Κeropi, το minimig το ψώνησες ?....
 
Κι εγώ για πλάκα μπήκα εδώ μέσα, έψαχνα να αγοράσω ένα αμιγκάκι και από τότε έχω δώσει κάπου 3 χιλιάρικα.....Αλλά δεν τα λυπάμαι. Ειναι τα μόνα χρήματα που δεν έχω λυπηθεί ποτέ, γιατί συνοδεύονται από μια πανέμορφη παρέα (εννοώ τα παιδιά εδώ, και όχι κανένα γκομενάκι)
 
minimig? mpaaaa me tipota.... kai akribo kai den einai kai se stadio pou na dikaiologei thn timh tou...
 
Rygar είπε:
(εννοώ τα παιδιά εδώ, και όχι κανένα γκομενάκι)
Αυτό έλειπε,το τηλ. της Ms Rygar άλλωστε,αν θέλουμε να το βρούμε,θα το βρούμε...
 
keropi είπε:
bebaios , me whdload! oti paizei h 1200 paizei kai auth.ax... tha antallaza mia 4000D/040+picassoIV gia mia sketh A4000T... ta exo edo kavatza gia kamoia kalh periptosh
....τα ανταλλάσεις με ένα Alfa Romeo 145ΤSPARK του '97 ????? :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Είναι καλή περίπτωση σου λέω.....και σκέτο, όπως το θες! :rolleyes: :biglaugh::biglaugh:
 
Other_Reality είπε:
Αστα να πάνε. Εγώ για να παίξω κανα παιχνιδάκι ξεκίνησα, και καταλήγω σιγά-σιγά να κάνω συλλογή....Ψήθηκα και για ένα cd32 τώρα... Ο keropi πάντως δέν πρέπει να είχε "διακοπή" με τον χώρο...Κeropi, το minimig το ψώνησες ?....

Rygar είπε:
Κι εγώ για πλάκα μπήκα εδώ μέσα, έψαχνα να αγοράσω ένα αμιγκάκι και από τότε έχω δώσει κάπου 3 χιλιάρικα.....Αλλά δεν τα λυπάμαι. Ειναι τα μόνα χρήματα που δεν έχω λυπηθεί ποτέ, γιατί συνοδεύονται από μια πανέμορφη παρέα (εννοώ τα παιδιά εδώ, και όχι κανένα γκομενάκι)
Εγώ που μπήκα, για να κατεβάσω PIXEL???? Τι να πω, που σας βλέπω και στον ύπνο μου.....:mad:

Οχι τίποτα άλλο, γνώρισα και αυτό το παλιοτόμαρο τον
image.php
:mad:

...και μου το λεγε η μάνα μου :

"-Πρόσεχε τις παρέες σουυυυυυ....." :takethat:
 
teflon είπε:
Οχι τίποτα άλλο, γνώρισα και αυτό το παλιοτόμαρο τον
image.php
:mad:
...και μου το λεγε η μάνα μου :

"-Πρόσεχε τις παρέες σουυυυυυ....." :takethat:
Άστα αυτά, που κύλησε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι με σας τους δύο εδώ μέσα...:biglaugh:
 
teflon είπε:
Οχι τίποτα άλλο, γνώρισα και αυτό το παλιοτόμαρο τον
image.php
:mad:

...και μου το λεγε η μάνα μου :

"-Πρόσεχε τις παρέες σουυυυυυ....." :takethat:
:biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα