A1200 CDrom + HD βάλτε ένα χεράκι...

ΡΕ παιδια εγω μπηκα πριν καμια βδομαδα για κανα παιχνιδακι απο φλοππι, δεν πιστευω να καταληξω ετσι σαν εσας :biglaugh:
head-in-the-sand.jpg
 
έτσι και χειρότερος θα καταντήσεις...
 
Αυτό είναι σίγουρο...¨Αμα μπείς και στο ebay...βλέπω το watching και το bidding να πέφτει σύννεφο...

Για να έχουμε και καλό ερώτημα, επείδή την κυριακή παραλαμβάνω την 4000Τ, έχει πρόβλημα στο σκληρό. Τί σκληρό να της βάλω, και τί λειτουργικό προτείνεται ? (Κυρίως whdload είπαμε) ClassicWB, ή κάτι άλλο ? Επίσης, τα δεδομένα απο PC τα καίω σε cdάκι και τα βλέπει κανονικά έτσι ? Έχω ψηθεί και για ένα scandoubler/flickerfixer, αλλά θα το πάω λάου λάου γιατί με βλέπω φυλακή και χρεωμένο ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Other_Reality είπε:
επείδή την κυριακή παραλαμβάνω την 4000Τ
Είσαι σίγουρος; :diablotin: :diablotin: :diablotin:

Δίσκο θα βρεις ρε. Και μιας και είναι τετραχίλιαρη, βάλτης 3.9 εάν το έχεις αγορασμένο. Το αντέχει! Ο,τι γράφεις σε CD νομίζω ότι το βλέπει, άλλωστε το φορματ είναι ISO9660 και όχι π.χ. FAT95. Περισσότερες πληροφορίες θα σου δώσει ο Keropi, όταν μπορέσει να βγει από την αποθήκη του, κάτι άκουσα ότι μια Α1200Τ έπεσε και του έκλεισε την πόρτα :D . Πάντως φίλε είσαι ΠΟΛΥ τυχερός.
 
Rygar είπε:
Είσαι σίγουρος; :diablotin: :diablotin: :diablotin: .
Eίμαι σίγουρος !!! Αλλά μάλλον θα κρύβει πολλά μικρά προβληματάκια...Με τον καιρό θα τα φτιάξω. Το θέμα είναι ότι άλλο ένα Tower + το γομάρι το 1084, μου πιάνει πολύ χώρο, και δέν έχω άλλο !!! Όσο για το λειτουργικό τώρα μάλλον ότι καταφέρω. Στην τελική βάζω και το 3.1 το ελληνικό! Το Amiga Explorer φαντάζομαι να κάνει δουλειά, γιατί η 4000 απ'οτι ξέρω δέν έχει PCMCIA. Iσχύει αυτό, έτσι ? Μπλέξαμε, και έχω και ένα bid σε μια 1200άρα την οποία να δώ πώς θα πληρώσουμε !!!! Πάντως είναι κουκλί, και θα το έχω σε στοργικό, amigoειδές περιβάλλον !!! (κανά scandoubler για Zorro κανείς.....?!?)

......

Rygar είπε:
Πάντως φίλε είσαι ΠΟΛΥ τυχερός.
>thanks , φτού μου μή με ματιάσετε μόνο γιατί κατα τα άλλα....περνάμε δύσκολες μέρες !!!<
 
Other_Reality είπε:
Μπλέξαμε, και έχω και ένα bid σε μια 1200άρα την οποία να δώ πώς θα πληρώσουμε !!!! <
Σεπιασα!

Εσυ εισαι που μου χτυπας τις δημοπρασιες στο ebay και δε μπορω να κερδισω καμια?:mad::mad:
 
Other_Reality είπε:
Τί σκληρό να της βάλω, και τί λειτουργικό προτείνεται ? (Κυρίως whdload είπαμε) ClassicWB, ή κάτι άλλο ? Επίσης, τα δεδομένα απο PC τα καίω σε cdάκι και τα βλέπει κανονικά έτσι ? Έχω ψηθεί και για ένα scandoubler/flickerfixer, αλλά θα το πάω λάου λάου γιατί με βλέπω φυλακή και χρεωμένο ...
1. epeidh einai A4000T tote kata 99% o sklhros pou tha exei pano tha einai SCSI-II 50pin... an breis enan tetoio h 68pin me metatropea se 50pin tote tha paiksei mia xara!

2. gia arxh bale to classicWB dioti exei hdh etoima polla pragmata (kai to whdload mesa) opote den tha xreiastei kai poly psaksimo gia software... arogtera sthneis ena 3.9 pano me oti theleis molis eksikiotheis...

3. ta cd tha ta vlepei kanonikotata, mh fovasai

4. scandoubler protimise kapoion gia videoslot... koita sto ebay gia ton Arxon (h Compserv) h kamoia picassoIV
 
mankak είπε:
Σεπιασα!Εσυ εισαι που μου χτυπας τις δημοπρασιες στο ebay και δε μπορω να κερδισω καμια?:mad::mad:
Πολύ πιθανό...αποσύρθηκα πλέον απο 1200άρες , χτύπα άφοβα !!!! (προς το παρόν) Μόνο κάτασπρες με σκληρό και 030 πλέον (ξεψάρωσα τώρα και θέλω φάπες μου φαίνεται) :bash:

Keropi, ξαναμαναευχαριστώ για τα πολύτιμα infos σου, και να είσαι σίγουρος ότι θα σε πρήξω αρκετά ακόμα !!! LoL...

Άιντε να βρείς SCSI σκληρό τώρα :nervous:....Και το ebay έχει αρχίσει να μου την σπάει :mad:....Ά, επείδή εξακολουθώ να θέλω να κάνω floppy για την 500άρα (είμαι βιτσιόζος)΄:bananafuck:, όταν με το καλό στηθεί η μεγάλη, απλά τιγκάρω ένα cd, και ξεσκίζομαι στο EasyADF ή κάτι αντίστοιχο έτσι ? Δέν πιστεύω να είναι ασύμβατα τα floppie, ή κάτι αντίστοιχο ? Και μή με ρωτήσεις γιατί, στην 500άρα δέν μπορώ να κάνω transfer :mad:
 
ADF-Blitzer

The best!!Σε 40sec έχεις δισκέτα
 
Adf blitzer ε ? 40 sec ? Πάρα πολύ καλή φάση. Thanks pontium. Σε επίπεδα συμβατότητας τώρα, απο σκέτο floppy τί μπορεί να bootάρει η 4000 ? Παίζει λογικά όλα τα AGA, αλλά τα παλιά ? Με Relokick ίσως ? Και επειδή ακόμα δέν έχω καταλάβει, το floppy της είναι συμβατό ΚΑΙ με High Density ΚΑΙ με DD ? Με λίγα λόγια μπορώ να την bootάρω κανονικά με κάποιο απο τα παλιά μου floppy με παιχνιδάκι ή demo ?
 
Yesssss.....

Καί Ω ναί, το νινί επιτέλους έφτασε στο καινούργιο του σπίτι !!!

A4000T με 68060/50 ,32mb Fast Ram, 2 cd units (SCSI,ATAPI), 2GB SCSI HD











Eίχε πάνω το 3.1, το κρατάω και βάζω σιγά-σιγά Whdload...Φοβάμαι να της βάλω classicWB προς το παρόν, για να μήν χάσω τα settings για CD κλπ. Κάτι δισκέττες μου φερε, αλλά πολλές είναι χαλασμένες. Το Workbench πάντως δουλεύει, και τελικά είναι λιγότερο προβληματική απ'ότι περίμενα. Δουλέυει μιά χαρά και το keyboard είναι σάν καινούργιο ! Το μόνο που με ξενέρωσε είναι ότι είναι Escom και όχι Commodore (Λέμε τώρα)....
 
:worship: :worship: :worship:

Ω! Αυτό δεν είναι νινί, καράβι είναι :goit:
 
@Other_Reality:

poso tha thn pareis telika? (an epitrepetai) einai asteri
 
@Rygar : LOL όντως είναι τεράστιο πράμα !!! Και βαρύ

@Keropi : σε φιλική τιμή !!! LOL... :) Έχω δώσει μια προκαταβολή, και σκοπεύω να φτάσω μέχρι το πολύ 600-650Ε (υπάρχει συζήτηση ακόμα) . Είναι φίλος μου όμως ο πωλητής απο παλιά, και δέν είναι ενδεικτική η τιμή ! Και επίσης τα δίνω λίγα-λίγα, οπότε είναι σαφώς πιό καλή φάση !!! Αλήθεια, όπως είναι πόσα να πιάνει ? Δέν νομίζω περισσότερα απο 1200Ε έτσι ? Δέν πρόκειται να την πουλήσω στο άμεσο διάστημα ΦΥΣΙΚΑ, απλά να ξέρω και τί μου γίνεται...

Επίσης keropi, θέλω την βοήθειά σου. Το install του Workbench είναι προβληματικό (λείπουν προγράμματα, π.χ πάω να τρέξω το install του Whdload και μου λέει ότι δέν βρίσκει το πρόγραμμα installer ?!?! WTF...), Το background μία βγαίνει corrupted, μία όχι κλπ.... ΆΡΑ άμεση εγκατάσταση του ClassicWB νομίζω ότι επιβάλλεται.

Τί θα χρειαστώ να setάρω μετά το format. IDEfix, ΑTAPI, και τον accelerator έτσι ? Άμα τώρα δέν έχω όλα τα δισκέττια τί κάνω μου λές ???? Έχει τίποτα preinstalled απο αυτά κάποιο ClassicWB ? Είναι και ο λόγος που φοβόμουν το format, αλλά άν δέν μπορώ να τρέξω whdload...έίναι μονόδρομος.

Αυτό που με προβληματίζει είναι πώς θα αναγνωρίσει και τα 2 CD, και τον accelerator.
 
Το πολύ γυρω στα 450 πιστεύω ότι είναι καλά. Keropi τι λες;
 
peri timis: 650-700 eur einai kala , an einai filiki timi... mhn ksexname kai ton 060! sto ebay h 4000T mporei na paei monh thn 600+eur! kai alla 200 o 060...

tora gia to setup... ti allo exei pano ? scandoubler? karta grafikon?

to install to whdload sou bgazei problhma giati kata to setup den ginetai copy to arxreio INSTALLER (auto to vriskeis sto C: ths disketas install tou workbench, opote to bazeis kai sto C: tou diskou sou)

afou exeis 060 tote pisteuo prepei na pas kat'eutheian se OS3.9 ... opote bazeis to cd tou 3.9 TORA pou ta exeis ola setup, anoigeis to INSTALL icon kai dialegeis thn dhmiourgia EMERGENCY DISK ... otan sou zhthsei na perasei sth disketta kai to CDROM driver, pata NAI :D

meta kaneis boot me thn disketa kai to cd sto drive, kai setareis to 3.9 apo thn arxh... asto to classicWB gia to setup sou, bale 3.9 pou tha paei sfaira logo 060

prepei na mou peis TI akribos exeis mesa sthn A4000T sou gia na sou deikso poia libs/drivers theleis ... symbouleusou to Big Book of Amiga Hardware h postare kamoia foto na ta anagnoriso etsi...
 
Keropi, ευχαριστώ άλλη μιά φορά για τις συμβουλές. Βασικά δέν έχω ακόμα το 3.9, και επίσης με βολέυει το classicWB γιατί έχει eagle player, whdload , DOPUS κλπ έτοιμα. Να παίξω κανα game και να χαζέυω κανα demo, σύν ολίγον protracker και browsing στα cd (amiga format,CU κλπ), είναι οι δουλειές που θέλω κυρίως. οπότε προς το παρόν μάλλον βολέυει το classic. Βέβαια μόλις πάρω και το 3.9 θα το δοκιμάσω εννοείται :) , μετά και απο λίγο εξοικείωση, γιατί τα έχω ξεχάσει όλα[/b]....(να φανταστείς έκαψα cd, και μέχρι να μου κόψει να κάνω show all files για να δώ τα αρχεία μου πήρε 2 ώρες....τί μπινελίκια έριξα στο nero πάλι δε λέγεται !!!)

 


To install υπάρχει στο C του δίσκου, παρόλαυτά πάλι τα ίδια ...


 


Απο κάρτες δέν έχει τίποτα απ'ότι είδα. Ούτε γραφικών, ούτε κάτι άλλο. Την μνήμη είδα, τον controller του SCSI, αυτά νομίζω. Απλά, αυτό που δέν έχω καταλάβει, είναι ότι χρειάζομαι IDEfix
και Atapi lib για να δεί το SCSI και το ATAPI cd ? Eπίσης ο 060 φαντάζομαι αναγνωρίζεται απευθείας με την Ram...Tα 2 cd και ο 060 δηλαδή είναι το θέμα. Δέν υπάρχει κάτι άλλο.
 
loipon, theleis to IDEFIX gia na doulepsoun to CD, kai theleis kai tis 060 libs gia na doulepsei o 060 xoris na crasharei to OS.

ti accelerator exeis? cyberstorm?

an exeis cyberstorm (mk1/2/3 ktl ths phase5) tote theleis to http://phase5.a1k.org/files/040_060Libs.lha , to opoio kai kaneis extract sto LIBS:

prepei na deis ti accelerator exeis , giati den exoun tis idies libs!

h ramcard/scsi anagnorizontai automata, to IDEFIX tha psaksei to cd ekei kai tha to anagnorisei mono tou...
 
Keropi, μου έβαλες φωτιές με το ClassicWB, το οποίο μου έχει σπάσει τα νέυρα όμως !!!

Έχω βρεί όλα τα libs, τελικά η κάρτα είναι της σειράς mk, και βρήκα το IDEfix με όλα τα κομφόρ, και τα έχω "δισκεττώσει" όλα, μιά χαρά.

Έβαλα wb 3.1 εκ νέου, με όλα μέσα, έπειτα φόρτωσα whdload και διαπίστωσα ότι μου έπαιζαν τα μισά. Ξενέρωσα λίγο, γιατί πολλά zip και lzx κλπ δέν μπορούσα να τα ανοίξω, κολλάγανε διάφορα και μου έβγαιναν συνέχεια command lines, οπότε ξένέρωσα και είπα να βάλω το classic που έχει double click support για τα πάντα να ηρεμήσω.

Φορμάρω σκληρό, ετοιμάζω το system.zip στον Winuae όπως έλεγαν τα instructions, (μιά πετύχαινε μία όχι), τελοσπάντων τα κάνω όλα (και test archive...). ¨Εφτιαξα και την boot δισκεττα απο το adf με το adfblitzer, και ΚΑΘΕ φορά που ξεκινάει το extract όλο και κάπου θα κολλήσει. Έχω κάψει πάνω απο 15 Cd, με το system.zip μέσα, το οποίο το έχω φτιάξει ξανά και ξανά απο την αρχή, το περνάω στην Amiga (φυσικά κάθε φορά ξανακάνω install το WB για να βάλω Idefix, αφού το περνάω με cd, μετά τα ξανασβήνω όλα και αφήνω μόνο το system.zip) και πάλι κολλάει....

Τα cd τα καίω με το Nero, σε ISO 9660, όπως καμμιά δεκαριά άλλα που έκαψα με demos και games, τα οποία λειτουργούν.

Τί στο καλό θέλει αυτό το system.zip για να αποσυμπιεστεί σωστά τελοσπάντων ?!? Δέν ξέρω τί μπορεί να φταίει (ίσως ο σκληρός, ίσως το Winuae, ίσως οτιδήποτε), αλλά θα το εκτιμούσα απεριόριστα άν κάποιος είχε το ίδιο πρόβλημα και το ξεπέρασε να μας πεί την λύση, η κάποιο link με ένα system.zip που να δουλέυει ίσως.
 
Μην καις κανονικά CD, χρησιμοποίησε επανεγγράψιμα. Παίζουν μια χαρά...
 
Πίσω
Μπλουζα