A600 4GB!

@ spyros s : Για να βάλεις τις ρομ, πρεπει πρωτα να τις βρείς, είναι σχετικά ευκολο, ακόμα και από το διαδύκτιο. Μετά δημιούργησε ενα αρχείο με το ονομα "Kickstarts" μεσα στο αρχείο "DEVS" σε οποιαδηποτε λειτουργικό έχεις. Μετα απλά αντεγραψε μεσα ΟΛΕΣ τις ρομ. Φροντισε να έχεις επίσης την εντολή "jst" στο C. Στην Α1200 με σωστές ρυθμίσεις και μνήμη 8ΜΒ τουλαχιστον (μια BLIZ 030 είναι οτι πρέπει) παιζεις το 99% των παιχνιδιών (και τα παλιά της Α500). Στην Α600 μου έχω 2ΜΒ, τα βλέπει ολα chipram, και φυσικά παίζω τα περισσότερα παιχνιδια μια χαρα. Δεν παίζουν μερικα παιχνίδια που αναζητούν την "shadow memory" ή την "virtual memory". τα υπόλοιπα μου παιζουν όλα.

Υ.Γ. 'οπως εγραψα στην Α600 εχω λειτουργικό με λιγες απαιτήσεις (2,10) ωστε να αφήνει 1,850 ΚΒ ελευθερα μετα το φορτωμα του σκληρού. To πρόβλημα στην Α600 είναι να γράψεις τον σκληρό, θέλει ΠΟΛΛΛΛΥ χρονο αν το κάνεις στην Α600, και όχι σε Α1200 και μετα να τον τοποθετήσεις στην Α600.
 
mike είπε:
Στην Α1200 με σωστές ρυθμίσεις και μνήμη 8ΜΒ τουλαχιστον (μια BLIZ 030 είναι οτι πρέπει) παιζεις το 99% των παιχνιδιών (και τα παλιά της Α500).
Αυτήν ακριβώς έχω εγώ, και μάλιστα χωρίς τον 68030, μόνο με την extra ram κι όπως είπες τρέχω το 99% των παιχνιδιών χάρη στο WHDLoad. Ουσιαστικά μόνο κάποια που κυκλοφόρησαν σε AmigaCD ή CDTV και απαιτούσαν καλύτερο επεξεργαστή δεν μπορώ να τρέξω.
 
ρε παίδες κάτι έχω κάνει λάθος...σε μένα βγάζει συχνά την ένδειξη dos 205 problem με αποτέλεσμα να μην μπορώ να φορτώσω κάποια παιχνίδια κυρίως εκείνα με kickemu. Φίλε mike άντε και τις βρίσκω τις ρομ από τα κικσταρτ στο διαδίκτυο. Πως τις περνάω από το pc στην αμίγκα; Εδώ πάσχει το θέμα. Μέχρι τώρα φορτώνομαι στον Ηλία λύνουμε τον σκληρό και τον βάζουμε στο πισι μέσω win uae. Αν είχα ένα τρόπο να το κάνω θα είχα λύσει το θέμα...Σειριακά να γίνεται;

(Φανταστείτε ότι η αμίγκα μου είναι έτοιμη... 6gb σκληρό και 68030 blizzard 1230 iv με 32mb έχει...)
 
Σπύρο υπάρχουν πολλοί τρόποι επικοινωνίας Amiga-PC, κατά τη γνώμη μου το σειριακό καλώδιο είναι ο πιο δύσκολος. Ο πιο ανέξοδος εξ'αυτών είναι με δισκέτες: φορμάρεις δισκέτες στα 720Κ στο PC σου, και στη συνέχεια τις διαβάζεις στην Amiga σου με το CrossDOS (αν δεν κάνω λάθος πρέπει να υπάρχει στο λειτουργικό της Α600).
 
αν μπορούσα να το κάνω Άλκη το αμίγκα φορματ σε δισκέτα από το πισι τότε θα έπαιρνα μόνος μου τ' αρχεία από το winuae και αθ τα έβαζα στον φάκελο devs...όμως δεν ξέρω πως να το κάνω... Ανέστησα την αμίγκα μου πριν από μήνες και δεν θυμάμαι πολλά. Αν δεν ήταν ο plink που με βοήθησε θα ήμουν στο απόλυτο σκοτάδι...πλέον είμαι στο ...ημίφως :)
 
Ποιος μίλησε για Amiga format; Απλά επιβεβαίωσε ότι έχεις το CrossDOS στο Workbench σου και όταν το τρέξεις αυτό θα διαβάζει δισκέτες PC.

Για να φορμάρεις μια δισκέτα PC στα 720Κ, υποθέτοντας ότι έχεις ΧΡ: Βάλε ένα μικρό κομμάτι σελοτέιπ να καλύψεις την τρύπα στη δισκέτα, πήγαινε Start->Run->cmd και γράψε: FORMAT A: /T:80 /N:9
 
Το έκανα αλλά η αμίγκα μου δεν την διαβάζει βγάζει df0:????

προφανώς δεν μπορώ να πετύχω συμβατότητα. Στο νετ διαβασα ότι συχνά δεν το πετυχαίνουν λόγω κακής ποιότητας των σημερινών φλοπυ

Το crossdos το βρήκα αλλά οι επιλογές του είναι ανενεργές ίσως λόγω που δεν βλέπει την δισκέτα. Γαμώτο...τσάμπα χάρηκα :(
 
Μην απελπίζεσαι, θα τα καταφέρουμε. Το df0:???? που σου βγάζει είναι σωστό.

Το crossdos το βρήκα αλλά οι επιλογές του είναι ανενεργές ίσως λόγω που δεν βλέπει την δισκέτα
Ανάποδα... Δεν βλέπει την δισκέτα επειδή το CrossDOS είναι ανενεργό! Δοκίμασε να κάνεις διπλό κλικ πάνω στο εικονίδιο, αυτό αρκεί για να ενεργοποιηθεί και σε μερικά δευτερόλεπτα λογικά θα σου εμφανιστεί το PC0:.
 
το crossdos συνεχίζει τα ίδια.. :(

τουλάχιστον το φορματ έπιασε
 
@ spyros_s : Δεν καταλαβα, έχεις Α600 με 4GB, ή έχεις Α1200 με BLIZZARD 030?

Οτι και να έχεις μπορείς να μεταφέρεις ανετα τεράστια αρχεία από PC σε αμιγκα, χωρις να φτιάχνεις μια-μια δισκέτες. Απλα για την Α600, αν το κάνεις στην ιδια την Α600 και όχι στην γρηγοροτερη Α1200, θα χρειαστείς ωρες.

Αν καταλαβα καλα έχεις μόνο Α1200, με blizzard 030/ 32 MB και σκληρο δισκο. Δεν έχεις CD, δεν έχεις pcmcia2cf, ουτε ide2cf, ουτε USB, ετσι δεν είναι?

Τις ρομς τις έχω σε δισκέτες, αν θες στις δίνω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike πράγματι έχω α1200 με 1230iv +6gbhd. Απλά η αμίγκα μου είναι από τις πρώτες 1200 με 3.0 κικσταρτ που του έβαλα σε software 3.1

Απλά δεν έχω και δεν ξέρω κανένα μέσο για να μεταφέρω αρχεία από το πισι στην αμίγκα πλην της δισκέτας. Ο φίλος πλινκ που με βοήθησε στην ανάσταση του μηχανήματος είχε χρησιμοποιήσει θήκη 2,5 ιντσών και την είχε σετάρει μέσα στο winuae. Όμως μου είχε βάλει λίγα συγκριτικά παιχνίδια και θέλω την πλήρη συλλογή παιχνιδιών aga +cd32 αλλά και τα μεγάλα παιχνίδια της α500.

Ευχαριστώ για την βοήθεια!
 
Δηλαδη δεν μπορείς να βαλεις ουτε cd στην αμιγκα σου, ετσι δεν είναι ?

Μπορω να γράψω οσα περισσότερα παιχνιδια χωράνε στον 6 γιγα σκληρό σου, αν μου τον δώσεις. θα παρει δυο-τρεις μέρες. Απλα θα τον βάλω πανω στην δικη μου και θα αντιγράψω τα cd. Αν δεν θες να μου τον δώσεις, σου δίνω την cf 2GB μαζι με τον ανταπτορα pcmcia2cf και την δισκετα εγκαταστασης, αλλα θα πρεπει να μου δινεις πισω καθε φορα την cf και να την σβηνω και να ξαναγράφω αλλα παιχνιδια γιατι προφανως δεν μεταφέρεται όλο το whdload στα 2 γιγα τις καρτας. και μια τρίτη λύση, αγοράζεις ενα ide2cf και μια cf 5+ GB, στην γράφω, της περνάω και λειτουργικό και την βλέπει σαν σκληρό.

Αλλα γιατι δεν βάζεις cd-rom, είναι η πιο οικονομικη λύση.

Οσο για τις 3.0 ρομ που έχεις, με την βοήθεια της maprom της blizzard μπορείς να φορτώνεις στο μπούτ τις 3.1ρομ από τον σκληρό σου.
 
ωραία πράγματα...επειδή αυτές τις μέρες δεν έχω υπολογιστή και γράφω από το γραφείο θα σου στείλω pm...ευχαριστώ και πάλι
 
Πίσω
Μπλουζα