Achievement unlocked. Appreciation for MicroSoft found! [Πρόβλημα σε Floppy - Ubuntu]

ChrisTOS

RetroJunkie™
Joined
5 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.213
Αντιδράσεις
66
Έχει καταφέρει κανένας να κάνει το floppy να δουλέψει με linux?

Τι έχω δοκιμάσει:

floppy=no_acpi στο grub

modprobe floppy με όλες τις δυνατές επιλογές.

etc/fstab

προσθήκη floppy στο etc/modules.

να φτιαξω το /dev/fd0 γιατί δεν υπάρχει.

το αποτέλεσμα από το modprobe floppy είναι

Κώδικας:
FATAL: Error inserting floppy (/lib/modules/3.0.0-17-generic/kernel/drivers/block/floppy.ko): No such device
Το floppy δουλεύει μια χαρά στα windows. Σύστημα ubuntu 11.10 και το floppy είναι στη μητρική.
 
Χρήστο καλημέρα!

Επειδή είμαι στη δουλειά & δεν μπορώ να το ψάξω εκτενώς....

Βρήκα αυτό που φαίνεται να έχετε το ίδιο πρόβλημα.... Μήπως σου δίνει κανένα hint?
 
Ναι, εγώ το ρώτησα. Αλλά σκέφτηκα ότι υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να έχει χρειαστεί floppy κάποιος που χρησιμοποιεί και παλιούς υπολογιστές. ;)
 
Έξυπνος ο τίτλος του thread σου.

Στο προκείμενο, υπάρχει το module στο σύστημα σου ή μήπως πρέπει να το προσθέσεις απο τα kernel options;
 
Ναι υπάρχει. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκει τον floppy controller.

Κώδικας:
dmesg |grep floppy
[    0.000000] Kernel command line: BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-3.0.0-17-generic root=UUID=42f19199-ac0b-4521-bc9f-63f3b107f0fa ro quiet splash floppy=no_acpi vt.handoff=7
[    1.039522] floppy0: no floppy controllers found
[   23.588980] floppy0: no floppy controllers found
[   23.947314] floppy0: no floppy controllers found
[ 1497.587359] floppy0: no floppy controllers found
 
ChrisTOS είπε:
Ναι, εγώ το ρώτησα. Αλλά σκέφτηκα ότι υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να έχει χρειαστεί floppy κάποιος που χρησιμοποιεί και παλιούς υπολογιστές. ;)
Lol! :D Πρέπει όμως να παραδεχτείς ότι στο ψάξιμο, σκίζω! :p

ChrisTOS είπε:
Ναι υπάρχει. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκει τον floppy controller.

Κώδικας:
dmesg |grep floppy
[    0.000000] Kernel command line: BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-3.0.0-17-generic root=UUID=42f19199-ac0b-4521-bc9f-63f3b107f0fa ro quiet splash floppy=no_acpi vt.handoff=7
[    1.039522] floppy0: no floppy controllers found
[   23.588980] floppy0: no floppy controllers found
[   23.947314] floppy0: no floppy controllers found
[ 1497.587359] floppy0: no floppy controllers found
Να κάνω μια χαζή ερώτηση? Εφόσον σε Windows δουλεύει, αναγνωρίζεται από BIOS έτσι? Μήπως τίποτα απενεργοποίησες από εκεί κατά λάθος?
 
Όχι, αν τώρα μπω στα windows θα δουλέψει. Οπότε στο bios είναι ενεργοποιημένο. Δεν νομίζω τα windows να το ανοίγουν από το bios (επίσης στο bios είναι enabled). Ενδιαφέρον επίσης είναι και αυτό.

Κώδικας:
         CPU0       CPU1       
 0:         41          0   IO-APIC-edge      timer
 1:        480       2139   IO-APIC-edge      i8042
 4:          3          1   IO-APIC-edge    
 6:          3          5   IO-APIC-edge    
 7:        933       1142   IO-APIC-edge      parport0
 8:          0          0   IO-APIC-edge      rtc0
 9:          0          0   IO-APIC-fasteoi   acpi
14:      24813       5097   IO-APIC-edge      pata_via
15:        756        704   IO-APIC-edge      pata_via
16:     110524      22090   IO-APIC-fasteoi   nvidia
18:          4          5   IO-APIC-fasteoi   bttv0, Bt87x audio
21:      21825         49   IO-APIC-fasteoi   ehci_hcd:usb1, uhci_hcd:usb2, uhci_hcd:usb3, uhci_hcd:usb4
22:         81       4775   IO-APIC-fasteoi   VIA8233
23:      29948         97   IO-APIC-fasteoi   eth0
NMI:          0          0   Non-maskable interrupts
LOC:     443806     421275   Local timer interrupts
SPU:          0          0   Spurious interrupts
PMI:          0          0   Performance monitoring interrupts
IWI:          0          0   IRQ work interrupts
RES:     643514     679237   Rescheduling interrupts
CAL:        672        922   Function call interrupts
TLB:       7223      10269   TLB shootdowns
TRM:          0          0   Thermal event interrupts
THR:          0          0   Threshold APIC interrupts
MCE:          0          0   Machine check exceptions
MCP:          7          7   Machine check polls
ERR:          0
MIS:          0
Που δείχνει ότι το IRQ του floppy (6) είναι κενό.
 
Εμένα μ' έκανε εντύπωση το output του modprobe:

Κώδικας:
FATAL: Error inserting floppy (/lib/modules/3.0.0-17-generic/kernel/drivers/block/[u][b]floppy.ko[/b][/u]): No such device
Αυτό το floppy.ko δεν το έχω ξαναπροσέξει...

"Σκόνταψα" σε κάτι πολύ ενδιαφέρον... Για δες: http://www.mombu.com/gnu_linux/gentoo/t-fatal-error-inserting-floppy-pathfloppyko-no-such-device-3271880.html

Φαίνεται ότι είναι ανεξαρτήτου διανομής ή πυρήνα (και συνεχίζω ψάξιμο...)

[edit] Για ρίξε μια ματιά κι εδώ.... Μήπως κάτι από αυτά, βοηθάνε! (δες από το ποστ #43 κι έπειτα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, λέει να προσθέσεις το no_acpi στο kernel. Το έκανα ήδη.

Edit: Όλα καταλήγουν στην ίδια λύση αλλά δεν φαίνεται να δουλεύει στο δικό μου σύστημα. Πρέπει να σκεφτούμε πολύ out of the box.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για δοκίμασε με μια δισκέτα μέσα στο floppy:

udisks --mount /dev/fd0

Για να κάνεις mount το floppy πρέπει να υπάρχει δισκέτα μέσα αν θυμάμαι καλά. Επίσης για τα floppy δεν μπορείς να κάνεις automount.
 
Δεν υπάρχει το /dev/fd0. Αν το φτιαξω με MAKEFLOPPIES τότε:

Κώδικας:
Creating "/dev/fd0", ID=0, Type=4 (1.44M)
Creating "/dev/fd1", ID=1, Type=2 (1.2M_AT)
Drive 2 is not installed or not configured, skipping
Drive 3 is not installed or not configured, skipping
Drive 4 is not installed or not configured, skipping
Drive 5 is not installed or not configured, skipping
Drive 6 is not installed or not configured, skipping
Drive 7 is not installed or not configured, skipping
και όταν τρέχω την εντολή σου:

Κώδικας:
sudo udisks --mount /dev/fd0
Cannot find device with major:minor 2:0: No such device
 
ChrisTOS είπε:
Edit: Όλα καταλήγουν στην ίδια λύση αλλά δεν φαίνεται να δουλεύει στο δικό μου σύστημα. Πρέπει να σκεφτούμε πολύ out of the box.
Πράγματι! :)

1. Αυτό που λέει ο nkarytia!

2. Δοκίμασε να βγάλεις την εγγραφή από το etc/fstab, reboot και κάν' το mount "καρφωτά"

3. Δοκίμασε και αυτά: https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=115930&p=1
 
1. Δεν υπάρχει το dev/fd0 οπότε δεν μπορώ να το κάνω.

2. Δεν υπάρχει κάποια εγγραφή στο etc/fstab

3. Δεν είναι πρόβλημα mounting όπως στη δική τους περίπτωση. Σε αυτούς υπάρχει η συσκευή, σε μένα όχι. Ο μόνος τρόπος να υπάρξει είναι αν κάνω το symbolic link μόνος μου, οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν κάνω τίποτα.

Υποψιάζομαι ότι το πρόβλημα είναι σε επίπεδο πυρήνα. Είχα βρει μια thread που έλεγε ότι πριν κάποια χρόνια αν δεν είχες συνδεδεμένο floppy ο πυρήνας κολλούσε και η λύση που είχε δοθεί ήταν να βγάλουν το κομμάτι που αφορούσε τα floppy. Κάπου εκεί έγινε η πατάτα..
 
Εγώ σκεφτόμουν το άλλο.... Μήπως με κάποιο τρόπο μπορείς να βάλεις τα modules του συγκεκριμένου floppy και όχι τα generic που βλέπω ότι χρησιμοποιείς...

Ερώτηση: σε παλαιότερη διανομή *buntu, δούλευε το floppy?
 
Δεν ξέρω για παλιότερες διανομές.. Η πρώτη που χρησιμοποίησα ήταν η 11.10. Πάντως διάβασα ότι το πρόβλημα ξεκίνησε στην 8.04
 
Βρες ποια έκδοση του udisks ήταν με την 8.04, απεγκατέστησε αυτή που έχεις τώρα και βάλε εκείνη. Ξετσεκάρισέ το μετά από ton update manager διαφορετικά θα γυρίσεις πάλι εδώ. Στην έκδοση Lucid που είχα έπεζε κανονικά ενώ στη Natty πάπαλα.
 
Νομίζω ότι το πρόβλημα μου είναι ένα επίπεδο πιο κάτω από το udisks. Το udisks δεν είναι υπεύθυνο για το να αναγνωρίσει ποιες συσκευές είναι συνδεδεμένες αλλά για διεργασίες που γίνονται εκεί.
 
Μανιανα ειναι παρα πολύ παλιό το bug αυτό. Το λινκ που βαζεις δηλαδή εχει ετος 2008. Χρηστο κι εγώ 11.10 τρεχω και παίζει το φλοπι. Το πισί σου είναι φορητό ή επιτραπεζιο; Δεν ξερω και ιδιαίτερα πολλα πραγματα να σου πω να κανεις με τη Χ ή Ψ εντολή, αλλα ίσως ενα compile του πυρήνα με επιλογή συγκεκριμενων modules να βοηθούσε. Αν ειναι φορητό παντως, παίζει να εχει κανεναν περίεργο floppy controller ο οποιος δεν υποστηρίζεται από το generic πυρήνα, γι'αυτό λεω για re-compile. Τα windows εξυπακουεται και θα τον εβλεπαν, δεν εκανες δα και καποιο achievement :D :D
 
Είναι desktop. P4VX4 via chipset.
 
Πίσω
Μπλουζα