ADF απο PC σε δισκέτα AMIGA

Rygar είπε:
ΧΑΧΑΧΑ!!! Εχεις δικιο, το αβαταρ μου ειναι λιγο ...καπως...
Καλο ειναι αλλα ο τυπος την πάτησε νομιζω με το ρευμα(Τον γειωσε ο Μπόντ?)
 
Ναι αλλά γνώρισε την κοπελίτσα στο τέλος....ισως να μπερδεύω και τις ταινίες...
 
Rygar είπε:
Ναι αλλά γνώρισε την κοπελίτσα στο τέλος....ισως να μπερδεύω και τις ταινίες...
Ναι βρε πως το ξέχασα:animeek:

Από τους λιγους κακους που εγιναν καλοί. :thumbup: Μπράβο!

Είδατε μια γυναικα πως μεταμορφωνει εναν αντρα

Happy end!!!
funny_angel.gif


Παντως να κανονισουμε να βρεθουμε καποια στιγμη.

Ρε παιδια δεν υπαρχει καμια αποθηκη να την εξοπλίσουμε και να την κανουμε μερος συναντησης εμεις οι χρηστες?
nerd%20monkey.jpg


Παιδια εφτιαξα ενα καλωδιο 9 σε 25 νουλ βαση σχεδιαγραμματος τησ cloanto αλλα βγαζει error reading com port.

αμα ξερει κανεις τιποτα ας βοηθησει

Αν θελει κανεις βοηθεια και καλωδιο με χαρα να τον βοηθησω.

Παντως ελπιζω να μην φταιει το καλωδιο για το error.
atari%202600_joystick.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συναντήσεις κανονίζουμε αρκετά συχνά, αλλά όχι ντε και καλά μονο για αμίγκες και hardware. Μιλάμε περί ανέμων και υδάτων. Στο θέμα του καλωδίου, ίσως να μην το έχεις φτιάξει καλά. Εγώ το αγόρασα 3ευρώ, Τα υλικά κόστιζαν περισσότερο και γλύτωσα και τη μανούρα.
 
Rygar είπε:
Συναντήσεις κανονίζουμε αρκετά συχνά, αλλά όχι ντε και καλά μονο για αμίγκες και hardware. Μιλάμε περί ανέμων και υδάτων. Στο θέμα του καλωδίου, ίσως να μην το έχεις φτιάξει καλά. Εγώ το αγόρασα 3ευρώ, Τα υλικά κόστιζαν περισσότερο και γλύτωσα και τη μανούρα.
φερε μερικα βρε ναχουμε.Και εφαγα 3 ωρες να κοβω και να φτιαχνω :icon_cry:
 
Πουλάνε ρε παντού. Εγώ θα πρότεινα να πας σε κανένα καλό μαγαζί του στυλ Ραδιοκατουμάς, οχι Πλαίσιο ας πούμε, γιατί εκεί μπορεί να λένε null modem και να είναι απλό σειριακό....
 
Θα παρω αλλα νομιζω οτι δε φταιει το καλωδιο γιατι εψαξα στο δικτυο και ειχε και αλλος αυτο το προβλημα με error readimg com port στο 3.1kickrom.και μολισ εβαλε λεει 1.3 δουλευε με το ιδιο καλωδια κανονικα ο amiga explorer.Εσας σας τρεχει κανονικα σε Α1200?
 
δε μου λες, τα settings στο COM port τα έχεις βάλει όπως λέει στις οδηγίες του ΑΕ ?
 
keropi είπε:
δε μου λες, τα settings στο COM port τα έχεις βάλει όπως λέει στις οδηγίες του ΑΕ ?
ναι ολα τα χω οκ.

Δοκιμασα με πολυμετρο 3 φορεσ συνδεσμολογια >οκ

Δοκιμασα ρυθμισεις διαφορετικες στο πισι com irq adress κτλ.

Δοκιμασα αλλο πισι> τα ιδια.

Τι να πω?
 
Σε 1200 παίζει άψογα σ'εμένα. Σε Α500 ενός φίλου, δοκιμάσαμε στην αρχή τα Buffers σε 4096 και το σύστημα έκανε επανεκκίνηση. Στα 2048 όμως κάναμε μια χαρά τις μεταφορές.
 
Ε παιδια ολα μια χαρα!!!!

Σε λιγο θα σας πω τι ειχε γινει...
 
Είχες συνδέσει το σειριακό καλώδιο στην τηλεόραση;; :D :D:D:D:D:D:D:D
 
XAXAXA!!! Μπορει και με τον φούρνο μικροκυμάτων...... :D :D:D

(και έλεγα μόνο εγώ τα κάνω αυτά......) :D
 
wiring_9-25.gif


Χρησιμοποιησα αυτο το καλωδιο.

Αλλα οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ δεν λεγανε οτι πρεπει να το βλεπεις απο ΚΑΤΩ!!!

Εγω εκανα τις συνδεσεις θεωρωντας και βαζοντας το πολυμετρο στο τελος για τεσταρισμα απο ΠΑΝΩ.

Δηλαδη εβαζα τα πιν του πολυμετρου μεσα στο καλωδιο για τεστ.

Πως δεν τακαψα ολα να ησηχασω!!!

παντως ειναι πολυ ευκολη δουλεια αν καποιος θελει βοηθεια ας μου πει.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Παιδια ειναι τοσο ευκολο αληθεια...ΑΠΛΑ κατεβαζεις απο το ιντερνετ το adf του παιχνιδιου και (drg n drop) πατας δηλαδη 1 κουμπι και ολα γινονται αυτοματα ΟΣΟ ασχετος σαν εμενα και να εισαι.

Και εχεις οσες δισκετες θες γεματες με παιχνιδια για την amiga σας.

Το μονο πολυ δυσκολο σημειο ειναι τι παιχνιδι να βαλω τωρα.

Μαλλον για αρχη κανα super cars 2 και κανα sensible!

:) :) :) :):biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Προ α(πο)μνημονεύτων χρόνων, είχε έρθει ένας πελάτης ΚΑΡΑάσχετος και μου είχε ζητήσει (ημουν μονος στο μαγαζί εκείνη τη στιγμή) ένα καλώδιο "Απο υπολογιστή σε οθόνη". Χαμογέλασα λίγο, και του είπα να περιμένει. Και πήγα στο αποθηκάκι για να γελάσω με την ησυχία μου. :D

Τώρα βέβαια είναι όλοι σχετικοί....

Νο offence κε mankak ε; Απλά θυμήθηκα τη φάση....
 
Μη βαρατε ρε παιδια πρωτη φορα κανω καλωδιο.

Εδω για να μαθω να φτιαχνω πισι ειχα καψει 4-5!!

Παντως εκανα πρωτοτυπια γιατι εκοψα ενα καλο καλωδιο αλλης χρησης και το ενωσα καλωδιακι-καλωδιακι.

Γιαυτο και το μπερδεμα γιατι δεν ενωνα τις ακρες αλλα τα ενδιαμεσα καλωδια.

Αυτο που γραφει η cloanto δεν με δικαιολογει λιγακι?(δειξτε λιγο ελεος σε μενα τον ελαχιστο)

The pins for all DB-9/25 connectors are numbered in such a way that each pin number always corresponds to the same pin number on the other side. For example, pin 1 always connects to pin 1, and is always numbered "1" in all of the above illustrations and tables, regardless of whether it is "male" or "female", or viewed from "inside" or "outside". All pins along this electrical path are numbered "1".

Παντως σας ευχαριστω για το ενδιαφερον γιατι αν δεν με εμψυχονατε θα τα ειχα παρατησει με την πρωτη και δεν θα ξαναδοκιμαζα. :clap: :loveyou:

Οποιος θελει εχω μαζεμενα πολλα καλωδια και ανταπτορες για φτιαξιμο.

Εγω θα του δειχνω και αυτος θα φτιαχνει:bandit:(τεμπελης μεξικανος)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα