AMIGA 3000 Vs AMIGA 4000

Είχε ένα 4 πρίν τα τρία μηδενικά και ως γνωστόν 4>3 άρα....
 
Εχει καμια λογικη σε ενα thread που ανοιξε στο Amiga section για συγκριση των μοντελων 3000 & 4000 στο οποιο ΚΑΝΕΙΣ μεχρι τωρα δεν εχει πει ΟΥΤΕ ΕΝΑ επιχειρημα γιατι το ποιο μηχανημα ειναι καλυτερο απο το αλλο - να ξεκινατε χωρις κανενα λογο και αιτια ενα ακομα flame με τους atari users ?

To GRM δεν ειναι το Αλκατραζ - αλλα οταν ξεκαθαρα στους σκοπους του forum αναφερεται οτι προσπαθουμε να φτιαξουμε εδω και μια μικρη εγκυκλοπαιδεια για τα μηχανηματα που αγαπησαμε και γνωριζουμε 2 πραγματα τοτε η δημιουργια ή η μεταλλαξη threads σε πεδιο πλακιτσας (στην αρχη) και προσβολων (στη συνεχεια) δεν ειναι αποδεκτη.

Σας ξαναγραφω οτι στο παρον thread μιλαμε (και περιμενουν να διαβασουν και οι υπολοιποι) σχετικα με το γιατι ειναι καλυτερη η amiga 3000 απο την 4000 (και το αναποδο).
 
rigardie είπε:
καλά καλά θα σας χαρίσω απο μία φωτογραφία!!πάντως ο St τι σχέσει έχει με υπολογιστές;;
Οτι και η Amiga με τις κονσόλες ;)

Και για οσους δεν το πιασουν:

Amiga == Game Console

ST == Computer

kthxbye
 
Το άφησα λίγο να δω τι θα γίνει και έχω μείνει εκπληκτος απο τα posts

Λεπόν,έχουμε:

A3000:

-Ενσωμετωμένος flicker fixer-scandoubler-ΥΠΕΡ

-Eνσωμετωμένος SCSI controller-ΥΠΕΡ

-Full ECS(χάνεις όλο το aga software)-KATA

-030 στα 16MHz standard(για την εποχή του καλός αλλά ενάντια στην Α4000...)-ΚΑΤΑ

Α4000

-Ενσωμετωμένος ΑΤΑ(όχι SCSI,χάνεις ταχύτητα)-ΚΑΤΑ

-Δεν υπάρχει ενσωματωμένος flicker fixer-scandoubler-KATA

-AGA-ΥΠΕΡ

-030 ή 040 στα 25ΜΗz στον standard εξοπλισμό-ΥΠΕΡ

Το αφήνω στην δική σας κρίση,έχω και τα δύο μηχανήματα αλλά δεν μπορώ να πω ότι το ένα είναι καλύτερο απο το άλλο.Το μόνο καλό με την Α4000 είναι ότι μπορείς να βάλεις extra scandoubler/gfx και SCSI controller.Αν τα σκάσεις,ναι,η Α4000 είναι καλύτερη
 
ChrisTOS είπε:
Οτι και η Amiga με τις κονσόλες ;)
Και για οσους δεν το πιασουν:

Amiga == Game Console

ST == Computer

kthxbye
Αν είναι έτσι όπως τα λες,τότε γιατί στα tv stations χρησημοποιούσαν amiga??Ε??

Και κάτι ακόμα,το ότι είσαι πορωμένος με τα atari δισκό σου πρόβλημα.Εμένα με αφήνει παντελώς αδιάφορο,πόσο μάλλον και άλλους χρήστες.Να στο πω και λαϊκά,ΣΚΑΣΙΛΑ ΜΟΥ

Ακόμα,είναι εντελώς απαράδεκτο να καταστρέφει κάποιος threads άλλων.Ειναι εντελώς ανώριμο,όπως επίσης αυτό το ήφος έχεις δίξει απο τα posts σου.Όπως επίσης χάλασες το thread μου περι του mas player.Εγώ μπήκα σε κανένα δικό σου και τα έκανα χάλια??

Υπάρχει και το atari section να λες τις μπούρδες σου,εδώ είναι amiga thread και αν σου αρέσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Telamonas.stokos είπε:
Εχει καμια λογικη σε ενα thread που ανοιξε στο Amiga section για συγκριση των μοντελων 3000 & 4000 στο οποιο ΚΑΝΕΙΣ μεχρι τωρα δεν εχει πει ΟΥΤΕ ΕΝΑ επιχειρημα γιατι το ποιο μηχανημα ειναι καλυτερο απο το αλλο - να ξεκινατε χωρις κανενα λογο και αιτια ενα ακομα flame με τους atari users ?
To GRM δεν ειναι το Αλκατραζ - αλλα οταν ξεκαθαρα στους σκοπους του forum αναφερεται οτι προσπαθουμε να φτιαξουμε εδω και μια μικρη εγκυκλοπαιδεια για τα μηχανηματα που αγαπησαμε και γνωριζουμε 2 πραγματα τοτε η δημιουργια ή η μεταλλαξη threads σε πεδιο πλακιτσας (στην αρχη) και προσβολων (στη συνεχεια) δεν ειναι αποδεκτη.

Σας ξαναγραφω οτι στο παρον thread μιλαμε (και περιμενουν να διαβασουν και οι υπολοιποι) σχετικα με το γιατι ειναι καλυτερη η amiga 3000 απο την 4000 (και το αναποδο).
Σε τί γλώσσα πρέπει να το γράψει ο άνθρωπος για να το καταλάβουν όλοι?

Πείτε μου να το βάλω στο babelfish να το μεταφράσει σε όποια γλώσσα μου πείτε. Ημαρτόν ρε ChrisTOS - κάθε μέρα τα ίδια και τα ίδια με τα off topic....
 
Ρε παιδιά,δε μπορεί να θεωρηθεί τυχαίο ότι τις τελευταίες ημέρες,σε τρία (3) threads που ήταν τύπου "VS" το πράγμα ξέφυγε από τον αρχικό του σκοπό,που ήταν η σύγκριση των μηχανημάτων και των δυνατοτήτων τους και κατέληξε είτε σε flaming είτε σε προκλητικά posts από κάποια μέλη,που βεβαίως με μαθηματική ακρίβεια και αργά ή (πολύ) γρήγορα,οδηγούν ξανά στο πρώτο...

Δε ξέρω τι γνώμη έχετε διαμορφώσει πολλοί για το σκοπό των threads αυτών,αλλά μάλλον φαίνεται ότι καμία σχέση δεν έχει με αυτή που θα έπρεπε να έχουμε όλοι για τέτοια θέματα. Άλλωστε ούτε "Ολυμπιακός VS ΠΑΟ" είναι τα threads ούτε "Aστυνομία VS Αναρχικών" ούτε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ τέλος πάντων που θα μπορούσε να οδηγήσει σε κόντρες,παρεξηγήσεις κτλ κτλ....

Συζητάμε για home micros,τι σόι δυνατότητες είχε το καθένα,τι κατάφερε,τι δεν κατάφερε και πολλά άλλα.Πώς τώρα αυτό βγάζει επιθετικότητα από κάποιους,αρχίζω να πιστεύω ότι ούτε οι ίδιοι μπορούν να το εξηγήσουν.Αυτό όμως δε μπορεί να τείνει να καταστεί καθημερινό πρόβλημα του forum γενικότερα και όλων εμάς των υπολοίπων...

Επίσης ίσως κάποιοι δεν έχετε κατανοήσει ότι το GRM διαφέρει σε σχέση με πολλά άλλα forums στο ότι δεν επιθυμεί,δεν διατηρεί και δεν θέλει να επιτρέπει καθημερινά flames για να ξεσπά ο καθένας μας.Υπάρχουν άλλοι τρόποι για το τελευταίο και ο καθένας μας ξέρει καλύτερα από όλους μας ποιος είναι ο κάλλιστος για τον ίδιο.Ας μη βγάζει τα νεύρα του ή την εριστικότητα του εδώ με την παραμικρότερη ευκαιρία λοιπόν,αποκαλώντας τα μετά απλά "μια γνώμη"....

Ας μην μετατρέπουμε σε αρένα κάθε τρεις και λίγο το forum με άσκοπα,άστοχα και εμπρηστικά posts που εν τέλει τίποτα,μα τίποτα δε προσφέρουν ούτε στο θέμα εν προκειμένω ούτε και στο forum γενικότερα....

Και στην τελική,αν το καλοσκεφτείτε,αν φτάσουμε να θέλουμε να παρέμβουν 2 admins και δε ξέρω κι εγώ πόσοι mods ώστε να αποφευχθεί ένα άσκοπο,άχρηστο flaming,τότε πείτε μου εσείς πώς θα προχωρούν κατά καιρούς τα σοβαρά θέματα του forum....

(π.χ όλοι ενοχλούνταν από τα disconnects,αλλά αυτό προφανώς και σημαίνει ότι οι admins πρέπει να ξέρουν ότι μπορούν να δουλέψουν απερίσπαστοι πάνω σε αυτό,χωρίς να μπαρουτιαστούν 5 threads εν τη απουσία της προσοχής τους.....)

Τώρα επειδή ξέρω ότι μερικοί θα διαβάσετε και πιθανότατα θα προσπεράσετε,εγώ οφείλω να πω αρχικά ότι δεν θα ήθελα να υπάρξουν σχόλια επί του post αυτού,πόσο μάλλον ειρωνικά και ύστερα ότι όπως εσείς από την πλευρά σας βλέπετε όρεξη,δουλειά και διάθεση παραγωγής έργου από το admin/mod team,άλλο τόσο θέλουμε,περιμένουμε κι εμείς το ίδιο από εσάς και το επικροτούμε όποτε αυτό συμβαίνει.Και ασφαλώς αυτή τη στιγμή μιλώ προσωπικά και δε βγάζω ανακοίνωση εκ μέρους κανενός,να είναι ξεκάθαρο αυτό...

Απλά σκεφτείτε ότι 3 ημέρες τώρα προσπαθούμε να καταλαγιάζουμε τα πνεύματα.Παράγει τίποτα αυτό τελικά για καθέναν από εμάς ;
 
pontium είπε:
Το άφησα λίγο να δω τι θα γίνει και έχω μείνει εκπληκτος απο τα posts
Λεπόν,έχουμε:

A3000:

-Ενσωμετωμένος flicker fixer-scandoubler-ΥΠΕΡ

-Eνσωμετωμένος SCSI controller-ΥΠΕΡ

-Full ECS(χάνεις όλο το aga software)-KATA

-030 στα 16MHz standard(για την εποχή του καλός αλλά ενάντια στην Α4000...)-ΚΑΤΑ

Α4000

-Ενσωμετωμένος ΑΤΑ(όχι SCSI,χάνεις ταχύτητα)-ΚΑΤΑ

-Δεν υπάρχει ενσωματωμένος flicker fixer-scandoubler-KATA

-AGA-ΥΠΕΡ

-030 ή 040 στα 25ΜΗz στον standard εξοπλισμό-ΥΠΕΡ

Το αφήνω στην δική σας κρίση,έχω και τα δύο μηχανήματα αλλά δεν μπορώ να πω ότι το ένα είναι καλύτερο απο το άλλο.Το μόνο καλό με την Α4000 είναι ότι μπορείς να βάλεις extra scandoubler/gfx και SCSI controller.Αν τα σκάσεις,ναι,η Α4000 είναι καλύτερη
Αυτό ουσιαστικά απαντά στην ερώτηση μου.

Όμως δεν κατάλαβα γιατί επιλέχθηκε το απλό Ata τότε έναντι του scsi ειδικά όταν μιλάμε για την ναυαρχίδα της σειράς Amiga.

Ίσως τελικά να συνέφερε περισσότερο η απλή 1200 με εξωτερικά περιφερειακά κορυφής παρά η αγορά της α4000.

(Συγνώμη για την άγνοια αλλά η δική μου 1200 είχε απλά έναν 20mb εσωτερικό σκληρό και έτσι έχει μείνει έκτοτε χωρίς να ξέρω για τα μεγάλα "αδέρφια" της και τις επιδόσεις τους.)
 
H A1200 πολύ απλά έχει λίγο δύσκολη επεκτασιμότητα και πολύ λίγο χώρο.Οι zorro slots βασίλευαν στην μεγάλη ναυαρχίδα της amiga,καθυστώντας της αρκετά επεκτάσημη.Επίσης η Α1200 φοράει 020 ενώ οι μεγάλες σειρές 030/040.Ακόμα,η Α4000 μπορεί να πάρει χωρίς accel,16ΜΒ chip ram σε σχέση με την Α1200 που περιορίζεται στα 2ΜΒ
 
Πίσω
Μπλουζα